Platforma Obywatelska – 33%
Sojusz Lewicy Demokratycznej – 16%
Polskie Stronnictwo Ludowe – 14%
Razem dla Najjaśniejszej – 12%
Prawo i Sprawiedliwość – 11%
Inicjatywa Wolność 11%
Inne - 3%
Podział mandatów na liście krajowej:
PO 24
SLD 12
PSL 10
RdN 8
PiS 8
IW 8
Komentarz politologa Kosmy Drzewińskiego:
Kwiecień przyniósł dużą aktywnośc niemal wszystkich partii politycznych, a maj zapowiada się jeszcze ciekawiej.
Najnowszy sondaż przynosi spadek tendencji spadkowej, jaka w ostatnim czasie dotknęła Platformę Obywatelską. Dzięki prezentacji projektu nowej konstytucji partia zyskuje poparcie wyborców.
Traci SLD. Co prawda partia zaprezentowała swój gabinet cieni, jednak uczyniła to, jak się wydaje w złym momencie – kiedy cała uwaga mediów była skupiona na nowej konstytucji. Wydaje się, że wyborcy oczekują czegoś więcej, niż tylko spotkania w terenie, których ugrupowanie organizuje naprawdę dużo. SLD nie przedstawia konkretnych projektów reform czy innych zmian, jakie chciałoby wprowadzić.
Zyskuje PSL, głównie dzięki prezentacji jednej z liderek partii – Marii Karwickiej, jako kandydatki na królową. Zyskuje ona sporą popularność wśród ludzi.
Tendencji spadkowej nie zachamowało RdN. Monarchiści pod wodzą Nowaka nie wydają się być w stanie w dobry sposób przedstawić swoich monarchistycznych idei. Pierwsze skrzypce we wprowadzaniu monarchii wydają się grać politycy innych ugrupowań.
PiS zachamował tendencję spadkową. Co prawda jego aktywność nadal nie jest duża, ale udział w pracach nad konstytucją i dymisja niepopularnego prezesa pozwala odzyskać zaufanie wyborców.
Nadal rośnie poparcie dla Inicjatywy Wolność. Działania partii idealnie wpasowują się w nastroje pewnej niezadowolonej z poczynań obecnego rządu części społeczeństwa.