Lubuskie wyboryW najbliższą niedzielę wyborcy po raz drugi udadzą się do urn by oddać głosy w wyborach samorządowych. Wśród kandydatów będą wybierać też marszałka województwa lubuskiego. Warto więc przyjrzeć się współczesnemu obrazowi lubuskiego, współczesnemu, czyli temu w dobie IV RP.A lubuskie IV RP zostało zbudowane przez lewicę, ściślej rzecz biorąc- w oparciu o jej koncept rozwoju polityki regionalnej. To lewica konsekwentnie postulowała by doprowadzić do zakończenia sporów wokół złóż miedzi w regionie i skutecznie przekonała do tego, tych mieszkańców, którzy sceptycznie oceniali wcześniej sięganie po złoża węgla brunatnego. Wybudowano więc dwie kopalnie, oraz elektrownie, dając dodatkowe moce zainstalowane do krajowego systemu elektroenergetycznego. Dano nie tylko moce do systemu energetycznego, ale do rozwoju gospodarki wokół. Miejsca pracy , które powstawały były coraz lepszej jakości determinując siłę nabywczą. Spowodowało to między innymi migrację do lubuskiego z innych regionów w Polsce. Wśród nowych mieszkańców są między innymi pani Magda i pan Michał małżeństwo z półtorarocznym synem, którzy do lubuskiego przybyli w poszukiwaniu pracy. Pan Michał jest górnikiem, pani Magda prowadzi zakład fryzjerski. Obecne wybory samorządowe są ich pierwszymi jako mieszkańców województwa lubuskiego. W niedzielę zagłosują na Janusza Kubickiego.
Do poglądu., że warto by państwo sięgnęło po węgiel czy miedź lewica przekonała politycznych oponentów. Ministrem nadzorującym Skarb Państwa w momencie gdy zapadały decyzje był Wincenty Nowak. Niektórzy żartują sobie, że podjął taką decyzje, bo też w końcu…. Nowak. To oczywiście nawiązanie do Laury Novak, obecnej przewodniczącej SLD, wicepremier, wieloletniej poseł. Dokładnie od roku 2019.
Lubuskie miało już co prawda premiera zanim Laura Novak zaczynała działalność polityczną, mowa tutaj o Kazimierzu Marcinkiewiczu, ale to właśnie posłanka z Zielonej Góry jest w ocenie większości mieszkańców regionu najbardziej wpływowym lubuskim politykiem odkąd ziemie te powróciły do Rzeczypospolitej. Sam SLD jakkolwiek zawsze w lubskim wypadał w wyborach lepiej niż w innych częściach kraju, to w IV RP dwoje lubuszan z lewej strony sceny politycznej pełniło ważne funkcje w Zjednoczonej Lewicy Laura Novak i Patryk Lewicki, który co prawda nie zdobył mandatu poselskiego w marcu, ale powraca do polityki w roli radnego wojewódzkiego.