Zielińska zapowiada konsultacje ws. nowych parków narodowychWicepremier i minister klimatu i środowiska zapowiedziała szerokie konsultacje na temat utworzenia w Polsce nowych parków narodowych. - Ostatni park narodowy w Polsce powstał w 2001 roku, chodzi o Park Narodowy "Ujście Warty". Rozszerzenie granic ostatni raz miało miejsce w 2017 roku, gdy o ponad 100 ha powiększono Poleski Park Narodowy. W dobie kryzysu bioróżnorodności spowodowanego zmianami klimatycznymi i zagarnianiem kolejnych przestrzeni przez działalność ludzi, ochrona istniejących i tworzenie nowych parków narodowych będzie priorytetem naszego rządu - mówiła na konferencji prasowej wicepremier, minister klimatu i środowiska Urszula Zielińska.
Obecnie rozważanych jest 21 możliwych lokalizacji nowych parków narodowych np. w grupie górskiej Suchego Obycza i Turnicy, w dolinie środkowej Wisły, w Puszczy Boreckiej czy w dolinie dolnej Odry. Dyskutuje się także na temat powiększenia Parku Narodowego Bory Tucholskie, a także parków Białowieskiego, Karkonoskiego i Bieszczadzkiego. W kraju mamy obecnie 23 parki, które zajmują około jednego procenta powierzchni Polski. To jeden z gorszych wyników w Europie, bo na przykład w Niemczech stanowią one 2,7 procenta, na Litwie - 2,4 proc., w Danii (bez Grenlandii) - 4,38 proc., a we Francji - 9,5 proc.
- Zamierzamy przeprowadzić szerokie konsultacje z samorządami, organizacjami społecznym i obywatelkami i obywatelami w celu ustalenia najlepszych lokalizacji dla nowych parków narodowych - powiedziała wicepremier Zielińska. Jak dodała, stoi to w zgodzie z nowelizacją ustawy o ochronie przyrody z grudnia 2000 roku, która nakazuje uzgadniać powstanie parków czy ich powiększanie z gminami, na których ma się znaleźć.