Delaunay: 10 ustaw na pierwsze 100 dni nowego Sejmu- Koalicja Obywatelska przygotowała pakiet dziesięciu ustaw, które zostaną złożone w ciągu pierwszych 100 dni kadencji nowego Sejmu - mówiła na spotkaniu z wyborcami w Łodzi wicemarszałek województwa łódzkiego, Beatrycze Delaunay, która kandyduje do Sejmu w JOWie nr 91. Towarzyszyła jej prawniczka Aurelia Dębińska, kandydatka w JOWie nr 88.- W nowej kadencji Sejmu zamierzamy być aktywni od pierwszego dnia, będziemy realizować nasze postulaty, z którymi idziemy w tych wyborach. Dlatego Koalicja Obywatelska już teraz przygotowała pakiet 10 ustaw na pierwsze 100 dni kadencji. Będziemy je sukcesywnie składać od pierwszego posiedzenia - mówiła na spotkaniu z wyborcami wicemarszałek województwa łódzkiego i radna sejmiku, Beatrycze Delaunay, kandydująca w Jednomandatowym Okręgu Wyborczym nr 91. Delaunay w przeszłości zasiadała w Sejmie, pełniła także funkcję podsekretarza stanu w ministerstwie cyfryzacji w drugim rządzie Anny Radziwiłł-Schmidt.
Jak mówiła kandydatka z sąsiedniego Jednomandatowego Okręgu Wyborczego nr 88, prawniczka Aurelia Dębińska, w pakiecie ustaw znajdą się m.in. ustawa o zmianie art. 17 Konstytucji RP, ustawa o ograniczaniu różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, czy ustawa wprowadzająca instytucję tzw. "ślepego pozwu". - W 2028 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że związki partnerskie są niezgodnie z Konstytucją. Dlatego zdecydowaliśmy przygotować ustawę, która uaktualnia zdecydowanie przestarzałą definicję rodziny, zawartą w artykule 17. Każdy z nas zasługuje na miłość i państwo nie może stać na jej drodze - podkreśliła prawniczka.
- Instytucja tzw. "ślepego pozwu" pozwoli na wnoszenie pozwów bez określenia danych osobowych pozwanego, w celu umożliwienia obywatelom dochodzenia na drodze cywilnej roszczeń o ochronę dóbr osobistych w przypadku naruszenia dóbr osobistych za pośrednictwem Internetu - mówiła Dębińska. Jak przypomniała, podobny projekt ustawy został odrzucony w poprzedniej kadencji Sejmu mimo apeli ze strony organizacji obywatelskich, a także Rzecznika Praw Obywatelskich Michała Antoniego Nowickiego.
Delaunay wśród pozostałych projektów wymieniła także ustawę zakładającą wzmocnienie historycznego znaczenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych; ustawę dotyczącą rozszerzenia stosowania ustawy o kombatantach na osoby urodzone w latach 1929-1945, których stan zdrowia znacząco pogorszył się w wyniku działań wojennych w latach 1939-1945; ustawę dotyczącą udostępnienia notariuszom danych z PESEL oraz ustawę dotyczącą ochrony w obrębie aglomeracji miejskich, w szczególności terenów parków krajobrazowych, przed wycinką.
Kandydatki na posłanki zapowiedziały także ustawę dotyczącą wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu kaucyjnego, obejmującego odpady opakowaniowe po napojach, ustawę dotyczącą dekryminalizacji przestępstwa obrazy uczuć religijnych oraz przestępstwa zniesławienia, a także ustawę dotyczącą wprowadzenia dodatku strażackiego jako dodatku do emerytury w powszechnym systemie ubezpieczenia społecznego rolników.