Wystartuje pilotażowy program Narodowego Instytutu OnkologicznegoW lipcu rozpocznie się pilotażowy program Narodowego Instytutu Onkologicznego. - poinformowała w niedzielę minister zdrowia i sportu Ida Franiak-Pietryga.- Pilotaż wystartuje w przyszłym miesiącu. Najpierw na Dolnym Śląsku i w woj. świętokrzyskim, a następnie dołączą kolejne województwa. - powiedziała minister. Franiak-Pietryga wyjaśniła, że "Narodowy Instytut Onkologiczny, czy inaczej mówiąc narodowa sieć onkologiczna, powstaje na bazie modelu francuskiego i kanadyjskiego, gdzie w rozproszonej bazie, ale w tym samym standardzie, w tym samym schemacie i z taką samą jakością każdy pacjent w Polsce będzie mieć dostęp do leczenia onkologicznego".
W ocenie minister Franiak-Pietrygi najważniejsze z punktu widzenia pacjenta jest to, żeby po otrzymaniu diagnozy wiedział on od razu, gdzie ma się zgłosić, aby podjąć odpowiednią terapię, żeby nie musiał się "błąkać po całym systemie". Wyjaśniła, że w pilotażu chodzi o to, aby sprawdzić organizację instytutu w regionach, w których onkologia jest bardziej scentralizowana oraz w tych województwach, w którym działa ona w sposób bardziej rozproszony. We wrześniu roku do pilotażu dołączą kolejne dwa województwa. - Program pilotażowy ma trwać do końca ostatniego kwartału tego roku. Ma on pokazać, jak jesteśmy przygotowani organizacyjnie do jego realizacji, czy wszystkie ośrodki są w stanie realizować swoje zadania, czy mają do tego bazę i narzędzia, czy będziemy w stanie określić, jakie mierniki i wskaźniki zastosować. - powiedziała minister.
Narodowy Instytut Onkologii będzie tworzył sieć onkologiczną ze szpitalami o kilku stopniach referencyjności, specjalizującymi się w poszczególnych metodach terapii. Nadzór nad całą siecią będzie sprawować narodowa rada onkologii. Minister zdrowia podkreśliła, że nad przygotowaniem koncepcji funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii pracowali przedstawiciele środowisk akademickich, lekarskich oraz organizacji pacjentów. W jej ocenie jednym z problemów polskiej onkologii jest jej rozproszenie. Pakiet onkologiczny realizuje 2,7 tys. podmiotów. - Pacjent błąka się w systemie, nie ma pewności, że terapia, którą rozpoczął, będzie kontynuowana w tym samym ośrodku. - powiedziała.