[IW] o zmianie ustawy – Kodeks pracy

Awatar użytkownika
Leo_Been-Hacker
Posty: 1000
Rejestracja: 11 sie 2015, 13:39

[IW] o zmianie ustawy – Kodeks pracy

Postautor: Leo_Been-Hacker » 04 lis 2015, 21:44

Arkady Fiedler:
W imieniu IW chciałbym przedstawić projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy:
Ustawa zmianie ustawy – Kodeks pracy
Art. 1. W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 nr 21 poz. 94 z późn. zm.) w art. 229 wprowadza się następujące zmiany:
1) § 1. pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) osoby przyjmowane do pracy na stanowiska, których charakter wymaga stwierdzenia braku przeciwwskazań do wykonywania pracy, ze względu niebezpieczeństwo lub higienę tej pracy”
2) § 2 otrzymuje brzmienie:
„§ 2. Pracownik, o którym mowa w § 1, podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik, o którym mowa w § 1, podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.”
3) § 4 otrzymuje brzmienie:
„§ 4 Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, o którym mowa w § 1, bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku”
4) § 8 otrzymuje brzmienie:
„§ 8. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej określi w drodze rozporządzenia:
1) tryb i zakres badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz częstotliwość badań okresowych, a także sposób dokumentowania i kontroli badań lekarskich,
2) listę stanowisk pracy wymagających przeprowadzenia badań lekarskich, o których mowa w § 1. pkt 1,
3) tryb wydawania i przechowywania orzeczeń lekarskich do celów przewidzianych w Kodeksie pracy i w przepisach wydanych na jego podstawie,
4) zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w § 6 zdanie drugie,
5) dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, jakie powinni spełniać lekarze przeprowadzający badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną, o której mowa w § 6 zdanie drugie.”
Art. 2. Do spraw wniesionych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym.
Art. 3. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Uzasadnienie:
Celem projektu jest zniesienie uciążliwego dla pracowników, ale przede wszystkim kosztownego dla pracodawców, obowiązku przeprowadzania obowiązkowych badań wstępnych, okresowych i kontrolnych w przypadku tych stanowisk, których charakter w istocie nie wymaga stwierdzania braku przeciwwskazań do wykonywania pracy przez pracownika, jak choćby w przypadku zawodów, w których nie występują zagrożenia dla zdrowia pracowników, bądź też niewymagających wysokiego poziomu zdrowia – np. telepraca, praca biurowa itp. Niniejsza nowelizacja w sposób znaczący zmniejszy wysokie koszty pracy ponoszone przez ogromną rzeszę pracodawców, w przypadku których obciążające ich koszty z tytułu takich badań, nie znajdują racjonalnego uzasadnienia ze względu na bezpieczeństwo i higienę pracy.
Projekt niniejszy nie jest objęty Prawem Unii Europejskiej oraz nie powoduje zwiększenia wydatków budżetu Państwa.
Prosimy o podpisanie się pod ustawą jeszcze min. 13 posłów. Dziękuję.
Leo Beenhakker - wiceprzewodniczący Inicjatywy Wolność

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8238
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [IW] o zmianie ustawy – Kodeks pracy

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 08 lis 2015, 12:24

W związku z tym, że pod ustawą nie podpisała się wymagana liczna 15 posłów nie będzie ona procedowana.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).


Wróć do „Sejm III RP VIII kadencji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości