Dziennik Ustaw

Konstytucyjny organ władzy wykonawczej. Obecny premier: Aleksander Sternicki
Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5350
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Michał Ajna » 10 sie 2018, 11:23

Ustawa z dnia 9 września 2027 roku o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego
Art. 1.
W ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego z późn zm, Dz.U. art 147 otrzymuje brzmienie:
''Art. 147.
§ 1. Przebieg czynności protokołowanych musi być utrwalony
ponadto za pomocą urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk, o czym informuje się
przed uruchomieniem urządzenia osoby uczestniczące w czynności.
§ 2. Przesłuchanie świadka lub biegłego utrwala się za pomocą urządzenia
rejestrującego obraz i dźwięk
1) zachodzi niebezpieczeństwo, że przesłuchanie tej osoby nie będzie możliwe w
dalszym postępowaniu,
2) przesłuchanie następuje w trybie określonym w art. 396.
§ 2a. Przesłuchanie pokrzywdzonego, o którym mowa w art. 185a i art. 185c,
oraz świadka, o którym mowa w art. 185b, utrwala się za pomocą urządzenia
rejestrującego obraz i dźwięk.
§ 3. Jeżeli czynność procesową utrwala się za pomocą urządzenia
rejestrującego dźwięk lub obraz i dźwięk , protokół można ograniczyć do zapisu najbardziej
istotnych oświadczeń osób biorących w niej udział. Zapis obrazu lub dźwięku, a
także przekład zapisu i dźwięku stają się załącznikami do protokołu.
§ 4. Strona otrzymuje jedną kopię zapisu,obrazu, dźwięku, lub obrazu i dźwięku
Nie dotyczy to przesłuchania na rozprawie odbywającej się z wyłączeniem
jawności.
§ 5. Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje
urządzeń i środków technicznych służących do utrwalania obrazu i dźwięku lub dźwięku dla
celów procesowych oraz sposób przechowywania, odtwarzania i kopiowania zapisów,
mając na uwadze konieczność właściwego zabezpieczenia utrwalonego obrazu, dźwięku lub obrazu i
dźwięku przed utratą dowodu, jego zniekształceniem lub nieuprawnionym''

Art 2
Ustawa wchodzi w życie w 90 dni od ogłoszenia.

Król Polski: (-)Michał

Ustawa z dnia 9 września 2027 o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym

Art 1 W ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym z 27 lipca 2005 r z późn zm. w artykule 169 dodaje się ust 3a o treści:

3a.'' Uchwała, o której mowa w ust. 2, uwzględnia możliwość przeprowadzania rekrutacji uzupełniającej dla absolwentów, którzy ubiegali się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie na danym kierunku studiów na rok akademicki, na który jest przeprowadzana rekrutacja, oraz których wynik egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów został podwyższony w wyniku odwołania, o którym mowa w art. 44zzz ust. 3 ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty., tj. w związku z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku o weryfikacją sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego. ''

Art 2 Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Król Polski: (-)Michał
Michał II, Król Senior

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5350
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Michał Ajna » 16 sie 2018, 10:50

Ustawa z dnia 15 października 2027 r. o zmianie ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o referendum lokalnym

Art. 1. W ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa wprowadza się następujące zmiany:
1) dodaje się art. 10b w brzmieniu:
"Niniejsza ustawa dotyczy województwa górnośląskiego jedynie w zakresie nieuregulowanym w ustawie konstytucyjnej z dnia 30 września 2022 r. o nadaniu autonomii województwu górnośląskiemu lub aktach prawa miejscowego wydanych na jej podstawie."

2) art. 18 pkt. 15 otrzymuje brzmienie:
"odwołanie wicemarszałków i członków zarządu województwa oraz ustalanie wynagrodzenia marszałka województwa; "

3) art. 29 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
"Minimalna liczba radnych niezbędnych do utworzenia klubu radnych wynosi 3."

4) art. 31 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
"Członkostwa w zarządzie województwa nie można łączyć z członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego oraz z zatrudnieniem w administracji rządowej, a także z mandatem posła. Utrata członkostwa w zarządzie województwa następuje w dniu wyboru lub zatrudnienia. "

5) art. 32 otrzymuje brzmienie:
"1. Marszałek województwa jest wybierany w wyborach powszechnych, bezpośrednich i odbywających się w głosowaniu tajnym, które odbywają się łącznie z wyborami do sejmiku województwa, za wyjątkiem wyborów przedterminowych związanych z wygaśnięciem mandatu marszałka przed upływem kadencji.
2. Zasady i tryb przeprowadzania wyborów na marszałka określa odrębna ustawa.
3. Kadencja marszałka rozpoczyna się w dniu rozpoczęcia kadencji sejmiku lub wyboru go przez sejmik i upływa z dniem upływu kadencji sejmiku. "

6) art. 33 otrzymuje brzmienie:
"1. Marszałek powołuje i odwołuje pozostałych członków zarządu województwa.
2. Sejmik województwa może odwołać członka zarządu województwa za wyjątkiem marszałka województwa bezwzględną większością głosów ustawowego składu sejmiku, w głosowaniu tajnym.
3. Do członków zarządu województwa nie będących radnymi sejmiku województwa stosuje się odpowiednio przepisy art. 24 ust. 1 i 2."

7) art. 34 otrzymuje brzmienie:
1. Uchwała sejmiku w sprawie nieudzielenia zarządowi województwa absolutorium, podjęta po upływie 9 miesięcy od dnia wyboru marszałka województwa i nie później niż na 9 miesięcy przed zakończeniem kadencji, jest równoznaczna z podjęciem inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania marszałka.
2. Uchwałę w sprawie absolutorium sejmik województwa podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu sejmiku województwa.
3. Sejmik województwa może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania marszałka województwa z przyczyny określonej w ust. 1 na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia zarządowi województwa absolutorium.
4. Przed podjęciem uchwały, o której mowa w ust. 3, sejmik województwa zapoznaje się z opinią regionalnej izby obrachunkowej w sprawie uchwały sejmiku o nieudzieleniu zarządowi województwa absolutorium oraz wysłuchuje wyjaśnień marszałka województwa.
5. Uchwałę, o której mowa w ust. 3, sejmik podejmuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu sejmiku, w głosowaniu tajnym.

8) art. 34a ust. 10 otrzymuje brzmienie:
"W przypadku nieudzielenia zarządowi województwa wotum zaufania w dwóch kolejnych latach sejmik województwa może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania marszałka województwa. Przepisy art. 34 ust. 3 i 5 stosuje się odpowiednio. "

9) art. 35 otrzymuje brzmienie:
1. Sejmik województwa, po upływie 9 miesięcy od dnia wyboru marszałka województwa i nie później niż na 9 miesięcy przed zakończeniem kadencji, może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania marszałka województwa z przyczyny innej niż nieudzielenie marszałkowi absolutorium lub nieudzielenie marszałkowi wotum zaufania jedynie na wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu sejmiku.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, wymaga formy pisemnej i uzasadnienia przyczyny odwołania oraz podlega zaopiniowaniu przez komisję rewizyjną.
3. Sejmik może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania marszałka województwa na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1.
4. Uchwałę, o której mowa w ust. 3, sejmik województwa podejmuje większością co najmniej 2/3 głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu imiennym.

10) art. 36 otrzymuje brzmienie:
"Jeżeli zgłoszony w trybie art. 35 wniosek o podjęcie uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania marszałka województwa nie uzyskał wymaganej większości głosów, kolejny wniosek może być zgłoszony w tym trybie nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od poprzedniego głosowania, chyba że zyska poparcie 3/5 ustawowego składu sejmiku.


11) art. 37 otrzymuje brzmienie:
"1. W przypadku wygaśnięcia mandatu marszałka województwa przed upływem kadencji, przeprowadza się wybory przedterminowe na zasadach określonych w odrębnej ustawie.
2. Wyborów nie przeprowadza się, jeżeli data wyborów przedterminowych miałaby przypaść w okresie 12 miesięcy przed zakończeniem kadencji marszałka województwa.

12) art. 38 otrzymuje brzmienie:
"W przypadku wygaśnięcia mandatu marszałka województwa przed upływem kadencji jego funkcję, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego marszałka, pełni najstarszy wiekiem wicemarszałek województwa."

13) art 42 otrzymuje brzmienie:
"Po upływie kadencji sejmiku województwa członkowie zarządu województwa działają do dnia objęcia obowiązków przez nowych członków zarządu województwa.".

14) skreśla się art. 29 ust. 3 oraz art. 39-40.

Art. 2 W ustawie z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 2 ust. 2, po pkt 2 dodaje się pkt 3 w brzmieniu:
"odwołanie marszałka województwa."

2) w art. 5, po ust. 1c dodaje się ust. 1d-f w brzmieniu:
"1d. Wniosek mieszkańców województwa, o którym mowa w ust. 1, może dotyczyć odwołania sejmiku województwa i marszałka województwa albo odwołania jednego z tych organów.
1e. Referendum w sprawie odwołania marszałka województwa może być przeprowadzone także z inicjatywy sejmiku.
1f. Uchwała sejmiku województwa o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania marszałka województwa podejmowana jest w trybie określonym w ustawie, o której mowa w art. 6 pkt 3."

3) dodaje się art. 24c w brzmieniu:
"1. Uchwałę sejmiku województwa o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania marszałka województwa przewodniczący sejmiku przekazuje komisarzowi wyborczemu.
2. Komisarz wyborczy wydaje postanowienie o przeprowadzeniu referendum w ciągu 14 dni po upływie terminu do stwierdzenia nieważności uchwały przez wojewodę w trybie określonym w ustawie, o której mowa w art. 6 pkt 3, albo w ciągu 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia o oddaleniu lub odrzuceniu przez sąd administracyjny skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody unieważniające uchwałę, o którym mowa w ust. 3.
3. Na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody unieważniające uchwałę sejmiku województwa o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania marszałka województwa sejmikowi województwa służy skarga do sądu administracyjnego w terminie 14 dni od dnia otrzymania rozstrzygnięcia nadzorczego. Sąd administracyjny rozpatruje skargę w terminie 14 dni od dnia jej zgłoszenia. Skargę kasacyjną wnosi się w terminie 14 dni.
4. W przypadku złożenia dwóch lub więcej wniosków mieszkańców o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania organów województwa oraz uchwały sejmiku województwa o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania marszałka województwa komisarz wyborczy wydaje postanowienie o przeprowadzeniu referendum w terminie liczonym od dnia otrzymania pierwszego wniosku lub uchwały. "


Art. 3. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Król Polski: (-)Michał
Michał II, Król Senior

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5350
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Michał Ajna » 05 wrz 2018, 12:24

Ustawa z dnia 1 stycznia 2028 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych

Art. 1.
W ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych w art. 86 ust. 4 otrzymuje brzmienie:
"4. Wydatki Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej są przeznaczone na przebudowę, remonty i dofinansowanie inwestycji obiektów sportowych, rozwijanie sportu wśród dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych, rozwój turystyki społecznej oraz zadania określone w przepisach o zdrowiu publicznym w zakresie aktywności fizycznej."

Art. 2
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2028 r

Król Polski: (-)Michał
Michał II, Król Senior

Administrator
Administrator
Posty: 22682
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Administrator » 11 wrz 2018, 19:19

Ustawa budżetowa na rok 2028 z dnia 7 stycznia 2028 r.

Art. 1. 1. Ustala się, zgodnie z załącznikiem nr 1. łączną kwotę dochodów budżetu państwa na 579 100 492 tys
2. Ustala się, zgodnie z załącznikiem nr 2. łączną kwotę wydatków budżetu państwa na 572 292 400 tys
3. Nadwyżkę budżetu państwa na dzień 31 grudnia 2028 ustala się na kwotę nie mniejszą niż 6.808 092 tys. zł.

Art. 2. Tworzy się ogólną rezerwę budżetową w wysokości 500 000 tys. zł

Art. 3. Prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wynosi 101,2%

Art. 4. Prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wynosi 6 396 zł

Art. 5. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2028 roku.

1. Dochody podatkowe 541 830 296
1.1. Podatki pośrednie 391771 097
z tego:
Podatek od towarów i usług 245 210 110
Podatek akcyzowy 119393 575
Podatek od gier 2 267 412
1.2. Podatek dochodowy od osób prawnych 65 929 942
1.3. Podatek dochodowy od osób fizycznych 10 987 109
1.4. Podatek od funduszu wynagrodzeń 93 043 225
1.5. Podatek tonażowy 10
1.6. Podatek od wydobycia niektórych kopalin 4 998 913
2. Dochody niepodatkowe 33 788 915
2.1. Dywidendy 6 438 108
2.2. Wpłaty z zysku z Narodowego Banku Polskiego 1 000
2.3. Cło 3 342 313
3. Środki z Unii Europejskiej i innych źródeł 3 481 281


Załącznik nr 2
Wydatki Budżetu Państwa na rok 2028
Zestawienie zbiorcze według działów

II. OGÓŁEM (w tysiącach złotych) 572 292 400 tys
010 Rolnictwo i łowiectwo 10, 492,085
020 Leśnictwo 459,050
050 Rybołówstwo i rybactwo 549 500
100 Górnictwo i kopalnictwo 1, 112 050
150 Przetwórstwo przemysłowe 1 260 500
500 Handel 1 172 300
550 Hotele i restauracje 47 200
600 Transport i łączność 15 912 500
630 Turystyka 63 300
700 Gospodarka mieszkaniowa 9 349 685
710 Działalność usługowa 1 242 400
720 Informatyka 749 900
730 Nauka 11 976 300
750 Administracja publiczna 12 349 560
751 Urzędy naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa oraz sądownictwa 3 702 200
752 Obrona narodowa 73 457 600
753 Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne 128 394 100
754 Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa 22 824 650
755 Wymiar sprawiedliwości 18 600 200
757 Obsługa długu publicznego 41 900 000
758 Różne rozliczenia 102 077 300
801 Oświata i wychowanie 15 950 700
803 Szkolnictwo wyższe 20 090 250
851 Ochrona zdrowia 18 715 600
852 Pomoc społeczna 23 430 865
853 Pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej 28 609 000
854 Edukacyjna opieka wychowawcza 462 800
900 Gospodarka komunalna i ochrona środowiska 750 600
921 Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego 5 637 250
925 Ogrody botaniczne i zoologiczne oraz naturalne obszary i obiekty chronionej przyrody 440 000
926 Kultura fizyczna 613 800


Regentka Królestwa Polskiego: Królewna Monika


Ustawa
z dnia 8 stycznia 2028 r.
o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa


Art. 1.
W ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa w art. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
"1) misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngentu policyjnego, kontyngentu Straży Granicznej, zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu lub zapewniania bezpieczeństwa państwa:
a) nieprzerwanie przez okres, na jaki została skierowana, jednak nie krócej niż przez okres 60 dni,
b) łącznie przez okres nie krótszy niż 90 dni;”.

Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia.

Regentka Królestwa Polskiego: Królewna Monika



Ustawa
z dnia 8 stycznia 2028 r.
o ustanowieniu Dnia Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej


Składając hołd ofiarom ludobójczych zbrodni III Rzeszy na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej, by utrwalić pamięć o losie najsłabszych z nich i całkowicie bezbronnych, uchwala się co następuje:

Art. 1.
22 września – dzień rozpoczęcia planowej eksterminacji pensjonariuszy Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Kocborowie na Pomorzu – ustanawia się Dniem Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi.

Art. 2.
Dzień 22 września jest świętem państwowym.

Art. 3.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Regentka Królestwa Polskiego: Królewna Monika


Ustawa z dnia 8 stycznia 2028 r.
o zmianie ustawy Kodeks karny wykonawczy


Art. 1.
W ustawie Kodeks Karny Wykonawczy z dnia 6 czerwca 1997 r. w artykule Art. 105a § 2 otrzymuje brzmienie:

"'§ 2. W widzeniu mogą uczestniczyć nie więcej niż dwie osoby pełnoletnie, chyba że dyrektor zakładu karnego, w uzasadnionych wypadkach, wyrazi zgodę na udział większej liczby osób. Liczba osób niepełnoletnich nie podlega ograniczeniu. Osoby niepełnoletnie mogą korzystać z widzeń tylko pod opieką osób pełnoletnich,a w razie gdy uprawniony do opieki nad niepełnoletnim podczas widzenia nie uzyskał zgody na widzenie, nie chce lub nie może z niego skorzystać – pod opieką funkcjonariusza lub pracownika aresztu śledczego wyznaczonego przez dyrektora aresztu śledczego.''
Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie 30 dni od ogłoszenia.


Regentka Królestwa Polskiego: Królewna Monika

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8238
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 19 wrz 2018, 14:20

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów
z dnia 19 marca 2028 roku.
w sprawie przedterminowych wyborów prezydenta Sosnowca w województwie jurajsko-dąbrowskim


Na podstawie art. 474 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 15) zarządza się, co następuje:

§ 1. Zarządza się przeprowadzenie przedterminowych wyborów prezydenta Sosnowca w województwie jurajsko-dąbrowskim.
§ 2. Datę przedterminowych wyborów wyznacza się na niedzielę 7 maja 2028 roku.
§ 3. Dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych, określa kalendarz wyborczy, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§ 4. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: (-) Anna Radziwiłł-Schmidt
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8238
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 28 wrz 2018, 13:36

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OŚWIATY I KULTURY
z dn. 14 kwietnia 2028 r.
w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć z wychowania seksualnego w szkołach publicznych


Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:

1. W gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych wprowadza się obowiązkową naukę wychowania seksualnego.

2. W klasach 4-6 szkół podstawowych uczniowie biorą udział w zajęciach tylko po wyrażeniu pisemnej zgody przez rodziców lub opiekunów prawnych.

3. Treści programowe przedmiotu, o którym mowa w ust. 1. obejmują: wiedzę na temat seksualności człowieka, rozwoju psychoseksualnego, tożsamości seksualnej, dojrzewania, społecznych i kulturowych aspektów aktywności seksualnej, rozwojowej i partnerskiej normy seksualnej, odpowiedzialnego, świadomego rodzicielstwa (macierzyństwa i ojcostwa), w tym postępowania z noworodkami i niemowlętami oraz wychowywania dzieci i ich potrzeb, ochrony przed przemocą seksualną, a także metod i środków zapobiegania ciąży, sposobów zabezpieczania się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV/AIDS, kształtowania wolnych od przemocy, partnerskich relacji w związkach, wartości rodziny oraz równości płci w społeczeństwie i w prawie. Do współpracy ze szkołą w realizacji programu obowiązane są lokalne placówki służby zdrowia i Policja.

4. Uchyla się rozporządzenie Ministra Oświaty i Kultury z dn. 12 maja 2023 roku w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

5. Rozporządzenie wchodzi w życie z początkiem roku szkolnego 2028/29.

Minister Oświaty i Kultury: (-) Aleksandra Olszańska
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Administrator
Administrator
Posty: 22682
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Administrator » 07 paź 2018, 23:18

Ustawa
z dnia 28 marca 2028 r.
o zmianie ustawy - Kodeks pracy


Art. 1.
W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy wprowadza się następujące zmiany:
1) po art. 183e dodaje się 183f w brzmieniu:
"Art. 183f § 1. Pracodawca, publikując w dowolnej formie informację o możliwości zatrudnienia pracownika na danym stanowisku pracy, uwzględnia w niej kwotę proponowanego zasadniczego wynagrodzenia brutto.
§2. W przypadku, w którym wskazuje się minimalną i maksymalną wysokość zasadniczego wynagrodzenia brutto, w informacji o możliwości zatrudnienia umieszcza się wzmiankę, że kwota ta podlega negocjacji.
§3. Proponowana minimalna kwota zasadniczego wynagrodzenia, nie może być mniejsza niż minimalne wynagrodzenie za pracę;
2) w art. 281 po pkt. 7 dodaje się pkt. 8 w brzmieniu:
"8) zawiera stosunek pracy za wynagrodzeniem mniejszym, niż przewidzianym w opublikowanej informacji o możliwości zatrudnienia pracownika na danym stanowisku pracy, albo nie zawarł takiej informacji.

Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie dnia 1 czerwca 2028 roku.

Król Polski: w. z. królewna Monika

Administrator
Administrator
Posty: 22682
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Administrator » 12 paź 2018, 14:39

Ustawa
z dnia 30 kwietnia 2018 r.
o związkach partnerskich


Art. 1.
Ustawa określa zasady zawierania i ustania związku partnerskiego oraz powstawania praw i obowiązków partnerów w związku partnerskim.

Art. 2.
Ilekroć w niniejszej ustawie mowa jest o partnerze rozumie się przez to osobę pozostającą w związku partnerskim.

Art. 3.
1. Związek partnerski zostaje zawarty, gdy dwie osoby jednocześnie obecne złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek partnerski, powtarzając za kierownikiem urzędu stanu cywilnego treść oświadczenia lub odczytując je na głos.
Osoba niemogąca mówić składa oświadczenie o wstąpieniu w związek partnerski, podpisując akt związku partnerskiego.
2. Dwie osoby, będące obywatelami polskimi przebywającymi za granicą, mogą zawrzeć związek partnerski również przed polskim konsulem albo przed osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula.
3. Osoby zamierzające zawrzeć związek partnerski powinny złożyć lub przedstawić kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokumenty niezbędne do zawarcia związku, o których mowa w ustawie z dnia 28 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. 2004 r. Nr 161, poz. 1688, z późn.
zm.1). Jeżeli otrzymanie dokumentu, który osoba zamierzająca zawrzeć związek partnerski jest obowiązana złożyć lub przedstawić kierownikowi urzędu stanu cywilnego, napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd może zwolnić tę osobę od obowiązku złożenia lub przedstawienia
tego dokumentu. Osoby zamierzające zawrzeć związek partnerski składaj ą kierownikowi urzędu stanu cywilnego wypis z aktu notarialnego umowy, o której mowa w art. 6.
4. Związek partnerski przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego nie może być zawarty przed upływem miesiąca od dnia, kiedy osoby, które zamierzaj ą go zawrzeć, złożyły kierownikowi urzędu stanu cywilnego pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających
zawarcie tego związku.
5. Kierownik urzędu stanu cywilnego, który dowiedział się o istnieniu okoliczności wyłączającej zawarcie zamierzonego związku partnerskiego, odmówi przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek partnerski, a w razie wątpliwości zwróci się do sądu o rozstrzygnięcie, czy związek ten może
być zawarty.
6. Partnerzy składając oświadczenie o wstąpieniu w związek partnerski mogą zdecydować o przyjęciu wspólnego nazwiska, będącego dotychczas nazwiskiem jednego z partnerów lub o połączeniu dotychczasowych nazwisk partnerów, przy czym nazwisko utworzone w wyniku
połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów.

Art. 4.
Jeżeli mimo niezachowania przepisów art. 3 został sporządzony akt związku partnerskiego, każdy, kto ma w tym interes prawny, może wystąpić z powództwem o ustalenie nieistnienia takiego związku.

Art. 5.
1. Związku partnerskiego nie może zawrzeć osoba:
1) niemająca ukończonych 18 lat;
2) ubezwłasnowolniona całkowicie;
3) pozostająca z osobą, z którą związek partnerski miałby być zawarty, w relacji jako krewny w linii prostej, rodzeństwo lub powinowaty w linii prostej;
4) pozostająca w zawartym już związku małżeńskim;
5) pozostająca w zawartym już związku partnerskim.
2. W przypadku naruszenia przepisu ust. 1 każdy, kto ma w tym interes prawny, a także prokurator, może żądać unieważnienia związku partnerskiego.
3. Unieważnienia związku partnerskiego może żądać jeden z partnerów także w przypadku, gdy jego oświadczenie o zawarciu związku partnerskiego było dotknięte wadą. Ponadto prokurator może żądać unieważnienia związku partnerskiego zawartego dla pozoru.
4. Nie można żądać unieważnienia związku partnerskiego, jeżeli ustała przesłanka do jego unieważnienia.
5. Nie można żądać unieważnienia związku partnerskiego po jego ustaniu. Nie dotyczy to jednak unieważnienia z powodu pokrewieństwa między partnerami oraz z powodu pozostawania przez jednego z partnerów w chwili zawarcia związku partnerskiego w zawartym poprzednio związku
małżeńskim albo partnerskim.

Art. 6.
1. Swoje wzajemne uprawnienia lub zobowiązania o charakterze majątkowym lub osobistym w celu organizacji wspólnego życia partnerzy określaj ą w umowie związku partnerskiego zawartej w formie aktu notarialnego. Umowa zaczyna obowiązywać z chwilą zawarcia związku partnerskiego.
2. Określaj ąc wzajemnie swoje prawa i obowiązki w umowie związku partnerskiego, partnerzy w szczególności mogą zdecydować o:
1) obowiązku udzielania sobie wzajemnej pomocy i wsparcia w trakcie trwania związku partnerskiego;
2) obowiązku zaspakajania na miarę swoich sił i możliwości uzasadnionych potrzeb materialnych związku partnerskiego, który stworzyli;
3) obowiązku dochowania wierności;
4) prawie do działania w imieniu partnera w sprawach zwykłego zarządu;
5) powstaniu umownej wspólności majątkowej w ramach związku partnerskiego, do której stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału I, II i III działu III w tytule I ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.2).
6) przyjęciu wzajemnie względem siebie albo w stosunku do jednego partnera obowiązku alimentacyjnego powstającego w określonym wymiarze z chwilą rozwiązania związku partnerskiego.
3. Umowa, o której mowa w ust. 2, może być zmieniona w trakcie trwania związku partnerskiego. Zmiana jest skuteczna pod warunkiem złożenia przez partnerów wypisu z aktu notarialnego obejmującego taką zmianę w terminie 1 miesiąca kierownikowi urzędu stanu cywilnego, przed którym
związek partnerski został zawarty.

Art. 7.
1. Jeśli w umowie związku partnerskiego nie postanowiono inaczej po zawarciu związku partnerskiego, każdy z partnerów zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem związku partnerskiego, jak i majątek nabyty później, a także samodzielnie zarządza swoim majątkiem.
2. Jeśli partnerzy nie postanowili inaczej, przedmioty użytku domowego nabywane przez jednego z partnerów w trakcie trwania związku partnerskiego, staj ą się przedmiotem współwłasności partnerów w częściach ułamkowych, a udziały we współwłasności są równe.
3. Jeśli partnerzy nie postanowili inaczej, udziały we współwłasności rzeczy i praw majątkowych nabywanych wspólnie w trakcie trwania związku partnerskiego są równe.

Art. 8.
1. Jeśli w umowie związku partnerskiego nie postanowiono inaczej, partnerzy są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb gospodarstwa domowego prowadzonego w ramach związku partnerskiego.
2. Z ważnych powodów sąd może na żądanie jednego z partnerów postanowić, orzekając w postępowaniu nieprocesowym, że za powyższe zobowiązania odpowiedzialny jest tylko ten partner, który je zaciągnął.
3. Wyłączenie odpowiedzialności solidarnej jest skuteczne względem osób trzecich, jeżeli było im wiadome.

Art. 9.
1. Jeśli w związku z powstaniem związku partnerskiego i w trakcie jego trwania partnerzy otrzymali jakąkolwiek korzyść majątkową ze środków publicznych, bez względu na to co zastrzegli w umowie związku partnerskiego powstaje między nimi obowiązek alimentacyjny, polegający na tym, że jeżeli w wyniku rozwiązania związku partnerskiego sytuacja życiowa jednego z partnerów uległa znacznemu pogorszeniu, może on żądać od byłego partnera dostarczania środków niezbędnych na utrzymanie przez okres nie dłuższy niż trzy lata od rozwiązania związku partnerskiego, o ile możliwości zarobkowe i majątkowe obowiązanego na to pozwalają. Sąd nie uwzględni żądania, jeżeli sprzeciwiałyby się temu zasady współżycia społecznego.
2. Jeżeli przemawiaj ą za tym okoliczności, obowiązek alimentacyjny, o którym mowa w ust. 1, może mieć postać jednorazowego przysporzenia w pieniądzu lub innych składnikach majątkowych.
3. Obowiązek dostarczania środków utrzymania partnerowi po rozwiązaniu związku partnerskiego wygasa w razie zawarcia przez tego partnera nowego związku partnerskiego albo małżeństwa.
4. Do obowiązku alimentacyjnego między byłymi partnerami stosuje się odpowiednio przepisy o obowiązku alimentacyjnym między krewnymi.

Art. 10.
Ustanie związku partnerskiego następuje w przypadku śmierci jednego z partnerów albo uznania go za zmarłego. W przypadku uznania jednego z partnerów za zmarłego domniemywa się, że związek partnerski ustał z chwilą, która w orzeczeniu o uznaniu za zmarłego została oznaczona jako chwila śmierci.

Art. 11.
1. Ustanie związku partnerskiego następuje z chwilą:
1) gdy partnerzy jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia o rozwiązaniu związku partnerskiego;
2) upływu 6 miesięcy od chwili dokonania przez jednego z Partnerów wypowiedzenia związku partnerskiego, dokonanego w formie oświadczenia złożonego przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, w którym zawarto związek partnerski.
2. Partner wypowiadający zawiadamia drugiego partnera o wypowiedzeniu w terminie 7 dni.
3. Jeśli zawiadomienie o wypowiedzeniu związku partnerskiego, o którym mowa w ust. 2, zostało dokonane celowo w sposób uniemożliwiający zapoznanie się z nim partnerowi do którego było adresowane, partner wypowiadający ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną partnerowi w związku z ustaniem związku partnerskiego na podstawie takiego wypowiedzenia.
4. W przypadku niemożliwości ustalenia aktualnego adresu zawiadomienie o wypowiedzeniu związku partnerskiego przesyła się na adres wskazany w akcie notarialnym, o którym mowa w art. 6 ust.1.

Art. 12.
O podziale wspólnego majątku partnerzy decydują w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego, jednakże każdy z partnerów może żądać dokonania podziału majątku wspólnego przez sąd.

Art. 13.
Do instytucji prawa obcego regulujących wspólne pożycie dwóch osób zawartych poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej w formie innej niż małżeństwo lub przez osoby tej samej płci stosuje się przepisy niniejszej ustawy.

Art. 14.
Ustawa wchodzi w życie w terminie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Król Polski: w. z. Królewna Monika


Ustawa z dnia 30 kwietnia 2028 r.
o zmianie ustawy o zasadach finansowania nauki


Art. 1. W ustawie z dnia 30 kwietnia 2010 o zasadach finansowania nauki dokonuje się następujących zmian:

1) Art. 2 p. 19 otrzymuje brzmienie:
Młody naukowiec „osobę nieposiadającą stopnia naukowego doktora lub osobę, która nie wcześniej niż 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem o przyznanie środków finansowych na badania naukowe lub prace rozwojowe uzyskała stopień naukowy doktora w pierwszej z dyscyplin naukowych. Do okresu tego nie wlicza się przerw związanych z urlopem macierzyńskim, urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopem ojcowskim, urlopem rodzicielskim lub urlopem wychowawczym, udzielonych na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy albo pobieraniem zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej”.

Art. 2
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 października 2028.

Król Polski: w. z. Królewna Monika

Administrator
Administrator
Posty: 22682
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Administrator » 28 paź 2018, 22:07

Ustawa
z dnia 15 czerwca 2028 roku
o zmianie ustawy - Kodeks pracy


Art. 1.
W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 – Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 1502 zpóźn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:
1) po art. 178 §2 wprowadza się §3 w brzmieniu:
"§3. 1. Pracownikowi, będącemu rodzicem lub opiekunem dziecka do ukończenia przez nie 10 roku życia, czas pracy nie może przekraczać 7 godzin. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy.
2. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień określonych ust. 1 może korzystać jedno z nich.
3. Pracownik określony w ust. 2 składa pisemny wniosek pracodawcy dotyczący wyboru osoby korzystającej ze skróconego czasu pracy."

Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia.

Król Polski: w. z. Królewna Monika

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8238
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 07 lis 2018, 12:12

Rozporządzenie Rady Ministrów
z dnia 12 października 2028 roku w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2029 roku


Na podstawie art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. 2002 nr 200 poz. 1679) zarządza się, co następuje:

§ 1. Od dnia 1 stycznia 2029 r. ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 2950 zł.

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2029

Prezes Rady Ministrów: (-) Anna Radziwiłł-Schmidt
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).


Wróć do „Rada Ministrów RP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość