Platforma zapowiada "Kontrakt dla Polski"
Pomaska przedstawia Kontrakt dla PomorzaParlamentarzyści Platformy Obywatelskiej zobowiązują się do działania na rzecz rozwoju Pomorza i jego mieszkańców. - powiedziała na konferencji prasowej Agnieszka Pomaska. Zapowiedziała ona, że partia wkrótce przedstawi podobne "Kontrakty" dla wszystkich regionów.- Prezentujemy Państwu "Kontrakt dla Pomorza", czyli zobowiązanie nas, posłów i senatorów, że dołożymy wszelkich starań aby zrealizować wyznaczone cele - mówiła Agnieszka Pomaska, szefowa struktur Platformy Obywatelskiej na Pomorzu oraz posłanka z okręgu gdańskiego. - Pragniemy, aby całe województwo pomorskie się dynamicznie rozwijało. Mieszkańcy Pomorza mają w sobie siłę i energię do zmian, i mogą stać się wzorem dla innych regionów. - dodała
- Wskazane obszary umocnią gospodarczo Pomorze – powiedziała posłanka Pomaska – Kontrakt powstał przy udziale i współpracy naszych grup eksperckich. Mamy nadzieję, że posłowie i senatorzy z Pomorza innych partii też nas poprą, ponieważ mamy wspólny priorytet, jakim są działania na rzecz rozwoju naszego regionu.
Pomaska dodała, że wkrótce Platforma Obywatelska przedstawi podobne kontrakty dla reszty regionów. - Nasi parlamentarzyści od początku kadencji spotykają się z ludźmi i ich słuchają. Chcemy przez te kontrakty pokazać, że byliśmy, jesteśmy i będziemy blisko ludzi. - powiedziała.
W Kontrakcie dla Pomorza parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej zobowiązali się do działania na rzecz:
1. Nowoczesnej gospodarki morskiej opartej na wiedzy.
Rozwój specjalistycznego budownictwa okrętowego poprzez stymulowanie i zacieśnianie współpracy pomiędzy przemysłem stoczniowym, a uczelniami morskimi i technicznymi. Wygrywajmy technologią, a nie ceną.
2. Nowoczesnego państwa,
- które odda kompetencje samorządom i przekaże finansowanie na realizację
- w którym urzędy centralne zostaną rozlokowane w regionach, poza ośrodkiem w skonsultowanych wcześniej zadań, Warszawie.
3. Nowoczesnej infrastruktury, która połączy województwo, udrożni transport i umożliwi dostęp do kultury i edukacji, ułatwi rozwój przedsiębiorstw oraz zapewni bezpieczeństwo, w szczególności na rzecz:
- traktowania internetu i łączności komórkowej jako kluczowej infrastruktury dla
- rozbudowy infrastruktury portów, rozwoju żeglugi śródlądowej i turystyki wodnej,
- rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej. rozwoju zwłaszcza odległych miejsc w regionie,
4. Nowoczesnej edukacji, która pozwoli na przygotowanie absolwentów do dobrego startu na rynku pracy, w szczególności na rzecz:
- edukacji ukierunkowanej na potrzeby regionu – szkoły zawodowe, techniczne,
- powiązania edukacji z przyszłymi potrzebami gospodarki już na poziomie budowania
- podniesienia kompetencji instytucji edukacyjnych we współpracy z biznesem. wyższe powiązane z potrzebami gospodarczymi i kulturowymi regionu, w szczególności z branżą stoczniową programów,
5. Nowoczesnego podejścia do turystyki, które będzie polegało na
- lepszej, międzynarodowej promocji regionu,
- oczyszczeniu wód Zatoki Gdańskiej z niebezpiecznych pozostałości po II wojnie światowej i poligonach z czasów PRL-u.
6. Nowoczesnego wsparcie przedsiębiorców, które będzie się przejawiać w
- rewizji sposobu użytkowania specjalnych stref ekonomicznych,
- zatrzymaniu odpływu central dużych przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa z Pomorza,
- wyrównaniu szans w branży spożywczej