Rusza Powszechny Program Profilaktyki 2028-2042Minister Zdrowia i Sportu Ida Franiak-Pietryga podczas konferencji prasowej w KPRM zainaugurowała Wieloletni Powszechny Program Profilaktyki na lata 2028-2042.- Dzięki realizacji programu chcemy zwalczać i zapobiegać chorobom nowotworowym, które są obecnie jednym z głównych powodów zgonów Polaków. W ramach programu chcemy nauczyć Polaków jak zdrowo żyć, żeby ograniczyć ryzyko chorób nowotworowych, a także zachęcić, żeby częściej zgłaszali się na badania profilaktyczne. - powiedziała minister zdrowia i sportu Ida Franiak-Pietryga podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
- Naszym głównym celem jest zakup dla szpitali wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego służącego leczeniu chorób nowotworowych. Chcemy również zapobiegać chorobom nowotworowym poprzez np. promowanie zdrowego stylu życia oraz prowadzanie regularnych badań u obywateli. - mówiła minister Franiak-Pietryga. - Celem zwiększenia świadomości społeczeństwa i jego edukacji będą realizowane działania zarówno na poziomie centralnym, jak i lokalnym polegające w głównej mierze na działaniach informacyjnych, promocyjnych, edukacyjnych przeciwdziałających zachorowaniom na nowotwory, w tym: działania promujące aktywny tryb życia; działania promujące zdrowe odżywianie; działania na rzecz ograniczenia palenia tytoniu; działania na rzecz ograniczenia spożywania alkoholu; działania na rzecz profilaktyki nowotworów złośliwych skóry, w szczególności czerniaka złośliwego; działania na rzecz zwiększenia zgłaszalności na badania przesiewowe; działania promujące karmienie piersią - wymieniała minister.
Wiceminister ds. zdrowia Bartosz Arłukowicz podkreślił szczególną rolę profilaktyki w chorobach nowotworowych - często stadium choroby, w którym została ona wykryta, decyduje o możliwości leczenia pacjenta i warunkuje szanse skutecznego wyleczenia. - Będziemy wspierać samorządy w zapewnianiu opieki lekarskiej choćby w szkołach. Duże miasta i dość zamożne gminy radzą sobie coraz lepiej z rozbudową opieki medycznej ale są też małe i uboższe w których sytuacja jest gorsza i nie są w stanie uczynić tego bez wsparcia. W ministerstwie powstaje też mapa braku dostępu do lekarza, w tym z podziałem na specjalności, jeśli nie zlikwidujemy tych "czarnych punktów'' profilaktyka będzie niepełna w skali całego kraju, ale program rusza już z końcem lipca aby jego efekty były możliwie najlepsze dla pacjentów. - powiedział.
Szefowa resortu zdrowia i sportu mówiła, że program został zapowiedziany w expose premier Anny Radziwiłł-Schmidt. - Oczekujemy, że w ramach programu uda się: poprawić przeżywalność chorych na nowotwory, które najczęściej kończą się śmiercią, zwiększyć dostęp do sprzętu i aparatury medycznej do diagnostyki, wykrywania i leczenia nowotworów, oraz zlikwidować różnice między placówkami, zwiększyć wiedzę i umiejętność personelu medycznego oraz przedstawicieli innych zawodów medycznych w dziedzinach, które mają zastosowanie w diagnostyce onkologicznej, a także poprawić działanie systemu gromadzenia danych o chorobach nowotworowych w Polsce. - powiedziała.