Wizyta prezydenta Macrona w PolsceOficjalne powitanie pary prezydenckiej na dziedzińcu Zamku Królewskiego.Prezydent Emmanuel Macron przyleciał do Polski z zapowiedzianą miesiąc temu wizytą państwową. Francuski przywódca spędził wraz z małżonką w Polsce trzy dni, dwa pierwsze w Warszawie, a ostatni - w Gdańsku.Prezydent Eammanuel Macron wraz z małżonką Brigitte oraz delegacją ministrów i przedsiębiorców, wylądował na warszawskim Okęciu około godziny 14. Na lotnisku przywitali go kanclerz wielki koronny Wigilia Jankowska i doradca króla ds. międzynarodowych, Witold Jurasz. Następnie kolumna z prezydencką limuzyną przejechała do Zamku Królewskiego, na którego dziedzińcu francuską parę prezydencką oficjalnie przywitali król Michał II, królowa Maria i królewna Monika. Tego samego dnia wieczorem Para Królewska wystawiła na Zamku bankiet na cześć pary prezydenckiej.
Następnego dnia prezydent Macron przyjął na śniadaniu w Pałacu Prezydenckim premier Annę Radziwiłł-Schmidt. Francuski przywódca rozmawiał z szefową polskiego rządu na temat relacji bilateralnych, przyjęciu przez Polskę wspólnej waluty Euro, oraz współpracy obu krajów w ramach Trójkąta Weimarskiego. W tym kontekście wspomniano m.in. niedawne rozmowy ministrów obrony Polski, Francji i Niemiec - Alicji Mikołajczyk, Florence Parly i Christiana Lindera, przeprowadzone podczas szczytu w Zagrzebiu. Zapowiedziano także w ciągu kilku następnych miesięcy spotkanie na poziomie ministrów spraw zagranicznych i premierów. Zdaniem Radziwiłł-Schmidt, Warszawa, Berlin i Paryż mogłyby, przedstawiając wspólną propozycję, "posunąć decydująco do przodu dyskusję o reformach Unii Europejskiej".
Później prezydent Francji w towarzystwie króla Michała II złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza i odwiedził francuską ambasadę. W tym czasie królowa Maria i małżonka prezydenta, Brigitte Macron odwiedziły siedzibę UNICEF Polska, gdzie spotkały się z polskimi Ambasadorami Dobrej Woli, oraz Polskiego Czerwonego Krzyża, a także zwiedziły Centrum Nauki Kopernik.
Królowa Maria w Centrum Nauki Kopernik.Następnie prezydent Macron i królewna Monika wzięli udział w polsko-francuskim forum gospodarczy. -
Relacje między Polską i Francją są bardzo głębokie. Jest to związane z historią, gospodarką, miejscem naszych krajów w Europie. Jest to strategiczne partnerstwo, które zostało nawiązane już kilkanaście lat temu i które teraz powinno być przekute w konkretne działania. Chodzi o regularne spotkania na szczycie między głowami państw, ale również spotkania na szczeblu rządowym. - mówił w trakcie swojego przemówienia. Wieczorem z kolei prezydent Macron wydał własny bankiet na cześć króla Michała II w Pałacu Prezydenckim.
Trzeciego dnia Emmanuel Macron odwiedził Sejm i Senat, gdzie spotkał się z marszałkami Bogusławem Ziętkiem i Marcinem Schmidtem, złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, a także rozmawiał z przewodniczącymi klubów poselskich. Później spotkał się także z minister spraw zagranicznych Wiktorią Anastazją Skolską, z którą rozmawiał o współpracy przemysłowej, Programie Bezpieczna Żywność i bezpieczeństwa międzynarodowego.Wczesnym popołudniem udał się wraz z królewną Moniką i księciem Oleśnickim Jerzym III do Gdańska, gdzie wygłosił okolicznościowe przemówienie, a także spotkał się z Francuzami mieszkającymi w Polsce. Następnego dnia rano wrócił do Francji.
Królewna Monika w Gdańsku.