Rządzić Inaczej zorganizowało Dzień Demokracji BezpośredniejW całej Polsce odbyły się wydarzenia związane ze zorganizowanym przez Rządzić Inaczej dniem demokracji bezpośredniej. W akcję włączyły się także inne organizacje m.in.: Demokracja Bezpośrednia, Polska Partia Piratów, Więcej Demokracji, Normalne Państwo czy Obywatele Obywatelom. Celem akcji było promowania idei demokracji bezpośredniej i zwiększania udziału obywateli w sprawowaniu władzy.W trakcie rozmaitych akcji działacze uświadamiali obywateli na temat różnych mechanizmów bezpośredniego wpływu na władzę. Poruszano kwestie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, wzmocnienia referendum na wzór szwajcarski czy wprowadzenia budżetu obywatelskiego na szczeblu krajowym. Rządzić Inaczej proponowało także innowacyjne rozwiązania takie jak z powodzeniem realizowane w Australii panele obywatelskie, islandzki eksperyment z obywatelską konstytucją czy samoorganizację społeczną.
"Elity polityczne cofnęły nas kilkadziesiąt lat wstecz przyjmując obecny model ustrojowy. Możemy go zmienić tylko działając od dołu. Władza w Polsce należy do obywateli, a nie do polityków. Musimy im o tym przypomnieć. Tak jak firmy przechodzą do turkusowego modelu zarządzania, tak nasz ustrój musi przejść turkusową rewolucję. Rewolucję, która zaczyna się dzisiaj!" - nawoływał na Śląsku członek zarządu RI Marek Ślibioda.
Główna część akcji odbyła się w Poznaniu, gdzie tłumnie zgromadzeni uczestnicy w Międzynarodowych Targach Poznańskich mogli brać udział w różnych wydarzeniach, których motywem przewodnim był temat demokracji bezpośredniej. Odbywały się prezentacje i wykłady, warsztaty, gry karciane, debaty, panele, przedstawienia teatralne i kino filmów o demokracji. Przy głównym wejściu ustawiona została mobilna ścianka, na której wszyscy mogli przyklejać swoje pomysły i idee związane z demokracją. Ściana idei zawierała zasadnicze pytanie, na które próbowano znaleźć odpowiedź w trakcie akcji "Jak możemy sprawić, aby polska demokracja była lepsza?". Wydarzeniem wieczoru były prezentacje gości z różnych stron świata w formie krótkich maksymalnie 15-minutowych wystąpień znanej z TED Talks, które cieszyły się olbrzymią popularnością.
Amerykański dziennikarz, profesor Duke University, zdobywca Nagrody Pulitzera i założyciel PolitiFact Bill Adair zainteresował tłum słuchaczy swoją analizą roli fake news, ustrukturyzowanego dziennikarstwa i weryfikacji faktów. Robert Bjarnason guru technologiczny i prezydent islandzkiej Fundacji Obywatelskiej mówił o tym jak cyfrowa demokracja angażuje mieszkańców Reykjaviku do powiedzenia jak chcą, aby zmieniało się ich miasto. Hille Hinsberg z estońskiego think tanku Praxis mówiła o doświadczeniach Estonii ze Zgromadzeniem Ludowym, w którym obywatele mają bezpośrednią możliwość wypowiedzenia się na temat propozycji legislacyjnych. Prezes australijskiej NewDemocracy Foundation Luca Belgiorno-Nettis opowiedział o eksperymentach w Australii z tzw. panelami obywatelskimi. Profesor Thorvaldur Gylfason, który był też członkiem Komitetu Konstytucyjnego dzielił się doświadczeniami i lekcjami z islandzkiego podejścia do pisania konstytucji od dołu czyli "crowdsourced constitution".
"Już nie chodzi tylko o decentralizację czyli podejmowanie decyzji bliżej obywateli. Chodzi o to żeby to obywatele podejmowali decyzje dotyczące ich najbliższego otoczenia i spraw ogólnokrajowych. Nie może być tak, że rządzą nami niewybieralni politycy, których nie można usunąć nawet jeśli nie realizują programu oczekiwanego przez obywateli. Ludzie stracili zaufanie do polityków i jak na ironię mogą je odzyskać tylko jeśli politycy nauczą się ufać obywatelom. Na końcu w demokracji chodzi przecież o władzę dla ludzi, chodzi o to, aby obywatele spotykali się rozmawiali, debatowali i mieli realną kontrolę nad ich życiem i społecznością. Głosowanie w wyborach to tylko mały kawałek tej wielkiej układanki." - mówił na zakończenie spotkania w Poznaniu lider Rządzić Inaczej Fryderyk Skarbiński.
Akcje odbywały się w wielu miastach Polski, ale także w innych stolicach europejskich, gdzie działają partie Open Europe. Duże wydarzenie miało miejsce również w Brukseli przy udziale europosłów Open Europe, gdzie próbowano szukać rozwiązań demokracji bezpośredniej dla Unii Europejskiej. W najbliższym czasie w Centrum Dialogu Rządzić Inaczej zorganizowany zostanie eksperymentalny panel obywatelski dotyczący kwestii budżetu państwa. Za projekt odpowiada zajmujący się transparentnością w Rządzie Cieni RI Patryk Wachowiec. Obywatele będą szukali odpowiedzi na kilka pytań m.in. jak efektywniej zarządzać środkami publicznymi? jak poprawić transparentność budżetu państwa? jakie powinny być priorytety budżetowe państwa? Jak podsumował przewodniczący RI Dzień Demokracji Bezpośredniej to tylko preludium dalszych działań.
"Każdy dzień powinien być dniem demokracji bezpośredniej. Dniem, w którym to obywatele a nie politycy będą decydować o swoim losie i otoczeniu. To początek demokratycznej rewolucji." - mówił lider Rządzić Inaczej.