Otwieram debatę nad rządowym projektem ustawy o likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego. Proszę o zabranie głosu panią minister kultury i dziedzictwa narodowego, Agnieszkę Kostempską.
Ustawa
z 2016 roku
o likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego
Art. 1.
Uchyla się ustawę z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych.
Art. 2.
Zobowiązuje się Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do zwrotu opłat, o których mówi ustawa z art. 1, wniesionych za okres po wejściu w życie niniejszej ustawy.
Art. 3.
1. Wprowadza się opłatę abonamentową od przychodów nadawców radiowych i telewizyjnych, zwaną dalej opłatą abonamentową.
2. Opłatę abonamentową objęci są wszyscy nadawcy radiowi i telewizyjni na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem podmiotów określonych w art. 26 ustawy o radiofonii i telewizji.
3. Opłata wynosi 10 procent przychodu danego nadawcy za rok poprzedni. Opłata jest uiszczana na wskazane konto Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Banku Gospodarstwa Krajowego do dnia 1 marca każdego roku.
4. Za zwłokę w uiszczaniu opłaty abonamentowej pobiera się odsetki ustawowe.
5. Minister właściwy ds. kultury może, na wniosek nadawcy, zwolnić go z uiszczania całości lub części opłaty abonamentowej w danym roku, ze względu na ważny interes publiczny. Minister podejmując decyzję zobowiązany jest przestrzegać prawa wspólnotowego.
Art. 4.
Uchyla się rozdział 7 ustawy o radiofonii i telewizji, z wyjątkiem art. 50, który uzyskuje brzmienie:
"Art. 50. 1. Wpływy, o których mowa w ustawie o likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego, są w całości przeznaczone na działalność jednostek publicznej radiofonii i telewizji, z wyjątkiem potrąceń związanych z obsługą przekazywania tych środków przez odpowiednie organy.
2. Krajowa Rada ustala corocznie, nie później niż do dnia 30 czerwca, sposób podziału wpływów między jednostki publicznej radiofonii i telewizji w następnym roku kalendarzowym, w tym minimalny udział terenowych oddziałów spółek.
3. Przewodniczący Krajowej Rady przekazuje niezwłocznie jednostkom publicznej radiofonii i telewizji należne im udziały we wpływach."
Art. 5.
W ustawie o radiofonii i telewizji, art. 31 ust. 1 pkt 1) uzyskuje brzmienie:
"1) z opłat abonamentowych, odsetek za zwłokę w ich uiszczaniu oraz kar, z uwzględnieniem regulacji art. 50 ust. 1".
Art. 6.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2017 roku.
Poseł sprawozdawca: minister kultury i dziedzictwa narodowego Agnieszka Kostempska
Uzasadnienie:
Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!
Od kilkunastu lat funkcjonuje w Polsce finansowanie mediów publicznych przy pomocy abonamentu radiowo-telewizyjnego, płaconego z tytułu posiadania odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Praktyka funkcjonowania tego rozwiązania prawnego budzi jednak wątpliwości, gdyż wpływy są relatywnie niskie, ściągalność nieznaczna, opór społeczny znaczny, a koszty administracyjne wysokie. W przekonaniu Rady Ministrów, należy ten stan rzeczy radykalnie zmienić.
Projektowana regulacja zakłada zastąpienie opłaty z tytułu posiadania odbiornika radiowego/telewizyjnego, stosowną opłatą od przychodów nadawców radiowych i telewizyjnych. W projekcie przyjęto wysokość opłaty na poziomie 10 procent. Wg obliczeń rządu, oznacza to wpływy między 600 a 800 mln złotych, zależnie od sytuacji w danym roku. Obecne wpływy abonamentowe wynoszą ok. 650 mln. Należy przy tym podkreślić, że udział 10-procentowy to także uczciwy udział nadawców w projekcie finansowania mediów publicznych - z jednej strony nie nadwyręża on finansów spółek medialnych, z drugiej - nie jest zbyt niski.
Rada Ministrów jednocześnie podejmie wraz z zarządami spółek mediów publicznych kroki w celu ograniczenia udziału reklam komercyjnych w czasie antenowym programów Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, co pozwoli na swoistą "rekompensatę" dla mediów komercyjnych, jednocześnie sprzyjając celowi całego projektu reformy mediów publicznych, jakim jest ograniczenie komercji na rzecz możliwie najszerszej realizacji "misji publicznej".
Projekt jest zgodny z prawem wspólnotowym. Projekt nie spowoduje wzrostu obciążeń dla finansów publicznych.
Dziękuję.