Bogusław Ziętek:
Przechodzimy do debaty nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Bardzo proszę o zabrnie głosu pana posła Cezarego Miżejewskiego:
Panie Marszałku
Wysoka Izbo.
Ustawa z dnia ... 2027 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada z poźn zm.
Art 1)
uchyla się art 17 1b
Art 2)
dodaje się art 17. 1e w brzmieniu ''Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje niezależnie od wieku powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki.
Art 3
Ustawa wchodzi w życie 14 dni od ogłoszenia
Uzasadnienie:
nowelizacja ustawy pozwoli na wykonanie w wyroku TK z 21 października 2014 r. (sygn. akt K 38/13), dotyczący niekonstytucyjności art. 17 ust. Ib ustawy z 28 listopada 2003, który to artykuł różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna osoby niepełnosprawnej związany z ukończeniem wieku ,, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia, ewentualnie w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.'' .wyrok trybunału w większości przypadków jest respektowany, to nierzadko jest wymagana droga sądowa aby dochodzić swych praw, sądy decyzje argumentują właśnie wyrokiem Trybunału, ale już sama konieczność procesu jest uciążliwa dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Zmiana ustawy powoduje, że wszelkie wątpliwości w tej materii znikną. Poprzez wprowadzenie zapisu o treści ,,Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje niezależnie od wieku powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki.''
Dziękuję