Postępowi Demokraci 34%
Rządzić Inaczej 19%
Zjednoczona Lewica 18%
Konserwatyści Razem 10%
Ruch Konserwatywny 8%
RadLew 3%
SCD 2%
Dla Polski 2%
inni 4%
Podział mandatów na liście krajowej:
PD 26
RI 14
ZLew 13
KR 7
RK 6
RadLew 2
SCD 1
Dla Polski 1
Komentarz Kosmy Drzewińskiego: Koniec starego i początek nowego roku były w polityce bardzo dynamicznym okresem. Pojawiło się światełko w tunelu, które najprawdopodobniej pozwoli na zażegnanie kryzysu rządowego. Po upadku gabinetu Laury Novak Sejm nie zdołał wybrać nowego rządu. Zupełnie nieoczekiwanie w III kroku król powołał na premiera Annę Radziwiłł-Schmidt, a nie kandydatkę lewicy na to stanowisko Marię Belkę. Czas pokaże, czy Radziwiłłce uda się stworzyć stabilny rząd koalicyjny Zlewu i Postępowych Demokratów.
W sondażu na prowadzenie wysuwają się Postępowi Demokraci. W dużej mierze jest to, jak się wydaje "efekt Radziwiłłki", czyli tego, że była premier po raz trzeci stanęła na czele rządu. Wielu wyborców ciepło wspomina lata 2015-2020 i ma nadzieje, że Radziwiłłka stworzy stabilny rząd, który nie będzie zaniedbywał spraw ważnych dla kraju, jak budżetu (gabinet Laury Novak zgłosił go długo po terminie).
Spory spadek odnotowuje stowarzyszenie Rządzić Inaczej. Kiedy media roztrząsały kwestie prawdopodobnej nowej koalicji, RI niemal z nich zniknęło. Wielu wyborców, dla których Fryderyk Skarbiński wydawał się dobrym kandydatem do rządzenia krajem z entuzjazmem przyjęło nominację Radziwiłł-Schmidt na premiera. Jej rządy w koalicji ze Zlewem przynoszą dla nich szansę na wprowadzenie koniecznych w kraju zmian szybciej, niż miałoby to miejsce gdyby miały odbyć się nowe wybory.
Wzrosło poparcie dla Zlewu. Wielu wyborców z ulgą przyjęło fakt, że po niemal pół roku SLD wreszcie wybrało swoje władze. Jedynie fakt, że król w porozumieniu z PD ograł lewicę powoduje niesmak u części społeczeństwa. Nowej liderce SLD nie udało się bowiem namówić Michała II do powołania na premiera Marii Belki, której wcześniej nie udało się stworzyć rządu w II kroku. Jeśli teraz lewica nie poprze gabinetu Radziwiłł-Schmidt, będzie to oznaczało przedterminowe wybory, które niemal na pewno ZLew przegra. Tym samym jedyną szansą na utrzymanie się lewicy przy władzy pozostaje koalicja z PD i to na warunkach junior partnera, z jego przedstawicielem w fotelu premiera. A wszystko przez opieszałość marszałka Bogusława Ziętka w organizacji wyboru premiera w II kroku – to przez nią Maria Belka nie zdołała po swoim wyborze sformować rządu.
Spada poparcie dla prawicy. Konserwatyści Razem w ostatnich tygodniach byli praktycznie nieaktywni. Również Ruch Konserwatywny nie zrobił zbyt wiele, aby wyborcy o nim nie zapomnieli. Co prawda jego politycy udzielają się w mediach społecznościowych, ale to za mało aby móc rywalizować z głównymi siłami na scenie politycznej.
Spadek odnotowuje także Radykalna Lewica. Po przejęciu władzy w SLD przez bardziej lewicową w kwestiach światopoglądowych Janinę Dobrzyńską część wyborców woli wspierać silniejsze ugrupowanie. Jeśli jednak wbrew arytmetyce sejmowej to ZLew będzie słabszym partnerem w koalicyjnym rządzie z Postępowymi Demokratami i nie będzie w stanie zrealizować swoich postulatów, RadLew może mieć dużą szansę na wzrost poparcia.
Spadek notuje także SCD, którego przewodnicząca kompromituje się swoją aktywnością w mediach społecznościowych.
Ranking zaufania do polityków:Królowa MariaRozpoznaje: 100%Ufa: 81%Nie ufa: 12%Brak zdania: 7%
Królewna MonikaRozpoznaje: 100%Ufa: 59%Nie ufa: 15%Brak zdania: 26%
Mikołaj LiściowskiRozpoznaje: 100%Ufa: 51%Nie ufa: 34%Brak zdania: 15%
Król Michał IIRozpoznaje: 100%Ufa: 48%Nie ufa: 37%Brak zdania: 15%
Jerzy, książę OleśnickiRozpoznaje: 100%Ufa: 40%Nie ufa: 25%Brak zdania: 35%