[Senat] o zmianie ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o referendum lokalnym

Marszałek: Małgorzata Tracz
Sejm w latach 2026-2030
Awatar użytkownika
Renata Budzyńska
Posty: 1317
Rejestracja: 12 gru 2016, 18:04

[Senat] o zmianie ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o referendum lokalnym

Postautor: Renata Budzyńska » 09 lip 2018, 15:11

Przechodzimy do debaty nad senackim projektem ustawy o zmianie ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o referendum lokalnym:
Projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o referendum lokalnym

Art. 1. W ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa wprowadza się następujące zmiany:
1) dodaje się art. 10b w brzmieniu:
"Niniejsza ustawa dotyczy województwa górnośląskiego jedynie w zakresie nieuregulowanym w ustawie konstytucyjnej z dnia 30 września 2022 r. o nadaniu autonomii województwu górnośląskiemu lub aktach prawa miejscowego wydanych na jej podstawie."

2) art. 18 pkt. 15 otrzymuje brzmienie:
"odwołanie wicemarszałków i członków zarządu województwa oraz ustalanie wynagrodzenia marszałka województwa; "

3) art. 29 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
"Minimalna liczba radnych niezbędnych do utworzenia klubu radnych wynosi 3."

4) art. 31 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
"Członkostwa w zarządzie województwa nie można łączyć z członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego oraz z zatrudnieniem w administracji rządowej, a także z mandatem posła. Utrata członkostwa w zarządzie województwa następuje w dniu wyboru lub zatrudnienia. "

5) art. 32 otrzymuje brzmienie:
"1. Marszałek województwa jest wybierany w wyborach powszechnych, bezpośrednich i odbywających się w głosowaniu tajnym, które odbywają się łącznie z wyborami do sejmiku województwa, za wyjątkiem wyborów przedterminowych związanych z wygaśnięciem mandatu marszałka przed upływem kadencji.
2. Zasady i tryb przeprowadzania wyborów na marszałka określa odrębna ustawa.
3. Kadencja marszałka rozpoczyna się w dniu rozpoczęcia kadencji sejmiku lub wyboru go przez sejmik i upływa z dniem upływu kadencji sejmiku. "

6) art. 33 otrzymuje brzmienie:
"1. Marszałek powołuje i odwołuje pozostałych członków zarządu województwa.
2. Sejmik województwa może odwołać członka zarządu województwa za wyjątkiem marszałka województwa bezwzględną większością głosów ustawowego składu sejmiku, w głosowaniu tajnym.
3. Do członków zarządu województwa nie będących radnymi sejmiku województwa stosuje się odpowiednio przepisy art. 24 ust. 1 i 2."

7) art. 34 otrzymuje brzmienie:
1. Uchwała sejmiku w sprawie nieudzielenia zarządowi województwa absolutorium, podjęta po upływie 9 miesięcy od dnia wyboru marszałka województwa i nie później niż na 9 miesięcy przed zakończeniem kadencji, jest równoznaczna z podjęciem inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania marszałka.
2. Uchwałę w sprawie absolutorium sejmik województwa podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu sejmiku województwa.
3. Sejmik województwa może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania marszałka województwa z przyczyny określonej w ust. 1 na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia zarządowi województwa absolutorium.
4. Przed podjęciem uchwały, o której mowa w ust. 3, rada gminy zapoznaje się z opinią regionalnej izby obrachunkowej w sprawie uchwały sejmiku o nieudzieleniu zarządowi województwa absolutorium oraz wysłuchuje wyjaśnień marszałka województwa.
5. Uchwałę, o której mowa w ust. 3, sejmik podejmuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu sejmiku, w głosowaniu tajnym.

8) art. 34a ust. 10 otrzymuje brzmienie:
"W przypadku nieudzielenia zarządowi województwa wotum zaufania w dwóch kolejnych latach sejmik województwa może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania marszałka województwa. Przepisy art. 34 ust. 3 i 5 stosuje się odpowiednio. "

9) art. 35 otrzymuje brzmienie:
1. Sejmik województwa, po upływie 9 miesięcy od dnia wyboru marszałka województwa i nie później niż na 9 miesięcy przed zakończeniem kadencji, może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania marszałka województwa z przyczyny innej niż nieudzielenie marszałkowi absolutorium lub nieudzielenie marszałkowi wotum zaufania jedynie na wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu sejmiku.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, wymaga formy pisemnej i uzasadnienia przyczyny odwołania oraz podlega zaopiniowaniu przez komisję rewizyjną.
3. Sejmik może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania marszałka województwa na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1.
4. Uchwałę, o której mowa w ust. 3, sejmik województwa podejmuje większością co najmniej 2/3 głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu imiennym.

10) art. 36 otrzymuje brzmienie:
"Jeżeli zgłoszony w trybie art. 35 wniosek o podjęcie uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania marszałka województwa nie uzyskał wymaganej większości głosów, kolejny wniosek może być zgłoszony w tym trybie nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od poprzedniego głosowania, chyba że zyska poparcie 3/5 ustawowego składu sejmiku.


11) art. 37 otrzymuje brzmienie:
"1. W przypadku wygaśnięcia mandatu marszałka województwa przed upływem kadencji, przeprowadza się wybory przedterminowe na zasadach określonych w odrębnej ustawie.
2. Wyborów nie przeprowadza się, jeżeli data wyborów przedterminowych miałaby przypaść w okresie 12 miesięcy przed zakończeniem kadencji marszałka województwa.

12) art. 38 otrzymuje brzmienie:
"W przypadku wygaśnięcia mandatu marszałka województwa przed upływem kadencji jego funkcję, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego marszałka, pełni najstarszy wiekiem wicemarszałek województwa."

13) art 42 otrzymuje brzmienie:
"Po upływie kadencji sejmiku województwa członkowie zarządu województwa działają do dnia objęcia obowiązków przez nowych członków zarządu województwa.".

14) skreśla się art. 29 ust. 3 oraz art. 39-40.

Art. 2 W ustawie z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 2 ust. 2, po pkt 2 dodaje się pkt 3 w brzmieniu:
"odwołanie marszałka województwa."

2) w art. 5, po ust. 1c dodaje się ust. 1d-f w brzmieniu:
"1d. Wniosek mieszkańców województwa, o którym mowa w ust. 1, może dotyczyć odwołania sejmiku województwa i marszałka województwa albo odwołania jednego z tych organów.
1e. Referendum w sprawie odwołania marszałka województwa może być przeprowadzone także z inicjatywy sejmiku.
1f. Uchwała sejmiku województwa o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania marszałka województwa podejmowana jest w trybie określonym w ustawie, o której mowa w art. 6 pkt 3."

3) dodaje się art. 24c w brzmieniu:
"1. Uchwałę sejmiku województwa o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania marszałka województwa przewodniczący sejmiku przekazuje komisarzowi wyborczemu.
2. Komisarz wyborczy wydaje postanowienie o przeprowadzeniu referendum w ciągu 14 dni po upływie terminu do stwierdzenia nieważności uchwały przez wojewodę w trybie określonym w ustawie, o której mowa w art. 6 pkt 3, albo w ciągu 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia o oddaleniu lub odrzuceniu przez sąd administracyjny skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody unieważniające uchwałę, o którym mowa w ust. 3.
3. Na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody unieważniające uchwałę sejmiku województwa o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania marszałka województwa sejmikowi województwa służy skarga do sądu administracyjnego w terminie 14 dni od dnia otrzymania rozstrzygnięcia nadzorczego. Sąd administracyjny rozpatruje skargę w terminie 14 dni od dnia jej zgłoszenia. Skargę kasacyjną wnosi się w terminie 14 dni.
4. W przypadku złożenia dwóch lub więcej wniosków mieszkańców o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania organów województwa oraz uchwały sejmiku województwa o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania marszałka województwa komisarz wyborczy wydaje postanowienie o przeprowadzeniu referendum w terminie liczonym od dnia otrzymania pierwszego wniosku lub uchwały. "


Art. 3. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Sprawozdawca: Mikołaj Liściowski

Uzasadnienie:
Głównym celem projektu ustawy jest dokonanie kompleksowej nowelizacji ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o referendum lokalnym, uwzględniającej zmiany w ustawodawstwie, do jakich doszło w ostatnich latach.
Ustawą z dnia 30 grudnia 2020 roku o zmianie podziału terytorialnego państwa wprowadzono bezpośrednie wybory na stanowiska marszałków województw. Nie dokonano jednak koniecznych zmian w ustawie o samorządzie województwa, wskutek czego pozostały w niej przepisy dotyczące wyboru marszałka województwa przez sejmik, których nie stosowano zdnie z chronologiczną regułą kolizyjną, a także, co okazało się bardziej problematyczne, pozwalające na odwołanie pochodzącego z bezpośrednich wyborów marszałka przez sejmik oraz dotyczące wyboru i odwołania pozostałych członków zarządu województwa. Po wyborach samorządowych w 2026 roku problem okazał się szczególnie palący wobec faktu, że w części województw inne opcje polityczne uzyskały większość w sejmikach, a przedstawiciele innych wygrali wybory na marszałków.
Proponowany projekt nowelizacji odbiera kompetencję do wyboru członków zarządu województwa sejmikom, przekazując ją pochodzącycym z bezpośrednich wyborów marszałkom. Sejmik będzie miał natomiast prawo do odwołania członka zarządu bezwzględną większością głosów. Projekt wprowadza także instytucję referendum w sprawie odwołania marszałka województwa. Szczegółowe rozwiązania w tej kwestii są wzorowane na instytucji referendum w sprawie odwołania wójta. Prawo do zainicjowania referendum będzie miała grupa wyborców oraz sejmik w sytuacji nieudzielenia zarządowi absolutorium lub udzielenia mu wotum nieufności w dwóch kolejnych latach (większością 3/5 głosów), a także z innych powodów (większością 2/3).

Projekt wprowadza także kilka innych zmian w ustawie o samorządzie województwa. Dodaje do niej art. 10b, który potwierdza pierwszeństwo uregulowań na podstawie ustawy konstytucyjnej o nadaniu autonomii województwu górnośląskiego na terenie Górnego Śląska nad ustawą o samorządzie województwa. Po uchwaleniu projektu nowelizowana ustawa będzie miała na terenie regionu charakter subsydiarny. Projekt wprowadza również regułę, zgodnie z którą klub radnych w sejmikach będzie tworzyć minimum 3 radnych, a nie, jak dotąd 1/10 jego składu. Faktycznie zmiana ta będzie miała znaczenie jedynie w województwach małopolskim i górnośląskim. Dotychczasowe uregulowanie było w opinii wnioskodawców błędne, ograniczając możliwość zrzeszania się radnych, co szczególnie jaskrawo było widoczne na Górnym Śląsku, gdzie minimalna liczba radnych do stworzenia klubu wyniosła siedmiu, co doprowadziło do tego, że w obecnej, II kadencji sejmiku aż 20 radnych pozostaje niezrzeszonych.

Wnioskodawcy nie przewidują znaczącego obciążenia budżetu państwa ani budżetów jednostek samorządu terytorialnego w związku z wejściem w życie projektu ustawy. Szacowany koszt referendum w sprawie odwołania marszałka województwa to 5 mln złotych.

Ustawa nie wpłynie na sytację rodzin z dziećmi. Poruszana materia nie jest objęta prawem Unii Europejskiej.


OG: Debata trwa do godziny 16:00 11 lipca.
baronowa Renata Budzyńska - poseł na Sejm I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji.

Wicepremier (2022-24), MSWiA (2022-26), prezes PiS (2021-24), Wicemarszałek Sejmu IV kadencji (2026-2030), koordynator służb specjalnych (2032-2038)

Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9037
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: [Senat] o zmianie ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o referendum lokalnym

Postautor: Laura » 13 lip 2018, 23:00

og:Proszę o przedłużenie, jutro chcę zabrać głos.
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026

Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9037
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: [Senat] o zmianie ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o referendum lokalnym

Postautor: Laura » 15 lip 2018, 0:04

Na mównicę wchodzi poseł Sandra Nowaczewska

Pani Marszałek
Wysoka Izbo

W 32artykule proponowana jest następująca treść:


"1. Marszałek województwa jest wybierany w wyborach powszechnych, bezpośrednich i odbywających się w głosowaniu tajnym, które odbywają się łącznie z wyborami do sejmiku województwa, za wyjątkiem wyborów przedterminowych związanych z wygaśnięciem mandatu marszałka przed upływem kadencji.''. Czy wprowadzanie wyjątku jest zasadne, a może powinien on obowiązywać jedynie do okresu 9 miesięcy przed końcem kadencji sejmiku?. Celem jest możliwie szerokie podtrzymanie bezpośredniego wyboru marszałka.

Czy przepisy dotyczące referendum odwoławczego powinny wchodzić w trakcie trwających kadencji, a nie od roku 2030?, podobne wątpliwości są przy odebraniu sejmikom prawa do wyboru członków zarządu, wprowadzane w trakcie trwania kadencji. Niezwłocznie można wprowadzić natomiast art. 29 ust. 2, co pozwoli wielu raddnym na pogłębienie współpracy poprzez powoływanie klubów, oraz art. 10b,

art. 34
4 czytamy:. Przed podjęciem uchwały, o której mowa w ust. 3, rada gminy zapoznaje się z opinią regionalnej izby obrachunkowej w sprawie uchwały sejmiku o nieudzieleniu zarządowi województwa absolutorium oraz wysłuchuje wyjaśnień marszałka województwa.

Jest to zapewne błąd techniczny, ale wypaczający cały artykuł, konieczna będzie stosowna zmiana

Dziękuję
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026

Awatar użytkownika
Mikołaj Liściowski
Posty: 1338
Rejestracja: 01 maja 2015, 16:44

Re: [Senat] o zmianie ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o referendum lokalnym

Postautor: Mikołaj Liściowski » 15 lip 2018, 22:06

Mikołaj Liściowski zabiera głos jako przedstawiciel wnioskodawców
Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!

Szanowna Pani poseł Nowaczewska,
jeśli chodzi o pierwsze zastrzeżenie, odnośnie proponowanej treści art. 32, to mam wrażenie, że nie zrozumiała Pani jego treści. Wyjątek, o którym mowa, dotyczy jedynie przeprowadzania wyborów łącznie z wyborami do sejmiku, a nie wyborów jako takich. Proponowana norma ma znaleźć zastosowanie w sytuacji, kiedy doszłoby do konieczności przeprowadzenia przedterminowych wyborów na marszałka, a wciąż trwałaby kadencja sejmiku, np: w sytuacji rezygnacji lub odwołania tego pierwszego. Sytuacji, o której mówi pani poseł dotyczy proponowany art. 37 ust. 2 ustawy.

Jeśli chodzi o termin wejścia w życie ustawy, to wnioskodawcy są zdania, iż w związku z wadliwością obecnego stanu prawnego zmiana powinna wejść w życie jak najszybciej. Jak wskazano w uzasadnieniu, obecny stan prawny może prowadzić do pewnych patologii, co należy wyeliminować.

W pełni zgadzam się natomiast co do ostatniego zastrzeżenia i w związku z tym sugeruję posłom złożenie w tej kwestii poprawki.

Dziękuję.
książę Mikołaj Liściowski - przewodniczący KKS, senator.

Prezydent RP (2015-2017); Regent Królestwa Polskiego (2017-2018); Marszałek Senatu (2019-2025); Premier (2025-2026); poseł na Sejm (2005-2015), podczaszy wielki koronny (2019-2031)

Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9037
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: [Senat] o zmianie ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o referendum lokalnym

Postautor: Laura » 16 lip 2018, 0:59

Na mównicę wchodzi poseł Sandra Nowaczewska

Pani Marszałek
Wysoka Izbo

Zmiana sposobu wyłaniania członków zarządu powinna wejść w życie wraz z kolejną kadencją sejmików. W większości z nich udało się wyłonić władze na mocy obecnie obowiązujących przepisów prawnych. Tak dalece idąca zmiana w sposobie organizacji prac sejmików w trakcie kadencji nie jest właściwym rozwiązaniem. Narusza stałość ich funkcjonowania. Pokazuje, że jedną ustawą parlamentu można zmieniać sposób funkcjonowania samorządu w dowolnym momencie. Jak wspomniałam w poprzednim wystąpieniu przepisy dotyczące klubów oraz województwa górnośląskiego mogą wejść niezwłocznie jako umożliwiające lepszą organizację pracy klubów i określające obowiązywanie ustawy w stosunku do województwa. górnośląskiego.


Dziękuję.
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026

Awatar użytkownika
Janina Dobrzyńska
Posty: 2749
Rejestracja: 01 maja 2015, 10:24

Re: [Senat] o zmianie ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o referendum lokalnym

Postautor: Janina Dobrzyńska » 27 lip 2018, 14:21

Co z tym projektem?
Janina Dobrzyńska- Sojusz Lewicy Demokratycznej

Poseł na sejm IV, V, VI, VIII

2011-2017 przewodnicząca struktur SLD na pomorzu
2015-2020 przewodnicząca SLD
2015-2019 wiceprzewodnicząca KP SLD
2015-2019 wicemarszałek Sejmu
2015-2020 liderka ZL

Awatar użytkownika
Renata Budzyńska
Posty: 1317
Rejestracja: 12 gru 2016, 18:04

Re: [Senat] o zmianie ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o referendum lokalnym

Postautor: Renata Budzyńska » 02 sie 2018, 23:01

Głos zabiera poseł Wiktoria Wiedeńska
Szanowna Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!
Wasza Wysokość!

W odpowiedzi na słuszną uwagę pani poseł Sandry Nowaczewskiej chciałabym w imieniu Klubu Poselskiego Prawa i Sprawiedliwości zaproponować następującą poprawkę:
W art. 1 pkt. 7 ust. 4 słowa "rada gminy" zamienia się na "sejmik województwa".


Dziękuję.
baronowa Renata Budzyńska - poseł na Sejm I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji.

Wicepremier (2022-24), MSWiA (2022-26), prezes PiS (2021-24), Wicemarszałek Sejmu IV kadencji (2026-2030), koordynator służb specjalnych (2032-2038)

Awatar użytkownika
Renata Budzyńska
Posty: 1317
Rejestracja: 12 gru 2016, 18:04

Re: [Senat] o zmianie ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o referendum lokalnym

Postautor: Renata Budzyńska » 04 sie 2018, 13:18

Przechodzimy do głosowania. Będziemy głosować w sprawie przyjęcia:
1) poprawki poseł Wiedeńskiej,
2) przyjęcia projektu ustawy.

OG: Głosowanie trwa do godziny 14:00 6 sierpnia.
baronowa Renata Budzyńska - poseł na Sejm I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji.

Wicepremier (2022-24), MSWiA (2022-26), prezes PiS (2021-24), Wicemarszałek Sejmu IV kadencji (2026-2030), koordynator służb specjalnych (2032-2038)

Awatar użytkownika
Renata Budzyńska
Posty: 1317
Rejestracja: 12 gru 2016, 18:04

Re: [Senat] o zmianie ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o referendum lokalnym

Postautor: Renata Budzyńska » 04 sie 2018, 13:18

1-2) za
baronowa Renata Budzyńska - poseł na Sejm I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji.

Wicepremier (2022-24), MSWiA (2022-26), prezes PiS (2021-24), Wicemarszałek Sejmu IV kadencji (2026-2030), koordynator służb specjalnych (2032-2038)

Awatar użytkownika
Lukasz Wojtowicz
Posty: 2667
Rejestracja: 19 lis 2017, 23:06

Re: [Senat] o zmianie ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o referendum lokalnym

Postautor: Lukasz Wojtowicz » 04 sie 2018, 13:59

2x za
Były prezydent Sosnowca, Były premier RP, były członek Partii Liberalno-Konserwatywnej, prezes stowarzyszenia Ruch Konserwatywny.

Wg. Katarzyny Kajkowskiej jej lokaj.


Wróć do „Sejm RP IV kadencji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

cron