Zakończyła się kolejna sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży„Szkoła z pasją- szkoła z młodzieżą” – o tym dyskutowali młodzi parlamentarzyści, którzy zebrali się dziś w gmachu przy Wiejskiej. Po burzliwej debacie młodzi politycy podjęli wspólną uchwałę. Odbytą niedawną sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży miał otworzyć marszałek Sejmu, B. Ziętek, jednak ze względu na chorobę Marszałka Sejmu, zrobiła to wicemarszałek Felicja Gratecka. Na spotkaniu obecna była też pełnomocnik ds. młodzieży, Marta Czerwonka.– Życzę wam tego co nie raz brakuje w dorosłym parlamencie, czyli cierpliwości a także rzeczowej debaty i zbudowanych na jej podstawie kompromisów których to tworzenie jest podstawą parlamentu i demokracji - powiedziała wicemarszałek Gratecka. -
To od was zależy jaka będzie Polska za kilka lat więc to spotkanie które właśnie ma miejsce jest doskonałą okazją do nabywania doświadczenia które to w kolejnych latach zaprocentują gdyż być może będziecie mogli tu kiedyś na stałe pracować i tworzyć prawo dla polskich obywateli. Tuż po pani wicemarszałek słowo zabrała jeszcze pełnomocnik do spraw młodzieży z ramienia rządu Marta Czerwonka. Przypomniała ona że dzisiejsze obrady są okazją do nauki zasad stanowienia prawa regulującego życie społeczeństwa. Życzyła młodym posłankom i posłom, by była to dla nich pouczająca lekcja demokracji. Dodała też że będzie przysłuchiwać się obradom i wraz z rządem zapisywać z niej wnioski.
Obecny był również premier Szamir DeLeon
- Zapewniam proszę państwa, że rząd z przyjemnością wsłucha się w to co do powiedzenia mają nasi potencjalni następcy w przyszłości. Wiemy i szanujemy że ciężko pracowaliście aby tu być. – powiedział.
Na pytania młodych posłów odpowiadał minister kultury i oświaty Henryk Mercik. Także i on wyraził zainteresowanie propozycją ustanowienia tzw. młodzieżowej rady przy Parlamencie RP.
Młodzi politycy pytali szefa resortu kultury i edukacji o niemal każdy aspekt jego działania zarówno od strony kultury jak i oświaty - w tym między innymi o formę najbliższych egzaminów szkolnych oraz maturalnych.
- Rząd pracuje nad takimi rozwiązaniami, które zmienią orientację szkoły. Szkoła nie powinna wyżej od uczniów stawiać testów standaryzowanych.- mówił Henryk Mercik. Zapewnił on, że trwają prace nad zniesieniem testu szóstoklasisty.
Gośćmi Sejmu Dzieci i Młodzieży byli również m.in. minister pracy i polityki społecznej Piotr Ikonowicz, minister spraw zagranicznych Wiktoria Anastazja Skolska, minister finansów gospodarki Luiza Fronczewska, minister rolnictwa środowiska i rozwoju Małgorzata Tracz czy Rzecznik Praw Dziecka Anna Dymna. Pod czujnym okiem Prezydium Sejmu obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży prowadzili Aleksandra Narwicka, Agnieszka Korwalewicz, Krzysztof Drwalowski, oraz Damian Liściewicz.
Podobnie jak parlamentarzyści „dorosłego” Sejmu młodzi posłowie i posłanki z zaangażowaniem uczestniczyli w debacie, przedstawiając swoje racje i argumenty. Po długiej i gorącej dyskusji nad projektem uchwały w sprawie miejsca ludzi młodych w przestrzeni publicznej, posłowie SDiM podjęli uchwałę. Dokument, którego ostateczną treść uzgodnili w głosowaniu, zawiera m.in. postulat zwiększenia bezpieczeństwa w szkołach, zmian w programie nauczania czy zapewnienia bardziej egalitarnego kształcenia.
Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży (SDiM) jest projektem edukacyjnym, zorganizowanym przez Kancelarię Sejmu w porozumieniu z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Do udziału w obradach zgłosiło się 650 dwuosobowych zespołów. Mieli oni za zadanie przeprowadzić badania dotyczące stereotypów w społeczeństwie. Na podstawie oceny przeprowadzonych przez uczniów badań zakwalifikowanych zostało 460 młodych parlamentarzystów. 9 i 10 maja posłowie SDiM spotkali się na posiedzeniach komisji problemowych gdzie przy pomocy sejmowych legislatorów opracowali projekt uchwały. Ponadto podczas warsztatów parlamentarzyści SDiM mieli za zadanie wybrać swoich przedstawicieli – prezydium komisji, posła sprawozdawcę oraz marszałków.
Po raz pierwszy Sejm Dzieci i Młodzieży zebrał się w 1994 r. Polska jako pierwszy kraj w Europie zorganizowała tego typu przedsięwzięcie. Dzieci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych obradowały wtedy na temat „Wojna - zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa”.
Jak podkreślają komentatorzy- spotkanie Sejmu Dzieci i Młodzieży przeszło w bardzo spokojnej atmosferze.
- Młodzież przyjęła najlepsze, a nie najgorsze wzorce z polityków. Nie było chamskich, krzykliwych wypowiedzi. To też pokazuje, że poziom debaty publicznej jest nie tyle co lepszy, co bardziej kulturalny.- mówiła politolog Barbara Frenetyczna. Zwróciła ona też uwagą na to, że mimo wielu obowiązków prawie cała Rada Ministrów była obecna na obradach SDiM.