Premier: liczymy na powrót Polaków do krajuPodczas konferencji prasowej w KPRM premier Anna Radziwiłł-Schmidt zapowiedziała, że rząd przyjął do realizacji program współpracy z Polonią i Polakami za granicą na lata 2016-2021. W planach ma m.in. tworzenie zachęt dla mieszkających w innych państwach Polaków, by wracali do kraju.Za granicą żyje obecnie ok. 18-20 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia. – Dla naszego rządu kontakt z Polakami za granicą ma ogromne znaczenie. (...) Chcemy, by dobrze zidentyfikować potrzeby różnych grup Polonii i dobrze dopasować do nich politykę państwa (...) tak, by ich powrót do kraju, na który przecież liczymy, nie wiązał się z dodatkowymi problemami – mówiła w poniedziałek premier Anna Radziwiłł-Schmidt, zapowiadając przyjęcie przez Radę Ministrów programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą na lata 2016-2021.
Dokument ma zaktualizować założenia przyjmowanego w 2007 roku Rządowego programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Nowy program ma być też uszczegółowieniem zadań dla poszczególnych resortów w ramach przyjętych w marcu 2012 roku "Priorytetów polskiej polityki zagranicznej 2012-2016” określających najważniejsze kierunki i zadania polityki polonijnej Rządu.
Autorzy programu wskazują na przebywanie za granicą kilku zupełnie różnych grup Polaków: mniejszości polskich, Polonii, emigracji z okresu w trakcie i po II wojnie światowej oraz migrantów po akcesji Polski do Unii Europejskiej z 2004 roku.
W programie określono pięć strategicznych celów polityki rządu wobec Polonii i Polaków za granicą:
1.
Wspieranie nauczania języka polskiego, w języku polskim i wiedzy o Polsce wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą oraz dzieci pracowników migrujących. W praktyce ma to oznaczać m.in. rozwijanie nauki języka polskiego i w języku polskim w systemach szkół publicznych innych państw.
2.
Zachowanie i umacnianie polskiej tożsamości; zapewnienie możliwości uczestniczenia w kulturze narodowej. "W ramach polskiej oferty kulturalnej kierowanej za granicę należy uwzględniać potrzeby Polonii i Polaków za granicą".
3.
Wzmacnianie pozycji środowisk polonijnych poprzez podnoszenie efektywności ich działania, wzrost aktywności w życiu publicznym w krajach zamieszkania oraz popularyzowanie wiedzy o przysługujących im prawach. Oznaczać ma to m.in. wspieranie nowoczesnych form komunikowania się Polonii i Polaków za granicą.
4.
Wspieranie powrotów Polaków do kraju; tworzenie zachęt do osiedlania się w Polsce osób polskiego pochodzenia. Rząd zamierza zachęcać migrantów do powrotów, a także usprawnić politykę informacyjną, m.in. w temacie emerytur i podatków. "Koniecznie jest ponadto popularyzowanie możliwości osiedlania się w Polsce osób pochodzenia polskiego."
5.
Rozwój kontaktów - młodzieżowych, naukowych, kulturalnych, gospodarczych, sportowych oraz współpracy samorządów z Polską, czyli m.in. promowanie bezpośrednich kontaktów i podróży do Polski czy wspieranie biznesu polonijnego.
To nie pierwszy raz, kiedy rząd próbuje namówić Polaków za granicą do powrotu do kraju. W ramach szczegółowych zadań w tym zakresie planuje się "Promowanie w środowiskach miejscowego biznesu polonijnego Polski jako potencjalnego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej". Przyjęty program określa zadania na lata 2016-2017, po czym dwukrotnie będzie aktualizowany – wyznaczając zadania na lata 2018-2019 oraz 2020-2021.