Powstaje Stronnictwo Narodowo-KonserwatywneZmiany w statucie, nowy program i Gabinet EksperckiW Krakowie odbył się kongres zjednoczeniowy Stronnictwa Szlachecko-Konserwatywnego, partii Wolność i Braterstwo, Sprawiedliwych, Narodowej Demokracji i Związku Narodowego-Rodzina, z których powstała nowa partia - Stronnictwo Narodowo-Konserwatywne. Nastąpiły zmiany w statucie oraz programie partii, a także po odejściu z rządu reaktywowano gabinet cieni.Jako pierwszy głos zabrał gospodarz miasta, prezydent Andrzej Duda, który serdecznie powitał wszystkich w Mieście Królów Polski. Następnie na mównicy wystąpiła przewodnicząca Stronnictwa Szlachecko-Konserwatywnego, księżna Joanna Poniatowska-Pawłowska. Dokonała odsłonięcia nowego szyldu partii - Stronnictwo Narodowo-Konserwatywne. Oceniła, że SS-K i WiB łączy bardzo dużo wspólnych punktów programowych. - Jestem przekonana, że do przyszłorocznych wyborów do Sejmu oraz samorządowych, dzięki temu zjednoczeniu, będziemy szli jeszcze bardziej wzmocnieni. - powiedziała była szefowa polskiej dyplomacji, "witając na pokładzie" polityków partii Wolność i Braterstwo. Dodała także, że zjednoczenie ze Sprawiedliwymi, Narodową Demokracją i Związkiem Narodowym-Rodzina w obliczu słabych rządów PL-K uznaje za stosowne.
Nowe logo partii.- Odeszliśmy ze świata władzy, zakończyliśmy współpracę z partią rządzącą, bo nie chcieliśmy firmować polityki, która dla nadziei władzy wyrzeka się już nie tylko przekonań, ale nawet oczywistych obowiązków. A wobec cywilizacji chrześcijańskiej, przyszłości niepodległej Polski, praw każdej rodziny – mamy niezbywalne obowiązki. Jesteśmy partią naprawy polskiej polityki. Przekonaliśmy się bowiem, że sprawy cywilizacji życia i praw rodziny nie mogą być jedynie dodatkiem do nastawionych na władzę strategii populistyczno-wyborczych, bo w ten sposób nigdy nie będą realizowane skutecznie. Sprawy te muszą mieć swoją samodzielną reprezentację polityczną – choć, oczywiście, muszą mieć również politycznych sprzymierzeńców. - mówiła Poniatowska-Pawłowska.
Następnie głos zabrał dotychczasowy prezes partii Wolność i Braterstwo, Kordian Sokowiński, dziękując Poniatowskiej-Pawłowskiej za szansę zjednoczenia i współpracy. - Będziemy ciężko pracować, dla dobra Polski i Polaków. Nasze programy mają wiele punktów wspólnych i uznaliśmy, że prawica jest obecnie zbyt rozdrobniona. Trzeba było to zmienić. Razem mamy szansę na trafienie do szerszego spektrum wyborców. - powiedział. - Wierzymy w przyszłość Polski. Chcemy przekonać Polaków do nowego, wielkiego dzieła solidarności: do budowy silnego państwa opartego na zasadach cywilizacji chrześcijańskiej. Odrodzenie duchowe, kulturalne i demograficzne, zbudowanie silnej, konkurencyjnej gospodarki opartej na przedsiębiorczości Polaków, zapewnienie trwałości i wpływu odzyskanego przez Polaków państwa – to zasadnicze zadania naszego pokolenia. - mówiła Beata Szydło, szefowa Sprawiedliwych. Po niej głos zabierali także szefowie: Narodowej Demokracji - Wincenty Grabowski i Związku Narodowego-Rodzina - Adam Andruszkiewicz, chwaląc dotychczasową współpracę z SS-K.
Po wystąpieniach głos zabrała wiceprzewodnicząca SS-K, hrabina Magdalena Ostrowska, która w związku z powołaniem nowej partii poinformowała o zmianach w statucie Stronnictwa Narodowo-Konserwatywnego. Dotychczasowy siedmioosobowy zarząd został rozszerzony, zmieniło się także nazewnictwo (nie będzie już przewodniczącego, a prezes partii itp.). Do nowego zarządu weszli, jako prezes - Joanna Poniatowska-Pawłowska, jako wiceprezesi - Magdalena Ostrowska, Kordian Sokowiński, Beata Szydło, Wincenty Grabowski i Adam Andruszkiewicz, oraz jako członkowie - Roman Liściowski, Emilia Korczyńska, Marek Jurek, Robert Choma, Hanna Hatteborn, Jacek Sasin i Andrzej Matusiewicz.
Jako następna głos zabrała Hanna Hatteborn, świeżo upieczona członkini zarządu Stronnictwa Narodowo-Konserwatywnego, aby zaprezentować reaktywowany po odejściu z rządu i odświeżony Gabinet Ekspercki. Jego liderką zostanie Joanna Poniatowska-Pawłowska, wiceszefową i ministrem spraw wewnętrznych i administracji będzie Magdalena Ostrowska, ministrem spraw zagranicznych Roman Liściowski, ministrem rozwoju i infrastruktury Jolanta Wójcik, ministrem sprawiedliwości Hanna Hatteborn, ministrem pracy i polityki społecznej Beata Szydło, ministrem gospodarki Krzysztof Tenerowicz, ministrem skarbu Justyna Konieczna, ministrem obrony narodowej Dawid Tarczyński, ministrem oświaty, kultury i sportu Laura Łaniewicz, a ministrem infrastruktury, rozwoju i środowiska Maciej Eckardt. Rzeczniczką gabinetu zostanie Italia Szymanowska.
Następnie na scenę wyszły senator Laura Łaniewicz i posłanka Beata Szydło, aby zaprezentować nowy program partii. Wśród jego najważniejszych punktów znalazły się m.in. bezpłatne żłobki i przedszkola, podatek obrotowy od 0,1 do 2% (w zależności od skali i rodzaju działalności), jeden bezpłatny, ciepły posiłek w szkole dla każdego dziecka dziennie, zwiększenie wydatków na Służby Mundurowe, Policję oraz Straż w celu udoskonalenia i ułatwienia ich pracy, wprowadzenie możliwości przeprowadzenia egzaminów wstępnych na studia, wzmocnienie szkolnictwa zawodowego, likwidacja godzin karcianych, repolonizacja mediów, wprowadzenie publicznego rejestru pedofilów na wzór amerykański, czy powszechne wybory prokuratora generalnego.
Kongres zakończyło przemówienie księcia Adama Radziwiłła - syna zmarłego tragicznie małżeństwa, księcia Jana i Wiktorii Radziwiłłów. - Chciałbym kontynuować misję polityczną, którą rozpoczęli moi rodzice, dlatego zaangażuję się w działalność Stronnictwa Narodowo-Konserwatywnego. Przyszłoroczne wybory zadecydują o przyszłości Polski. Do władzy mogą dojść siły, które otwarcie opowiadają się przeciwko istnieniu obecnego ustroju monarchistycznego, wprowadzonego w demokratycznym referendum. Musimy zrobić wszystko, by temu zapobiec. - powiedział.