Górny Śląsk. Dofinansowanie innowacyjnych produktów i usługPonad 70 mln zł czeka na przedsiębiorców z woj. górnośląskiego, którzy chcą wprowadzić na rynek nowy, innowacyjny produkt lub usługę.Górnośląskie Centrum Przedsiębiorczości ma do rozdysponowania ponad 70 mln zł na dofinansowanie projektów wprowadzających na rynek nowy, innowacyjny produkt lub usługę. Przedsiębiorstwa ubiegające się o wsparcie mogą zaprezentować pomysły z różnych dziedzin, jednak za realizację przedsięwzięć wpisujących się w tzw. inteligentne specjalizacje regionu uzyskają dodatkowe punkty. W woj. górnośląskim tymi specjalizacjami są: medycyna, energetyka oraz technologie informacyjno-komunikacyjne. Wnioski przedsiębiorców będą przyjmowane jeszcze do końca marca.
Przedstawiciele Centrum wskazują, że pula unijnych środków w ramach konkursów "Innowacje w MŚP" powoli się wyczerpuje - tego rodzaju wsparcie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Wnioskodawcy mogą ubiegać się dofinansowanie sięgające nawet połowy tzw. kosztów kwalifikowanych projektu. Wspierane są inwestycje podnoszące konkurencyjność przedsiębiorstw. - Realizując po raz kolejny konkurs dotyczący innowacji wzmacniamy szanse gospodarcze regionu, poprzez inwestowanie w nowe technologie. Liderem oraz inicjatorem zmian są oczywiście przedsiębiorcy, ale fundusze europejskie w znacznym stopniu wzmacniają tę aktywność, o czym świadczy duże zainteresowanie dofinansowaniem innowacyjnych przedsięwzięć - ocenił dyrektor Górnośląskiego Centrum Przedsiębiorczości Bartosz Rozpondek.
W dwóch dotychczas rozstrzygniętych konkursach w ramach perspektywy finansowej 2020-2026 złożono ponad 1,1 tys. wniosków o dofinansowanie, z których wybrano ponad 450 projektów. Zgodnie z zasadami konkursów, projekty mają służyć rozwojowi regionu, dlatego muszą być realizowane w woj. górnośląskim. Przedsiębiorstwa ubiegające się o wsparcie mogą zaprezentować pomysły z różnych dziedzin, jednak za realizację przedsięwzięć wpisujących się w tzw. inteligentne specjalizacje regionu uzyskają dodatkowe punkty. W woj. śląskim tymi specjalizacjami są: medycyna, energetyka oraz technologie informacyjno-komunikacyjne.
Dofinansowanie otrzymują projekty wprowadzające innowacje technologiczne (produktowe i procesowe), np. nowe lub udoskonalone produkty i metody produkcji. Innowacje nietechnologiczne, czyli marketingowe i organizacyjne, mogą jedynie wspomagać usprawnienia technologiczne. Za nowatorski może zostać uznany produkt lub proces, który jest stosowany co najmniej w skali regionu i nie dłużej niż trzy lata. Wnioskodawcy są zobowiązani dołączyć do wniosku aplikacyjnego opinię o innowacyjności, wydaną przez jednostkę naukową, centrum badawczo-rozwojowe, stowarzyszenie naukowo-techniczne o zasięgu ogólnopolskim lub branżową izbę gospodarczą.
Jedną z firm, która już pozyskała dofinansowanie w Górnośląskim Centrum Przedsiębiorczości, jest Statera-Reha Centrum Fizjoterapii z Katowic. Firma, specjalizująca się w rehabilitacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, wprowadziła do praktyki Prodrobota, który jest zautomatyzowanym trenażerem chodu. Urządzenie jest wykorzystywane do ćwiczeń przede wszystkim przez młodych pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym.