Wiadomości ze świata

Najważniejsze newsy ze świata. Telewizja, radio, internet itp.
Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 27 gru 2017, 0:59

Obrazek
Zmarł król Arabii Saudyjskiej
Obrazek

Król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud zmarł we wtorek wieczorem. Nowym monarchą został jego syn Muhammad ibn Salman - podała telewizja państwowa w nocy z wtorku na środę. 
Zmarły monarcha miał 89 lat, panował od 2015 roku, kiedy zastąpił na tronie swojego brata Abdullaha. Od kilku lat miał problemy ze zdrowiem, w tym pogłębiającą się chorobę Alzheimera. Zgodnie z muzułmańskim zwyczajem jeszcze dziś odbędzie się jego pogrzeb
Król Salman był 25 synem pierwszego króla Arabii Saudyjskiej Abd al-Aziza ibn Su’uda.. Jego śmierć symbolicznie kończy pewien okres w dziejach państwa. Dotąd tron był dziedziczony przez kolejnych synów Abd al-Aziza, teraz po raz pierwszy od ponad 70 lat tron przechodzi z ojca na syna.
Świat z zaciekawieniem spogląda na nowego króla. Czterdziestoletni Muhammad ibn Salman od momentu wyznaczenia na następcę tronu w 2017 roku wprowadził wiele świeżości do ultrakonserwatywnej saudyjskiej monarchii. Wielu powątpiewa jednak, czy zgodnie z zapowiedziami będzie on chciał rządzić w oparciu o umiarkowany islam i w duchu otwarcia i tolerancji, jak wielokrotnie zapowiadał. Podkreśla się przede wszystkim jego mocarstwowe ambicje, co może się okazać niebezpieczne w kontekście ostatniej radykalizacji retoryki Iranu.

Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 29 gru 2017, 12:04

Obrazek
Inauguracja działalności Konsulatu Generalnego RP w Houston
Obrazek
Polski Konsulat Generalny w Houston został oficjalnie otwarty. W uroczystości inauguracji placówki wzięła udział wicepremier i minister spraw zagranicznych Joanna Poniatowska-Pawłowska Polonia z Teksasu oraz przedstawicielka amerykańskiego Kongresu.

Oficjalnego otwarcia Konsulatu Generalnego dokonała w obecności wicepremier Poniatowskiej-Pawłowskiej reprezentująca w Kongresie okręg Houston Sheila Jackson Lee z Partii Demokratycznej. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że dzięki imigrantom z naszego kraju polska kultura stała się częścią Stanów Zjednoczonych.

– Dzięki utworzeniu nowego urzędu znacząco poprawi się dostęp obywateli polskich zamieszkałych w USA w stanach środkowego zachodu do usług konsularnych – powiedziała szefowa polskiej dyplomacji podczas uroczystości z okazji inauguracji działalności Konsulatu Generalnego RP w Houston. – Liczymy, że uruchomienie Konsulatu Generalnego RP w Houston stanie się impulsem do rozwoju jeszcze bliższych relacji z Teksasem – podkreśliła Poniatowska-Pawłowska. Obok wykonywania podstawowych funkcji konsularnych i świadczenia usług dla licznego skupiska Polonii amerykańskiej, konsulat będzie realizował szereg zadań z zakresu dyplomacji ekonomicznej oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej, na które składać się będzie m.in. współpraca z dziesiątkami przedsiębiorstw oraz organizacji amerykańskich i międzynarodowych.

Minister Poniatowska-Pawłowska zapowiedziała otwieranie kolejnych polskich konsulatów w Stanach Zjednoczonych, między innymi w Miami i Seattle. Konsulat w Houston na razie będzie znajdował się w tymczasowej siedzibie. W docelowych pomieszczeniach polskiej placówki prowadzony jest remont. Placówka w Houston będzie obejmować 7 stanów środkowego zachodu USA: Arkansas, Kansas, Luizjanę, Missisipi, Nowy Meksyk, Oklahomę i Teksas.



Obrazek
Poniatowska-Pawłowska spotkała się z teksańską Polonią
Obrazek
– Zależy nam przede wszystkim na tym, aby Polonia była wpływową i dostrzeganą w przestrzeni publicznej grupą narodową w USA oraz aby wspierała rozwój współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi – powiedziała wicepremier Joanna Poniatowska-Pawłowska podczas spotkania z teksańską Polonią w ostatnim dniu wizyty w USA.

– Ma to szczególne znaczenie w Teksasie, stanie, który - gdyby traktować go jako odrębne państwo - byłby dziesiątą gospodarką świata, wyprzedzając Koreę Południową i Kanadę – mówiła minister podczas niedzielnego spotkania z przedstawicielami polskiej diaspory zapewniając, że utrzymywanie jak najbliższych więzi z Polonią amerykańską to niezmienny priorytet Rządu RP. – Od Polonii oczekujemy, że będzie naszym partnerem w budowaniu pozycji Rzeczypospolitej w Stanach Zjednoczonych – dodała szefowa polskiego MSZ.

- Polska pomaga Polakom wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Mam nadzieję, że Konsulat Generalny RP w Houston będzie przyczyniał się do pielęgnowania więzi pomiędzy polską diasporą a jej krajem ojczystym – podkreśliła także minister Poniatowska-Pawłowska nawiązując do inauguracji placówki, w której minister uczestniczyła w sobotę. Obecna podczas inauguracji konsulatu członkini Izby Reprezentantów USA Sheila Jackson Lee przypomniała, że dzięki Polonii kultura polska stała się częścią Stanów Zjednoczonych. Podziękowała jednocześnie dotychczasowemu Konsulowi Honorowemu RP w Houston za wkład w budowanie przyjaźni polsko-amerykańskiej i zapewniła, że Houston jest idealnym partnerem biznesowym dla przedsiębiorców oraz przyjaznym miejscem dla wszystkich Polaków, którzy pragną stać się częścią różnorodnej społeczności tego miasta.

W trakcie swojej wizyty szefowa polskiej dyplomacji spotkała się także z burmistrzem Houston Sylvestrem Turnerem. – Równolegle do kontynuacji wysokiej dynamiki kontaktów międzyrządowych, zabiegamy o wzmacnianie relacji na poziomie stanowym – powiedziała minister spraw zagranicznych. – Liczymy, że otwarcie Konsulatu Generalnego RP w Houston stanie się impulsem do rozwoju jeszcze bliższych relacji z Teksasem – dodała.

Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 01 sty 2018, 19:17

Obrazek
Urząd Prokuratury Europejskiej- prace wrą!
Ściganie w sprawach karnych mających wpływ na budżet UE, w tym korupcji i nadużyć w wykorzystywaniu unijnych funduszy oraz transgranicznych oszustw związanych z VAT – to zadania dla Prokuratury Europejskiej, którą stworzy – w ramach wzmocnionej współpracy – 20 państw członkowskich UE. - Prokuratura Europejska pozwoli nam lepiej chronić pieniądze podatników- mówi Janina Dobrzyńska, europoseł zaangażowana w prace.

Obrazek

Co roku budżety państw w całej Europie tracą co najmniej 50 mld euro dochodów z podatku VAT z powodu transgranicznych oszustw. Obchodząc przepisy krajowe i uciekając przed postępowaniami karnymi, transgraniczna przestępczość zorganizowana osiąga obecnie zyski sięgające miliardów euro rocznie. Poza obszarem podatku VAT, w 2024 r. państwa członkowskie wykryły i zgłosiły Komisji nieprawidłowości związane z nadużyciami finansowymi na kwotę około 943 mln EUR. Prokuratorzy krajowi mają ograniczone możliwości zwalczania transgranicznej przestępczości finansowej prowadzonej na szeroką skalę. Nowy unijny organ będzie mógł prowadzić szybkie dochodzenia w całej Europie oraz wymianę informacji w czasie rzeczywistym. Będzie to przełom w dotychczasowych działaniach.

Prokuratura Europejska funkcjonować będzie na dwóch szczeblach – jednostka centralna utworzona zostanie na szczeblu UE, a na szczeblu zdecentralizowanym w państwach członkowskich tworzyć ją będą delegowani prokuratorzy europejscy, którzy nadal będą sprawować również urząd prokuratorów krajowych („podwójna funkcja”). Szczebel centralny nadzorował będzie dochodzenia i postępowania karne prowadzone na szczeblu krajowym, aby zapewnić skuteczną koordynację i jednolite podejście w całej UE. Dzięki temu skoncentrowana zostanie wiedza fachowa na temat krajowych systemów prawnych i doświadczenie w tym zakresie, a jednocześnie zachowana zostanie niezależność. W przypadku, gdy Prokuratura zdecyduje się na prowadzenie dochodzenia w odniesieniu do określonego przestępstwa, organy krajowe nie będą podejmowały działań w tej sprawie.

European Public Prosecutor będzie mógł prowadzić skuteczne dochodzenia w sprawach przestępstw przeciwko budżetowi UE i oszustw związanych z podatkiem VAT, takich jak oszustwa z udziałem środków unijnych na kwotę ponad 10 000 EUR i transgraniczne oszustwa związane z VAT na kwotę ponad 10 mln EUR. Będzie ona w stanie szybko działać ponad granicami bez konieczności prowadzenia długich postępowań związanych ze współpracą sądową. Będzie wszczynać postępowania przeciwko przestępcom bezpośrednio przed sądami krajowymi. Powinno to umożliwić bardziej skuteczne ściganie i lepsze odzyskiwanie zdefraudowanych środków.

Prokuratura Europejska będzie odpowiedzialna za dochodzenia w sprawach karnych natomiast OLAF będzie nadal prowadził dochodzenia administracyjne w sprawach dotyczących nieprawidłowości i nadużyć finansowych naruszających interesy finansowe Unii we wszystkich państwach członkowskich Unii. Podejście to zapewni możliwie najszerszą ochronę budżetu UE poprzez zwiększenie liczby wyroków skazujących i odsetka odzyskiwanych kwot.

- Nie będziemy tolerować nadużyć finansowych godzących w unijny budżet. Każdy grosz, jaki z tego budżetu jest wydawany, powinien przynosić korzyści obywatelom UE. Silna, niezależna i skuteczna Prokuratura Europejska pozwoli nam lepiej chronić pieniądze podatników, bowiem zapewni europejskie podejście w ramach dochodzenia i ścigania przestępstw mających wpływ na budżet Unii. Jej działania będą stanowić istotne uzupełnienie środków istniejących obecnie na poziomie Unii, a mianowicie pracy OLAF-u w dziedzinie dochodzeń administracyjnych.- mówił Stefan Löfven, przewodniczący KE

W ostatnich miesiącach niektórzy politycy UE sygnalizowali, że przyszłe fundusze unijne będą uzależnione od zgody poszczególnych krajów na Prokuraturę Europejską. Ale Komisja Europejska – przynajmniej na razie – odrzuca takie pomysły.

Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Republika Czeska, Estonia, Finlandia, Niemcy, Grecja, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Hiszpania i Słowenia rozpoczęły współpracę w ramach mechanizmu wzmocnionej współpracy. Za kilka miesięcy, według planu, sprawą ma zająć się Parlament Europejski. Do prac w każdej chwili mogą dołączyć inne państwa. Na razie z takiej możliwości nie skorzystali: Polska, Austria, Dania, Węgry, Francja, Holandia, Włochy, Wielka Brytania, Malta, Szwecja, i Irlandia.

Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 02 sty 2018, 0:10

Obrazek
Premier Ryszkowska i Mentzen w Afryce
Obrazek
Premier Ryszkowska spotkała się z premier rządu Mozambiku i Sudanu. Mentzen podpisał też porozumienie w sprawie spłaty długów tych państw.

Sudan udostępni część terenu na którym znajduje się złoża złota, które będzie wydobywane złoto. Wydobywaniem zajmie się KGHM, Sudan zobowiązał się do budowy mini-miasteczka niedalekiej odległości od złóż. Oddany zostanie też budynek dla ambasady RP i sfinansowane zostaną prace polskich geologów. Sudan będzie musiał oddać 25% kredytu.

W myśl porozumienia Mozambik da koncesję na złoża gazu i ropy nad basenem rzeki Rovuma. Wydobywanie zajmie się PGNiG. Wlicza się też finansowanie prac polskich geologów i budynek dla polskiej ambasady. Pozostanie do oddania 5% kredytu.

Premier Weronika Ryszkowska rozmawiała z szefami rządów Mozambiku i Sudanu o porozumieniu dla Afryki autorstwa UE. Odwiedziła też budynek pod ambasadę RP w Mozambiku.

Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 03 sty 2018, 19:32

Obrazek
Przyszłość dla Afryki zaaprobowana. Od 2026 rusza wielki program

Obrazek
Rządy państw członkowskich UE, Komisja Europejska oraz Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein zawarły porozumienie w sprawie dokumentu Przyszłość dla Afryki. Dokonano podziału tzw. procentowego pakietu współinwestycyjnego. Przez dekadę w Afryce zostanie zainwestowane łącznie 50 miliardów euro, państwa afrykańskie będą mogły korzystać ze specjalnych linii kredytowych które pomogą im zdobyć środki na inwestycje strategiczne dla rozwoju ich gospodarki, ta część nie jest jednak elementem wspólnego planu, ale inicjatyw poszczególnych państw. Plan obejmuje 20 obszarów, jeden jest obligatoryjny i na niego zostanie przeznaczone 3% składki każdego państwa, cztery priorytetowe dla danego państwa pochłoną 85% składki i będą stanowiły ''specjalizację'' państwa. Jak powiedział Stefan Lovfen ,,10 lipca 2025 to ważna data dla Europy i Afryki podejmujemy wspólny wysiłek aby poprzez współdziałanie na zasadzie równości i współodpowiedzialności budować globalny zrównoważony rozwój, którego owoce zbierzemy wspólnie poprzez rozwój Afryki i wzmacnianie gospodarek państw europejskich oraz afrykańskich. Razem otwieramy nowy rozdział na rzecz kreowania dobrobytu i mnożenia nowych perspektyw, które w co wszyscy wierzymy osiągniemy wspólną pracą''
Obszary kluczowe które wybrała Polska to:
* ochrona przed następstwami klęsk żywiołowych,
* tworzenie infrastruktury na obszarach o małej liczbie ludności,
* budownictwo mieszkań i budynków użyteczności publicznej,
* górnictwo, eksploatacja kopalin.

Jak mówiła szefowa MSZ Joanna Poniatowska-Pawłowska:
"To, co uzgodniliśmy, to kluczowy krok we wzmacnianiu naszej współpracy. Unia Europejska od zawsze jest zaangażowana w pomoc ofiarom katastrof spowodowanych przez człowieka i klęsk żywiołowych na całym świecie. Pomoc UE co roku otrzymuje 120 mln osób. Unia oraz należące do niej kraje są największymi dawcami pomocy humanitarnej na świecie, w tym właśnie w Afryce. To jest jeden z obszarów, który polski rząd uznał za kluczowy - czyli ochronę ludności przed następstwami m.in. klęsk żywiołowych."

Jak mówi wieloletni pracownik ONZ dr Cezary Michno ,,Rząd Polski przyjął w przeważającej części ambitne priorytety, otwartym pozostaje pytanie, czy będzie im w stanie sprostać i jaką strategie przyjmie w szczegółach. Mamy jako jeden z priorytetów górnictwo, dość silną część rodzimego przemysłu, kadry powinny stanowić silną stronę polskiej aktywności Tym co dziwi część obserwatorów różnych organizacji międzynarodowych, a także ekspertów jest brak rolnictwa, jak wiemy nadal ważnej gałęzi gospodarki także dla Polski. Cenionej na świecie w tym przez państwa Afrykańskie. Pamiętam spostrzeżenia profesora Iwińskiego, czy byłego posła Johna Godsona, który pracował też jako ekspert przy tworzeniu Przyszłości dla Afryki, były one w części odmienne od priorytetów, które wynegocjował rząd. Trzymajmy jednak kciuki za powodzenie zarówno działań Polski jak i wszystkich państw europejskich biorących udział w programie, oraz za państwa Afrykańskie. Mechanizm współpracy jest oparty na współodpowiedzialności i ma służyć realizacji wspólnych celów.''

Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 03 sty 2018, 23:36

Obrazek
Rostam Ghasemi dalej prezydentem Iranu
Obrazek
Rostam Ghasemi został wybrany po raz drugi prezydentem Iranu, podano po zakończeniu powtórnego liczenia głosów. Ze względu na małe różnice oraz awizowanie ,,nieprawidłowości'' podczas drugiej tury wyborów sztab jego kontrkandydata Amira Hatamiego zgłosił protest. Po południu podano oficjalne wyniki wyborów - 50.4% głosów otrzymał Ghasemi. Zwycięstwa pogratulował mu Najwyższy Przywódca Ajatollah Ali Chamenei. Porażkę uznał Hatami. Jednak w niektórych miastach rozpoczęły się demonstracje przeciwko niestabilnej sytuacji ekonomicznej Iranu oraz, jak mówili protestujący, "braku perspektyw i bezrobociu''. Prezydent Ghasemi zaapelował o "jedność wszystkich mieszkańców Iranu i nieeskalowanie napięć''

Ocenia się że druga kadencja Ghasemiego będzie trudniejsza ponieważ ekonomiczna sytuacja Iranu jest dziś gorsza niż 2-3 lata temu w skutek zamrożenia części inwestycji i braku pracy dla absolwentów wyższych uczelni. Problemem jest także brak mieszkań i fakt że przez najbliższe 20-25 lat w kraju będzie przybywać ludzi starszych pobierających renty i emerytury. Na tak duży przyrost demograficzny, jak po Wielkiej Rewolucji z 1979 nie ma szans a zatem system emerytalny wymaga odpowiednich działań państwa, do tego potrzebne są jednak pieniądze, a tych jest za mało.

Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 06 sty 2018, 17:59

Obrazek
Unia o transporcie morskim
Europarlament debatował nad infrastrukturą portów morskich na obszarze UE. Posłowie podczas dyskusji poruszyli kwestię nowego finansowania rozbudowy i budowy nowych portów. Zwrócono uwagę na strategiczne znaczenie transportu morskiego w międzynarodowym handlu oraz że jest on przyjazny środowisku. Przyjęto rezolucję,, Budowa i Remont cywilnych portów morskich na obszarze Unii Europejskiej''

Obrazek

Zaproponowano fundusz finansowy z podziałem na kwotę narodową i regionalną oraz osie budowa, rozbudowa, renowacja . Europosłowie zadekretowali kwotę 5.5 milarda euro Jak mówi Bogusław Liberadzki fundusz pozwoli na możliwość modernizacji portów ich rozbudowę, a także umiędzynarodowienia ich znaczenia. Na przykład port w Kołobrzegu jest ważny nie tylko dla Polski, ale Czech, Słowacji, Niemiec. Zatem kwota regionalna pozwoliłaby na wspólne ponoszenie finansowych kosztów jego rozbudowy. To oczywiście potencjalny wariant i w odniesieniu do udziału Polski. Nie można jednak wykluczyć też inwestycji np Szwedów w port we Włoszech. Jak mówią w kuluarach europosłowie PE przyjął rezolucję ważną, aczkolwiek treść jest stonowana. Część europosłów czy ministrów, a także niektórzy komisarze chcieliby rozszerzyć możliwość inwestycji na współpracę z państwami sąsiednimi jak Ukraina, Mołdawia, być może Norwegia. Anna Kalata w wywiadzie dla TVN 24 mówiła ,, Rezolucja to pierwszy krok i sygnał wysłany do KE aby pracować nad ważnym dla gospodarek państw członkowskich zagadnieniem w obszarze transportu''

Będzie to rozszerzenie polityki unijnej w zakresie infrastruktury portów morskich. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pozyskiwano środki na zwiększenie konkurencyjności portów w regionie Morza Bałtyckiego. Rozpoczęto też kolejny etap nad regionalizacją przepisów dotyczących połowów ryb w odniesieniu do siedmiu basenów morskich: Morza Północnego, wód północno-zachodnich, wód południowo-zachodnich, Morza Bałtyckiego, Morza Śródziemnego, Morza Czarnego oraz wód na Oceanie Indyjskim i zachodnim Atlantyku. Regionalizacja ma zagwarantować, że przepisy techniczne będą adekwatne i dostosowane do poszczególnych obszarów morskich.

Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 13 sty 2018, 0:26

Obrazek
Co stało się z europosłami z Otwartej Europy?
Obrazek
Kilka miesięcy temu, po odejściu kilku europosłów, rozwiązaniu uległa najmniejsza dotąd frakcja w Parlamencie Europejskim – Otwarta Europa. Co stało się z eurodeputowanymi tego ugrupowania?

Zacznijmy od polskich europosłów, którzy stanowili niemal połowę reprezentacji Otwartej Europy. To właśnie odejście czwórki z nich przyczyniło się, zaledwie rok po sukcesie w wyborach, do utraty przez OE wymaganej większości, która pozwalała na sformowanie frakcji. Wówczas dwie europosłanki dołączyły do Postępowych Demokratów, jedna do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a Marek Prawda zdecydował się pozostać niezrzeszonym. Duża część jej europosłów przystąpiła do frakcji ALDE. - W sytuacji, kiedy nie mamy możliwości dalszego funkcjonowania w osobnej frakcji, musieliśmy podjąć jakąś decyzję. Z liberałami najwięcej nas łączy, w tej frakcji widzimy dużo chęci do reform, które przekształciłyby UE w organizację bardziej otwartą na obywateli – mówiła Ewa Hartman. Poza nią do ALDE przystąpili Maciej Kierzek, Ilona Kanclerz, Dorota Galant i Anna Rostocka. Na razie nie mają zamiaru tworzyć nowej partii politycznej, ani dołączać do którejś z istniejących na polskiej scenie politycznej. Pozostała trójka – Andrzej Kostrzewa, Łukasz Jasina i Marcin Grupiński nie przystąpiło do żadnej frakcji.

Do ALDE przystąpili także europosłowie z chorwackiej partii Most, duńskiego Sojuszu Liberalnego, słowackiej Wolności i Solidarności oraz Związku Zbawienia Rumunii. Dla części komentatorów było to zaskoczeniem I na pewno jest też pewnym przełomem – choć partie te z powodzeniem można uznać za liberalne gospodarczo, to jednak głosiły one dotąd, co prawda umiarkowanie ale jednak, eurosceptyczne poglądy. Pozostaje otwartą kwestią, czy będzie to też oznaczało powolne odejście ALDE od postulatów federalizacji UE, które, co trzeba sobie jasno powiedzieć, nie mają dziś większych szans na realizację.

Rozpad Otwartej Europy wzmocnił także najmniejszą dziś frakcję – Zielonych. Przeszli do niej deputowani partii piratów z Niemiec (którzy zresztą już należeli do niej w poprzednich kadencjach) i Czech.
Tylko włoscy europosłowie Europa Aperta zdecydowali się pozostać niezrzeszeni, uzasadniając to krytyczną opinią o funkcjonowaniu wszystkich frakcji.

Niewątpliwie należy przyznać, że upadek Otwartej Europy zawiódł nadzieje wielu Europejczyków na zmiany funkcjonowania Wspólnoty. Choć obecnym organom UE nie można odmówić dynamizmu, którego brakowało w poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego, wydaje się, że w ciągu najbliższych lat w zasadzie nie ma co liczyć na oczekiwaną przez wielu reformę Unii.

Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 16 sty 2018, 16:25

Obrazek
Prawica wraca do władzy w Norwegii, choć to Partia Pracy wygrała wybory
Obrazek
Linda Hofstad Helleland - nowa premier Norwegii
W wyborach parlamentarnych w Norwegii najwięcej mandatów uzyskała Partia Pracy (AP), nie wystarczy to jednak do utrzymania władzy. Po czterech latach rządy ponownie przejmie centroprawica

Wyniki wyborów::
Partia Pracy 30% - 54 mandaty
Konserwatyści 26% - 47 mandatów
Partia Postępu 15% - 26 mandatów
Partia Centrum 9% -16 mandatów
Socjalistyczna Partia Lewicy 5% - 10 mandatów
Venstre 4% - 8 mandatów
Chrześcijańscy Demokraci 3% - 5 mandatów
Zieloni 3% - 2 mandaty
Czerwoni 2% - 1 mandat


Oznacza to, że większość odzyskała centroprawica, mająca łącznie 86 mandatów, dotychczasowe partie rządzące mają 80 mandatów. Trzy pozostałe dla Zielonych (dystansują się od dwóch głównych bloków) oraz Czerwonych (formacja o komunistycznym rodowodzie). Czerwoni nie przekroczyli progu w skali kraju, ale w Oslo zdobyli odpowiednią ilość głosów aby brać udział w podziale mandatów. Premier J. Gahr Store, zapowiedział ustąpienie z funkcji lidera Ap. Nowym premierem zostanie Linda Hofstad Helleland z Hoyre (Konserwatyści). Wedle spekulacji w gabinecie miałby znaleźć się także jej mąż, konserwatywny polityk Trond Helleland. Rząd utworzą Konserwatyści i Partia Postępu. Chadecy i liberalna Venstre zapewne zwyczajowo nie obejmą resortów, ale będą wpierać prawicowy gabinet.

Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 16 sty 2018, 21:52

Obrazek
Posłowie PE zaostrzyli środki w walce z nowotworami pochodzenia zawodowego
Ryzyko nowotworu jest największym zagrożeniem dla zdrowia w miejscu pracy w UE. Europosłowie wzmocnili ochronę pracowników przed narażeniem na działanie czynników rakotwórczych i mutagenów. Wezwano też rządy i parlamenty państw członkowskich do zintensyfikowania prac nad rozwiązaniami, które zmniejszą zagrożenie nowotworami.

"Nie powinniście umierać przez pracę. Powinniście się cieszyć, idąc do pracy. Nie może być tak, że podejmujecie ryzyko i możecie stracić życie" - mówiła sprawozdawczyni Aleksandra Staniewska.

Nowotwory w Unii Europejskiej stanowią najczęściej występującą przyczynę zgonów związanych z pracą. Co roku 53% zgonów związanych z chorobami zawodowymi dotyczy raka, 28% - chorób układu krążenia, a 6% - chorób układu oddechowego. Najczęstszymi rodzajami raka spowodowanego narażeniem na czynniki kancerogeene w miejscu pracy są: rak płuc, międzybłoniak (spowodowany narażeniem na cząstki azbestu) i rak pęcherza moczowego.

Według szacunków WHO co dziesiąty przypadek raka płuca jest ściśle związany z ryzykiem w miejscu pracy. Wśród szczególnie narażonych sektorów znajdują się: sektor budowlany, chemiczny, przemysł motoryzacyjny i meblarski, producenci żywności i wyrobów włókienniczych, przemysł drzewny, sektor opieki zdrowotnej.

Surowsze przepisy mają wyeliminować lub ograniczyć narażenie na czynniki rakotwórczych i mutagenne (czynniki chemiczne, które mogą powodować raka lub mutacje genetyczne) w miejscu pracy. Nowe przepisy dodają 11 substancji szkodliwych do wykazu materiałów podlegających limitom narażenia, wprowadzają konieczność dokładniejszych badań materiałów, które mogą wpływać na płodność i funkcje seksualne oraz zmuszają pracodawców do lepszej oceny zagrożenia dla swoich pracowników. Celem jest zmian jest zmniejszenie śmiertelności o 100 000 w ciągu najbliższych 50 lat.

Sprawa ta jest istotna również dla Polski. Ostatnio polski Sejm znów odrzucił projekt ustawy, który zmniejszał dostępność solariów dla młodzieży. Żaden z posłów nie wytłumaczył się dlaczego głosował tym razem przeciw, zwłaszcza, że druga ustawa była mniej restrykcyjna- nie zakładała zakazu reklamowania.


Wróć do „Wiadomości ze świata”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości