Ustawa
z 2025
o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych
Art. 1
W ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. 2016 poz. 623 z późn. zm.) w art. 95 po ust. 4 dodaje się ust. 5 i 6 w brzmieniu:
„5. Nie pobiera się opłaty od pozwu w sprawach roszczeń majątkowych o ochronę dóbr osobistych od kombatantów w rozumieniu art. 1 ustawy 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. 2016, poz. 1255 z późn. zm.) i ich zstępnych, gdy sprawa dotyczy ochrony wizerunku Rzeczpospolitej Polskiej lub Narodu Polskiego lub patriotycznych tradycji zmagań Narodu Polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem, a także osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, których statutowym celem jest ochrona wizerunku Rzeczpospolitej Polskiej lub Narodu Polskiego lub patriotycznych tradycji zmagań Narodu Polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem.
6. Nie pobiera się opłat od pozwu od ofiar lub ich spadkobierców w sprawach o roszczenia majątkowe dochodzone na rzecz ofiar zbrodni ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennej lub zbrodni agresji.”
Art. 2
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Sprawozdawca: poseł Anna Siarkowska
Projektowana zmiana polega na dodaniu nowego ust. 5 do art. 95 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który wymienia pisma niepodlegające opłacie zgodnie z ww. ustawą. Zgodnie z nowym projektowanym ustępem opłaty od pozwów nie będą pobierane w sprawach roszczeń majątkowych o ochronę dóbr osobistych od kombatantów w rozumieniu art. 1 ustawy 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego i ich zstępnych, gdy sprawa dotyczy ochrony wizerunku Rzeczpospolitej Polskiej lub Narodu Polskiego lub patriotycznych tradycji zmagań Narodu Polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem, a także osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, których statutowym celem jest ochrona wizerunku Rzeczpospolitej Polskiej lub Narodu Polskiego lub patriotycznych tradycji zmagań Narodu Polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem.
Obecnie takie powództwa są objęte ogólną zasadą, zgodnie z która opłata od ich skutecznego wniesienia wynosi 5 % wartości przedmiotu sporu, co dla wielu kombatantów, ich zstępnych czy organizacji, których statutowym celem jest ochrona wizerunku Rzeczpospolitej Polskiej, Narodu Polskiego lub patriotycznych tradycji zmagań Narodu Polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem, jest często skuteczną barierą uniemożlwiającą dochodzenie swych praw. Zwolnienie wskazanych podmiotów z opłaty sądowej od pozwu w opisanych przypadkach z całą pewnością przyczyni się do ułatwienia im dochodzenia swych uzasadnionych roszczeń. Jest to również istotne, gdy weźmie się pod uwagę skalę różnego rodzaju nieprawdziwych i krzywdzących wypowiedzi, jakie padają w przestrzeni medialnej, jak choćby te na temat niemieckich obóz koncentracyjnych, jakie funkcjonowały podczas II wojny światowej.
Przedmiotowy projekt ustawy rodzi pozytywne skutki społeczno-gospodarcze oraz nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa, ani budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Projektowana regulacja nie jest objęta prawem Unii Europejskiej, nie wpłynie także negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi.
OG: Debata trwa do godziny 20:00 5 stycznia.