UE chce, aby najbogatsze firmy ujawniały swój majątek i gdzie płacą podatkiEuroposłowie chcą, by międzynarodowe korporacje ujawniały podatki płacone w krajach, w których działają. Firmy działające w UE powinny udostępniać informacje o swoich zasobach i płaconych wszędzie na świecie podatkach - zdecydował Parlament Europejski przyjmując stanowisko wobec zaproponowanych przez KE zmian w przepisach. Przepisy będą dotyczyć firm międzynarodowych o obrotach powyżej 500 milionów euro. Ma to być kolejny krok w walce z unikaniem opodatkowania przez globalne przedsiębiorstwa.Posłowie poparli projekt przepisów, zgodnie z którymi firmy byłyby zobowiązane do ujawnienia publicznie informacji, ile płacą podatków i gdzie, z możliwymi zwolnieniami z tego obowiązku w przypadku chronionych informacji handlowych. Celem przepisów jest zwiększenie przejrzystości informacji poprzez zaznajomienie opinii publicznej z wysokością podatków płaconych przez korporacje międzynarodowe w podziale na kraje. Warto zwrócić uwagę na to, że podobne regulacje prezentowali posłowie Zjednoczonej Lewicy w Sejmie. Projekt został odrzucony- bez porządnej debaty.
Zgodnie z proponowanymi przepisami, informacje na temat podatków dochodowych firm międzynarodowych o obrotach powyżej 500 milionów byłyby publikowane według wspólnego wzoru we wszystkich jurysdykcjach podatkowych, w których działa firma, dostępnego bezpłatnie oraz publicznie na stronie firmy. Firmy miałyby również obowiązek wypełnienia rejestru publicznego, którym zarządzałaby Komisja Europejska.
Niektóre informacje, które będą publikowane według propozycji:
- nazwa firmy i, jeśli to konieczne, lista jej spółek zależnych
- krótki opis działań firmy oraz informacja o jej lokalizacji
- liczba pracowników w przeliczeniu na pełne etaty
- wysokość obrotów netto
- kapitał zakładowy
- wysokość zysku lub straty przed opodatkowaniem
- wysokość podatku dochodowego zapłaconego w odpowiednim roku finansowym, przez firmę oraz jej filie, znajdujące się, ze względu na zasady opodatkowania, w określonych jurysdykcjach podatkowych
- wysokość skumulowanych zysków
- informacja o tym, czy przedsiębiorstwa, filie lub spółki zależne korzystają preferencyjnego opodatkowania
Wprowadzono również zasady pozwalające państwom członkowskim na ochronę niektórych szczegółowych informacji handlowych, których ujawnienie mogłoby zagrażać pozycji firmy, poprzez ustanowienie zwolnień z obowiązku raportowania o nich. Zwolnienia musiałyby być odnawiane każdego roku, ponadto obowiązywałyby jedynie pod jurysdykcją państwa członkowskiego dopuszczającego zwolnienie. W przypadku przyznania takiego zwolnienia, państwo członkowskie ma obowiązek poinformowania poufnie Komisji Europejskiej, czego dotyczy pominięta informacja, wraz z uzasadnieniem. Każdego roku Komisja publikować będzie listę firm, którym przyznano zwolnienia oraz zwięzłe wyjaśnienie.
Parlament poparł również poprawki wprowadzające ograniczenia zezwoleń na pomijanie informacji podatkowej dla firm. Jedna z poprawek wprowadza obowiązek dla firm, które straciły prawo do zwolnień, do natychmiastowego upublicznienia pominiętych danych, firmy będą również musiały, każdego roku, odnawiać zezwolenie na pominięcie niektórych informacji. Ponadto, kiedy zezwolenie na pomijanie informacji przestaje obowiązywać, firma musi retroaktywnie opublikować, "w formie średniej arytmetycznej", informacje dotyczące opodatkowania za okres, w którym korzystała z zezwolenia.
Po przyjęciu projektu sprawozdania 389 głosami za, przy 180 głosach przeciw oraz 135 wstrzymujących się od głosu, posłowie zagłosowali nad przyznaniem mandatu negocjacyjnego, umożliwiającego rozpoczęcie negocjacji koniecznych do uzyskania porozumienia i przyjęcia przepisów w pierwszym czytaniu.
W końcu - po naleganiach sprawozdawcy ds. reformy praw akcjonariuszy Bogusława Liberadzkiego na wprowadzenie publicznej sprawozdawczości w podziale na kraje do dyrektywy o rachunkowości - Komisja postanowiła przedstawić specjalny wniosek w tej sprawie w postaci aktu zmieniającego dyrektywę o rachunkowości. Ta zmiana dyrektywy o rachunkowości może odegrać kluczową rolę w sprawozdawczości przedsiębiorstw.
- Uchylanie się od opodatkowania przez globalne firmy, według różnych danych, kosztuje państwa członkowskie od 50 do 70 miliardów straconych rocznych przychodów. Ta zmiana pozwoli zmniejszyć skalę unikania opodatkowania. Proponowaliśmy to już od wielu lat, teraz uda nam się to wprowadzić. - mówił europoseł Bogusław Liberadzki. Zagraniczne media podkreślają duży wpływ na ten projekt europosłów ze Zjednoczonej Lewicy.
W UE trwają też rozmowy nad powołaniem Prokuratury Europejskiej, która będzie zajmować się ściganiem przestępstw wobec budżetu UE oraz międzynarodowych przekrętów z podatkiem VAT.