Wiadomości ze świata

Najważniejsze newsy ze świata. Telewizja, radio, internet itp.
Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 05 gru 2017, 15:52

Obrazek
Radziwiłł-Schmidt: Albo wspólna waluta, albo marginalizacja
Obrazek
- Euro, łącznie z Unią Bankową ustanowioną jako jego uzupełnienie i wzmocnienie jest najsilniejszym i najdalej sięgającym projektem politycznym Unii Europejskiej - powiedziała przewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych PE, europoseł Anna Radziwiłł-Schmidt w wywiadzie dla Die Welt.

- Pozostawanie na zewnątrz tego projektu oznaczać będzie konsekwentną marginalizację Polski i stopniowe zmniejszanie wpływu rządu na kształt kluczowych polityk Unii. Chodzi nie tylko o politykę pieniężną, ale całość architektury funkcjonowania i zarządzania strefą euro, która tworzy stopniowo coraz silniejsze powiązania integracyjne państw członkowskich. Przyjęcie euro oznaczałoby udział w coraz głębszej integracji w obrębie tak pomyślanej Unii. - mówiła szefowa AFET, Anna Radziwiłł-Schmidt. - Polityczne ryzyko marginalizacji, nieobecności w procesie podejmowania istotnych politycznych decyzji w Unii, gdy równowaga pomiędzy państwami członkowskimi, które przynależą do strefy euro, i tymi poza obszarem wspólnej waluty zmienia się na niekorzyść tych ostatnich. - dodała.

- Argumenty ekonomiczne przemawiające za członkostwem w strefie euro są dość dobrze rozpoznane. Euro jest przede wszystkim swoistym mechanizmem ubezpieczeniowym. Szczególnie dla gospodarki, która buduje swe mechanizmy stabilności i wzrostu. Jest, o czym w Polsce rzadko się słyszy, drugą globalną walutą. W porównaniu z krajowymi walutami niewielkich gospodarek euro charakteryzuje się mniejszą wrażliwością na ataki spekulacyjne i generalnie większą stabilnością. Gospodarkę strefy euro cechują także niższe długookresowo stopy procentowe, a także niższa inflacja. - zaznaczyła europosłanka.

- Także na stare argumenty dotyczące niekorzystnych skutków utraty możliwości prowadzenia samodzielnej polityki pieniężnej i walutowej trzeba na pewno spojrzeć na nowo. Skutki dewaluacji zależą przede wszystkim od struktury gospodarki. Całkowity efekt dewaluacji może być nawet negatywny. Jest również oczywiste, iż konkurencyjność gospodarki to nie tylko ceny, ale przede wszystkim jakość, kwalifikacje, struktura gospodarki, produkcji, eksportu i importu. Nieprawdziwe są również argumenty wskazujące na negatywne aspekty unii fiskalnej, do której zmierzają reformy strefy euro. Nie istnieją realnie rozważane koncepcje unii fiskalnej rozumianej w kategoriach biernego, stałego transferu środków między krajami. - mówiła premier RP w latach 2015-2020.

Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 06 gru 2017, 22:03

Obrazek
UE chce, aby najbogatsze firmy ujawniały swój majątek i gdzie płacą podatki
Europosłowie chcą, by międzynarodowe korporacje ujawniały podatki płacone w krajach, w których działają. Firmy działające w UE powinny udostępniać informacje o swoich zasobach i płaconych wszędzie na świecie podatkach - zdecydował Parlament Europejski przyjmując stanowisko wobec zaproponowanych przez KE zmian w przepisach. Przepisy będą dotyczyć firm międzynarodowych o obrotach powyżej 500 milionów euro. Ma to być kolejny krok w walce z unikaniem opodatkowania przez globalne przedsiębiorstwa.

Obrazek

Posłowie poparli projekt przepisów, zgodnie z którymi firmy byłyby zobowiązane do ujawnienia publicznie informacji, ile płacą podatków i gdzie, z możliwymi zwolnieniami z tego obowiązku w przypadku chronionych informacji handlowych. Celem przepisów jest zwiększenie przejrzystości informacji poprzez zaznajomienie opinii publicznej z wysokością podatków płaconych przez korporacje międzynarodowe w podziale na kraje. Warto zwrócić uwagę na to, że podobne regulacje prezentowali posłowie Zjednoczonej Lewicy w Sejmie. Projekt został odrzucony- bez porządnej debaty.

Zgodnie z proponowanymi przepisami, informacje na temat podatków dochodowych firm międzynarodowych o obrotach powyżej 500 milionów byłyby publikowane według wspólnego wzoru we wszystkich jurysdykcjach podatkowych, w których działa firma, dostępnego bezpłatnie oraz publicznie na stronie firmy. Firmy miałyby również obowiązek wypełnienia rejestru publicznego, którym zarządzałaby Komisja Europejska.

Niektóre informacje, które będą publikowane według propozycji:
    - nazwa firmy i, jeśli to konieczne, lista jej spółek zależnych
    - krótki opis działań firmy oraz informacja o jej lokalizacji
    - liczba pracowników w przeliczeniu na pełne etaty
    - wysokość obrotów netto
    - kapitał zakładowy
    - wysokość zysku lub straty przed opodatkowaniem
    - wysokość podatku dochodowego zapłaconego w odpowiednim roku finansowym, przez firmę oraz jej filie, znajdujące się, ze względu na zasady opodatkowania, w określonych jurysdykcjach podatkowych
    - wysokość skumulowanych zysków
    - informacja o tym, czy przedsiębiorstwa, filie lub spółki zależne korzystają preferencyjnego opodatkowania

Wprowadzono również zasady pozwalające państwom członkowskim na ochronę niektórych szczegółowych informacji handlowych, których ujawnienie mogłoby zagrażać pozycji firmy, poprzez ustanowienie zwolnień z obowiązku raportowania o nich. Zwolnienia musiałyby być odnawiane każdego roku, ponadto obowiązywałyby jedynie pod jurysdykcją państwa członkowskiego dopuszczającego zwolnienie. W przypadku przyznania takiego zwolnienia, państwo członkowskie ma obowiązek poinformowania poufnie Komisji Europejskiej, czego dotyczy pominięta informacja, wraz z uzasadnieniem. Każdego roku Komisja publikować będzie listę firm, którym przyznano zwolnienia oraz zwięzłe wyjaśnienie.

Parlament poparł również poprawki wprowadzające ograniczenia zezwoleń na pomijanie informacji podatkowej dla firm. Jedna z poprawek wprowadza obowiązek dla firm, które straciły prawo do zwolnień, do natychmiastowego upublicznienia pominiętych danych, firmy będą również musiały, każdego roku, odnawiać zezwolenie na pominięcie niektórych informacji. Ponadto, kiedy zezwolenie na pomijanie informacji przestaje obowiązywać, firma musi retroaktywnie opublikować, "w formie średniej arytmetycznej", informacje dotyczące opodatkowania za okres, w którym korzystała z zezwolenia.

Po przyjęciu projektu sprawozdania 389 głosami za, przy 180 głosach przeciw oraz 135 wstrzymujących się od głosu, posłowie zagłosowali nad przyznaniem mandatu negocjacyjnego, umożliwiającego rozpoczęcie negocjacji koniecznych do uzyskania porozumienia i przyjęcia przepisów w pierwszym czytaniu.

W końcu - po naleganiach sprawozdawcy ds. reformy praw akcjonariuszy Bogusława Liberadzkiego na wprowadzenie publicznej sprawozdawczości w podziale na kraje do dyrektywy o rachunkowości - Komisja postanowiła przedstawić specjalny wniosek w tej sprawie w postaci aktu zmieniającego dyrektywę o rachunkowości. Ta zmiana dyrektywy o rachunkowości może odegrać kluczową rolę w sprawozdawczości przedsiębiorstw.

- Uchylanie się od opodatkowania przez globalne firmy, według różnych danych, kosztuje państwa członkowskie od 50 do 70 miliardów straconych rocznych przychodów. Ta zmiana pozwoli zmniejszyć skalę unikania opodatkowania. Proponowaliśmy to już od wielu lat, teraz uda nam się to wprowadzić. - mówił europoseł Bogusław Liberadzki. Zagraniczne media podkreślają duży wpływ na ten projekt europosłów ze Zjednoczonej Lewicy.

W UE trwają też rozmowy nad powołaniem Prokuratury Europejskiej, która będzie zajmować się ściganiem przestępstw wobec budżetu UE oraz międzynarodowych przekrętów z podatkiem VAT.

Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 16 gru 2017, 19:16

Obrazek
Europosłowie poparli przepisy ograniczające metody połowu ryb
Niektóre sposoby połowu ryb, jak np. przy wykorzystaniu materiałów wybuchowych czy substancji chemicznych, zostaną w UE zabronione. Ograniczone będą też połowy młodych ryb - głosi wtorkowe sprawozdanie komisji rybołówstwa Parlamentu Europejskiego.

Obrazek

Obecnie istnieje ponad 30 różnych rozporządzeń UE regulujących techniczne kwestie związane rybołówstwem, które - jak podkreślają europosłowie - są skomplikowane i często nieefektywne. Nowa dyrektywa ma wprowadzić wspólne dla całej Unii przepisy dotyczące narzędzi i metod połowu oraz gatunków, które można odławiać na wszystkich wodach UE.

Całkowicie zabronione będzie posługiwanie się substancjami toksycznymi i materiałami wybuchowymi. Europosłowie chcą też wprowadzenia ograniczeń w użytkowaniu sprzętu połowowego. Dodatkowe przepisy mają zostać wprowadzone w celu ochrony wrażliwych siedlisk. Projekt zawiera też zakaz stosowania niektórych praktyk w czasie połowów, takich jak sortowanie (odrzucanie tanich ryb, mimo że powinny być zgodnie z prawem wyładowywane).

Posłowie chcą też, aby Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa (STECF) dokonał oceny nowego sprzętu połowowego, w tym "elektrycznych" włoków, które są wykorzystywane do chwytania ryb z dna morskiego do sieci. Stosowanie takich narzędzi byłoby dozwolone na skalę komercyjną tylko wtedy, jeśli ocena wykaże, że nie miałoby to negatywnego wpływu na środowisko.

Europosłowie chcą też regionalizacji przepisów dotyczących połowów ryb w odniesieniu do siedmiu basenów morskich: Morza Północnego, wód północno-zachodnich, wód południowo-zachodnich, Morza Bałtyckiego, Morza Śródziemnego, Morza Czarnego oraz wód na Oceanie Indyjskim i zachodnim Atlantyku.

- Regionalizacja pozwoliłaby na odejście od sztywnych przepisów technicznych w kierunku bardziej elastycznego podejścia, a także przybliżyłaby lokalne władze i inne zainteresowane strony do procesu podejmowania decyzji ws. połowów. Naszym głównym celem jest, aby rybacy i władze regionalne brali aktywny udział w zarządzaniu zasobami. To dobry krok wspierający odbudowę zasobów ryb. Musimy też pomóc rybakom dostosować się do nowych warunków, bo czekają ich radykalne zmiany. - powiedział europoseł Andrzej Szejna, który pracuje na projektem.

Projekt tekstu został przyjęty 20 głosami za, przy 5 głosach przeciw i 2 wstrzymujących się. Tekst zostanie teraz przedłożony do głosowania na posiedzeniu plenarnym. Jeśli poprze go cała izba, PE uzyska mandat do rozpoczęcia negocjacji z krajami członkowskimi w ramach Rady UE.

Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 16 gru 2017, 20:37

Obrazek
Polski rząd i Południowa wywarli presję na Komisję Europejską; projekt PL-K już będzie zgodny z prawem unijnym?
Obrazek
Komisja Europejska wreszcie poruszy dyrektywę proponowaną przez Wielką Brytanię, która miała zmienić stawki dla poszczególnych produktów w tym dla książek, gazet oraz pozostałych periodyków wydawanych online.

Komisja coraz bardziej poważnie rozważa przyjęcie dyrektywy, którą wstępnie proponowała Wielka Brytania już pod koniec 2021 roku. Tą inicjatywę poparło parę państw w tym Polska. Później temat upadł, oficjalnie z powodu skupienia na pracach nad zmianami traktatowymi, których ostatecznie jednak także nie udało się uchwalić. Pojawiają się także głosy, że zaważył na tym brak poparcia w Parlamencie Europejskim. Dyrektywa miała wprowadzić do obniżonych stawek produkty takie jak książki, gazety oraz pozostałe periodyki wydawane online.

W ostatnim czasie unijni komisarze, w tym Karolina Południowa, wrócili jednak do tematu. Mówi sie, że jednym z powodów było pojawienie się w polskim sejmie projektu ustawy wprowadzającej obniżoną stawkę VAT, którą zaproponowało PL-K.

Komisja UE może podjąć decyzję w sprawie dyrektywy już w sierpniu.

Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 17 gru 2017, 23:48

Obrazek
Polska Para Królewska w Hiszpanii
Obrazek
Król Michał II i królowa Maria wraz z dziećmi - królewiczem Karolem i królewną Pauliną zakończyli trzydniową oficjalną wizytę w Królestwie Hiszpanii.

- Polska i Hiszpania mają zbliżone spojrzenie na kwestie dotyczące budowy silnej, skutecznej oraz bliskiej obywatelom Unii Europejskiej. Podobne spojrzenia na jednolity rynek, politykę spójności oraz bezpieczeństwa. Król Michał jest bardzo zadowolony ze spotkania z królem Filipem - podkreśliła w poniedziałek rzeczniczka monarchy, Małgorzata Leśniewska. W czasie pierwszego dnia wizyty doszło do spotkania władców obu państw. W tym czasie królowa Maria i królowa Letycja odwiedziły m.in. jeden z sierocińców w Madrycie. Następnie, także w towarzystwie królewicza Karola i królewny Pauliny zwiedziły Muzeum Narodowe Prado.

Król Polski wyraził satysfakcję ze wzrostu polsko-hiszpańskiej wymiany gospodarczej. - Łączą nas również wielomiliardowe inwestycje i tę współpracę należałoby w dalszym ciągu rozwijać i pogłębiać - podkreślił monarcha po spotkaniu z premierem Hiszpanii, Pablo Cascado Blanco, które odbyło się drugiego dnia. Zadeklarował też chęć zacieśniania współpracy "w dziedzinie polityki obronnej, infrastruktury, rolnictwa, środowiska oraz sportu i edukacji". Król wziął także udział, w towarzystwie polskich przedsiębiorców, w polsko-hiszpańskim forum gospodarczym. Także drugiego dnia wizyty król Filip VI i królowa Letycja wydali na cześć Polskie Pary Królewskiej uroczystą kolację połączoną z balem.

Ostatniego, trzeciego dnia wizyty król Michał spotkał się z przedstawicielami hiszpańskiej Polonii. Na zakończenie para królewska wraz z dziećmi prywatnie odwiedziła madrycki Disneyland.

Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 18 gru 2017, 16:20

Obrazek
Partia Pracy wygrywa wybory do Izby Gmin. Czy Jeremy Corbyn zostanie nowym premierem?
Obrazek
Opozycyjna Partia Pracy wygrała czwartkowe wybory do Izby Gmin. Tym samym po 15 latach rządów władzę oddaje Partia Konserwatywna premier Theresy May.

Według oficjalnych już wyników, Partia Pracy Jeremiego Corbyna zdobyła 41.2% głosów i 295 mandatów. Mimo zwycięstwa nie ma zatem większości w 650 osobowej Izbie Gmin. Najbardziej prawdopodobnym koalicjantem laburzystów jest Szkocka Partia Narodowa (3,2% i 32 mandaty), która zajęła trzecie miejsce, jednak straciła ponad dwadzieścia miejsc w Izbie Gmin.
Zwycięstwo Partii Pracy to także osobisty sukces 76-letniego Jeremiego Corbyna, który przez ostatnie 10 lat stał na czele opozycji. Warto zwrócić uwagę, że przyszły premier Zjednoczonego Królestwa nakierował swoją partię na o wiele bardziej radykalnie lewicowy kurs, niż reprezentowała ona w czasie poprzednich rządów. Corbyn miał w partii wielu przeciwników, dwukrotnie był o krok od utraty w niej władzy (w 2016 roku i po słabym wyniku wyborczym cztery lata później). Zawsze jednak mimo wrogów w partyjnym mainstreamie murem stała za nim większość szeregowych działaczy partii.

Wybory przyniosły porażkę rządzących przez ostatnie 15 lat torysów. Stracili oni niemal 60 miejsc w Izbie Gmin. Mimo to ich wynik nie okazał się wiele gorszy od Partii Pracy – zdobyli 39,3% głosów i 286 mandatów. Urzędująca od 2019 roku premier Theresa May w powyborczym wystąpieniu pogratulowała już Jeremiemu Corbynowi zwycięstwa i zapowiedziała swoją rezygnację z przewodnictwa w Partii Konserwatywnej. Wśród jej potencjalnych następców na tym stanowisku wymienia się ustępującego szefa dyplomacji Borisa Johnsona, liderkę partii w Szkocji Ruth Davidson czy posła Jacoba Rees-Mogga.

Umiarkowany sukces odnieśli Liberalni Demokraci Vince’a Cable’a(7,1% głosów i 14 mandatów), którzy zyskali cztery nowe mandaty poselskie. Całkowitą porażkę odniósł natomiast eurosceptyczny UKIP, który stracił reprezentację w Izbie Gmin.

Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 22 gru 2017, 23:59

Obrazek
Posłowie z SPD z działaczami Zjednoczonej Lewicy o bezdomnych Polakach w Niemczech
Posłowie Socjaldemokratycznej Partii Niemiec rozmawiali z działaczami polskiej Zjednoczonej Lewicy w sprawie bezdomności Polaków w Niemczech.
Ze strony SPD rozmawiali m.in. Aydan Özoğuz, Sarah Ryglewski, Eva Högl, Fritz Felgentreu i Matthias Bartke, a ze strony Zjednoczonej Lewicy m.in. przewodniczący SLD, Szamir DeLeon, Caroline Hantzsch, Katarzyna Szkuta, Wiktoria Anastazja Skolska i Anna Grodzka.


Obrazek

- Spotkanie uważam za bardzo potrzebne. Mieszkańcy sfrustrowani są ciągle rosnącą liczbą ludzi bez dachu nad głową. Polacy jako obywatele UE mają prawo pobytu, ale bez adresu zamieszkania, bez pracy, nie mają szans na świadczenia socjalne. W podobnej sytuacji są berlińscy bezdomni z innych państw Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. - mówiła Marie Jodt, radna Berlina z SDP dla lokalnej gazety

Przed spotkaniem z niemieckimi posłami, działacze Zjednoczonej Lewicy rozmawiali z radnymi Berlina. Jeszcze wcześniej odbyli oni dwa spotkania z Polonią (w Berlinie i w Hamburugu). Jak podkreśla niemiecka prasa, działacze pojechali na każde ze spotkań wypożyczonym zeroemisyjnym minibusem. Warto też zwrócić uwagę na to, że polscy działacze nie mieli problemów z komunikacją, nie potrzebowali tłumaczy. Caroline Hantzsch od urodzenia mieszka w Niemczech, Szamir DeLeon jest tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego, a Katarzyna Szkuta i Wiktoria Anastazja Skolska dość dobrze porozumiewają się w tym języku. Anna Grodzka zna niemiecki na poziomie umożliwiającym krótką rozmowę.

SPD zapowiedziało, że w przyszłych budżetach, i federalnym, i lokalnym załatwią dodatkowe środki na pomoc wszystkim bezdomnym. Ponadto radni Berlina z SPD zapewnili, że zostanie zatrudnionych więcej streetworker'ów znających polski. - Mają rozmawiać z bezdomnymi i pośredniczyć w znalezieniu pomocy albo w powrocie do domu- mówiła Sarah Ryglewski. Samorządowcy zapowiedzieli też, że żadne legowiska bezdomnych nie będą siłą usuwane.

Jednak największą zmianą prawdopodobnie będzie nowelizacja ustawy... bankowej. Bezdomni i uchodźcy będą mieli konta bankowe. Uchodźcy, bezdomni, czy osoby podejmujące w Niemczech pracę sezonową, nie mają konta bankowego z czym łączy się wiele dokuczliwych problemów. Trudno funkcjonować w świecie, w którym większość transakcji odbywa się drogą elektroniczną. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce banki zostaną prawnie zobligowane do zakładania kont uchodźcom i bezdomnym. Projekt nowelizacji prawa bankowego uwzględnia także zalecenia Unii Europejskiej w tej sprawie, przy czym konto definiowane jest jako niedebetowe – klient może wpłacać i wypłacać, otrzymuje również kartę bankową, jednak nie może dokonywać transakcji powyżej zgromadzonych na koncie środków. Konto takie ma służyć wyłącznie dokonywaniu niezbędnych transakcji. Proces realizacji świadczeń socjalnych będzie skuteczniejszy, utrudni to także pranie brudnych pieniędzy.

Pod koniec lipca 2022 stacja telewizyjna NDR przeprowadziła ciekawy eksperyment: starała się otworzyć konto dla uchodźcy w jednym z hamburskich banków, dla mężczyzny od dwóch lat legalnie mieszkającego w Niemczech. W rezultacie ani Commerzbank, ani Deutsche Bank, Postbank i Sparda-Bank nie byli zainteresowani klientem z Gwinei. Powód odmowy: brak dowodu osobistego. Urzędowe potwierdzenie prawa pobytu to, zdaniem banku, za mało. W Niemczech od 1995 roku istnieje dobrowolne zobowiązanie banków do prowadzenia darmowych kont dla każdego. Jednak niemiecki rząd nie jest zadowolony z dotychczasowej realizacji tej obietnicy przez banki.

Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 24 gru 2017, 21:53

Obrazek
Upadek frakcji Open Europe - odchodzi trzech deputowanych
Obrazek
Trzech deputowanych z Polski - Katarzyna de Lazari-Radek, Gosia Pearson i Marek Prawda ogłosili swoje odejście z frakcji Open Europe.

De Lazari-Radek i Pearson we wspólnym oświadczeniu napisały o przejściu z frakcji Open Europe do Europejskiej Partii Ludowej (w Polsce dołączyły do Postępowych Demokratów), z kolei Marek Prawda pozostanie niezrzeszony. Europosłowie swoje odejście tłumaczą m.in. wypaleniem się formuły i małą możliwością działania. Ich odejście oznacza równocześnie rozwiązanie frakcji, która nie spełnia już wymaganych wymogów - do powołania frakcji wymagana jest liczba 25 deputowanych z 7 państw członkowskich Unii.

Pearson jest doktorem politologii i magistrem stosunków międzynarodowych, zawodowo zajmuje się głównie prawami człowieka, zdobywała doświadczenie w wielu instytucjach, a przed wyborem do PE działała także aktywnie w Komisji Europejskiej. Z kolei de Lazari-Radek pracowała na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytety Łódzkiego. Marek Prawda przez lata pełnił m.in. funkcję Ambasadora RP w Szwecji, Niemczech, czy stałego przedstawiciela RP przy UE. Wszyscy uzyskali mandaty z list Komitetu Wyborczego Wyborców Otwarta Europa.

Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 25 gru 2017, 14:17

Obrazek
Magdalena el Ghamari dołącza do frakcji socjalistów

Obrazek

Jak informuje korespondentka z Brukseli, eurodeputowana Magdalena El Ghamari po rozpadzie frakcji Otwarta Europa dołącza do socjalistów, podczas konferencji prasowej na której towarzyszyli jej przedstawiciele S&D polska polityk powiedziała : Idee Europy otwartej będącej bliżej obywateli i dążącej do rozwiązywania ludzkich problemów wdrażają dziś frakcje, które zawarły porozumienie powyborcze. Widzimy dużą pracę Komisji Europejskiej. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku do strefy Schengen dołączą kolejne państwa, prowadzone są działania na rzecz efektywnej polityki sąsiedztwa i zwiększenia obecności Europy w przestrzeni kosmicznej, co przyczyni się do wzrostu innowacji. W przygotowaniu zaś projekty na rzecz unikania opodatkowania i tworzenie kolejnych instrumentów wyrównywania szans oraz efektywnego zwalczania bezrobocia.

Administrator
Administrator
Posty: 22475
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 26 gru 2017, 23:46

Obrazek
Polska otworzy nowy konsulat generalny w Houston
Obrazek
Otwarcie nowego Konsulatu Generalnego RP oraz rozmowy z przedstawicielami władz lokalnych i amerykańskiego biznesu - to główne cele wizyty, którą wicepremier i minister spraw zagranicznych Joanna Poniatowska-Pawłowska złoży w ten weekend w Houston, w USA. Minister odwiedzi też terminal LNG, z którego płynie gaz do Polski. - poinformowała rzeczniczka resortu, Italia Szymańska.

O planach wizyty wicepremier Poniatowskiej-Pawłowskiej, która rozpocznie się w najbliższy piątek i potrwa do poniedziałku, poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa resortu spraw zagranicznych, Italia Szymańska. Główne cele wizyty to - jak wynika z komunikatu MSZ - inauguracja Konsulatu Generalnego RP oraz rozmowy z przedstawicielami władz lokalnych i amerykańskich środowisk biznesowych. Minister odwiedzi również terminal Sabine Pass, z którego mają miejsce dostawy LNG do gazoportu w Świnoujściu. Szefowej polskiej dyplomacji będzie towarzyszył w Houston prezes PGNiG.

MSZ przypomina, że Houston i stan Teksas pełnią kluczową rolę na mapie gospodarczej USA. Miasto określa się mianem "stolicy światowego sektora energetycznego" (zwłaszcza w dziedzinie wydobycia ropy naftowej, gazu ziemnego), stanowiącego centrum rozwoju przemysłu biomedycznego oraz aeronautyki. Teksas to druga, po Kalifornii, gospodarka USA, z PKB o wartości 1,6 bln USD (odpowiednik 10. gospodarki świata) oraz stan, z którym Polska odnotowuje największą wartość wymiany handlowej (857 mln USD). W ostatnich latach nastąpił ponad dwukrotny wzrost wartości eksportu z Polski do Teksasu (pierwszym towarem eksportowym są urządzenia elektroniczne).

Rozwojowi współpracy z Teksasem - podkreśla Szymańska - sprzyja wzmocnienie wymiaru energetycznego polsko-amerykańskich relacji, w tym pierwsza dostawa LNG z terminalu Sabine Pass oraz zawarcie przez PGNiG pięcioletniego kontraktu na dostawy LNG. - Polska jest pierwszym państwem regionu, który zaimportował LNG z USA i liczymy, że stanie się hubem dla transportu amerykańskiego surowca na rynek gazu Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła na konferencji prasowej rzeczniczka MSZ. Dostawy LNG z USA wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne regionu, zmniejszając uzależnienie od dominującego dostawcy i przynosząc korzyści dla polskiej i amerykańskiej gospodarki.

W programie wizyty Poniatowskiej-Pawłowskiej zaplanowano spotkanie z miejscową Polonią. W okręgu konsularnym KG RP w Houston mieszka ok. 550 tysięcy Polaków oraz osób mających związek z polskością, co stanowi 7 proc. całej polskiej diaspory zamieszkałej w USA (ponad 8 mln osób). W samym stanie Teksas liczbę tę szacuje się na 228 tysięcy, a początki polskiego osadnictwa w Teksasie sięgają połowy XIX w. W samym Houston mieszka i pracuje do 50 tys. osób posiadających polskie korzenie. MSZ zwraca uwagę, że obecna Polonia teksańska jest dobrze wykształcona i dobrze sytuowana. Wielu jej przedstawicieli jest związanych z przemysłem wydobywczym i paliwowym. Polscy naukowcy pracują na uniwersytecie w Houston i Austin. Wielu pracuje w instytucjach medycznych, w tym w największym w USA szpitalu kardiologicznym (Houston Methodist Hospital), oraz w jednym z największych centrów badania i leczenia nowotworów (MD Anderson), i może poszczycić się wybitnymi osiągnięciami.

Według resortu spraw zagranicznych wizyta w Houston wpisuje się w koncepcję odtworzenia sieci placówek dyplomatycznych i konsularnych. -
Ambicją resortu spraw zagranicznych na kolejne lata jest dalsza poprawa jakości i dostępności usług świadczonych przez urzędy konsularne, tak aby jak najlepiej realizować zadania będące wynikiem wzrostu mobilności oraz migracji obywateli polskich - podaje rzeczniczka MSZ. Okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Houston będzie obejmował 7 stanów środkowego zachodu USA: Arkansas (AR), Kansas (KS), Luizjana (LA), Missisipi (MS), Nowy Meksyk (NM), Oklahoma (OK), Teksas (TX). Dzięki utworzeniu nowego urzędu znacząco poprawi się dostęp obywateli polskich zamieszkałych w stanach środkowego zachodu USA do usług konsularnych.

Obok wykonywania podstawowych funkcji konsularnych i świadczenia usług dla licznego skupiska Polonii amerykańskiej, Konsulat będzie realizował szereg zadań z zakresu dyplomacji ekonomicznej oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej, na które składać się będzie m.in. współpraca z dziesiątkami przedsiębiorstw oraz organizacji amerykańskich i międzynarodowych.


Wróć do „Wiadomości ze świata”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości