Rządzić Inaczej przedstawia projekt ustawy o głosowaniu przez internetNa konferencji prasowej Rządzić Inaczej przedstawiło projekt ustawy o głosowaniu przez internet. Taką możliwość mieliby wszyscy obywatele uprawnieni do głosowania poprzez profil zaufany ePUAP. W myśl ustawy przez internet można byłoby głosować zarówno w wyborach jak i referendach."To pierwszy krok do zwiększenia udziału obywateli w sprawowaniu władzy. Prosta możliwość głosowania przez internet ułatwi wielu ludziom oddanie głosu w szczególności gdy np. przebywają poza swoim miejscem zamieszkania. To także duże ułatwienie dla osób niepełnosprawnych." - podkreślał działacz RI
Adam Kotucha związany również ze Stowarzyszeniem Demokracja Bezpośrednia.
"Ustawa tworzy także przestrzeń do wprowadzenia na szczeblu ogólnokrajowym budżetu obywatelskiego. Poprzez tani i prosty mechanizm głosowania obywatele mogliby wybierać, które projekty chcieliby z takiego budżetu zrealizować." - dodawał lider Rządzić Inaczej
Fryderyk Skarbiński i zaznaczał, że stowarzyszenie pracuje już nad odpowiednią ustawą w tym zakresie.
Działacze Rządzić Inaczej podkreślali również, że bezpieczeństwo takich wyborów mogą zapewnić rozwiązania oparte o technologię blockchain, w których to rozproszona sieć komputerów przechowuje kopię bazy danych, a nie jedna centralna baza danych.
"Funkcjonująca od lat w oparciu o blockchain kryptowaluta Bitcoin udowadnia bezpieczeństwo tego typu rozwiązań. Platforma do głosowania online umożliwiłaby też niespotykaną dotychczas transparentność wyborów i w przyszłości możliwość obserwowania wyników na żywo" - tłumaczył członek zarządu RI
Marek Śliboda.
RI liczy na to, że któraś z partii pomoże im zgłosić ustawę w Sejmie. Jeśli żadne ugrupowanie nie wyrazi takiej woli to planują uruchomić kolejną obywatelską inicjatywę ustawodawczą. To jednak wydłuży czas wprowadzania ustawy w życie, bo konieczne będzie zebranie odpowiedniej liczby podpisów.
"Stare partie od dawna zapowiadały głosowanie przez internet, propozycje zmian pojawiały się już nawet 15 lat temu. Teraz my dajemy im gotowy projekt ustawy dzięki któremu mogą spełnić swoje obietnice wyborcze." - podkreśla przewodniczący Skarbiński.
Ustawa
z dnia
o głosowaniu przez internet
Art. 1. Przepisy ustawy stosuje się do wszystkich wyborów i referendów przeprowadzanych na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku - Kodeks Wyborczy, ustawy z dnia 14 marca 2003 roku o referendum ogólnokrajowym, ustawy z dnia 15 września 2000 roku o referendum lokalnym oraz wszelkich innych głosowań ogólnokrajowych i lokalnych organizowanych i przeprowadzanych przez Państwową Komisję Wyborczą.
Art. 2. Głosowanie elektroniczne odbywa się przy wykorzystaniu profilu zaufanego ePUAP o którym mowa w ustawie z dnia 17 kwietnia 2005 roku o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
Art. 3. Dla obwodowych komisji wyborczych oraz obwodowych komisji do spraw referendum spis obywateli uprawnionych do głosowania sporządza się również w postaci elektronicznej.
Art. 4. W ramach platformy ePUAP przygotowany zostanie moduł kont wyborczych umożliwiający głosowanie elektroniczne zapewniający:
1) uniemożliwienie powiązania oddanego głosu z danymi osobowymi wyborcy;
2) możliwość weryfikacji integralności danych przesłanych do komisji.
Art. 5. Minister właściwy do spraw informatyzacji, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej określi w drodze rozporządzenia:
1) wymagania techniczne modułu w ramach ePUAP umożliwiającego głosowanie elektroniczne;
2) zasady tworzenia i funkcjonowania indywidualnych kont do głosowania;
3) zasady tworzenia i funkcjonowania systemu informatycznego obwodowych komisji;
4) zasady szyfrowania i deszyfrowania karty do głosowania elektronicznego.
Art. 6.
1. Wyborca biorący udział w głosowaniu elektronicznym, loguje się do indywidualnego konta do głosowania, korzystając z własnego profilu zaufanego ePUAP.
2. Po zalogowaniu do indywidualnego konta do głosowania, wyborca podpisuje oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu w głosowaniu elektronicznym, przy użyciu własnego profilu zaufanego ePUAP.
3. Wyborca głosujący elektronicznie wypełnia elektroniczną kartę do głosowania zgodnie z załączoną instrukcją.
4. Po wypełnieniu elektronicznej karty do głosowania i sprawdzeniu poprawności danych, karta jest oznaczana unikalnym kodem przesyłki, złożonym z dwunastu znaków alfanumerycznych, szyfrowana w sposób zapewniający jej tajność i przesyłana w formie elektronicznej do systemu informatycznego właściwej obwodowej komisji.
5. Wysyłka elektronicznej karty do głosowania do systemu informatycznego właściwej obwodowej komisji jest możliwa nie wcześniej niż 7 dni przed dniem wyborów lub referendum i najpóźniej do godziny zakończenia głosowania.
6. Do godziny zakończenia głosowania, obywatel, który przesłał elektroniczną kartę do głosowania do systemu informatycznego właściwej obwodowej komisji może usunąć wysłaną elektroniczną kartę do głosowania z systemu informatycznego tej komisji oraz wysłać ją ponownie.
Art. 7. Obwodowa komisja ustalając wyniki w obwodzie uwzględnia również głosy oddane w formie elektronicznej za pomocą indywidualnych kont do głosowania i elektronicznych kart do głosowania na podstawie danych z systemu informatycznego obwodowej komisji.
Art. 8. W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 roku – Kodeks wyborczy wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 38 §2 otrzymuje brzmienie:
„§ 2. Głosowaniem osobistym jest również głosowanie korespondencyjne i elektroniczne.”;
2) wszędzie, gdzie mowa jest o sposobie głosowania rozumie się przez to również głosowanie elektroniczne;
3) we wszystkich protokołach i zestawieniach obwodowych komisji wyborczych oprócz zbiorczej informacji podaje się również analogiczne informacje dla głosowania elektronicznego.
Art. 9.
1. Kto bez uprawnienia deszyfruje elektroniczną kartę do głosowania - podlega karze grzywny.
2. Tej samej karze podlega, kto w jakikolwiek sposób ingeruje w funkcjonowanie systemu informatycznego służącego do przeprowadzenia głosowania elektronicznego.
Art. 10. Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.