Wysoka Izbo,
Przechodzimy do dyskusji nad rządowym projektem ustawy o zmiany ustawy o kierujących pojazdami.
Referuje pani minister Żołnieruk.
Ustawa
z dnia...
o zmianie ustawy o kierujących pojazdami
Art. 1.
W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami w art. 56 dodaje się ust. 4–6 w brzmieniu:
„4. Z opłaty za część praktyczną egzaminu państwowego przeprowadzanego w stosunku do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie lekarskie z adnotacją, że mogą prowadzić pojazd silnikowy po przystosowaniu go do rodzaju schorzenia, zwalnia się osoby niepełnosprawne, w przypadku gdy jazda egzaminacyjna odbywa się pojazdem, o którym mowa w art. 54 ust. 5 pkt 1.
5. Tworzy się internetową bazę informacji o pojazdach, o których mowa w art. 24 pkt 2. W bazie tej wskazuje się ośrodek szkolenia kierowców, w dyspozycji którego znajduje się dany pojazd.
6. Minister właściwy do spraw gospodarki wyznacza, spośród jednostek organizacyjnych jemu podległych lub przez niego nadzorowanych, podmiot właściwy do prowadzenia i aktualizowania internetowej bazy, o której mowa w ust. 5, oraz zapewnia z części budżetu państwa, której jest dysponentem, środki na jej prowadzenie.”.
Art. 2.
W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, minister właściwy do spraw gospodarki wyznaczy podmiot właściwy do utworzenia oraz prowadzenia i aktualizowania internetowej bazy, o której mowa w art. 56 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 1.
Art. 3.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
UZASADNIENIE
Celem projektu jest zniesienie dla osób niepełnosprawnych opłaty za praktyczną część egzaminu państwowego na prawo jazdy, w przypadku gdy egzamin nie odbywa się pojazdem wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, lecz pojazdem osoby niepełnosprawnej wymagającej przystosowania pojazdu do rodzaju schorzenia. Ponadto, przewiduje się utworzenie strony internetowej z wykazem pojazdów dostępnych na egzamin osób niepełnosprawnych.
Szacowany koszt zmiany to 68 tys. złotych rocznie, w większości odnoszący się do spadku dochodów WORD-ów (56 tys. rocznie), w mniejszym do wydatków budżetu państwa (12 tys.) związanej z utworzeniem serwisu internetowego.
Projekt nie odnosi się do sytuacji rodzin z dziećmi.
Projekt nie jest objęty prawem UE.
og: 48h