Wysoka Izbo,
Przechodzimy do dyskusji nad rządowym projektem ustawy o zniesieniu Narodowej Akademii Kultury i Ochrony Języka Polskiego. Sprawozdawcą projektu jest minister Danuta Jędrzejczak.
Ustawa
o zniesieniu Narodowej Akademii Kultury i Ochrony Języka Polskiego
Art. 1.
W ustawie z dnia 20 września 2021 roku o utworzeniu Narodowej Akademii Kultury i Ochrony Języka Polskiego, zwanej dalej "ustawą o Akademii", uchyla się art. 1-3, 7-29.
Art. 2.
Wygasza się kadencje członków Narodowej Akademii Kultury i Ochrony Języka Polskiego, powołanych na mocy ustawy o Akademii.
Art. 3.
Ilekroć w art. 4-6 ustawy o Akademii mowa o Akademii, rozumie się przez to Instytut Promocji Zewnętrznej Rzeczypospolitej Polskiej im. Adama Mickiewicza, powołany art. 11 ustawy z dnia 30 listopada 2022 roku o konsolidacji i reorganizacji organów administracji centralnej.
Art. 4.
Art. 5 ustawy o Akademii uzyskuje brzmienie "Art. 5.
1. Kwota stypendium, o którym mowa w art. 4, nie może przekraczać 50.000 zł.
2. Maksymalna liczba stypendiów, jakie mogą zostać przyznane w jednym roku to 20.
3. Łączna kwota stypendiów nie może wynosić więcej niż:
a) w roku 2023 - 500.000 zł
c) w latach następnych - wartości większej niż wartość z roku poprzedniego powiększona o wskaźnik inflacji wg prognozy zawartej w ustawie budżetowej"
Art. 5.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
UZASADNIENIE
Głównym założeniem projektu ustawy jest likwidacja Narodowej Akademii Kultury i Ochrony Języka Polskiego. W opinii rządu instytucja ta nie jest potrzebna, a jej koszty jej utrzymania są niewspółmierne do korzyści wynikających z jej istnienia. Na stypendia literackie i naukowe, których przyznawanie było jednym z głównych celów jej powołania Akademia wydaje rocznie 200 tys. złotych, podczas gdy koszt jej utrzymania to 0,5 mln.
Likwidacja Akademii stanowi jednocześnie kontynuację zapoczątkowanej kilka miesięcy temu reorganizacji i konsolidacji administracji centralnej, a jednym z jej celów jest zmniejszenie, a w dalszej perspektywie likwidacja deficytu budżetowego. Warto zwrócić uwagę, że Akademia dubluje zadania z sukcesami wykonywane przez Instytut Promocji Zewnętrznej im. Adama Mickiewicza, Polską Akademię Nauk i Radę Języka Polskiego.
Projekt ustawy przekazuje pierwszej z tych instytucji dotychczasowe kompetencje Akademii w kwestii wypłacania stypenium literackiego i naukowego. Jednocześnie projektodawcy zdecydowali, że środki finansowe, które uda się zaoszczędzić dzięki likwidacji Akademii zostaną przeznaczone na zwiększenie finansowania dla kultury – w projekcie zawarto wzrost maksymalnej kwoty stypendiów do 0,5 mln z 200 tys. złotych; a liczbę osób możliwych do uhonorowania z 15 do 20.
Projekt ustawy nie powoduje wzrostu wydatków budżetowych, a oszczędność około 200 tys. złotych w skali roku.
Ustawa nie wpływa na sytuację rodzin z dziećmi i jest zgodna z prawem UE.
Projekt ustawy jest efektem współpracy Ministerstwa Oświaty i Kultury i ekspertów Partii Liberalno-Konserwatywnej.
og: do 18 14 czerwca.