Wybory 2022: Przypominamy zasługi Stefana OleszczukaW związku ze startem Stefana Oleszczuka, byłego burmistrza Kamienia Pomorskiego i starosty powiatu kamieńskiego, chcielibyśmy przypomnieć jego zasługi dla Kamienia Pomorskiego.Stefan Oleszczuk funkcję burmistrza Kamienia Pomorskiego sprawował cztery lata, od 1990 roku do 1994. Jest on zwolennikiem hasła: „Gmina jest bogata bogactwem obywateli, a nie budżetu”. Zasadą działania radnych i zarządu była tzw. „gmina minimum”. Jego zasługi podczas bycia burmistrzem:
- Po przejęciu władzy zredukowano przede wszystkim liczbę urzędników w Urzędzie Gminy o ponad połowę (z 57 do 27). Zreorganizowano także pracę w ten sposób, że zlikwidowano różne wydziały, a określone prace były przydzielane konkretnym osobom, które odpowiadały za wykonanie zadań. Jednocześnie w związku ze zwiększeniem obowiązków, urzędnikom gminnym podniesiono pensje.
- Gmina zaczęła wydawać pieniądze tylko na cele, które służyły wszystkim mieszkańcom: oczyszczalnia ścieków, kanalizacja, wodociągi, oświetlenie uliczne, linie energetyczne, drogi i chodniki, uzbrojenie terenu. Natomiast zaprzestano dotować „działaczy” sportowych, kulturalnych, wyjazdy i goszczenie różnych delegacji, opiekę społeczną, żłobki, przedszkola, ponieważ są to potrzeby natury prywatnej, indywidualnej, a tymczasem „budżet gminy – czyli pieniądze wszystkich podatników – ma służyć jak najszerszemu gronu tych podatników, a nie spełniać „duchowe” czy „intelektualne” zachcianki co poniektórych”. Dzięki tym oszczędnościom budżetowym gmina coraz więcej inwestowała w swoją infrastrukturę, która miała służyć ogółowi.
- Wprowadzono zakaz działalności gospodarczej gminy, ponieważ prowadzenie działalności gospodarczej przez gminę prowadzi do uzyskania pozycji monopolisty, co jest niekorzystne dla konsumentów.
- Odstąpiono również od wszelkiego koncesjonowania. Dawał koncesję na handel alkoholem wszystkim i na długi okres czasu (50 lat).
- Za kadencji Stefana Oleszczuka wybudowano w Kamieniu oczyszczalnię ścieków. Prywatna firma, która wygrała przetarg wymieniła cały system oświetleniowy gminy, który wcześniej funkcjonował w 55%. Nowoczesny system spowodował kolejne oszczędności, ponieważ zmniejszyły się wydatki gminy na energię elektryczną. Wybudowano trzydzieści odcinków dróg i rozbudowano kanalizację. W 1993 roku na inwestycje gmina Kamień Pomorski przeznaczyła 55% swoich wydatków, podczas gdy średnio w Polsce współczynnik ten wyniósł 19,2%. Natomiast na wynagrodzenia dla urzędników wydano prawie połowę mniej niż średnio w kraju.
O jego wyczynach w Kamieniu Pomorskim pisano prace magisterskie i doktoranckie. Zmiany dokonane przez niego są podawane jako wzór budowy wolnorynkowej gminy w Polsce oraz w Europie Zachodniej, USA, Kanadzie, Australii i nawet w Indiach.