Wiadomości ze świata

Najważniejsze newsy ze świata. Telewizja, radio, internet itp.
Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 07 sty 2017, 23:50

Obrazek
Deputowana CSU szokuje: nie dziwię się, że Ślązacy mają dość Warszawy
Obrazek
Theresa Grossewurst, niemiecka deputowana Bundestagu ze współrządzącej krajem CSU oceniła w rozmowie z "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że "nie dziwią ją niepokoje na Śląsku" oraz że postawa rządu w Warszawie w stosunku do uzasadnionych roszczeń Ślązaków, wyrażonych w tegorocznym referendum, "urąga standardom europejskim". - Rząd w Warszawie nie szanuje prawa swoich obywateli, nie gwarantuje im bezpieczeństwa, nie przedstawia im uczciwej drogi realizacji ich woli. - oceniła.

W swojej wypowiedzi, co spotkało się z krytyczną oceną innych polityków niemieckiej koalicji (głównie z bliźniaczej CDU, z którą partie rządzącej Polską koalicji współpracują m.in. w Parlamencie Europejskim), Grossewurst kilkukrotnie wspomniała o "śląskim narodzie". Niemiecka deputowana powiedziała m.in. że "śląski naród słusznie chce separacji od wpływów rządu w Warszawie", dodając, że "odczucia te absolutnie jej nie dziwią". - Rząd w Warszawie powinien uszanować decyzję Ślązaków, a władze niemieckie powinny go do tego mobilizować. Każdym sposobem, pokazując troskę także o mniejszość niemiecką, o której prawa także chodzi. - dodała.

Wypowiedzi niemieckiej deputowanej wywołały oburzenie u niektórych polityków w Warszawie. - Niemcy nieproszeni chcą się wtrącać w polskie sprawy. To niedopuszczalne. Rząd powinien zdecydowanie zareagować oraz zdecydowanie zamknąć sprawę autonomii wyłącznie dla Śląska, która od początku była pomysłem poronionym. Rząd podkręca atmosferę, która pozwala na takie zachowania głównie przez to, że zrywa rozmowy z opozycją, odmawia autonomii innym regionom, mówi, że tak poważna sprawa jak autonomia regionalna to "eksperyment". Nie eksperymentuje się na swoim narodzie, zwłaszcza, że sytuacja na Śląsku nie jest zbyt korzystna. - mówi jeden z polskich działaczy narodowych, Robert Winnicki.

W Warszawie co raz częściej pojawiają się głosy, że rząd Adrianny Wisłockiej powinien ustąpić w związku z kryzysem na Śląsku. Notowania wszystkich trzech partii rządzącej koalicji nie przekraczają łącznie 25 proc. poparcia. Najsilniejsze partie opozycji - konserwatywni liberałowie oraz narodowcy zdobywają samodzielne podobne poparcie. Centrowa koalicja w Polsce zdaje się tracić grunt pod stopami.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 08 sty 2017, 23:16

Obrazek
Koniec epoki Angeli Merkel
Hannelore Kraft czy Ursula von der Leyen?

ObrazekObrazek
Już za nieco ponad miesiąc odbędą się wybory parlamentarne w Niemczech. Z ubiegania się o kolejną kadencję na stanowisku kanclerza zrezygnowała rządząca od szesnastu lat Angela Merkel.
Dwie główne siły polityczne zdecydowały się na wystawienie kobiet jako kandydatki do urzędu kanclerskiego. O ile u socjaldemokratów w ostatnim czasie Kraft, będąca premierem Nadrenii Północnej- Westfalii zyskiwała przewagę nad Heiko Maasem (federalny minister sprawiedliwości), to istniało zagrożenie, że kandydaturę von der Leyen ( szefowa MON) zablokuje siostrzana CSU. W obliczu spadających wyników w sondażach zaakceptowano kandydaturę doświadczonej polityk. Kandydatów do fotela kanclerskiego wskazali także Zieloni ( Cem Ozdemir), Lewica (Christoph Buttrewegge) oraz Alternatywa dla Niemiec (Frauke Petry). Wedle sondaży do Bundestagu wejdą także przedstawiciele FDP i nowego ugrupowania Przyszłość. Na czele tej formacji stoi Julia Schramm, była członkini Partii Piratów i Die Linke. Na listach Przyszłości są znajdują się głównie aktywiści miejscy, byli członkowie Partii Piratów oraz grupa byłych polityków Die Linke.

Komentatorzy zwracają uwagę na możliwość dużego rozdrobnienia w Bundestagu i konieczności powołania nawet czteropartyjnej koalicji. Wieszczą także porażkę dwóch głównych partii. Prawdopodobna wydaje się koalicja czarno-czerwono-zielono-żółta. Chociaż możliwych jest kilka innych konfiguracji.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 15 sty 2017, 23:00

Obrazek
Radziwiłł-Schmidt przedstawia program wizyt
Obrazek
Nowa wicepremier i minister spraw zagranicznych Anna Radziwiłł-Schmidt na stronie internetowej resortu przedstawiła program wizyt zagranicznych zaplanowanych na wrzesień i październik. Wynika z niego, że w najbliższym czasie będzie miała bardzo napięty kalendarz.

W drugim tygodniu urzędowania na stanowisku ministra spraw zagranicznych Anna Radziwiłł-Schmidt uda się ze swoją pierwszą wizytą zagraniczną do Francji. Spotka się tam ze swoim odpowiednikiem, a także z premierem Alainem Juppé oraz Ambasador RP we Francji, Majidą Karwan. Rozmowy będą dotyczyły m.in. współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, a także jego kolejnego planowanego spotkania. Następnie uda się do Brukseli, gdzie spotka się z szefem KE Jean'em Claude Junckerem, wysoką przedstawiciel UE ds. zagranicznych i bezpieczeństwa Federicą Mogherini oraz przewodniczącą PE Ditą Charanzową.

Następnie szefowa polskiej dyplomacji odwiedzi Hiszpanię oraz Portugalię. W trakcie spotkań z premierem Pedro Sanchezem oraz premierem António Costa będzie omawiała współpracę dwustronną w ramach Unii Europejskiej. W Wielkiej Brytanii, na spotkaniu z premier Theresą May, Radziwiłł-Schmidt poruszy temat sytuacji brytyjskiej Polonii. W następnej kolejności Radziwiłł-Schmidt weźmie w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej, które odbędzie się Bratysławie. Podniesie na nim temat poszerzenia grupy m.in. o Rumunię, Ukrainę czy Chorwację.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 19 sty 2017, 18:44

Obrazek
Chadecja wygrywa wybory parlamentarne w Niemczech. Ursula von der Leyen nowym kanclerzem?
Obrazek
Choć niedzielne wybory do Bundestagu z ponad dziesięciopunktową przewagą wygrała centroprawicowa koalicja CDU/CSU, to jednak jej wynik jest słabszy, niż przed czterema laty, kiedy uzyskała niemal 40% poparcie i zarazem najsłabszy od 1949 roku. Niedługo przed wyborami z przywództwa zrezygnowała po 16 latach na stanowisku kanclerza Angela Merkel, a nową liderką chadeków została dotychczasowa minister obrony, arystokratka Ursula von der Leyen. To ona najprawdopodobniej zostanie nową szefową rządu - koalicja czarno-czerwona utrzymała większość.
Najsłabszy wynik od powstania RFN uzyskało także SPD, na którego czele stanęła premier Nadrenii Północnej- Westfalii Hannelore Kraft. Swój wynik zdecydowanie poprawiła za to eurosceptyczna AFD oraz nieznacznie Zieloni i liberalna FDP. Osłabiła się też postkomunistyczna Lewica, która z trzeciego miejsca w 2017 roku spadła na piąte.
W Bundestagu XX kadencji pojawi się także nowe ugrupowanie - Przyszłość, o poglądach lewicowo-antysystemowych.

Wyniki wyborów:
CDU/CSU - 31% - 206 mandaty (CDU 169, CSU 37)
SPD - 21% - 140 mandatów
AFD- 13% - 86 mandatów
Zieloni - 10% - 66 mandatów
Lewica 9% - 60 mandatów
FDP- 6% - 40 mandatów
Przyszłość- 5% - 33 mandaty

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 21 sty 2017, 18:14

Obrazek
Reakcje po wyborach do Bundestagu
Obrazek
Socjaldemokraci nie chcą przedłużenia koalicji chadecją.
Takie głosy coraz częściej pojawiają się wśród polityków SPD. Jak powiedział w w wywiadzie dla dziennika Der Spiegel Heiko Maas ,, SPD będąc w koalicji traci swą wiarygodność musząc godzić się na część narzuconych nam postulatów, kanclerz Merkel nieodpowiedzialną polityką migracyjną przyczyniła się do spadku poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli, którzy dali temu wyraz w głosowaniu w ubiegłą niedzielę''. Przeciwko koalicji wypowiada się także Delara Burkhardt, która jest zdaniem mediów główną kandydatką do objęcia stanowiska szefowej klubu SPD. Sigmar Gabriel rozpoczęcie rozmów uważa za zasadne jednak zmian jego zdaniem wymaga polityka społeczna, która nie jest atrakcyjna dla obywateli Niemiec, ale dla emigrantów tak. Wielu przybyszów Żyje więc głównie z zasiłków nie podejmując legalnej pracy i nie płacąc podatków. Wypracowanie rozwiązań zmieniających ten proceder powinno być warunkiem do zawarcia ewentualnej koalicji.

Niezadowolenie z wyniku panuje także w obozie chadeckim, sceptyczne wobec koalicji z socjaldemokratami jest liberalne skrzydło CDU, które opowiada się za obniżaniem kosztów pracy i korektą polityki migracyjnej, jednak w emigrantach z różnych stron świata upatruje remedium na sytuację demograficzną w RFN. Toteż chciałoby wymóc na socjaldemokratach rezygnację z zasadniczych części programu lub szukać porozumienia z FDP i Zielonymi. Wynik krytycznie przyjęła siostrzana CSU

AFD uchodzi za największego zwycięzcę wyborów, Frauke Petry powiedziała, ,,partia ma świadomość, że w obecnie będzie izolowana. Idziemy po zwycięstwo w kolejnych wyborach AFD jest partią jutra.'' FAZ spekuluje, że trzecia siła w Bundestagu powoła gabinet cieni.

Zieloni- Tuż po wyborach pojawiły się wezwania dymisji dotychczasowych liderów, partia prawdopodobnie kolejne cztery lata na szczeblu federalnym spędzi w opozycji. Wedle dziennikarzy Der Spiegel kolejnymi współprzewodniczącymi partii będą Sven Christian Kindler i Luis Amtsberg. Dziennikarz Jakob Augstin ocenia, że Zieloni potrzebują zmian organizacyjnych i programowych. Wynik wyborczy przyjęto jako porażkę.

Lewica- Nie ma lidera na miarę Oscara Lefontaine'a, Christoph Butrewegge nie ma takiej charyzmy jak ,, Napoleon z Saary'' Poza tym przez całą kampanię wyborców Die Linke podbierała nowa partia na lewicy Przyszłość. Część dotychczasowego elektoratu chyba straciła nadzieję, że Die Linke kiedykolwiek wyjdzie z opozycji na poziomie federalnym.

FDP- Liberałowie powracają do wielkiej polityki, matką sukcesu jest młoda charyzmatyczna polityk Ria Schroeder, która w niedługim czasie powinna zastępić Ch. Lindera na stanowisku lidera. Schroeder prowadząc partię w Hamburgu nieznacznie pokonała CDU, przegrywając w landzie tylko z SPD, pod wodzą Delary Burkhardt. Komentatorzy ARD skonstatowali, że był to pierwszy pojedynek przyszłych liderek politycznych. Kolejny będzie za 8-12 lat na szczeblu federalnym- czytamy na stronie internetowej ARD.

Przyszłość (Die Zuknuft)- Nowa partia w Bundestagu ,,Piraci 2.0 dopłynęli na ląd''. Partia Julii Schramm przekroczyła próg wyborczy. Teraz zapewne pozostanie w opozycji. Rzecznik ugrupowania Marko Kwapinski zapowiedział ciężką pracę na rzecz zmian Niemiec, gdzie jak mówi jest coraz więcej biedy i osób wykluczonych. Zawodowi politycy tego nie widzą zapatrzeni w sondaże i żyjący obok społeczeństwa. Pozytywne wskaźniki gospodarcze w żaden sposób nie poprawiają bytu zwykłych Niemców.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 22 sty 2017, 22:50

Obrazek
Szefowa polskiej dyplomacji w Paryżu i Brukseli
Obrazek
Wicepremier i minister spraw zagranicznych Anna Radziwiłł-Schmidt udała się w swoją pierwszą zagraniczną podróż. Jej celami były Paryż i Bruksela. Szefowa polskiej dyplomacji spotkała się tam z przedstawicielami władzy Francji i Unii Europejskiej, a w La Celle Saint-Cloud pod Paryżem wzięła udział w nieformalnym spotkaniu szefów dyplomacji Trójkąta Weimarskiego.

Minister spraw zagranicznych Anna Radziwiłł-Schmidt w Paryżu spotkała się z prezydent Francji Marine Le Pen oraz premierem Alain'em Juppé'm. Następnie w La Celle Saint-Cloud pod Paryżem doszło do nieformalnego spotkania szefów dyplomacji Polski, Francji i Niemiec. - To spotkanie jest potwierdzeniem bliskich, partnerskich relacji między naszymi trzema państwami. Współpraca Polski, Francji i Niemiec ma kluczowe znaczenie w rozwiązywaniu bieżących kwestii politycznych w Europie - stwierdziła szefowa polskiej dyplomacji. - Trójkąt Weimarski ma nie tylko przyszłość, ale i może także być skuteczniejszy. - dodała.

Dużą uwagę poświęcono południowemu i wschodniemu sąsiedztwu Europy. Zadeklarowano chęć składania wspólnych wizyt szefów dyplomacji Trójkąta Weimerskiego w krajach przechodzących trudny proces reform w południowym i wschodnim sąsiedztwie UE. W trakcie spotkania Polska, Francja i Niemcy sformułowały wspólne propozycje dotyczące reformy Europejskiej Polityki Sąsiedztwa w celu większego zaangażowania Unii Europejskiej na rzecz demokratyzacji naszego sąsiedztwa. Zakładają one, by Unia była w swoich działaniach bardziej realistyczna i zorientowana na efekty. W najbliższym czasie propozycje te zostaną przedstawione Wysokiej Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej oraz Komisarzowi UE ds. Rozszerzenia i Polityki Sąsiedztwa.

W następnej kolejności Radziwiłł-Schmidt udała się do Brukseli. Spotkała się tam z szefem Komisji Europejskiej Jean'em Claude Junckerem, wysoką przedstawiciel UE ds. zagranicznych i bezpieczeństwa Federicą Mogherini oraz przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Ditą Charanzową. - Podkreśliłam, że Parlament Europejski to ta instytucja Unii Europejskiej, która ma reprezentantów z bezpośredniego wyboru, czyli ma bardzo silny mandat. - powiedziała minister spraw zagranicznych. PE jest niemal na półmetku obecnej kadencji. Rozmowy poświęcone były bieżącym kwestiom europejskim. Podczas spotkania poruszona został również rola Polski w unijnej gospodarce, a także bezpieczeństwo energetyczne.

Szefowa dyplomacji zauważyła, że Polska jest w centrum Europy, więc to naturalne, że dąży do przyjęcia euro. Radziwiłł-Schmidt podkreśliła, że warunkiem przyjęcia wspólnej europejskiej waluty jest dobra forma polskiej gospodarki, tak by stanowiła wartość dodaną dla strefy euro, zaś sama strefa euro musi być stabilna. - Kilka lat temu weszliśmy do mechanizmu ERM II, co jest pierwszym krokiem do przyjęcia wspólnej waluty, na co jednak musimy być dobrze przygotowani, dlatego przyjęcie Euro nie odbędzie się w najbliższym czasie. - powiedziała.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 23 sty 2017, 0:30

Obrazek
Partia Pracy wygrywa wybory w Norwegii. Po ośmiu latach lewica wraca do władzy.

Obrazek
Zwycięstwem Partii Pracy (Ap) zakończyły się wybory parlamentarne w Norwegii. Na największą liczebnie partię w kraju swe głosy oddało 35.5% głosujących. Konserwatystów (H) poparło 23% głosujących. W kolejnej kadencji w Stortingu zasiądzie 8 ugrupowań koalicję wraz z Partią Pracy utworzy Socjalistyczna Partia Lewicy (SVP) i Partia Centrum( S), Zieloni pozostaną w opozycji tak jak Konserwatyści, chadecy, liberałowie i przedstawiciele Partii Postępu. Urząd premiera obejmie lider Partii Pracy Jonas Gahr Store.

Podział mandatów:

Partia Pracy- 64
Konserwatyści- 42
Partia Postępu- 24
Partia Centrum- 14
Socjalistyczna Partia Lewicy-11
Lewica (liberałowie)-7
Chrześcijańscy Demokraci - 5
Zieloni-2


Rząd będzie dysponował 89 mandatami.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 28 sty 2017, 19:18

Obrazek

Delegacja rządu na Ukrainie

Obrazek

Wiceprezesi Rady Ministrów - Andrzej Rzońca (finanse), Anna Radziwiłł-Schmidt (sprawy zagraniczne), Piotr M. Wiśniewski (edukacja i kultura) oraz minister obrony narodowej Wojciech Lorenz udali się na Ukrainę, by spotkać się z premier Nadiją Sawczenko oraz prezydent Julią Tymoszenko.

Minister Radziwiłł-Schmidt zapewniła prezydent Tymoszenko o dalszym dążeniu przez Polskę do dołączenia Ukrainy do Unii Europejskiej. - Unia powinna otworzyć się na nowe kraje, tak jak niegdyś na Polskę, Słowację czy Rumunię, bo bycie strukturą hermetyczną jest pozbawione sensu, bo zamyka drogę do rozwoju zarówno Unii, jak i krajów, które chciałyby dołączyć do UE.

Z kolei ministrowie Rzońca zapewnił o wsparciu finansowym, technologicznym i osobowym dla rozwoju ukraińskiej infrastruktury i nauki. Szef MON, Wojciech Lorenz, rozmawiał z premier Sawczenko o współpracy obu armii i, być może, wspólnych ćwiczeniach armii polskiej oraz ukraińskiej.

Piotr M. Wiśniewski na spotkaniu z ukraińską szefową rządu opowiadał o wizji współpracy polsko-ukraińskiej na polu kultury, proponując m.in. serię występów ukraińskich zespołów ludowych na koszt strony polskiej; rozmawiano także o ukraińskiej premierze filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego, do tej pory blokowanej przez ukraińskich nacjonalistów, podjęto także temat współpracy na polu zacieśniania przyjaznych stosunków między mieszkańcami obu państw.

Awatar użytkownika
Człowiek-Media
Posty: 630
Rejestracja: 28 lip 2015, 13:25

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Człowiek-Media » 01 lut 2017, 17:37

Obrazek
Radziwiłł-Schmidt w Wielkiej Brytanii
Obrazek
Minister spraw zagranicznych Anna Radziwiłł-Schmidt z polską delegacją wzięła udział w polsko-brytyjskich konsultacjach rządowych. Na lotnisku przedstawicieli polskiego rządu powitał szef brytyjskiej dyplomacji Philipem Hammondem. Potem szefowa rządu Wielkiej Brytanii Theresa May przyjęła delegację w swojej kancelarii.

Z lotniska w bazie RAF w Northolt polska delegacja i minister Johnson udali się na uroczystość przed Pomnikiem Lotników Polskich, gdzie oddali hołd polskim pilotom biorącym udział w II wojnie światowej. Wraz z Radziwiłł-Schmidt w skład delegacji weszli m.in. wicepremier i minister finansów Andrzej Rzońca, minister sprawiedliwości Marta Fornero-Piotrowska, minister przedsiębiorczości i innowacji Daria Gołębiowska-Tataj, a także minister nauki Karolina Flinta oraz wiceministrowie innych resortów.

Anna Radziwiłł-Schmidt powiedziała, że prowadzone dzisiaj rozmowy dotyczyły przede wszystkim wspólnych relacji obu państw. - Ustaliliśmy wspólne plany na przyszłość, podjęliśmy wspólne zobowiązania - mówiła szefowa polskiej dyplomacji. - To są konkretne porozumienia, które przekładają się na konkretny harmonogram naszych działań. Umówiliśmy się już na kolejne spotkania, postanowiliśmy, że te konsultacje międzyrządowe będą kontynuowane w przyszłym roku - dodała.

Szefowa polskiej dyplomacji podczas spotkania z premier Theresą May podkreśliła, że dobre relacje między oboma państwami są ważne dla bezpieczeństwa i rozwoju. - To partnerstwo chcemy zdecydowanie nadal wzmacniać. - powiedziała. - Wielka Brytania i Polska to bliscy sojusznicy w UE. - zadeklarowała May. - Chcemy wzmocnić więzy między Polakami a Brytyjczykami, tutaj na Downing Street powitaliśmy dzisiaj przedstawicieli Polonii, dziękując im za ich wkład w nasze społeczeństwo, od biznesu przez medycynę, działalność akademicką czy też sztukę - powiedziała szefowa brytyjskiego rządu. Jak przekonywała, celem jest dalsze zbliżanie Polaków i Brytyjczyków.

- To było bardzo dobre spotkanie - powiedziała z kolei szefowa polskiej dyplomacji. Anna Radziwiłł-Schmidt podziękowała też Philipowi Hammondowi za możliwość wspólnego złożenia kwiatów pod pomnikiem polskich bohaterów i możliwość spotkania z polskimi weteranami, a także za deklaracje o zapewnieniu ochrony Polakom, mieszkającym i pracującym w Wielkiej Brytanii.

Polska minister spraw zagranicznych podziękowała May za zaproszenie do rezydencji na Downing Street 10 przedstawicieli organizacji polonijnych. - Bezprecedensowym dla mnie wydarzeniem jest zaproszenie tutaj, do siedziby na Downing Street, przedstawicieli społeczności polskiej mieszkającej w Wielkiej Brytanii - powiedziała. - Dziękuję za to docenienie Polski, za docenienie Polaków. Chcę też podziękować pani premier za pomoc i wsparcie, jakie otrzymali nasi obywatele mieszkający w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj razem prowadzimy działania, by Polacy mieszkający na Wyspach byli bezpieczni - dodała.

Awatar użytkownika
Człowiek-Media
Posty: 630
Rejestracja: 28 lip 2015, 13:25

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Człowiek-Media » 02 lut 2017, 19:36

Obrazek
Chelsea Clinton została burmistrzem Nowego Jorku
Obrazek
Chelsea Clinton zostanie 110 burmistrzem Nowego Jorku i równocześnie pierwszą kobietą w historii sprawującą ten urząd. W swoim pierwszym wystąpieniu po ogłoszeniu zwycięstwa burmistrz-elekt powiedziała, że wyzwaniem definiującym obecne czasy jest nierówność w mieście. - Miasto to bardziej niż jakiekolwiek inne na świecie da wam szansę lepszego życia - zapewniała nowojorczyków.

Chelsea Clinton, córka 42. prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona i 67. sekretarz stanu USA Hillary Clinton została wybrana na burmistrza Nowego Jorku. W rozgrywce która zakończyła się o godz. 21 Clinton pokonała swojego republikańskiego rywala Raymonda Kelly'ego stosunkiem głosów 59-41. Po ogłoszeniu wyników burmistrz-elekt pojawiła się na scenie w towarzystwie rodziców oraz męża i dzieci, by wygłosić zwycięską mowę.

Przedstawiając swą wizję nowa włodarz Nowego Jorku mówiła, że rezultaty można osiągnąć tylko wspólnym wysiłkiem. Jak zauważyła, problemów nie da się rozwiązać z dnia na dzień, ale nowojorczycy wybrali drogę postępu. O przyszłości wyrażała się z optymizmem. - Jeśli macie serca, odwagę i wiarę, miasto to bardziej niż jakiekolwiek inne na świecie da wam szansę lepszego życia. Przez pokolenia Nowy Jork stwarzał okazje. Wykorzystało to wielu ludzi i tak wciąż być musi - mówiła.

Media spekulują, że wybór na urząd burmistrza Nowego Jorku może być dla Chelsea Clinton początkiem drogi do Białego Domu. O nominację Demokratów w 2024 roku mogą walczyć m.in. Cory Booker, Julian Castro, Tulsi Gabbard, Kamala Harris, Kirsten Gillibrand, Amy Klobuchar, Bill de Blasio, Caroline Kennedy, Steve Bullock, Tim Kaine, a także Dennis Kucinich.
Ostatnio zmieniony 06 lut 2017, 17:31 przez Człowiek-Media, łącznie zmieniany 1 raz.


Wróć do „Wiadomości ze świata”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

cron