Mysłowice. Debata o bezpieczeństwie mieszkańcówW w ramach projektu "Miasta Idei" odbyły się w Mysłowicach warsztaty i debata o bezpieczeństwie. Z mieszkańcami i ekspertami rozmawiano o tym, czy miasto jest bezpieczne i co można zrobić, by ten obszar wzmocnić. Najlepszym rozwiązaniem, wywoływanym wielokrotnie podczas dyskusji, okazuje się być inteligentny monitoring, który miasto planuje wdrożyć już w przyszłym roku.Wtorkowe spotkanie rozpoczęło się od dwugodzinnych warsztatów z mieszkańcami, których celem było wskazanie najbardziej niebezpiecznych zachowań czy miejsc w mieście i znalezienie rozwiązania, które mogą je wyeliminować. Mieszkańcy wskazywali tutaj między innymi ciemne ulice, wandalizm czy niebezpieczne grupy osób, jak na przykład kibiców piłkarskich. Podczas dalszej pracy w grupach okazało się, że receptą na większość zagrożeń może okazać się monitoring miejski. Ale proponowano również oświetlenie, wycinkę krzewów czy jeszcze większą liczbę pieszych patroli policji.
Tuż po warsztatach rozpoczęła się z kolei debata z udziałem ekspertów. Udział w niej wzięli: Dorota Konieczny-Simela, prezydent Mysłowic, prof. Marek Walancik z Katedry Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Józef Kogut ze Śląskiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw, Joachim Piecha, wiceprezes firmy Proximus z Katowic, oraz prof. Krzysztof Czekaj, socjolog z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.
Debata posłużyła do odpowiedzi na pytanie w jaki sposób sprawić, by mieszkańcy Mysłowic czuli się jeszcze bezpieczniej. - Bezpieczeństwo to temat ważny i trudny nie tylko dla Mysłowic, ale sądzę, że dla każdego innego miasta. Kiedy odbywałam cykl spotkań we wszystkich dzielnicach, można było zauważyć, że ta kwestia interesuje wiele osób. Dbanie o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Mysłowic nie może być działaniem jednorazowym, proces ten musi być długotrwały. Dlatego też systematycznie dotujemy piesze patrole policyjne, tak aby w miejscach szczególnie zagrożonych było jak najbezpieczniej. Wspieramy także straż pożarną. Do połowy 2022 roku powstanie 27 punktów monitoringu, a docelowo myślimy o 100 kamerach – mówiła podczas debaty Dorota Konieczny-Simela, prezydent Mysłowic.
Podczas spotkania eksperci zwracali uwagę na potrzebę stworzenia ramy zagrożeń oraz diagnozy sytuacji. Podkreślano także ogromną rolę policji w poprawie bezpieczeństwa oraz edukacji. Nie do podważenia, co wynika z badań na całym świecie, jest także potrzeba rozbudowy monitoringu.