Para królewska odwiedziła Nowy SączW zeszłym tygodniu król Michał II i królowa Maria wraz z częścią dworzan dowiedzili Nowy Sącz. Para monarsza została przyjęta z wielkimi honorami przez tłumy sądeczan.
Król Michał zatrzymał się w posiadłości książąt Liściowskich w Zawadzie na przedmieściach Nowego Sącza.
W pierwszym dniu wizyty król Michał odsłonił swój pomnik na skwerze swojego imienia. Ten powstał na miejscu dawnego dworca autobusowego, który został niedawno przeniesiony w okolice dworca kolejowego. Pomnik powstał z inicjatywy władz miasta, w tym prezydent Barbary Liściowskiej-Zachary. Król Michał II spotkał się także na specjalnej uroczystej sesji z Radą Miasta, która przyjęła specjalną okolicznościową uchwałę. -
Pragniemy złożyć najpokorniej u stóp Twoich wyrazy wiernopoddańczego hołdu i najgłębszej czci - mówi jej fragment. -
Nowosądeczanie bardzo cieszą się z trzeciej już wizyty Waszej Królewskiej Mości w naszym mieście. Jesteś, Najjaśniejszy Panie pierwszym monarchą odwiedzającym Nowy Sącz od 1851 roku, kiedy pojawił się tu cesarz Franciszek Józef - mówił przewodniczący rady miasta Grzegorz Fecko. Król otrzymał w prezencie od władz miasta obraz przedstawiając ratusz:
Monarcha wmurował także kamień węgielny pod Zamkiem Królewskim w Nowym Sączu, tym samym uroczyście inaugurując jego odbudowę po zniszczeniu podczas II wojny światowej.
W drugim dniu wizyty na cześć hrabiostwo Stadniccy wydali na Zamku w Nawojowej bal na cześć Jego Królewskiej Mości, który zgromadził całą śmietankę towarzyską regionu. Król Michał dokonał z tej okazji kilka nadań urzędów honorowych ziemskich. Hrabia Andrzej Stadnicki h. Drużyna został podkomorzym sądeckim, Pan na Szczawnicy, Krzysztof Mańkowski h. Zaremba stolnikiem, dyrektor sądeckiego szpitala - Ludwik Ligęza h. Półkozic podczaszym, były senator Krzysztof Pawłowski podstolim a przedsiębiorca Piotr Zachara h. Hipocentaur burgrabią.
Podczas swojej wizyty król Michał zwiedził także okoliczne miejscowości i zabytki, w tym m. in. cerkwie i kościoły leżące na szlaku architektury drewnianej, z których część wpisano na listę UNESCO.
W ostatnim dniu wizyty, jakim była niedziela król wziął także udział w nabożeństwie w luterańskim Kościele Przemienienia Pańskiego.