Otwieram debatę nad rządową ustawą o likwidacji prawa użytkowania wieczystego i przekształceniu go w prawo własności nieruchomości. Proszę o zabranie głosu przedstawiciela wnioskodawców, panią minister Kingę Gajewską-Płochocką. og: debata 48h
Ustawa
z dnia
o likwidacji prawa użytkowania wieczystego i przekształceniu go w prawo własności nieruchomości
Art. 1.
Z dniem wejścia w życie ustawy prawo użytkowania wieczystego przekształca się w prawo własności nieruchomości.
Art. 2.
1. Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości stwierdza w drodze decyzji na wniosek zainteresowanego minister właściwy ds. skarbu państwa w odniesieniu do nieruchomości Skarbu Państwa, albo właściwy organ samorządowy w odniesieniu do nieruchomości jednostek samorządu terytorialnego.
2. Decyzja o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości jest podstawą wpisu w księdze wieczystej.
Art. 3.
1. Osoba, która nabyła prawo własności nieruchomości zgodnie z art. 1 zobowiązana jest do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty za przekształcenie, z zastrzeżeniem art. 4.
2. Wysokość opłaty ustalana jest w decyzji, o której mowa w art. 2 ust. 1 zgodnie z przepisami art. 67 ust. 1, art. 69 oraz art. 70 ust. 2-4 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
3. Opłata za przekształcenie może być, na wniosek użytkownika wieczystego, rozłożona na raty roczne płatne w okresie do 25 lat. Warunki rozłożenia na raty określa się w decyzji o ustaleniu opłaty.
4. W razie sporu co do wysokości opłaty użytkownik wieczysty zapłaci część niesporną, a co do reszty spór rozstrzygnie sąd.
Art. 4.
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości następuje nieodpłatnie na rzecz użytkowników wieczystych oraz ich następców prawnych, którym prawo to przyznane zostało w odrębnych ustawach.
Art. 5.
Wraz z przekształceniem prawa wieczystego w prawo własności nieruchomości w mocy pozostają ustanowione na nim obciążenia.
Art. 6.
1. W przypadku, gdy użytkownik wieczysty nie zgłosi się z wnioskiem o wydanie decyzji, o której mowa w art. 2 ust. 1 zobowiązany jest do uiszczania opłaty rocznej, zgodnie z przepisami, na podstawie których była uchwalona.
2. Użytkownik wieczysty nie może wystąpić o przedłużenie zastrzeżonego w umowie terminu użytkowania wieczystego na dalszy okres.
Art. 7.
Jeżeli w dotychczasowych przepisach mowa jest o użytkowaniu wieczystym i o użytkowniku wieczystym rozumie się przez to odpowiednie prawo własności i właściciela.
Art. 8.
W ustawie Kodeks Cywilny uchyla się art. 232-243.
Art. 9.
Uchyla się ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
Art. 10.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Uzasadnienie
Sprawozdawca: wiceminister inwestycji strategicznych Kinga Gajewska-Płochocka
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,
Pani Premier,
Proponujemy zniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości. Dla obecnych użytkowników oznacza to przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. W konsekwencji od dnia wejścia w życie znowelizowanej ustawy nie byłoby możliwe ustanawianie prawa użytkowania wieczystego.
Zmiany dotyczyć będą wszystkich osób posiadających lokale w budynkach wielorodzinnych. Z mocy prawa zostaną one uwłaszczone na gruncie, na którym stoi dom. Tym samym zniknie konieczność wnoszenia corocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego. A wiążą się z tym niemałe kwoty. W przypadku działek oddanych na cele mieszkaniowe opłata wynosi 1 proc. wartości gruntu i może być aktualizowana co trzy lata.
Celem projektowanej ustawy jest ułatwienie przekształcania udziałów w prawie użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami wielolokalowymi w prawo współwłasności gruntu. Dziś w przypadku budynków wielorodzinnych przejście przez procedurę przekształceniową nie jest łatwe. Z wnioskiem muszą bowiem wystąpić współużytkownicy wieczyści, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę. Ale jeśli do złożonego już wniosku sprzeciw złoży chociażby jeden współużytkownik wieczysty, właściwy organ musi zawiesić postępowanie. Sprawa trafia do sądu powszechnego, który rozstrzyga o zgodzie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu. Projektowana ustawa ma tę ścieżkę skrócić. Zakłada się przekształcenie z mocy ustawy wszystkich udziałów w prawie użytkowania wieczystego w udziały w prawie własności gruntu. Pod warunkiem jednak, że nieruchomość została zbudowana i oddana na cele mieszkaniowe.
Ustawa jest zgodna z prawem Unii Europejskiej i nie wpłynie negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi.
Dziękuję.