[PSL]: o sołtysach i radach sołeckich

Marszałek: Barbara Dolniak
Kadencja: 2020-2022
Awatar użytkownika
Anna Bejca
Posty: 408
Rejestracja: 02 kwie 2016, 21:03

[PSL]: o sołtysach i radach sołeckich

Postautor: Anna Bejca » 16 gru 2016, 23:31

Wicemarszałek Antoniszyn-Klik:

Przechodzimy do debaty nad poselskim projektem ustawy o sołtysach i radach sołeckich oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Proszę o zabranie głosów przedstawiciela wnioskodawców, panią poseł Annę Bejcę.

Ustawa
z ... 2021
o sołtysach i radach sołeckich oraz o zmianie niektórych innych ustaw

Art. 1
Ustawa określa zasady wyboru i funkcjonowania sołtysów i rad sołeckich w jednostkach pomocniczych gminy, o których mowa w art. 5 ustawy o samorządzie gminnym

Art. 2
1. Mieszkańcy sołectwa tworzą wspólnotę samorządową.
2. Sołectwo wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.
3. Sołectwo nabywa osobowość prawną z chwilą wpisu do odpowiedniego rejestru prowadzonego przez gminę.

Art. 3
1. Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym – sołtys. Działalność sołtysa wspomaga rada sołecka jako jego organ pomocniczy.
2. Sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania.

Art. 4
1. Sołtys może uczestniczyć w pracach rady gminy na zasadach określonych w statucie gminy, bez prawa do głosowania. Przewodniczący rady gminy jest każdorazowo zobowiązany do zawiadamiania sołtysa, na takich samych zasadach jak radnych, o sesji rady gminy.
2. W pracach rady gminy, z upoważnienia sołtysa, może uczestniczyć, w ramach uprawnień przyznanych sołtysom, członek rady sołeckiej upoważniony pisemnie przez sołtysa.

Art. 5
1. Rada gminy ustanawia zasady na jakich sołtysom oraz członkom rad sołeckich będzie przysługiwała dieta lub zwrot kosztów podróży służbowej.
2. Niezależnie od diet i zwrotu kosztów podróży służbowych sołtysom przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie związane z pełnioną funkcją, wynoszące w skali miesięcznej połowę minimalnego wynagrodzenia określonego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
3. Sołtys w związku z pełnioną funkcją nawiązuje stosunek pracy na podstawie wyboru.
4. Kwoty, o których mowa w ust. 1 i 2 nie obciążają funduszu sołeckiego.
5. Kwoty, o których mowa w ust. 2 pochodzą z budżetu państwa.

Art. 6
1. Sołtys korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.

Art. 7
1. Sołectwo zarządza i korzysta z mienia komunalnego oraz rozporządza dochodami z tego źródła w zakresie określonym w statucie. Statut ustala również zakres czynności dokonywanych samodzielnie przez sołectwo w zakresie przysługującego jej mienia.
2. Sołectwo może również wykonywać inną, niż określona w ust. 1, działalność pożytku publicznego.
3. Rada gminy nie może uszczuplić dotychczasowych praw sołectw do korzystania z mienia bez zgody zebrania wiejskiego.
4. Wszystkie przysługujące dotychczas mieszkańcom wsi prawa własności, użytkowania lub inne prawa rzeczowe i majątkowe, zwane dalej mieniem sołeckim, pozostają nienaruszalne.
5. Do mienia gminnego mają zastosowanie, z zastrzeżeniem ust. 3, przepisy dotyczące mienia komunalnego.

Art. 8
1. Organizację i zakres działania sołectwa określa rada gminy statutem, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami.
2. Statut może przewidywać powołanie jednostki niższego rzędu w ramach sołectwa.
3. Statut sołectwa określa w szczególności:
1) nazwę i obszar sołectwa;
2) zasady i tryb wyborów organów sołectwa, w tym kwestie prawomocności zebrania wiejskiego;
3) organizację i zadania organów sołectwa;
4) zakres zadań przekazywanych sołectwu przez gminę oraz sposób ich realizacji;
5) zakres i formy kontroli oraz nadzoru organów gminy nad działalnością organów sołectwa.

Art. 9
1. Zadania z zakresu obsługi administracyjno-organizacyjnej prowadzi właściwa miejscowo gmina.
2. Zadania związane z obsługą finansową prowadzi właściwy miejscowo wójt.

Art. 10
Sołectwa istniejące w chwili uchwalenia ustawy otrzymują osobowość prawną z mocy ustawy.

Art. 11
W ustawie z dnia z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wprowadza się następujące zmiany:
1. w art. 3 ust. 3 pkt 5 otrzymuje brzmienie:
"5) sołectwa"

Art. 12
W ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wprowadza się następujące zmiany:
1. skreśla się art. 36;
2. w art. 37b ust. 2 skreśla się zwrot "rady sołeckiej"

Art. 13
Ustawa wchodzi wżycie z dniem 1 stycznia 2022 r.


Pod ustawą podpisało się 11 posłów PSL, oraz 4 posłów PO.

Na mównicę wchodzi poseł Bejca:
Obrazek
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,
Szanowne panie posłanki i panowie posłowie.

Instytucja sołtysa funkcjonuje w przestrzeni publicznej polskiej wsi od wieków. Urząd ten stał się jednym z najbardziej charakterystycznych składników zorganizowanego życia osiadłych społeczności wiejskich. Sołtys pełni bardzo ważną rolę w społecznym życiu wsi. Jest nie tylko reprezentantem sołectwa, lecz także inicjatorem przedsięwzięć służących społeczności wiejskiej. Cieszy się autorytetem i społecznym uznaniem. Istotą wnoszonego projektu ustawy jest dowartościowanie i wzmocnienie pozycji sołtysa i rady sołeckiej.

Proponowana ustawa zmierza do umocnienia ustroju sołectw poprzez dokładne wskazanie kompetencji organów sołectwa (zebranie wiejskie, sołtys) oraz umożliwienie gminom dokładnego wskazania mienia, którym dysponuje sołectwo. Jednocześnie wzmocnieniu ulega pozycja sołtysa, który dzięki nowym kompetencjom (art. 4 ust. 1 projektu) może uczestniczyć w obradach rady gminy. Należy także zauważyć, że sołtys – poza nowymi obowiązkami – wykonuje również szereg innych, związanych z reprezentowaniem mieszkańców sołectwa (np. organizuje i prowadzi zebranie wiejskie lub informuje mieszkańców o ogłoszeniach dotyczących jednostki samorządu terytorialnego). Dlatego też należy dookreślić rolę sołtysa oraz uwzględnić fakt, że wykonywane przez niego zadania mają charakter zadań publicznych. Stąd proponowana ustawa w art. 5 ust. 1 ustala, że rada gminy ustanawia zasady na jakich sołtysom oraz członkom rady sołeckiej będzie przysługiwała dieta lub zwrot kosztów podróży służbowej.

Nadto w art. 5 ust. 2 projektu przewiduje się, że sołtysom niezależnie od diet i zwrotu kosztów podróży służbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie związane z pełnioną funkcją, w wysokości połowy wynagrodzenia minimalnego określonego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia funkcji. Pełnienie funkcji sołtysa będzie równoznaczna z przystąpieniem do ubezpieczenia emerytalno-rentowemu w związku z czym wynagrodzenie o którym mowa powyżej będzie stanowiło dodatek do ustalenia podstawy wymiaru emerytury.

Wypłaty te w żaden sposób nie będą wpływały na sytuację finansową sołectwa, ponieważ nie będą obciążały funduszu sołeckiego a pochodzić będą z budżetu państwa. Wzmocnieniu rol i sołectwa służy propozycja, wedle której sołectwa będą mogły działać tak jak organizacje pożytku publicznego, dzięki czemu lokalne wspólnoty będą miały szersze uprawnienia co do pozyskiwania pozabudżetowych środków na wykonywanie planowanych zadań. Zgodnie z Rocznikiem Statystycznym Województw z 2020 r. liczba sołtysów wynosi 40 382. Biorąc pod uwagę zryczałtowane wynagrodzenie związane z pełnioną funkcją, wynoszący w skali miesięcznej połowę minimalnego wynagrodzenia, oraz wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę koszty, które obciążą budżet państwa wyniosą około 40 mln złotych.

Projekt nie obciąży budżetów jednostek samorządu terytorialnego.Projekt ustawy nie jest objęty zakresem regulacji prawa Unii Europejskiej.

Dziękuję.
Anna Bejca - minister kultury i dziedzictwa narodowego (od 2030), posłanka na Sejm VIII kadencji III RP oraz I, II, III, IV i V kadencji IV RP z ramienia Postępowych Demokratów, była Marszałek Sejmu I kadencji (2019-2020).

Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9037
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: [PSL]: o sołtysach i radach sołeckich

Postautor: Laura » 17 gru 2016, 0:01

Na mównicę wchodzi poseł Tomasz Lepper

Pani Marszałek
Wysoka Izbo

Proponujemy pewną modyfikację projektu poprzez obligatorjność funkcjonowania rady sołeckiej aby jej członkowie mieli umocowanie do reprezentowania sołectwa jeśli sołtys nie może tego czynić w danej chwili, dotychczas był to organ fakultatywny. Obligatoryjność rad powinna także przyczynić się do większego zainteresowania działalnością publiczną szczególnie osób młodych, które będą mogły zdobywać doświadczenie w działaniu na rzecz dobra wspólnego na poziomie lokalnym

Art. 3
1. Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym – sołtys. Działalność sołtysa wspomaga rada sołecka jako jego organ pomocniczy.
2. Sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania.
3.Rada sołecka jest organem obligatoryjnym, szczegóły jej funkcjonowania określa statut sołectwa.

W artykule 9 punkt 2. dodaje się burmistrz, prezydent miasta. W projekcie przedstawionym jest tylko wójt.

Dziękuję
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026

Awatar użytkownika
Anna Bejca
Posty: 408
Rejestracja: 02 kwie 2016, 21:03

Re: [PSL]: o sołtysach i radach sołeckich

Postautor: Anna Bejca » 22 gru 2016, 16:09

Antoniszyn-Klik:

Zamykam debatę, przechodzimy do głosowania.

1) Ustawa z poprawką nr 1 Zjednoczonej Lewicy:
Art. 3
1. Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym – sołtys. Działalność sołtysa wspomaga rada sołecka jako jego organ pomocniczy.
2. Sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania.
3.Rada sołecka jest organem obligatoryjnym, szczegóły jej funkcjonowania określa statut sołectwa.

2) Ustawa z poprawką nr 2 Zjednoczonej Lewicy:
W artykule 9 punkt 2. dodaje się burmistrz, prezydent miasta.

3) Ustawa w całości

og: głosowanie trwa do 24 grudnia, do godziny 16:00
Anna Bejca - minister kultury i dziedzictwa narodowego (od 2030), posłanka na Sejm VIII kadencji III RP oraz I, II, III, IV i V kadencji IV RP z ramienia Postępowych Demokratów, była Marszałek Sejmu I kadencji (2019-2020).

Awatar użytkownika
Anna Bejca
Posty: 408
Rejestracja: 02 kwie 2016, 21:03

Re: [PSL]: o sołtysach i radach sołeckich

Postautor: Anna Bejca » 22 gru 2016, 16:10

1) za
2) za
3) za
Anna Bejca - minister kultury i dziedzictwa narodowego (od 2030), posłanka na Sejm VIII kadencji III RP oraz I, II, III, IV i V kadencji IV RP z ramienia Postępowych Demokratów, była Marszałek Sejmu I kadencji (2019-2020).

Awatar użytkownika
Karol Malinowski
Posty: 1447
Rejestracja: 21 sie 2016, 3:59

Re: [PSL]: o sołtysach i radach sołeckich

Postautor: Karol Malinowski » 22 gru 2016, 17:10

za
za
za

OG: Ustawę mogło złożyć PSL jako partia? Bo z formalnego punktu widzenia klub PSL w Sejmie faktycznie nie istnieje, trzeba to doprecyzować.
Członek zarządu Partii Polaków. Poseł na Sejm II i III kadencji.

Dawniej:
Wicepremier, Minister Sportu i Turystyki, pełnomocnik do spraw reformy administracyjnej, prezes Partii Polaków.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: [PSL]: o sołtysach i radach sołeckich

Postautor: Administrator » 22 gru 2016, 17:24

OG: Jest pod projektem napisane, że podpisali się posłowie PSL i PO

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8238
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [PSL]: o sołtysach i radach sołeckich

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 22 gru 2016, 19:30

3x za
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5354
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: [PSL]: o sołtysach i radach sołeckich

Postautor: Michał Ajna » 22 gru 2016, 20:36

1-2. Wstrzymuję się
3. Za
Michał II, Król Senior

Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9037
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: [PSL]: o sołtysach i radach sołeckich

Postautor: Laura » 22 gru 2016, 21:18

1-za
2-za
3-za, jeśli poprawki zostaną przyjęte
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026

Awatar użytkownika
Wincenty Nowak
Posty: 2498
Rejestracja: 07 lip 2015, 11:57

Re: [PSL]: o sołtysach i radach sołeckich

Postautor: Wincenty Nowak » 22 gru 2016, 21:21

1 - Wstrzymuję się
2 - Wstrzymuję się
3 - Za


Wróć do „Sejm II kadencji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron