Ustawa
z dnia ... 2021 r.
O zasadzie milczącej zgody
Art. 1. W instytucjach administracji publicznej, samorządowej oraz w urzędach skarbowych wprowadza się zasadę milczącej zgody.
Art. 2. Jako zasadę milczącej zgody określa się brak negatywnej dla obywatela decyzji wydanej przez urząd w regulaminowym czasie oznacza automatyczne wydanie decyzji pozytywnej.
Art. 3. Czas właściwy dla danej procedury administracyjnej określają istniejące przepisy.
Art. 4. Wszelkie spory pomiędzy obywatelem a urzędnikiem wynikające z niejasnej interpretacji przepisów prawa rozstrzygane są na korzyść obywatela.
Art.5. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia.
Uzasadnienie
Ustawa ma na celu przyspieszyć postępowania administracyjne w administracji publicznej, samorządowej oraz w urzędach skarbowych i zmniejszenie kosztów administracyjnych. Obecne postępowania administracyjne trwają rok lub nawet kilka lat które ciągną za sobą duże koszty. Kraj nie będzie już musiało płacić odszkodowań za lenistwo urzędników, którym nie chciało się dać decyzji na dany temat w podanym przez prawo terminie. Ta ustawa, jeśli zostanie uchwalona, przyniesie zyski budżetowy państwa. Milcząca zgoda to wydanie automatycznej decyzji pozytywnej poprzez brak negatywnej odpowiedzi, w tym przypadku, od urzędu. Każdą nie jasność pomiędzy obywatelem a urzędnikiem rozwiązuje na korzyść obywatela jeśli ta niejasność wynika z złej interpretacji prawa. Podobną zasadę zastosowano w prawie budowlanym, która ułatwiła życie obywatelom którzy chcieli zbudować dom.
Projekt ustawy jest zgodny z prawem UE. Projekt ustawy nie wpłynie negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi.