Porozumienie dla Polski – 25%
Zjednoczona Lewica – 20%
Partia Liberalno-Konserwatywna - 12%
Obóz Chrześcijańsko-Narodowy - 11%
Partia Polaków – 10%
Partia Liberalna – 6%
Nowy Świt - 4%
Prawo i Sprawiedliwość – 4%
Prawica Królestwa Polskiego - 3%
Forum Demokratyczne - 1%
Jedna Wolność - 1%
Inne - 3%
Podział mandatów na liście krajowej:
PdP 19
ZLew 15
Partia Liberalno-Konserwatywna 9
Obóz Chrześcijańsko-Narodowy 8
Partia Polaków 7
Partia Liberalna 4
Nowy Świt 3
PiS 3
Prawica Królestwa Polskiego 2
Komentarz politologa Kosmy Drzewińskiego:
Luty był bardzo aktywnym miesiącem na scenie politycznej. Doszło do referendum na Górnym Śląsku i wyborów uzupełniających w Gdańsku. Oba głosowania wygrała rządząca koalicja. Doszło także do rozpadu drugiego ugrupowania w sejmie - Bloku Prawicy. Nadal jesteśmy też świadkami gorszących walk wewnętrznych w Partii Liberalnej, w wyniku czego parlamentarna reprezentacja tego ugrupowania kurczy się niemal z dnia na dzień.
Mimo zwycięstwa zarówno w referendum na Górnym Śląsku jak i wyborów uzupełniających w Gdańsku spada poparcie dla Porozumienia dla Polski. Oba te sukcesy są bowiem pozorne - na Górnym Śląsku poparcie dla autonomii zawsze było duże, a Pomorze pozostawało bastionem ugrupowań centrowych od lat, zatem zaledwie 30% wynik Anastazji Wojciechowskiej można odczytywać jako porażkę. łączne poparcie dla kandydatów prawicy było o wiele wyższe. PdP jest dziś ugrupowaniem zużytym długoletnim utrzymywaniem się u władzy, jednak wydaje się, że duża część wyborców nie widzi dla niego alternatywy. Gdy ta się pojawiała, jak podczas zeszłorocznych wyborów do sejmu, wyniki PdP drastycznie spadały. Brakuje jakiejś przewodniej myśli, postulatu, PdP jest klastycznym ugrupowaniem władzy. Nie wiemy w zasadzie jakie konkretnie ma poglądy na wiele spraw - składa się z czterech mniejszych partii, których postulaty są często wręcz przeciwstawne.
Nieco spadło poparcie dla Zjednoczonej Lewicy. Mimo głośnej kampanii przeciwko autonomii Górnego Śląska, zdecydowana większość wyborców opowiedziała się za rozwiązaniem postulowanym przez rząd, co należy odczytywać jako klęskę lewicy. Także wynik kandydata ZLewu w Gdańsku był niższy od oczekiwanego. Kampania, choć całkiem merytoryczna, została całkowicie przytłoczona przez aktywną prawicę.
Na trzecią siłę na scenie politycznej zaczyna wyrastać Partia Liberalno-Konserwatywna. Drugie miejsce kandydata tej partii - Karola Rabendy w wyborach w Gdańsku jest sporym sukcesem. Do partii przeszło też kilku posłów Partii Liberalnej co pokazuje, że mimo retoryki przeciwników PLK, jej postulaty wcale nie są tak egzotyczne. Być może wyniki koliberałów byłyby jeszcze wyższe, gdyby nie duża konkurencja na prawicy.
Świetny wynik uzyskuje debiutujący w sondażu Obóz Chrześcijańsko-Narodowy. Zjednoczenie nacjonalistów z OWP i części dotychczasowych posłów PiS pozwoliła tej sile na odebranie części poparcia byłemu Blokowi Prawicy.
Dwukrotnie wzrosły notowania Partii Polaków, co może budzić pewne zdziwienie wobec stosunkowo niewielkiej działalności tego ugrupowania w minionym miesiącu. Ugrupowanie spełniło jednak jeden ze swoich głównych postulatów - reformę administracyjną. Ustawa w tej sprawie została już podpisana przez Króla. Sukcesem Karola Malinowskiego jest także wysokie poparcie dla autonomii na Górnym Śląsku.
Zaledwie 6% poparcia dla Partii Liberalnej to kompromitujęcy wynik. Wydaje się, że nic już nie jest w stanie odciągnąć tej partii od dna, a wyrzucanie posłów za krytykę przez władze ugrupowania stawia je w bardzo złym świetle. Kolejne rozłamy są tylko kwestą czasu.
Nieznacznie wzrasta poparcie dla Nowego Świtu, którego prezes Krzysztof Nowicki zdobył spore poparcie w wyborach w Gdańsku. Nie udaje mu się jednak wciąż zwrócić na siebie uwagi szerszej opinii publicznej, jest bowiem ugrupowaniem pozaparlamentarnym, a ponadto ma silniejszego rywala o podobny elektorat w postaci PLK.
Bardzo niskie poparcie notuje także PiS, który także opuściło ostatnio kilku posłów. Wydaje się, że w partii może dojść wkrótce do zmiany władz przy okazji Kongresu, który jest planowany w najbliższym czasie. Być może nowy prezes choć w części odbuduje poparcie dla partii, jak w przeszłości uczynił to obecny po nieudanych rządach Joachima Brudzińskiego.
Niewielkie poparcie notują także Prawica Królestwa Polskiego, Jedna Wolność i Forum Demokratyczne. Żadne z tych ugrupowań nie ma raczej szans na odegranie samodzielnie większej roli na scenie politycznej.
Ranking zaufania do polityków:Królowa MariaRozpoznaje: 100%
Ufa: 87%Nie ufa: 6%Brak zdania: 7%
Królewna MonikaRozpoznaje: 100%
Ufa: 75%Nie ufa: 6%Brak zdania: 19%
Król Michał IIRozpoznaje: 100%
Ufa: 75%Nie ufa: 14%Brak zdania: 11%
Mikołaj LiściowskiRozpoznaje: 100%
Ufa: 66%Nie ufa: 16%Brak zdania: 18%
Laura NovakRozpoznaje: 100%
Ufa: 58%Nie ufa: 29%Brak zdania: 13%
Piotr Michał WiśniewskiRozpoznaje: 96%
Ufa: 50%Nie ufa: 31%Brak zdania: 25%
Anna Radziwiłł-SchmidtRozpoznaje: 100%
Ufa: 48%Nie ufa: 31%Brak zdania: 21%
Przemysław WiplerRozpoznaje: 95%
Ufa: 47%Nie ufa: 27%Brak zdania: 20%
Radosław SikorskiRozpoznaje: 100%
Ufa: 47%Nie ufa: 40%Brak zdania: 13%
Karol MalinowskiRozpoznaje: 78%
Ufa: 40%Nie ufa: 17%Brak zdania: 21%
Adrianna WisłockaRozpoznaje: 94%
Ufa: 37%Nie ufa: 17%Brak zdania: 40% Dominik ŚwięcickiRozpoznaje: 70%
Ufa: 36%Nie ufa: 17%Brak zdania: 17%
Barbara DolniakRozpoznaje: 72%
Ufa: 35%Nie ufa: 27%Brak zdania: 10%
Jerzy, książę OleśnickiRozpoznaje: 75%
Ufa: 34%Nie ufa: 10%Brak zdania: 31%
Ewa LiederRozpoznaje: 59%
Ufa: 31%Nie ufa: 19%Brak zdania: 9%
Krzysztof SzczerskiRozpoznaje: 100%
Ufa: 29%Nie ufa: 56%Brak zdania: 15%
Wigilia JankowskaRozpoznaje: 62%
Ufa: 27% Nie ufa: 12% Brak zdania: 23% Wincenty NowakRozpoznaje: 85%
Ufa: 25%Nie ufa: 25%Brak zdania: 35%
Zbigniew ZiobroRozpoznaje: 100%
Ufa: 20%Nie ufa: 57%Brak zdania: 25%
Krzysztof NowickiRozpoznaje: 45%
Ufa: 22%Nie ufa: 8%Brak zdania: 15%
Człowiek miesiąca:
Wincenty Nowak