Premier Wisłocka z pierwszą zagraniczną wizytąW Berlinie spotkała się m.in. z kanclerz Angelą MerkelW piątek szefowa polskiego rządu Adrianna Wisłocka udała się w swoją pierwszą zagraniczną podróż. Jako cel tej wizyty wybrała Berlin. - Niemcy to jeden z naszych najważniejszych sojuszników w Unii Europejskiej. - zaznaczyła. W skład polskiej delegacji weszli m.in. minister sprawiedliwości Marta Fornero-Piotrowska.Premier Adrianna Wisłocka wizytę w stolicy Niemiec rozpoczęła od rozmowy z kanclerz Angelą Merkel. Następnie Prezes Rady Ministrów wygłosiła przemówienie na konferencji "Polska i jej polityka zagraniczna" organizowanej przez Fundację Koerbera. Szefowa rządu podkreślała znaczenie Niemiec w kontekście rozwiązania problemów Unii Europejskiej. - Niemcy są dzisiaj krajem kluczowym dla rozwiązania problemów wewnętrznych Unii Europejskiej, dla przyszłości tego projektu. Polska to dostrzega i chce pomagać. - powiedziała.
- Chcemy, by te nowe recepty i scenariusze były pisane w taki sposób, by Unia nie skończyła jako organizacja wąska, mała, zamknięta, klaustrofobiczna, ponieważ to przyniosłoby szkodę Europie i myślę, że te racje w Berlinie są akurat dobrze rozumiane. Berlin należy do tych stolic, które widzą projekt europejski szerzej i to jest dobry grunt pod pisanie polsko-niemieckich scenariuszy dla przyszłości Europy - dodała premier Wisłocka.
Podczas rozmowy z kanclerz Angelą Merkel zawarto ustalenia, zgodnie z którymi Polacy w najbliższym czasie mają uzyskać w Niemczech status mniejszości narodowej. - Nasza dyplomacja od dawna o to zabiegała. Dzisiejsza deklaracja jest tylko formalnością, bowiem już od kilku miesięcy trwały zaawansowane rozmowy na temat uznania Polaków za mniejszość narodową - mówiła Wisłocka.
Komentatorzy podkreślają, że kanclerz Merkel, której CDU ostatnio dołuje w sondażach zależy na skłonieniu do głosowania na chadeków mieszkających w Niemczech Polaków, którzy według szacunków stanowią około 2,5% społeczeństwa. Wybory w kraju odbędą się już we wrześniu.
W skład polskiej delegacji weszli również minister sprawiedliwości Marta Fornero-Piotrowska, wiceminister finansów Kamil Zubelewicz, wiceminister edukacji i kultury Joanna Schmidt, a także wiceminister inwestycji strategicznych Adam Jarubas. Wszyscy spotkali się ze swoimi niemieckimi odpowiednikami, aby rozmawiać o współpracy polsko-niemieckiej m.in. na polu gospodarki i edukacji.