Dziennik Ustaw

Konstytucyjny organ władzy wykonawczej. Obecny premier: Aleksander Sternicki
Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5354
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Michał Ajna » 30 wrz 2016, 0:07

Postanowienie Króla Polski z dnia 16 czerwca 2020 roku o zwołaniu pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji oraz powołaniu marszałka seniora

Na podstawie art. 107 ust. 2 Konstytucji RP z 16 sierpnia 2017 roku, oraz art. 1 ust. 1 uchwały Sejmu RP z dnia 30 lipca 1992 roku Regulamin Sejmu RP:
-zwołuję pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji na dzień 22 czerwca 2020 roku
-powołuję Tadeusza Syryjczyka na marszałka seniora Sejmu.

Król Polski: (-)Michał
Michał II, Król Senior

Awatar użytkownika
Piotr M. Wiśniewski
Posty: 1175
Rejestracja: 13 lis 2015, 19:18

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Piotr M. Wiśniewski » 16 lis 2016, 19:10

ZMIANA ROZPORZĄDZENIA
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dn. 7 lutego 2012 r.
w sprawie ramowych planów nauczania dla szkół publicznych


Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1. Zmienia się ramowy plan nauczania dla publicznych szkół:

1) g) liceum ogólnokształcącego, w tym liceum ogólnokształcącego specjalnego dla uczniów w normie intelektualnej: niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym i liceum ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi, w którym jest prowadzone kształcenie w klasie wstępnej, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia,

§ 2. 1. Ramowy plan nauczania określa:
1) minimalny wymiar godzin na danym etapie edukacyjnym przeznaczonych na realizację: poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w toku których odbywa się edukacja wczesnoszkolna, nauczanie przedmiotów, bloków przedmiotowych, o których mowa w § 4 ust. 3, i kształcenie zawodowe, oraz zajęć z wychowawcą;
2) tygodniowy (semestralny) wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla uczniów (słuchaczy) poszczególnych klas oraz zajęć z wychowawcą dla uczniów poszczególnych klas, na danym etapie edukacyjnym;
3) minimalny wymiar godzin zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych na danym etapie edukacyjnym;
4) tygodniowy wymiar godzin zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych na danym etapie edukacyjnym;
5) wymiar godzin do dyspozycji dyrektora szkoły przeznaczonych na:
a) zwiększenie liczby godzin wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych,
b) zajęcia realizujące potrzeby i zainteresowania uczniów, z uwzględnieniem art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.3)).
2. W oddziałach szkół prowadzących kształcenie zawodowe na podstawie modułowego programu nauczania dla zawodu minimalny wymiar godzin na kształcenie zawodowe jest sumą minimalnych wymiarów godzin na kształcenie zawodowe teoretyczne i kształcenie zawodowe praktyczne, określonych w ramowych planach nauczania dla danego typu szkoły.
3. Zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych nie prowadzi się w szkołach specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych.

§ 3. 1. Organ prowadzący szkołę, na wniosek dyrektora szkoły, może przyznać nie więcej niż 3 godziny tygodniowo dla każdego oddziału (grupy międzyoddziałowej lub grupy międzyklasowej) w danym roku szkolnym, a w przypadku szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich – od 8 do 12 godzin, na:
1) okresowe lub roczne zwiększenie liczby godzin wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych;
2) realizację następujących dodatkowych zajęć edukacyjnych rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów:
a) zajęć z języka obcego nowożytnego innego niż język obcy nowożytny nauczany obowiązkowo w szkole,
b) zajęć edukacyjnych, dla których nie została ustalona podstawa programowa, lecz program nauczania tych zajęć został włączony do szkolnego zestawu programów nauczania.
2. Dodatkowe zajęcia edukacyjne dyrektor szkoły może wprowadzić do szkolnego planu nauczania po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców. W przypadku wprowadzenia dodatkowych zajęć edukacyjnych udział uczniów w tych zajęciach jest obowiązkowy.

§ 4. 1. Na podstawie ramowego planu nauczania dyrektor szkoły ustala szkolny plan nauczania, w którym określa dla poszczególnych klas (semestrów) na danym etapie edukacyjnym tygodniowy (semestralny) wymiar godzin odpowiednio:
1) poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego oraz zajęć z wychowawcą;
2) poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia zawodowego;
3) zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych;
4) dodatkowych zajęć edukacyjnych, jeżeli takie zajęcia są prowadzone.

2. W szkolnym planie nauczania uwzględnia się również wymiar godzin:
1) zajęć religii lub etyki, zgodnie z przepisami w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach;
2) zajęć edukacji seksualnej, zgodnie z przepisami w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego;
3) zajęć języka mniejszości narodowej, etnicznej lub języka regionalnego oraz nauki własnej historii i kultury, zgodnie z przepisami w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym;
4) zajęć sportowych w oddziałach i szkołach sportowych oraz szkołach mistrzostwa sportowego, zgodnie z przepisami w sprawie warunków tworzenia, organizacji oraz działania klas i szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego.
3. W szkolnym planie nauczania dopuszcza się wprowadzenie zestawienia obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego w blok przedmiotowy, w ramach którego jest prowadzone zintegrowane nauczanie treści i umiejętności z różnych dziedzin wiedzy, realizowane w toku jednolitych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem zapewnienia realizacji celów i treści nauczania wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz zachowania co najmniej minimalnego wymiaru godzin poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych na danym etapie edukacyjnym, określonego w ramowym planie nauczania dla danego typu szkoły.
4. Jeżeli w szkole podstawowej jest organizowane nauczanie w klasach łączonych, zgodnie z przepisami w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, na realizację obowiązkowych zajęć edukacyjnych w tych klasach przeznacza się w szkolnym planie nauczania taką liczbę godzin, aby była zapewniona realizacja przyjętych programów nauczania.
5. Obowiązkowe zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia zawodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ustala dyrektor szkoły.
6. W liceum ogólnokształcącym i technikum przedmioty ujęte w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie rozszerzonym oraz przedmioty uzupełniające mogą być realizowane w oddziale, grupie oddziałowej i grupie między- oddziałowej, a za zgodą organu prowadzącego – także w grupie międzyszkolnej.

§ 5.1. Dla uczniów niepełnosprawnych oraz uczniów szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich można przedłużyć okres nauki na każdym etapie edukacyjnym o jeden rok, zwiększając proporcjonalnie wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
2. Decyzję o przedłużeniu okresu nauki uczniowi niepełnosprawnemu podejmuje rada pedagogiczna, po uzyskaniu pozytywnej opinii zespołu, którego zadaniem jest planowanie i koordynowanie udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej, o którym mowa w przepisach w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, oraz zgody rodziców ucznia.
3. Decyzję o przedłużeniu okresu nauki uczniowi szkoły w zakładzie poprawczym lub schronisku dla nieletnich podejmuje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej.
4. Decyzje, o których mowa w ust. 2 i 3, podejmuje się nie później niż:
1) w przypadku szkoły podstawowej – do końca lutego danego roku szkolnego odpowiednio w klasie III i klasie VI;
2) w przypadku gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalnej – do końca lutego w ostatnim roku nauki w gimnazjum lub szkole ponadgimnazjalnej.


§ 6. 1. Dla uczniów niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem społecznym uczęszczających do zasadniczych szkół zawodowych zorganizowanych w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, zakładach poprawczych lub schroniskach dla nieletnich można skrócić okres nauki do dwóch lat, pod warunkiem zachowania co najmniej minimalnego wymiaru godzin poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych przewidzianego dla trzyletniego okresu nauczania.
2. Decyzję o skróceniu okresu nauki uczniowi niedostosowanemu społecznie lub zagrożonemu niedostosowaniem społecznym uczęszczającemu do zasadniczej szkoły zawodowej zorganizowanej w młodzieżowym ośrodku wychowawczym lub młodzieżowym ośrodku socjoterapii podejmuje rada pedagogiczna, po uzyskaniu pozytywnej opinii zespołu, którego zadaniem jest planowanie i koordynowanie udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej, o którym mowa w przepisach w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
3. Decyzję o skróceniu okresu nauki uczniowi niedostosowanemu społecznie lub zagrożonemu niedostosowaniem społecznym uczęszczającemu do zasadniczej szkoły zawodowej zorganizowanej w zakładzie poprawczym lub schronisku dla nieletnich podejmuje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej.

§ 7. 1. W klasach IV–VI szkoły podstawowej, w gimnazjum, zasadniczej szkole zawodowej, liceum ogólnokształcącym, technikum i szkole policealnej podział na grupy jest obowiązkowy:
1) na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych: komputerowych, informatyki i technologii informacyjnej w oddziałach liczących więcej niż 24 uczniów; zajęcia mogą być prowadzone w grupie oddziałowej lub międzyoddziałowej liczącej nie więcej niż 24 uczniów; liczba uczniów w grupie nie może przekraczać liczby stanowisk komputerowych w pracowni komputerowej;
2) na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z języków obcych w oddziałach liczących więcej niż 24 uczniów; zajęcia mogą być prowadzone w grupie oddziałowej, międzyoddziałowej lub międzyklasowej liczącej nie więcej niż 24 uczniów; przy podziale na grupy należy uwzględnić stopień zaawansowania znajomości języka obcego;
3) na nie więcej niż połowie godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, dla których z treści programu nauczania wynika konieczność prowadzenia ćwiczeń, w tym laboratoryjnych – w oddziałach liczących więcej niż 30 uczniów;
4) na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z zakresu kształcenia zawodowego, dla których z treści programu nauczania dla zawodu wynika konieczność prowadzenia ćwiczeń, w tym laboratoryjnych – w oddziałach liczących więcej niż 30 uczniów;
5) w przypadku prowadzenia kształcenia zawodowego na podstawie modułowego programu nauczania dla zawodu, zgodnie z wymogami określonymi w modułowym programie nauczania dla zawodu;
6) na zajęciach praktycznej nauki zawodu, zgodnie z przepisami w sprawie praktycznej nauki zawodu;
7) na obowiązkowych zajęciach wychowania fizycznego; zajęcia mogą być prowadzone w grupie oddziałowej, między- oddziałowej lub międzyklasowej, a w przypadku zespołu szkół – także w grupie międzyszkolnej, liczącej nie więcej niż 26 uczniów, z tym że jeżeli w skład grupy oddziałowej, międzyoddziałowej, międzyklasowej lub międzyszkolnej wchodzą uczniowie niepełnosprawni uczęszczający do oddziałów integracyjnych lub uczniowie oddziałów specjalnych, liczba uczniów w grupie nie może być większa niż liczba uczniów odpowiednio w oddziale integracyjnym lub specjalnym określona w przepisach w sprawie ramowych statutów szkół publicznych.
2. W oddziałach integracyjnych i oddziałach specjalnych liczących co najmniej 3 uczniów niepełnosprawnych na zajęciach, o których mowa w ust. 1 pkt 1–3, podział na grupy jest obowiązkowy, z tym że grupa oddziałowa, międzyoddziałowa lub międzyklasowa nie może liczyć mniej niż 5 uczniów.
3. W przypadku oddziałów liczących odpowiednio nie więcej niż 24 uczniów lub nie więcej niż 30 uczniów na zajęciach, o których mowa w ust. 1 pkt 1–4, podziału na grupy można dokonywać za zgodą organu prowadzącego szkołę.
4. W klasach IV–VI szkoły podstawowej, w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej zajęcia wychowania fizycznego, w zależności od realizowanej formy tych zajęć, mogą być prowadzone łącznie albo oddzielnie dla dziewcząt i chłopców.

§ 8. 1. Przepisy rozporządzenia stosuje się począwszy od dnia 1 września 2022 r. w klasie I liceum ogólnokształcącego.

§ 9. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.


Minister Edukacji i Kultury: (-) Piotr M. Wiśniewski


RAMOWY PLAN NAUCZANIA DLA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO, W TYM LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO SPECJALNEGO DLA UCZNIÓW W NORMIE INTELEKTUALNEJ: NIEPEŁNOSPRAWNYCH, NIEDOSTOSOWANYCH SPOŁECZNIE ORAZ ZAGROŻONYCH NIEDOSTOSOWANIEM SPOŁECZNYM I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI, W KTÓRYM JEST PROWADZONE KSZTAŁCENIE W KLASIE WSTĘPNEJ
1. W liceum ogólnokształcącym (IV etap edukacyjny) w trzyletnim okresie nauczania:
1) minimalny wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych i zajęć z wychowawcą wynosi:
a) przedmioty w zakresie podstawowym obowiązkowe w każdej klasie:
– język polski – 420 godzin,
– dwa języki obce nowożytne – 450 godzin (godziny te mogą być dowolnie rozdzielone pomiędzy zajęcia z tych języków),
– język obcy nowożytny będący drugim językiem nauczania w szkołach lub oddziałach dwujęzycznych – dodatkowo 270 godzin,
- język migowy - 120 godzin,
– matematyka – 335 godzin,
- wychowanie fizyczne – 270 godzin,
- podstawy prawa - 95 godzin,
- kultura i sztuka - 165 godzin,
- historia - 190 godzin,
- zajęcia z wychowawcą - 95 godzin
b) przedmioty realizowane na poziomie w dowolnej kolejności, wybierane przez na końcu roku szkolnego poprzedzającego rok, w którym przedmioty będą realizowane:
- przedmioty ścisłe - minimum 720 godzin, rozdzielonych dowolnie przez ucznia na minimum 2 przedmioty z tej grupy: astronomia, biologia, chemia, ekologia, fizyka, geografia, matematyka, programowanie, przy czym, żaden z przedmiotów nie może przekraczać 360 godzin oraz realizowany w zakresie nie mniejszym niż 30 godzin;
- przedmioty humanistyczne - minimum 720 godzin, rozdzielonych przez ucznia na minimum 2 przedmioty z tej grupy: filozofia, historia, historia muzyki, historia sztuki, języki obce, język polski, wiedza o społeczeństwie przy czym, żaden z przedmiotów, nie może przekraczać 360 godzin oraz realizowany w zakresie nie mniejszym niż 30 godzin;
- inne - minimum 240 godzin, rozdzielonych dowolnie przez ucznia na minimum 4 przedmioty z tej grupy:
ceramika, edukacja dla bezpieczeństwa, informatyka, plastyka, podstawy przedsiębiorczości, programowanie, savoir-vivre, technika, przy czym, żaden z przedmiotów nie może przekraczać 120 godzin oraz realizowany w zakresie nie mniejszym niż 30 godzin;
2) minimalny wymiar godzin zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych wynosi:
a) w oddziale specjalnym – 900 godzin na oddział,
b) w oddziale ogólnodostępnym lub integracyjnym – 180 godzin na ucznia.
2. Tygodniowy wymiar godzin:
1) obowiązkowych zajęć edukacyjnych i zajęć z wychowawcą dla uczniów poszczególnych klas wynosi:
a) klasa I – 30 godzin, a w oddziale dwujęzycznym – 33 godziny,
b) klasa II – 32 godziny, a w oddziale dwujęzycznym – 35 godzin,
c) klasa III – 29 godzin, a w oddziale dwujęzycznym – 32 godziny;
2) zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych, w każdym roku szkolnym, wynosi:
a) w oddziale specjalnym – po 10 godzin na oddział,
b) w oddziale ogólnodostępnym lub integracyjnym – po 2 godziny na ucznia.
3. Wymiar godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia, stanowi różnicę między:
1) sumą godzin wynikającą z pomnożenia tygodniowych wymiarów godzin określonych w ust. 10 pkt 1 przez faktyczną liczbę tygodni, w których odbywają się obowiązkowe zajęcia edukacyjne w kolejnych latach szkolnych, a
2) sumą godzin określonych w ust. 1 pkt 1 lit. a i d oraz w ust. 2.
4. W przypadku liceum ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi, w którym jest prowadzone kształcenie w klasie wstępnej, w rocznym okresie nauczania w klasie wstępnej:
1) minimalny wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych i zajęć z wychowawcą wynosi:
a) język polski – 65 godzin,
b) język obcy nowożytny będący drugim językiem nauczania – 640 godzin,
c) matematyka – 65 godzin,
d) wychowanie fizyczne – 95 godzin,
e) zajęcia z wychowawcą – 30 godzin;
2) minimalny wymiar godzin zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych wynosi 65 godzin na ucznia;
3) tygodniowy wymiar godzin:
a) obowiązkowych zajęć edukacyjnych i zajęć z wychowawcą wynosi 28 godzin,
b) zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych wynosi po 2 godziny na ucznia;
4) wymiar godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia, stanowi różnicę między:
a) sumą godzin wynikającą z pomnożenia tygodniowego wymiaru godzin określonego w pkt 3 lit. a przez faktyczną liczbę tygodni, w których odbywają się obowiązkowe zajęcia edukacyjne w danym roku szkolnym, a
b) sumą godzin określonych w pkt 1.
5. Wymiar godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia, ustala w każdym roku szkolnym dyrektor szkoły, z uwzględnieniem art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela.
6. Wymiar godzin przeznaczonych na realizację zajęć religii lub etyki, obowiązkowej na tym etapie, edukacji seksualnej, zajęć języka mniejszości narodowej, etnicznej lub języka regionalnego i naukę własnej historii i kultury oraz zajęć sportowych w oddziałach i szkołach sportowych oraz szkołach mistrzostwa sportowego określają przepisy, o których mowa w § 4 ust. 2 rozporządzenia.
Piotr Michał Wiśniewski - zmarł 3 stycznia 2022 r.

wiceprzewodniczący Postępowych Demokratów

poseł na Sejm VIII kadencji III RP oraz I i II kadencji IV RP

wiceprezes RM, minister edukacji i kultury (22 listopada 2020 - 25 listopada 2021)

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5354
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Michał Ajna » 20 lis 2016, 19:11

Ustawa z dnia 30 grudnia 2020 r. o powołaniu Rzecznika Praw Pracowniczych

Art. 1.
1. Ustanawia się Rzecznika Praw Pracowniczych
2. Rzecznik Praw Pracowniczych, zwany dalej Rzecznikiem, stoi na straży praw
pracowniczych określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych aktach
normatywnych, w szczególności strzegąc poszanowania:
a) prawa pracy

b) prawa własności;
c) równości wobec prawa;
d) prawa do sądu;
e) prawa do obrony;

Art. 2.
Na Rzecznika może być powołany ten, kto:
a. posiada obywatelstwo polskie,
b. posiada pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych,
c. nie był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne,
d. wyróżnia się wiedzą z zakresu prawa gospodarczego i prawa pracy.


Art. 3.
1. Rzecznika powołuje Sejm na wniosek Marszałka Sejmu albo grupy
30 posłów.
2.Szczegółowy tryb powoływania rzecznika określa ustawa

3. Dotychczasowy Rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez
nowego Rzecznika.
Art. 4.
Przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków Rzecznik składa przed Sejmem
następujące ślubowanie:
„Ślubuję uroczyście, że przy wykonywaniu powierzonych mi obowiązków Rzecznika Praw
Pracowniczych dochowam wierności Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, będę strzec praw
pracowniczych, kierując się przepisami prawa oraz zasadami współżycia społecznego i
sprawiedliwości. Ślubuję, że powierzone mi obowiązki będę wypełniać bezstronnie, z
najwyższą sumiennością i starannością, że będę strzec godności powierzonego mi stanowiska
oraz dochowam tajemnicy prawnie chronionej.”.
Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania „Tak mi dopomóż Bóg”.
Art. 5.
1. Kadencja Rzecznika trwa 5 lat, licząc od dnia złożenia ślubowania przed Sejmem.
2. Ta sama osoba nie może być Rzecznikiem dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.
Art. 6.
1. Rzecznik jest w swojej działalności niezależny od innych organów państwowych i
odpowiada jedynie przed Sejmem na zasadach określonych w art. 7 ustawy.
2. Rzecznik nie może być bez uprzedniej zgody Sejmu pociągnięty do odpowiedzialności
karnej ani pozbawiony wolności. Rzecznik nie może być zatrzymany lub aresztowany, z
wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa i jeżeli jego zatrzymanie jest
niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. O zatrzymaniu niezwłocznie
powiadamia się Marszałka Sejmu, który może nakazać natychmiastowe zwolnienie
zatrzymanego.

Art. 7.
1. Kadencja Rzecznika wygasa w razie jego śmierci.
2. Sejm odwołuje Rzecznika większością trzech piątych głosów przy przynajmniej połowie ustawowej liczby posłów, przed upływem kadencji, na którą został powołany jeżeli:
1) zrzekł się on sprawowania urzędu,
2) stał się trwale niezdolny do pełnienia obowiązków na skutek choroby lub utraty sił,
stwierdzonych orzeczeniem lekarskim,
3) sprzeniewierzył się złożonemu ślubowaniu,
4) został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślnego lub finansowego.
3. Sejm podejmuje uchwałę w sprawie odwołania Rzecznika, w przypadku określonym
w ust. 2 pkt 1, na wniosek Marszałka Sejmu.
4. Sejm podejmuje uchwałę w sprawie odwołania Rzecznika, w przypadkach
określonych w ust. 2 pkt 2-4, na wniosek Marszałka Sejmu lub grupy co najmniej 30 posłów,
większością co najmniej 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby
posłów.
5. Rzecznik pełni swoją funkcję do czasu powołania nowego Rzecznika.
6. Rzecznikowi na okres pełnienia funkcji przysługuje immunitet.

Art. 8.
Podjęcie czynności przez Rzecznika następuje:
1) na wniosek pracownika pracowników albo organizacji zrzeszających
pracowników
2) z własnej inicjatywy.

Art. 9.
Wniosek kierowany do Rzecznika jest wolny od opłat, nie wymaga zachowania szczególnej
formy, lecz powinien zawierać oznaczenie wnioskodawcy oraz przedsiębiorcy, którego
sprawa dotyczy, a także określać przedmiot sprawy.
Art. 10.
1. Rzecznik po zapoznaniu się z każdym skierowanym do niego wnioskiem może:
1) podjąć sprawę,
2) poprzestać na wskazaniu wnioskodawcy przysługujących mu środków działania,
3) przekazać sprawę według właściwości,
4) nie podjąć sprawy - zawiadamiając o tym wnioskodawcę i podając powody odmowy.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Rzecznik może:
1) samodzielnie prowadzić postępowanie wyjaśniające;
2) zwrócić się o zbadanie sprawy lub jej części do właściwych organów, w szczególności
organów nadzoru, prokuratury, kontroli państwowej, zawodowej lub społecznej,
zgodnie z ich kompetencjami.
3). Rzecznik informuje na piśmie zainteresowane podmioty o wynikach prowadzonych
spraw, zarówno wówczas, gdy stwierdził, że doszło do naruszenia praw
przedsiębiorców jak i wówczas, gdy nie stwierdził takiego naruszenia.
4)prowadzi też działalność szkoleniową w zakresie kodeksu pracy, bada skargi dotyczące rynku pracy, czuwa nad przestrzeganiem norm pracy i pełni rolę spoiwa między przedsiębiorcami, związkami zawodowymi i pracownikami.

Art. 11.
1. Prowadząc postępowanie Rzecznik ma prawo:
a) zbadać, nawet bez uprzedzenia, każdą sprawę na miejscu,
b) żądać od organów władzy publicznej, organizacji lub instytucji złożenia wyjaśnień lub
udzielenia informacji, a także udostępnienia akt i dokumentów, w tym zawierających dane
osobowe,
c) zgłosić udział w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym wszczętych na
podstawie wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich lub w sprawach skargi konstytucyjnej,
dotyczących praw przedsiębiorców oraz brać udział w tych postępowaniach,
d) występować do Sądu Najwyższego z wnioskami w sprawie rozstrzygnięcia
rozbieżności wykładni prawa w zakresie przepisów prawnych dotyczących praw
przedsiębiorców,
e) wnieść kasację albo skargę kasacyjną od prawomocnego orzeczenia, w trybie i na
zasadach określonych w odrębnych przepisach,
f) żądać wszczęcia postępowania w sprawach cywilnych oraz wziąć udział w toczącym
się już postępowaniu - na prawach przysługujących prokuratorowi,
g) żądać wszczęcia przez uprawnionego oskarżyciela postępowania przygotowawczego
w sprawach o przestępstwa ścigane z urzędu,
h) zwrócić się o wszczęcie postępowania administracyjnego, wnosić skargi do sądu
administracyjnego, a także uczestniczyć w tych postępowaniach – na prawach
przysługujących prokuratorowi,
i) wystąpić z wnioskiem o ukaranie w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, w
trybie i na zasadach określonych w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia.,
j) zlecać przeprowadzanie badań oraz sporządzanie ekspertyz i opinii.
k)podejmować mediację pomiędzy stronami sporu
2. Rzecznik może gromadzić i przetwarzać informacje i dane osobowe, w tym także bez
zgody osób, których dotyczą, niezbędne do realizacji zadań, o których mowa w art. 1 ustawy.
3. Rzecznik może odmówić ujawnienia danych osobowych osoby, od której uzyskał
informację wskazującą na naruszenie praw pracownika, oraz osoby, której naruszenie
dotyczy, w tym także wobec organów władzy publicznej, jeżeli uzna to za niezbędne dla
ochrony wolności, praw i interesów jednostki.
Art. 12.
1. Rzecznik może również zwracać się do właściwych organów, organizacji lub
instytucji o podjęcie działań na rzecz pracownika z zakresu ich kompetencji.
2. Organy, organizacje i instytucje, o których mowa w ust. 1, podejmują sprawy
skierowane przez Rzecznika.
3. Organ, organizacja lub instytucja, do których Rzecznik zwrócił się o podjęcie działań
na rzecz pracowników, są obowiązane niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30
3. Organ, organizacja lub instytucja, do których Rzecznik zwrócił się o podjęcie działań
na rzecz przedsiębiorcy, są obowiązane niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30
dni, poinformować Rzecznika o podjętych działaniach lub zajętym stanowisku.
4. W przypadku gdy organ, organizacja lub instytucja, o których mowa w ust. 1, nie
poinformują Rzecznika o podjętych działaniach lub zajętym stanowisku albo gdy Rzecznik
nie podziela ich stanowiska, może zwrócić się do właściwej jednostki nadrzędnej o podjęcie
odpowiednich działań.
5. W przypadku gdy Rzecznik stwierdził w działalności organu, organizacji lub
instytucji, o których mowa w ust. 1, naruszenie praw przedsiębiorcy, może żądać wszczęcia
postępowania dyscyplinarnego lub zastosowania sankcji służbowych.
Art. 13.
Organ, organizacja lub instytucja, do których zwróci się Rzecznik, są obowiązane z nim
współdziałać i udzielać mu pomocy, a w szczególności:
1) zapewnić dostęp do akt i dokumentów badanej sprawy,
2) udzielać Rzecznikowi żądanych przez niego informacji i wyjaśnień,
3) udzielać wyjaśnień dotyczących podstawy faktycznej i prawnej swoich rozstrzygnięć.
Art. 14.
1. Rzecznik przedstawia właściwym organom władzy publicznej, organizacjom i instytucjom
oceny i wnioski zmierzające do zapewnienia skutecznej ochrony praw przedsiębiorcy oraz
usprawnienia trybu załatwiania spraw w tym zakresie.
2. Rzecznik może również występować do właściwych organów z wnioskami o podjęcie
inicjatywy ustawodawczej bądź o wydanie lub zmianę innych aktów prawnych.
3. Organy, instytucje i organizacje, do których Rzecznik zwrócił się z wnioskami określonymi
w ust. 1 i 2, są obowiązane ustosunkować się do tych wniosków w terminie 30 dni od daty ich
otrzymania.
Art. 15.
Rzecznik współdziała ze stowarzyszeniami, organizacjami pracowników, organizacjami pracodawców, izbami
gospodarczymi, ruchami obywatelskimi, innymi dobrowolnymi zrzeszeniami i fundacjami
działającymi na rzecz ochrony praw pracowniczych.
Art. 16.
1. Rzecznik corocznie przedstawia Sejmowi i Senatowi, nie później niż do dnia 31 marca,
informację o swojej działalności i uwagi o stanie przestrzegania praw przedsiębiorcy.
2. Informacja Rzecznika jest podawana do wiadomości publicznej.
Art. 17.
1. Rzecznik wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Praw Pracowniczych.
2. Rzecznik nadaje, w drodze zarządzenia, statut, który określa organizację Biura.
3. Rzecznik może powołać zastępcę Rzecznika. Rzecznik odwołuje zastępcę Rzecznika.
4. Rzecznik określa zakres zadań zastępcy Rzecznika.
Art. 18.
Wydatki związane z funkcjonowaniem Rzecznika są pokrywane z części środków
wpłacanych przez przedsiębiorców na Fundusz Pracy w wysokości wynikającej z art. 109e
ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U.
z 2004 r. Nr 99, poz. 1001 ze zm.).

Art. 19.
W ustawie z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze
stanowiska państwowe (Dz. U. z 2011 r. Nr 79, poz. 430 ze zm.) art. 2 pkt 2 otrzymuje
brzmienie:
"2) Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Prezesa Rady Ministrów, wicemarszałka Sejmu,
wicemarszałka Senatu, wiceprezesa Rady Ministrów, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli,
ministra, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika
Praw Dziecka, Rzecznika Finansowego,Rzecznika Praw Pracowniczych, Rzecznika Praw Przedsiębiorcy, Generalnego
Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji
Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Przewodniczącego Krajowej Rady
Radiofonii i Telewizji, Prezesa Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, wiceprezesa
Najwyższej Izby Kontroli, Szefa Kancelarii Sejmu, Szefa Kancelarii Senatu, zastępcy Szefa
Kancelarii Sejmu, zastępcy Szefa Kancelarii Senatu, Szefa Kancelarii Prezesa Rady
Ministrów, Szefa Służby Cywilnej, Głównego Inspektora Pracy, zastępcy Głównego
Inspektora Pracy, Kierownika Krajowego Biura Wyborczego;

Art. 20.
W ustawie z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2013
r., poz. 269) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 1 ust. 1 po pkt 7a dodaje się pkt 7b w brzmieniu:
"7b) Biurze Rzecznika Praw Pracowniczych,";
2) w art. 36 ust. 5 po pkt 9b dodaje się pkt 9c w brzmieniu:
"9c) Rzeczniku Praw Pracowniczych - dla urzędników Biura Rzecznika Praw
Pracowniczych,";
3) w art. 48:
a) ust. 1a otrzymuje brzmienie:
"1a. Przepisów art. 2 pkt 1, art. 7 ust. 6 i art. 30 ust. 1 nie stosuje się w odniesieniu do
pracowników urzędów wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 11, 2, 3b, 6–7b, 9 i 13. Kierownicy
tych urzędów są uprawnieni do określania:
1) stanowisk, na których zatrudnieni pracownicy są urzędnikami państwowymi;
2) wykazu stanowisk objętych aplikacją administracyjną oraz zasad i trybu odbywania tej
aplikacji;
3) rozkładu czasu pracy w tygodniu i jego wymiaru w poszczególnych dniach tygodnia."’
b) ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:
"2. Uprawnienie wynikające z art. 31 ust. 3 przysługuje odpowiednio organowi
wymienionemu w ust. 1 oraz Marszałkowi Sejmu w odniesieniu do pracowników Kancelarii
Sejmu, Krajowego Biura Wyborczego i Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych
Osobowych, a także Marszałkowi Senatu w odniesieniu do pracowników Kancelarii Senatu
oraz kierownikom urzędów wymienionym w art. 1 ust. 1 pkt 3b i 6–7b w odniesieniu do
pracowników tych urzędów.

Art. 21. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Król Polski: (-)Michał
Michał II, Król Senior

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5354
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Michał Ajna » 20 lis 2016, 19:28

Ustawa z dnia 30 grudnia 2020 r. o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 16 sierpnia 2017 r.
Art. 1
Art. 228 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 16 sierpnia 2017 r. otrzymuje brzmienie:
Art. 228.
1. Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza.
2. Organami Narodowego Banku Polskiego są: Prezes Narodowego Banku Polskiego, Rada Polityki Pieniężnej oraz Zarząd Narodowego Banku Polskiego.
3. W celu realizacji zadań konstytucyjnych Prezes Narodowego Banku Polskiego po konsultacji z Zarządem Narodowego Banku Polskiego i Rada Polityki Pieniężnej mogą wydawać rozporządzenia.

Art. 2
Ustawa wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Król Polski: (-)Michał
Michał II, Król Senior

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5354
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Michał Ajna » 20 lis 2016, 19:33

Ustawa z dnia 30 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz o zmianie niektórych innych ustaw

Art. 1. W ustawie z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, wprowadza się następujące zmiany:
1) art. 2 otrzymuje brzmienie:
"Ustawa ustala zasady wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe:
1) Króla Polski; Królowej Polski;
2) Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Prezesa Rady Ministrów, wicemarszałka Sejmu, wicemarszałka Senatu, wiceprezesa Rady Ministrów, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ministra, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Przedsiębiorcy, Rzecznika Praw Pracowniczych, Rzecznika Finansowego, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Przewodniczącego Rady Mediów Mublicznych, Prezesa Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli, Szefa Kancelarii Sejmu, Szefa Kancelarii Senatu, zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu, zastępcy Szefa Kancelarii Senatu, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Szefa Służby Cywilnej, Głównego Inspektora Pracy, zastępcy Głównego Inspektora Pracy, Kierownika Krajowego Biura Wyborczego;
3) Ministra Stanu, Kanclerza Wielkiego Koronnego, ministra w Kancelarii Królewskiej, urzędnika nadwornego, członka Heroldii Koronnej, zastępcy Prokuratora Generalnego, wiceprezesa Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa;
4) Prezesa Polskiej Akademii Nauk, sekretarza stanu, członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, pierwszego zastępcy Prezesa Narodowego Banku Polskiego, podsekretarza stanu (wiceministra), wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego, Zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich, Zastępcy Rzecznika Praw Dziecka, Zastępcy Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Zastępcy Rzecznika Finansowego, kierownika urzędu centralnego, wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk, wojewody, zastępcy kierownika urzędu centralnego, wicewojewody,
5) członka Rodziny Królewskiej;

2) art. 2a otrzymuje brzmienie:
„Art. 2a.
Art. 2a. Wynagrodzenie Króla i Królowej składa się z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego siedmiokrotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego trzykrotności kwoty bazowej, której wysokość ustaloną według odrębnych zasad określa ustawa budżetowa.

3) art. 3a otrzymuje brzmienie:
„Art. 3a.
1. Wysokość wynagrodzenia następcy tronu stanowi 70% wysokości wynagrodzenia przysługujęcego zgodnie z art. 2a Królowi Polski.
2. Wysokość wynagrodzenia innego członka Rodziny Królewskiej stanowi 40% wysokości wynagrodzenia, przysługującego zgodnie z art. 2a Królowi Polski.”;
3. Listę członków Rodziny Królewskiej określa Król w drodze postanowienia.




4)Art. 5a. Otrzymuje brzmienie:
"1. Królowi Polski, Marszałkowi Sejmu, Marszałkowi Senatu, Prezesowi Rady Ministrów, małżonkom tych osób oraz członkom rodzin będącym na ich utrzymaniu, przysługuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w razie nagłego zachorowania lub urazu, wypadku, zatrucia lub konieczności natychmiastowego leczenia szpitalnego.
2. Królowi Polski, Prezesowi Rady Ministrów oraz towarzyszącym im członkom rodzin, a także Marszałkowi Sejmu i Marszałkowi Senatu, prawo do świadczeń opieki leczniczej w zakresie określonym w ust. l przysługuje również w trakcie oficjalnych podróży krajowych i zagranicznych oraz oficjalnych wizyt zagranicznych.
3. Członkom personelu dyplomatycznego i konsularnego akredytowanego w Rzeczypospolitej Polskiej i ich rodzinom, w odniesieniu do państw, z którymi zostały podpisane umowy o świadczenie usług medycznych, przysługuje prawo do świadczeń zdrowotnych w zakresie określonym tymi umowami.
4. Świadczenia, o których mowa w ust. 1–3, przysługują niezależnie od świadczeń określonych w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i są finansowane z budżetu państwa, z części, którą dysponuje minister właściwy do spraw wewnętrznych, oraz udzielane przez podmioty lecznicze tworzone przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub Ministra Obrony Narodowej.
5. Prezes Rady Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii Króla Polski, Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu, szczegółowy zakres oraz warunki udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. l, uwzględniając rodzaj udzielanych świadczeń oraz dostęp do uzyskania tych świadczeń.

5) Art. 5b. Otrzymuje brzmienie:
"1. Osobie zajmującej kierownicze stanowisko państwowe przysługuje lokal służący do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, zwany dalej „lokalem”, na czas zajmowania stanowiska, jeżeli osoba ta i jej małżonek nie dysponują innym lokalem w miejscowości, w której objęła ona stanowisko, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Król Polski, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów i członkowie Rodziny Królewskiej mogą obejmować lokale służące do zaspokojenia potrzeb reprezentacyjnych i mieszkaniowych na czas zajmowania tych stanowisk niezależnie od posiadania innych lokali.
3. W sprawach, o których mowa w ust. 1 i 2, nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. 4. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, warunki i tryb obejmowania i zwalniania lokali przez osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe.

6) po art. 5b dodaje się art. 5c w brzmieniu:
„5c. Osobie zajmującej kierownicze stanowisko państwowe przysługuje zwrot kosztów przejazdów odbywanych nie częściej niż raz w tygodniu z miejsca stałego zamieszkania do miejscowości, w której objęła ona stanowisko, i z powrotem na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 77⁵ § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju.”.

Art. 2. W ustawie z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych art. 45¹ otrzymuje brzmienie:
1. Urzędnikom państwowym zatrudnionym w Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Królewskiej oraz w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie wolno publicznie manifestować swoich przekonań politycznych.
2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy pracowników zatrudnionych na podstawie art. 471 ust. 1, a także osób zajmujących kierownicze stanowiska w Kancelarii Królewskiej.



Art. 3. W ustawie z dnia 30 maja 1996 r. o uposażeniu byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadza się następujące zmiany:
1) tytuł ustawy otrzymuje brzmienie: „o uposażeniu byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz jego małżonka”;
2) w art. 1 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Ustawa określa uprawnienia byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej "byłym Prezydentem", wybranego poczynając od 1989 r. w wyborach powszechnych oraz jego małżonka.”;

3) w art. 2:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie :
„1. Byłemu Prezydentowi przysługuje dożywotnio miesięczne uposażenie w wysokości odpowiadającej 75% kwoty wynagrodzenia ustalonego w przepisach o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych osób dla Króla Polski, zwane dalej "uposażeniem.”,
b) po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„1a. Małżonkowi byłego Prezydenta, który pozostawał z nim w związku małżeńskim w czasie sprawowania przez niego urzędu Prezydenta przysługuje miesięczne uposażenie w wysokości odpowiadającej 40% kwoty wynagrodzenia Króla Polski ustalonego w przepisach o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz członków Rodziny Królewskiej. ”;

4) w art. 3 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
„3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do prawa do uposażenia małżonka byłego Prezydenta.”;

5) art. 7 otrzymuje brzmienie:
„Art. 7. W razie śmierci byłego Prezydenta członkom jego rodziny, z wyłączeniem jego małżonka, przysługuje renta rodzinna oraz inne świadczenia w wysokości i na zasadach określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym lub ubezpieczeniu społecznym.”;

6) w art. 8 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:
„2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, małżonek byłego Prezydenta traci uprawnienie do uposażenia przysługującego mu na podstawie ustawy.”.



Art. 4. W ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 1 otrzymuje brzmienie:
„Art. 1. Ustawa określa ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej przez osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe, w rozumieniu przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, oraz przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego.”;


2) w art. 8. ust. 3-4 otrzymują brzmienie:
3. Król Polski, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów, Kanclerz Wielki Koronny, Szef Kancelarii Sejmu, Szef Kancelarii Senatu, Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Przedsiębiorców, Rzecznik Praw Dziecka, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prezes Narodowego Banku Polskiego, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Główny Inspektor Pracy, Prezes Polskiej Akademii Nauk, Kierownik Krajowego Biura Wyborczego, członkowie Rodziny Królewskiej oraz Rzecznik Ubezpieczonych składają oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego składa oświadczenie Królowi Polski.
4. Do Króla Polski, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Prezesa Rady Ministrów, wicemarszałka Sejmu, wicemarszałka Senatu, wiceprezesa Rady Ministrów, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli, Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, wiceprezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, pierwszego zastępcy Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego – przepisu ust. 2 nie stosuje się.

3) w art. 10 ust. 5 otrzymuje brzmienie:
„5. Król Polski, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów, Kanclerz Wielki Koronny, Szef Kancelarii Sejmu, Szef Kancelarii Senatu, Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznik Praw Obywatelskich, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prezes Narodowego Banku Polskiego, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Przewodniczący Rady Mediów Publicznych, Główny Inspektor Pracy, Prezes Polskiej Akademii Nauk, Kierownik Krajowego Biura Wyborczego, członkowie Rodziny Królewskiej oraz Rzecznik Ubezpieczonych składają oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego, który dokonuje analizy zawartych w nim danych. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego składa oświadczenie Królowi Polski, który dokonuje analizy zawartych w nim danych.”.






Art. 5. W ustawie z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu w art. 2 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
1. Do zadań BOR, z zastrzeżeniem ust. 2, należy ochrona:
1) Króla Polski, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Prezesa Rady Ministrów, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ministra właściwego do spraw zagranicznych oraz członków Rodziny Królewskiej;
2) innych osób ze względu na dobro państwa;
3) byłych prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o uposażeniu byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz jego małżonka;
4) delegacji państw obcych przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
5) polskich przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz przedstawicielstw przy organizacjach międzynarodowych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej;
6) obiektów i urządzeń o szczególnym znaczeniu oraz zapewnienie ich funkcjonowania;
7) prowadzenie rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego obiektów Sejmu i Senatu;
8) obiektów służących Królowi Polski, Prezesowi Rady Ministrów, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych oraz członków Rodziny Królewskiej.





Art. 6. Uprawnienia przysługujące małżonkowi byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej określone w ustawie, o której mowa w art. 3, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, przysługują małżonkowi byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wybranemu począwszy od 1989 r, którego kadencja zakończyła się przed wejściem w życie niniejszej ustawy oraz małżonce ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie - Karolinie Kaczorowskiej.

Art. 7.
1. Przepisy ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą mają zastosowanie po raz pierwszy do ustalania wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.
2. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego obliczy, zgodnie z art. 2a ust. 2 - 4, ustawy o której mowa w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą na dzień 10 września 2020 r. i ogłosi, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie do dnia 20 września 2020 r. wysokość wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe za okres wskazany w ust. 1.

Art. 8. Osoby na które ustawa nałożyła obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego, a według wcześniejszych przepisów nie musiały składać tego oświadczenia obowiązane są w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, złożyć oświadczenie majątkowe, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 4.

Art. 9.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.

Król Polski: (-)Michał
Michał II, Król Senior

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5354
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Michał Ajna » 29 lis 2016, 1:49

Ustawa z dnia 30 grudnia 2020 roku o zmianie podziału terytorialnego państwa

Art. 1
1. Z dniem 1 grudnia 2022 roku utworzone zostaną województwa:
1) górnośląskie,
2) jurajsko-dąbrowskie,
3) stołeczne warszawskie.

2. Z dniem 1 grudnia 2022 roku zostaną zlikwidowane województwa:
1) śląskie
2) opolskie

3. Marszałkowie województw są wybierani w wyborach powszechnych, tajnych i bezpośrednich. Zasady wyboru marszałków określa Kodeks Wyborczy.



4. Wykaz zmian w podziale terytorialnym kraju, wchodzących w życie dniu 1 grudnia 2022 w skład województw, określa załącznik do ustawy.

Art. 2 Siedzibą wojewody i sejmiku województwa są:
1) w województwie dolnośląskim - wojewody i sejmiku województwa - Wrocław
2) w województwie górnośląskim - wojewody - Opole - sejmiku województwa - Katowice
3) w województwie jurajsko-dąbrowskim - wojewody - Sosnowiec - sejmiku województwa - Częstochowa
4) w województwie kujawsko-pomorskim - wojewody - Bydgoszcz - sejmiku województwa - Toruń
5) w województwie lubelskim - wojewody i sejmiku województwa - Lublin
6) w województwie lubuskim - wojewody - Gorzów Wielkopolski - sejmiku województwa - Zielona Góra
7) w województwie łódzkim - wojewody i sejmiku województwa - Łódź
8) w województwie małopolskim - wojewody i sejmiku województwa - Kraków
9) w województwie mazowieckim - wojewody i sejmiku województwa - Płock
10) w województwie podkarpackim - wojewody i sejmiku województwa - Rzeszów
11) w województwie podlaskim - wojewody i sejmiku województwa - Białystok
12) w województwie pomorskim - wojewody i sejmiku województwa - Gdańsk
13) w województwie świętokrzyskim - wojewody - Radom - sejmiku województwa - Kielce
14) w województwie warmińsko-mazurskim - wojewody i sejmiku województwa - Olsztyn
15) w województwie warszawskim - wojewody i sejmiku województwa - Warszawa
16) w województwie wielkopolskim - wojewody i sejmiku województwa - Poznań
17) w województwie zachodniopomorskim - wojewody i sejmiku województwa - Szczecin

Art. 3 Nazwą urzędu wojewody jest:
w województwie dolnośląskim - "wojewoda dolnośląski"
w województwie górnośląskim - "wojewoda górnośląski"
w województwie jurajsko-dąbrowskim - "wojewoda jurajsko-dąbrowski"
w województwie kujawsko-pomorskim - "wojewoda kujawsko-pomorski"
w województwie lubelskim - "wojewoda lubelski"
w województwie lubuskim - "wojewoda lubuski"
w województwie łódzkim - "wojewoda łódzki"
w województwie małopolskim - "wojewoda małopolski"
w województwie mazowieckim - "wojewoda mazowiecki"
w województwie podkarpackim - "wojewoda podkarpacki"
w województwie podlaskim - "wojewoda podlaski"
w województwie pomorskim - "wojewoda pomorski"
w województwie świętokrzyskim - "wojewoda świętokrzyski"
w województwie warmińsko-mazurskim - "wojewoda warmińsko-mazurski"
w województwie warszawskim - "wojewoda warszawski"
w województwie wielkopolskim - "wojewoda wielkopolski"
w województwie zachodniopomorskim - wojewoda zachodniopomorski"

Art. 4. Pierwsze wybory do organów stanowiących województw i powiatów, o tworzonych na mocy ustawy, przeprowadza się przed datą określoną w art. 1 ust. 1.

Art. 5.
1. Zobowiązuje się Sejm, Senat i Radę Ministrów do dokonania, nie później niż do dnia 30 listopada 2024 roku, oceny nowego zasadniczego podziału terytorialnego państwa.
2. Na podstawie wyników oceny, o której mowa w ustawie 1, może być dokonana korekta zasadniczego podziału terytorialnego państwa wprowadzonego ustawą.

Art. 6. Ustawa wchodzi w życie 1 grudnia 2022 roku.

Załącznik do ustawy o zmianie podziału terytorialnego państwa:

Zmiany w podziale terytorialnym województw:
Województwo zachodniopomorskie:
- utworzenie powiatów:
wolińsko-kamieński obecnych powiatów kamieńskiego i miasta na prawach powiatu Świnoujście – siedziba Świnoujście;
choszczeńsko-stargardzki z obecnych powiatów choszczeńskiego i stargardzkiego– siedziba Stargard
pyrzycko-myśliborski z obecnych powiatów pyrzyckiego i myśliborskiego – siedziba Myślibórz;
łobesko-świdwiński z obecnych powiatów łobeskiego i świdwińskiego– siedziba Świdwin;
- włączenie do powiatu koszalińskiego obszaru obecnego powiatu białogardzkiego,


Województwo pomorskie:
- włączenie Elbląga i powiatu elbląskiego;
- włączenie do powiatu elbląskiego obecnego powiatu nowodworskiego;
- utworzenie powiatu malborsko-sztumskiego z obecnych powiatów malborskiego i sztumskiego z siedzibą w Malborku.

Województwo kujawsko-pomorskie:
połączenie powiatów:
grudziądzkiego i wąbrzeskiego - siedziba Grudziądz - nazwa powiatu: grudziądzki
golubsko-dobrzyńskiego i rypińskiego - siedziba Golub-Dobrzyń - nazwa powiatu: dobrzyński
mogileńskiego i inowrocławskiego - siedziba Inowrocław - nazwa powiatu inowrocławski
radziejowskiego i aleksandrowskiego - siedziba Aleksandrów Kujawski - nazwa powiatu aleksandrowsko-radziejowski
sępoleńskiego i tucholskiego - siedziba Tuchola - nazwa powiatu tucholsko-sępoleński

Województwo warmińsko-mazurskie
- włączenie Elbląga i powiatu elbląskiego do województwa pomorskiego
- połączenie powiatów:
braniewskiego i lidzbarskiego - siedziba Lidzbark Warmiński - nazwa powiatu: lidzbarski,
gołdapskiego i oleckiego - Gołdap - nazwa powiatu: gołdapsko-olecki,
nidzickiego i działdowskiego - Działdowo - nazwa powiatu: działdowsko-nidzicki
nowomiejskiego i iławskiego - Iława - nazwa powiatu: lubawski
węgorzewskiego i giżyckiego - Giżycko - nazwa powiatu: giżycko-węgorzewski

Województwo podlaskie:
-włączenie powiatów węgrowskiego (bez gminy Łochów i Korytnica przyłączonych do powiatu wyszkowskiego, oraz Sadowne, Stoczek przyłączonych do powiatu ostrowskiego) i sokołowskiego połączonych w powiat sokołowsko-węgrowski ze stolicą w Sokołowie Podlaskim.
- włączenie powiatu łosickiego z gminami Mordy, Przesmyki, Paprotnia i Korczew z dotychczasowego powiatu siedleckiego,
- połączenie powiatów:
monieckiego i grajewskiego - siedziba Grajewo - nazwa powiatu: grajewsko-moniecki
hajnowskiego, siemiatyckiego i bielskiego - siedziba Bielsk Podlaski - nazwa powiatu: bielski
łomżyńskiego i kolneńskiego - siedziba Łomża - nazwa powiatu: łomżyński
suwalskiego i sejneńskiego - siedziba Suwałki - nazwa powiatu: suwalski
wysokomazowieckiego i zambrowskiego - siedziba Zambrów - nazwa powiatu: zambrowsko-wysokomazowiecki

Województwo lubuskie:
-połączenie powiatów:
sulęcińskiego i słubickiego - siedziba Słubice - nazwa powiatu: słubicko-sulęciński,
gorzowskiego i strzelecko-drezdeneckiego - siedziba Gorzów Wielkopolski - nazwa powiatu: gorzowski
wschowskiego i nowosolskiego - siedziba Nowa Sól - nazwa powiatu: nowosolsko-wschowski,

Województwo wielkopolskie:
- połączenie powiatów:
pilskiego i chodzieskiego - siedziba Piła - nazwa powiatu pilski
międzychodzkiego i szamotulskiego - siedziba Szamotuły - nazwa powiatu: szamotulsko-międzychodzki

Województwo mazowieckie:
- obejmuje powiaty: m. Płock i Ostrołęka; księstwo płockie, płoński, sierpecko-żuromiński, sochaczewski, wyszkowski, pułtuski, ciechanowski, mławski, przasnysko-makowski, ostrołęcki i ostrowski.
- połączenie powiatów:
księstwa płockiego i gostynińskiego - siedziba Płock - nazwa powiatu: księstwo płockie
makowskiego i przasnyskiego - siedziba Przasnysz - nazwa powiatu: przasnysko-makowski,
żuromińskiego i sierpeckiego - siedziba Sierpc - nazwa powiatu: sierpecko-żuromiński,

Województwo warszawskie:
- obejmuje powiaty: m. Warszawa, grójecki (bez gmin Nowe Miasto nad Pilicą i Mogielnica przyłączonych do powiatu rawskiego), żyrardowski, grodziski, warszawski zachodni, piaseczyński, otwocki, pruszkowski, miński, wołomiński, legionowski, nowodworski,

Województwo lubelskie
-włączenie powiatów:
m. Siedlce, garwoliński, siedlecki.
- połączenie powiatów:
janowskiego i biłgorajskiego - siedziba Biłgoraj - nazwa powiatu: biłgorajsko-janowski,
parczewskiego i włodawskiego - siedziba Włodawa - nazwa powiatu: włodawsko-parczewski,

Województwo łódzkie:
-włączenie gmin Nowe Miasto nad Pilicą i Mogielnica z województwa mazowieckiego pow. Białobrzeskiego do powiatu rawskiego,
- połączenie powiatów:
m. Skierniewice i skierniewickiego - siedziba Skierniewice - nazwa powiatu skierniewicki
poddębickiego i zgierskiego - siedziba Zgierz - nazwa powiatu zgiersko-poddębicki,
wieruszowskiego i wieluńskiego - siedziba Wieluń - nazwa powiatu wieluński,



Województwo świętokrzyskie
- przyłączenie powiatów: m. Radom, białobrzeski, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki, zwoleński,
- połączenie powiatów:
radomskiego i białobrzeskiego - siedziba Radom - nazwa powiatu radomski
lipskiego i zwoleńskiego - siedziba Zwoleń - nazwa powiatu zwoleńsko-lipski,
przysuskiego i szydłowieckiego - siedziba Szydłowiec - nazwa powiatu szydłowiecko-przysuski,
kazimierskiego i pińczowskiego - siedziba Pińczów - nazwa powiatu pińczowsko-kazimierski,
włoszczowskiego i jędrzejowskiego - siedziba Jędrzejów - nazwa powiatu jędrzejowsko-włoszczowski,

Województwo dolnośląskie:
- przyłączenie powiatów: brzeskiego, namysłowskiego i nyskiego;
- połączenie powiatów:
górowskiego i wołowskiego - siedziba Wołów - nazwa powiatu wołowsko-górowski,
strzelińskiego i oławskiego - Oława - nazwa powiatu oławsko-strzeliński,
wałbrzyskiego i kamiennogórskiego - siedziba Wałbrzych - nazwa powiatu wałbrzyski,
jeleniogórskiego i złotoryjskiego - siedziba Jelenia Góra - nazwa powiatu jeleniogórski,
trzebnickiego i milickiego - siedziba Trzebnica - nazwa powiatu trzebnicko-milicki,
namysłowskiego i brzeskiego - siedziba Brzeg - nazwa powiatu brzesko-namysłowski,
-zmiana nazwy powiatu oleśnickiego na "księstwo oleśnickie",

Województwo górnośląskie
- obejmuje powiaty: m. Opole,, Katowice, Bytom, Chorzów, Gliwice, Jastrzębie-Zdrój, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy, Zabrze, Żory; , kędzierzyńsko-kozielski, kluczborski, krapkowicki, oleski, opolski, prudnicki, strzelecki, bieruńsko-lędziński, cieszyński, gliwicki, głupczycki, lubliniecki, mikołowski, księstwo pszczyńskie, księstwo raciborskie, rybnicki, tarnogórski, wodzisławski,
-włączenie do powiatu cieszyńskiego gmin: Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Jaworze


Województwo jurajsko-dąbrowskie
- obejmuje powiaty: m. Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec, będziński, częstochowski, kłobucki, myszkowski, zawierciański, chrzanowski i olkuski;
-włączenie do powiatu będzińskiego gminy Ożarowice,

Województwo małopolskie-
- włączenie powiatów: m. Bielsko-Biała; bielski, żywiecki;
- przyłączenie powiatów miechowskiego i proszowickiego (bez gminy Koszyce) do powiatu krakowskiego - siedziba Kraków - nazwa powiatu krakowski
-przyłączenie gminy Koszyce do powiatu brzeskiego;
- odłączenie powiatów: chrzanowski, olkuski

Województwo podkarpackie:
-połączenie powiatów:
m. Krosno i krośnieńskiego - siedziba Krosno - nazwa powiatu krośnieński
m. Tarnobrzeg i tarnobrzeskiego - siedziba Tarnobrzeg - nazwa powiatu tarnobrzeski
leskiego, bieszczadzkiego i sanockiego - siedziba Sanok - nazwa powiatu bieszczadzki.

Król Polski: (-)Michał


Ustawa z dnia 30 grudnia 2020 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy

Art. 1. W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141) dokonuje się następujących zmian:

a) art. 180 § 1. otrzymuje brzmienie:

„Art. 180. § 1. Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
1) 24 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
2) 34 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
3) 38 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
4) 40 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
5) 42 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.”

b) art. 180 § 2. otrzymuje brzmienie:

„Art. 180. § 2. Przed przewidywaną datą porodu pracownica może wykorzystać nie więcej niż 10 tygodni urlopu macierzyńskiego.”


c) art. 1821a § 1. otrzymuje brzmienie:

„Art. 1821a. § 1. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do:
1) 33 tygodni – w przypadku, o którym mowa w art. 180 § 1 pkt 1;
2) 35 tygodni – w przypadkach, o których mowa w art. 180 § 1 pkt 2–5.”

d) art. 1823 § 1. otrzymuje brzmienie:

„Art. 1823 § 1. Pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 6 tygodni, nie dłużej jednak niż:
1) do ukończenia przez dziecko 36 miesiąca życia albo
2) do upływu 36 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 8 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 12 roku życia.”

e) art. 183 § 1. otrzymuje brzmienie:

„Art. 183. § 1. Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze:
1) 21 tygodni – w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
2) 32 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,
3) 36 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
4) 38 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
5) 40 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci – nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 8 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 12 roku życia.W przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu lekkim nie dłużej niż do ukończenia przez nie 14 roku życia, w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu średnim lub ciężkim nie dłużej niż do ukończenia przez nie 16 roku życia”

f) art. 183 § 3 otrzymuje brzmienie:

„Art. 183. § 3. Jeżeli pracownik, o którym mowa w § 1, przyjął dziecko w wieku do 8 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 12 roku życia, ma prawo do 12 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.Pracownik, który przyjął dziecko niepełnosprawne ma prawo do 12 tygodniach urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego”

g) art. 183 § 4 otrzymuje brzmienie:

„Art. 183. § 4. Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, ma prawo do urlopu rodzicielskiego, przysługującego po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, w wymiarze do:
1) 32 tygodni – w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1;
2) 36 tygodni – w przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 2–5;
3) 30 tygodni – w przypadku, o którym mowa w § 3.”

h) art. 186 § 1-3 otrzymują brzmienie:

„Art. 186. § 1. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.
§ 2. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 38 miesięcy. Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 7 rok życia.
§ 3. Jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika, niezależnie od urlopu, o którym mowa w § 2, może być udzielony urlop wychowawczy w wymiarze do 42 miesięcy, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.”

i) art. 186 § 9 otrzymuje brzmienie:

„Art. 186. § 9. Rodzic dziecka ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy, jeżeli:
1) drugi rodzic dziecka nie żyje,
2) drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
3) drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu,
4) drugi rodzic zrzeknie się pisemnie urlopu wychowawczego”

j) art. 188 § 1 otrzymuje brzmienie:

„Art. 188. § 1. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 16 lat przysługuje zwolnienie z pracy w wymiarze 56 godzin lub 7 dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Art. 188. § 1a W przypadku pracownika wychowującemu orzeczonej niepełnosprawności dziecka do lat 18 przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 112 godzin albo 14 dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.”

Art. 2. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku.

Król Polski: (-)Michał


Ustawa z dnia 2 stycznia 2021 roku Ustawa budżetowa na rok 2021 

Art. 1. 
1. Ustala się, zgodnie z załącznikiem nr 1. łączną kwotę dochodów budżetu państwa na 387 487 199 tys. zł 
2. Ustala się, zgodnie z załącznikiem nr 2. łączną kwotę wydatków budżetu państwa na 426 929 500 tys. zł
3. Deficyt budżetu państwa na dzień 31 grudnia 2021 ustala się na kwotę nie większą niż 40 042 301 tys. zł.

Art. 2. 
Tworzy się ogólną rezerwę budżetową w wysokości 600 000 tys. zł 

Art. 5. 
Prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wynosi 102,4% 

Art. 6. 
Prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wynosi 4 944 zł 

Art. 7. 
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 2021 roku.


Załącznik nr 1 
Dochody Budżetu Państwa w 2021 r. (w tysiącach złotych) 


I. DOCHODY OGÓŁEM 387 487 199
1. Dochody podatkowe 350 467 199
1.1. Podatki pośrednie 259 890 893
z tego:
Podatek od towarów i usług 168 880 889
Podatek akcyzowy 89 286 719
Podatek od gier 1 723 275
1.2. Podatek dochodowy od osób prawnych 46 779 284
1.3. Podatek dochodowy od osób fizycznych 43 897 022
1.4. Podatek tonażowy 10 
1.5. Podatek od wydobycia niektórych kopalin 3 436 240
2. Dochody niepodatkowe 35 800 000
2.1. Dywidendy 5 500 000 
2.2. Wpłaty z zysku z Narodowego Banku Polskiego 5 300 000 
2.3. Cło 2 600 000 
2.4. Opłaty, grzywny, odsetki i inne dochody niepodatkowe 20 000 000 
2.5. Wpłaty jednostek samorządu terytorialnego  2 400 000
3. Środki z Unii Europejskiej i innych źródeł... 1 220 000 


Załącznik nr 2 
Wydatki Budżetu Państwa na rok 2021
Zestawienie zbiorcze według działów
 

II. OGÓŁEM (w tysiącach zł) 426 929 500
010 Rolnictwo i łowiectwo 9 700 000
020 Leśnictwo 405 000
050 Rybołówstwo i rybactwo 200 000
100 Górnictwo i kopalnictwo 410 000
150 Przetwórstwo przemysłowe 920 000
500 Handel 720 000
550 Hotele i restauracje 25 500
600 Transport i łączność 11 375 000
630 Turystyka 53 300
700 Gospodarka mieszkaniowa 5 400 000
710 Działalność usługowa 807 000
720 Informatyka 334 000
730 Nauka 7 860 000
750 Administracja publiczna 10 608 000
751 Urzędy naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa oraz sądownictwa 1 761 000
752 Obrona narodowa 52 700 000
753 Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne 91 067 000
754 Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa  15 600 000
755 Wymiar sprawiedliwości 12 550 000
757 Obsługa długu publicznego 50 988 000
758 Różne rozliczenia 101 558 000
801 Oświata i wychowanie 4 350 000
805 Szkolnictwo wyższe 15 210 000
851 Ochrona zdrowia 8 800 000
852 Pomoc społeczna 15 447 000
853 Pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej 4 099 000
854 Edukacyjna opieka wychowawcza 330 000
900 Gospodarka komunalna i ochrona środowiska 431 000
921 Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego 2 700 000
925 Ogrody botaniczne i zoologiczne oraz naturalne obszary i obiekty chronionej przyrody 115 000
926 Kultura fizyczna 405 700


1. Założenia makroekonomiczne 

wzrost PKB – 3,8% 
inflacja - 2,4% 
przeciętne wynagrodzenie - 4 944 zł 
bezrobocie - 8,5% 

2. Przewidywane saldo i dług sektora finansów publicznych

Przewidujemy, że PKB w cenach bieżących wyniesie w 2020 r. 2 612 mld zł. 
Deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 2,6% PKB. 
Państwowy Dług Publiczny w dniu 31 grudnia 2021 wyniesie 1107 mld zł, czyli 48,8% PKB 


Król Polski: (-)Michał

Michał II, Król Senior

Awatar użytkownika
Piotr M. Wiśniewski
Posty: 1175
Rejestracja: 13 lis 2015, 19:18

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Piotr M. Wiśniewski » 06 gru 2016, 20:23

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dn. 6 marca 2021 r.
w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć z wychowania seksualnego w publicznych szkołach ponadpodstawowych.


Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:

1. W szkołach ponadpodstawowych wprowadza się obowiązkową naukę wychowania seksualnego.

2. Treści programowe przedmiotu, o którym mowa w ust. 1. obejmują: wiedzę na temat seksualności człowieka, rozwoju psychoseksualnego, tożsamości seksualnej, dojrzewania, społecznych i kulturowych aspektów aktywności seksualnej, rozwojowej i partnerskiej normy seksualnej, odpowiedzialnego, świadomego rodzicielstwa (macierzyństwa i ojcostwa), w tym postępowania z noworodkami i niemowlętami oraz wychowywania dzieci i ich potrzeb, ochrony przed przemocą seksualną, a także metod i środków zapobiegania ciąży, sposobów zabezpieczania się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV/AIDS, kształtowania wolnych od przemocy, partnerskich relacji w związkach oraz równości płci w społeczeństwie i w prawie. Do współpracy ze szkołą w realizacji programu obowiązane są lokalne placówki służby zdrowia i Policja.

3. Uchyla się przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji, zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego z późniejszymi zmianami dotyczące szkół ponadpodstawowych.

4. Rozporządzenie wchodzi w życie z początkiem roku szkolnego 2021/22.

Minister Edukacji i Kultury: (-) Piotr M. Wiśniewski
Piotr Michał Wiśniewski - zmarł 3 stycznia 2022 r.

wiceprzewodniczący Postępowych Demokratów

poseł na Sejm VIII kadencji III RP oraz I i II kadencji IV RP

wiceprezes RM, minister edukacji i kultury (22 listopada 2020 - 25 listopada 2021)

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5354
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Michał Ajna » 07 gru 2016, 16:22

Ustawa z dnia 15 marca 2021 r. o uchyleniu ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Art. 1 Uchyla się ustawę z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn

Art. 2 Ustawa wchodzi w życie w dniu 1 stycznia 2022 roku

Król Polski: (-)Michał
Michał II, Król Senior

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5354
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Michał Ajna » 13 gru 2016, 22:47

Ustawa z dnia 12 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym

Art. 1. Art. 5. ustawy z dnia 21 lipca 2006 roku o nadzorze nad rynkiem finansowym otrzymuje brzmienie:
"Art. 5.
1. W skład Komisji wchodzą Przewodniczący, dwóch Zastępców Przewodniczącego
i siedmiu członków.
2. Członkami Komisji są:
1) minister właściwy do spraw instytucji finansowych albo jego przedstawiciel;
2) minister właściwy do spraw gospodarki lub jego przedstawiciel;
3) minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego albo jego przedstawiciel;
4) Prezes Narodowego Banku Polskiego albo delegowany przez niego Wiceprezes
Narodowego Banku Polskiego;
5) przedstawiciel Króla Polski
6)Przedstawiciel wybrany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
7)Przedstawiciel wybrany Senat Rzeczypospolitej Polskiej."
Art. 2 Ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Król Polski: (-)Michał


Ustawa z dnia 12 kwietnia 2021 r. o Państwowym Funduszu Obsługi Zaopatrzenia Medycznego

Art. 1
Tworzy się Państwowy Fundusz Obsługi Zaopatrzenia Medycznego.
1) Jako skrótu używa się PFOZM

Art. 2
Państwowy Fundusz Obsługi Zaopatrzenia Medycznego finansowany jest z działu budżetu odpowiedzialnego za Zdrowie.

Art. 3
Wysokość funduszy PFOZM ustala się w skali roku na minimum 200mln PLN.
1) Kwota ta może zostać zwiększona poprzez rozporządzenie wydane przez Ministra właściwego do spraw Zdrowia

Art. 4
Budżet PFOZM obsługuje Minister właściwy ds. Zdrowia

Art. 5
Naczelny Urząd Opieki Zdrowotnej jest instytucją państwową odpowiedzialną za wydawanie pieniędzy z Państwowego Funduszu Obsługi Zaopatrzenia Medycznego.

Art. 6
Naczelny Urząd Opieki Zdrowotnej zobowiązany jest do wydzielenia odpowiedniej komórki ze swych struktur, odpowiedzialnych za obsługę Państwowego Fundusz Obsługi Zaopatrzenia Medycznego.
1) Naczelny Urząd Opieki Zdrowotnej ustala skład personalny obsługujący PFOZM wg własnych ustaleń, ale w liczbie nie większej niż 10 osób.
2) Naczelny Urząd Opieki Zdrowotnej zobowiązany jest do zapewnienia miejsca pracy oraz jego zaopatrzenia.
3) Miejsce pracy tj. wydzielone pomieszczenia w budynku lub cały budynek powinno znajdować się w Mieście Stołecznym Warszawa.

Art. 7
Obsługę finansową pracowników i wyposażenia PFOZM zapewnia budżet państwa, na podstawie wyliczeń wynagrodzenia miesięcznego pracowników, oraz obsługi zaopatrzenia biurowego.
1) Opłaty za użytkowanie pomieszczeń gdy dotyczą one ogółu pomieszczeń zajmowanych przez Naczelny Urząd Opieki Zdrowotnej ponosi Naczelny Urząd Opieki Zdrowotnej.
2) Gdy PFOZM zajmuje większą część powierzchni budynku, lub cały budynek, Naczelny Urząd Opieki Zdrowotnej może ubiegać się o obsługę finansową opłat za użytkowanie pomieszczeń bezpośrednio z budżetu państwa.

Art. 8
Budżet Obsługowy PFOZM ustalany jest w skali miesiąca na podstawie wyliczeń miesięcznych kosztów utrzymania., opartych na fakturach VAT za wyposażenie biurowe oraz koszty wypłaty wynagrodzeń pracowników.
1) Wypłaty z Budżetu Obsługowego PFOZM obsługuje Naczelny Urząd Opieki Zdrowotnej.


Art. 9
Państwowy Fundusz Obsługi Zaopatrzenia Medycznego dysponuje kwotą minimalną 200mln PLN w skali roku, która przyznawana jest z budżetu państwa. Kwotę tę ustala się jako Budżet PFOZM. Państwowy Fundusz Obsługi Zaopatrzenia Medycznego zajmuje się wypłatami z Budżetu PFOZM oraz obsługą operacji związanych z Budżetem PFOZM.

Art. 10
PFOZM dysponuje Budżetem PFOZM który służy do obsługi finansowej transakcji zakupu sprzętu medycznego do Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej.

Art. 11
Zakup sprzętu medycznego odbywa się na zasadzie zakupu przez Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej z czym, że finanse przekazywane są przez PFOZM.
1) W transakcji gotówkowej przekazania pieniędzy nie uczestniczy bezpośrednio Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Pieniądze przekazywane są przez pracowników PFOZM pod nadzorem służb mundurowych.
2) Za służby mundurowe uznaje się oddziały Policji.

Art. 12
O finansowanie transakcji zakupu sprzętu medycznego może ubiegać się każdy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej.
1) W zgłoszeniu o finansowanie transakcji zakupu sprzętu medycznego Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej zobowiązany jest do ustalenia ceny sprzętu medycznego który chce zakupić, poparcie go pismem dystrybutora lub producenta sprzętu oraz wysłania specyfikacji sprzętu w celu ustalenia poprzez PFOZM konieczności zakupu takiego urządzenia.

Art. 13
Za sprzęt medyczny finansowany z Budżetu PFOZM uznaje się tylko urządzenia mechaniczne, niezbędne do operacji chirurgicznych, podtrzymywania życia pacjenta, rehabilitacji lub innych operacji medycznych niezbędnych do wyleczenia pacjenta.

Art. 14
Z Budżetu PFOZM nie finansuje się zakupu wyposażenia Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej takiego jak wszelkiego rodzaju meble, komputery biurowe, wyposażenie biurowe oraz inne nieobjęte ustaleniami

Art. 15
Cena jednostkowa detaliczna brutto sprzętu nie może przekroczyć kwoty 10mln PLN
1) W przypadku gdy cena jednostkowa detaliczna brutto sprzętu przekracza ustalone 10mln PLN zarząd PFOZM wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia, może ubiegać się u Ministra właściwego do spraw Zdrowia, o uchylenie Art. 15 w rozporządzeniu, i jednorazowe zwiększenie kwoty opisanej w Art.15 w tymże rozporządzeniu.
2) W rozporządzeniu Minister właściwy do spraw Zdrowia zobowiązany jest do określenia kwoty jednostkowej wydanej z Budżetu PFOZM na zakup danego sprzętu medycznego, oraz nazwy, dystrybutora lub producenta danego sprzętu medycznego.

Art. 16
Zgłoszenia o finansowanie zakupu sprzętu medycznego z Budżetu PFOZM przyjmują pracownicy PFOZM i w drodze analizy ustalają potrzebę zakupu sprzętu.
1) Pracownicy PFOZM zobowiązani są do zaczerpnięcia wszelkich informacji związanych ze sprzętem medycznym którego zgłoszenie zakupu przyjęli oraz ustalenia w drodze analizy potrzebę zakupu danego sprzętu po porównaniu z informacjami na temat innych zgłoszonych sprzętów medycznych.
2) Pracownicy PFOZM zobowiązani są do ustalenia zapotrzebowania państwowego rynku medycznego na dany sprzęt medyczny i na podstawie tego ustalenia oraz Art. 16 Ust. 1, wydania zezwolenia na finansowanie zakupu sprzętu medycznego z Budżetu PFOZM.
3) Zezwolenie na finansowanie zakupu sprzętu medycznego z Budżetu PFOZM jest przekazywane do Ministra właściwego do spraw Zdrowia. Minister właściwy do spraw Zdrowia podejmuje ostateczną decyzję co do finansowania zakupu sprzętu medycznego z Budżetu PFOZM.

Art. 17
Istnieje możliwość współfinansowania zakupu sprzętu medycznego przez PFOZM. W takim wypadku zarząd PFOZM ustala procent ceny sprzętu medycznego, który zostanie pokryty z funduszu PFOZM na zasadach określonych w ustawie.

Art. 18
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

Król Polski: (-)Michał


Ustawa z dnia 12 kwietnia 2021 roku o ustanowieniu Polskiej Nagrody Wolności, Solidarności oraz Demokracji

ROZDZIAŁ 1
UTWORZENIE NAGRODY

Art. 1. Tworzy się Polską Nagrodę Wolności, Solidarności oraz Demokracji, nazywaną dalej „Nagrodą”.

Art. 2. Nagrodę przyznaje się w 3 kategoriach:
1. „Wolność”, nazywaną Polską Nagrodą Wolności im. Jacka Kaczmarskiego - za działania na rzecz szeroko rozumianej wolności (w tym wolności słowa) i przełamywania ograniczeń;
2. „Solidarność”, nazywaną Polską Nagrodą Solidarności im. Ireny Sendlerowej - za działania humanitarne, pomoc biednych, torturowanym, więzionym bezprawnie oraz uciskanych w inny sposób;
3. „Demokracja” - nazywaną Polską Nagrodą Demokracji im. Tadeusza Mazowieckiego - za działalność polityczną w obronie demokracji lub demokratyzacji krajów autorytarnych oraz totalitarnych, a także dążenia do pokoju.

Art. 3. Nagroda może być przyznana obywatelom polskim, obcokrajowcom lub organizacjom.

Art. 4. Nagrodę przyznaje Kapituła.
1. Kapituła składa się z 5 osób:
1) 2 osoby są wyznaczane przez Sejm,
2) 2 osoby są wyznaczane przez Senat,
3) 1 osobę wyznaczaną przez Króla spośród osób odrzuconych przez Sejm lub Senat, a jeśli takich nie ma - wyznaczaną dowolnie.
2. Prawo zgłaszania kandydatów na członka Kapituły ma 35 posłów, 15 senatorów, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Król bądź organizacje pozarządowe.
3. Kadencja członka Kapituły trwa 5 lat.
4. Kapituła wybiera spośród swojego grona przewodniczącego, który prowadzi obrady Kapituły, a także ogłasza laureata Nagrody.
5. Za członkostwo w Kapitule nie przysługuje wynagrodzenie.
6. Kapituła obraduje w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie.

Art. 5. Kapitułę tworzą nieczynni politycy, pod warunkiem, że:
a) pełnili funkcję premiera;
b) pełnili funkcję wicepremiera;
c) pełnili funkcję Marszałka lub wicemarszałka Sejmu;
d) pełnili funkcję Marszałka lub wicemarszałka Senatu;
e) pełnili funkcję ministra;
f) pełnił funkcję prezydenta miasta;
g) pełnił funkcję posła do Parlamentu Europejskiego;
h) pełnił funkcję senatora przez minimum dwie kadencje;
i) pełnił funkcję posła przez minimum trzy kadencje.

Art. 6. Członkowie Kapituły nie mogą być odwołani.
1. Członkostwo w Kapitule może wygasnąć tylko:
1) w przypadku śmierci,
2) niezdolności do wykonywania obowiązków w okresie dłuższym niż 6 miesięcy,
3) rezygnacji,
4) skazania prawomocnym wyrokiem za popełnienie przestępstwa umyślnego lub finansowego.
2. W przypadku wygaśnięcia członkostwa w Kapitule odpowiedni organ w ciągu 30 dni ma obowiązek powołać następcę Członka do końca kadencji poprzednika.

Art. 7. Kapituła wybiera laureata w danej kategorii większością bezwzględną przy co najmniej połowie ustawowej liczby członków Kapituły.

Art. 8. Laureat otrzymuje nagrodę w odpowiedniej kategorii oraz czek o wartości 50.000 zł.

Art. 9. Nagrodę przyznaje się zawsze 4 czerwca, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów.

ROZDZIAŁ 2
PRZEPISY PRZEJŚCIOWE

Art. 10. Organy uprawnione do wyboru Członków Kapituły są zobowiązane do ich wyboru do dnia 1 kwietnia 2021 r.

Art. 11. Pierwsze posiedzenie Kapituły zwołuje Prezes Rady Ministrów w ciągu 30 dni od dnia wyboru ostatniego Członka.

Art. 12. Ustawa wchodzi w życie w dniu ogłoszenia.

Król Polski: (-)Michał
Michał II, Król Senior

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5354
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Dziennik Ustaw

Postautor: Michał Ajna » 17 gru 2016, 17:41

Ustawa z 21 kwietnia 2021 roku o zmianie Konstytucji RP

Art. 1. W Konstytucji RP z 17 sierpnia 2017 roku wprowadza się następujące zmiany:
1) W art. 27. dodaje się ust. 6. w brzmieniu:
6. W odniesieniu do Rzeczypospolitej Polskiej można także używać zamiennie nazw "Królestwo Polskie" i "Korona Królestwa Polskiego".
2) art. 96. ust. 1. dodaje się litery i-j) w brzmieniu:
"i) przedstawiciele sejmików wojewódzkich;
j) władcy księstw działających na zasadach powiatu. "

art. 2. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Król Polski: (-)Michał
Michał II, Król Senior


Wróć do „Rada Ministrów RP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron