Program Wyborczy 2020- Zbudujemy Lepszą Polskę
1. Praca, Polityka Społeczna, Mieszkalnictwo.
Opowiadamy się za prowadzeniem polityki pełnego zatrudnienia, będzie to proces ewolucyjny i wymagający aktywności państwa oraz odrzucenia dogmatycznego podejścia do polityki gospodarczej. Bez udziału państwa nie da się przeprowadzić reindustrializacji Polski podnieść jakości życia i wyjść z pułapki średniego rozwoju. W kewstii polityki społecznej opowiadamy się za podwyższeniem renty socjalnej, zasiłku pielęgnacyjnego oraz wprowadzenia Powszechnego Zasiłku Wychowawczego w powiązaniu z płacą minimalną. Zarazem likwidacji ulegną wszelkie ulgi na dzieci. W ten sposób zamiast części społeczeństwa skorzystają wszyscy. Opowiadamy się za zmianami w systemie emerytalnym i rentowym. Oraz reformą ZUS i KRUS. W kwestii mieszkalnictwa. Budowa mieszkań komunalnych, które będą własnością gmin, nie będą podlegały sprzedaży, zostanie na ten cel utworzony fundusz z BGK, podejmiemy niezbędne działania na forum Unii Europejskiej, pierwsze są udziałem naszych europosłów, teraz czas na rząd. Podejmiemy także kroki na rzecz ograniczenia eksmisji, docelowo jej likwidacji.
2. Finanse publiczne
Wymagają przede wszystkim kontroli ze strony państwa jak dotychczas wiele firm korzysta z luk w prawie i wykazuje zerowe dochody. Naprawdę zyski są jednak transferowane do rajów podatkowych, uwzględniają te firmy czasem państwo macierzyste. Proponujemy także podatek od banków i korporacji, czas aby Ci którzy do teraz unikali uiszczania podatków, a osiągali zyski w Polsce zaczęli uiszczać daniny.
3. Sądownictwo
Potrzebujemy gruntownej zmiany prawa przepisy powinny być precyzyjne, a jeśli dochodzi do zmian to mowy przepis
nie powinien budzić wątpliwości co do jego zastosowania. W przeciwnym razie pogłębia się nierówność wśród obywateli. Silny przy pomocy prawników poradzi sobie i uniknie odpowiedzialności. Słaby poniesie konsekwencje swoich czynów, niekiedy zaś zostanie skazany bez popełnionej winy. Jasne przepisy to także znaczne ułatwienie dla przedsiębiorców i firm niezależnie od formy wlasności.
4. Polityka Edukacyjna
Szkolnictwo podstawowe
Powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej reforma programów nauczania wprowadzenie podstaw prawa od 7 klasy. zwiększenie liczby godzin matematyki, reforma nauczania języków obcych. Licea czteroletnie, technika pięcioletnie.
Szkoły średnie licea profilowane jako przygotowujące do studiów.
Szkolnictwo wyższe
Wbrew obiegowej opinii dotacja dydaktyczna stanowi często zdecydowanie poniżej połowy środków jakie przypadają uczelniom. Rozwiązaniem jakie należy naszym zdaniem zastosować w tak trudnym momencie jest zmniejszanie ilości studentów w grupach ćwiczeniowych. Widzimy w tym nie zagrożenie lecz szansę, Szansę na podniesienie poziomu kształcenia na studiach. Studenci w mniejszych grupach będą bardziej zmotywowani do regularnego przygotowywania się na zajęcia i pozwoli więcej się nauczyć podczas zajęć. Duże grupy ćwiczeniowe dominowały szczególnie na kierunkach społecznych i humanistycznych. Czas skończyć z pojmowaniem edukacji jako towaru, a traktować jako szansę na rozwój i zdobycie umiejętności. Pozwoli to na brak dezorganizacji siatki godzin, a więc uniknięcia zwolnień. uważamy że należy zwiększyć kwotę dotacji dydaktycznej o niewielki odsetek niemniej kilkuprocentowy wzrost byłby pożądany. Należy uprościć procedury grantowe tak aby badania nie sprowadzały się do wypełniania formularzy . Zwiększenie środków na badania oraz zadbanie o ochronę patentową także pomoże przetrwać trudny czas, ale także czas, wyzwań i nowych szans.
Proponujemy powrót do jednolitych studiów 5 letnich. Powołanie Polskiego Instytutu Języków Obcych wzorowany na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych. My jednak będziemy kształcić też w obszarach języków rzadkich suahili shona, sygaleski. Czyli takich, których znajomość wśród obywateli przyda się państwu oraz zagrożonych wyginięciem lub wymarłych np pruski.
5. Zdrowa Polska
Zdrowa Polska
Co zrobimy?
Poprawimy warunki na salach porodowych, Zmiana standardów zarówno żywieniowych jak i kontakt matki i dziecka ,, skóra w skórę jest bardzo ważny w pierwszych momentach życia. Poród nie może kojarzyć się z cierpieniem i wielogodzinnym oczekiwaniem na pomoc
Narodowy Program Leczenia Chorób Oczu
Program usunięcia zaćmy choroby narządów zmysłu są jednymi z najbardziej dotkliwych uniemożliwiających samodzielne funkcjonowanie, leki także są kosztowne
Leczenie jaskry to kolejne schorzenie, którego leczenie jest w Polsce sukcesywnie zaniedbywane, chorzy mają ograniczony dostęp do leków,
Powrót opieki stomatologicznej do szkól we współpracy samorządów i Ministerstwa Zdrowia. Istotny jest także walor edukacyjny aby kształtować świadomość potrzeby dbałości o zdrowie. W szkołach będą odbywały się także badania okresowe
Zwiększenie środków na protezy rąk i nóg, kilkuletnie oczekiwanie na protezy to przede wszystkim przejaw dehumanizacji ludzi chorych i potrzebujących.
Leczenie chorób przewlekłych, w Polsce przewlekle choruje już 20% dzieci (wedle raportu MZ)
Program kształcenia geriatrów i pediatrów aby poprawić dostęp do służby zdrowia dla dzieci i seniorów
W tym celu zostanie podniesiony podatek dochodowy o 1 punkt procentowy, w całej Europie Polska jest jednym z krajów, które wydają najmniej na służbę zdrowia. Zdrowa Polska warta jest wspólnego wysiłku.
6.Sprawy wewnętrzne i administracja.
Powrócimy do dawnej formuły dużego ministerstwa w którego obrębie znajdą się te dwa bardzo istotne z punktu widzenia wnętrza Państwa działy. Bezpieczeństwo wewnętrzne i właściwe administrowanie powodują, że Państwo jest Przyjacielem Obywatela
Musimy sprostać współczesnym wymaganiom dotyczącym zwalczania przestępczości w tym zorganizowanej, ale także być przygotowana na nowe asymetryczne zagrożenia z zewnątrz.
Dlatego należy przeznaczyć dodatkowe środki na szkolenia policjantów, zarówno dotyczące strzelania, technik obronnych czy ćwiczeń wspomagających kondycję mundurowych.
Chcemy także rozwijać klasy w szkołach średnich o profilu policyjnym czy szerzej ujmując bezpieczeństwa wewnętrznego.
Przeznaczymy dodatkowe środki na Wyższą Szkołę Policyjną.
Głębokiej dyskusji wymagają także ustawy regulujące funkcjonowanie służb specjalnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.
Administracja
rozszerzanie e- administracji, biurokracja jako synonim kompetencji, a nie tworzenia nowych miejsc pracy dla rodziny i znajomych
Ograniczanie zatrudnienia w urzędach
Praca tylko na etat
Koniec z tworzeniem księstw, co naraża urzędy ma koszty w związku z dostosowywaniem m.in nazewnictwa.
7. Obrona Narodowa
Lata zaniedbań w tym sektorze powodują, że czas przystąpić do zdecydowanych reform. Polskie firmy zbrojeniowe nie mogą funkcjonować bez kontraktów, to hamuje proces doskonalenia oferty i zagraża ich istnieniu. Obecnie o potencjale armii nie stanowi już jak bywało dawniej liczba żołnierzy, ale ich wyszkolenie, broń jaka dysponują i technika. Rozwój techniki to m.in posiadanie zaawansowanej broni, ale także odporność na zagrożenia . Będziemy także promować służbę wojskową wśród kobiet oraz opracujemy program przeszkolenia wojskowego. Armia ma mieć charakter obronny.
8. Polityka Zagraniczna
Polityka zagraniczna stanowi środek do realizacji interesów Państwa i Narodu. Polska będzie aktywnie uczestniczyła w pracach na rzecz reform wewnątrz UE oraz kształtowania jej polityk w wymiarze wschodnim, północnym, południowym. Członkostwo w UE daje Polsce nowe możliwości działalności na arenie międzynarodowej. których Polska zaniechała z niewiadomych powodów.
Reforma Grupy Wyszehradzkiej. Przyjęcie nowych członków spowoduje ożywienie współpracy pomiędzy państwami członkowskimi. Ponadto Grupa Wyszehradzka zaktywizuje się we współpracy z innymi organizacjami regionalnymi np. ASEAN czy Unią Arabskiego Maghrebu.
Polska poza UE
Reforma programów
Go China
Go Africa.
Go Arctic
Utworzymy
Go India- Indie są pomijane w przez polskie władze w polityce, marnowana jest zatem okazja na promocję gospodarki i wzajemne korzyści. Dlatego po wyborach zaproponujemy szczyt Polska - Indie z udziałem rządów i firm z obydwu państw
Go America Latina- nie możemy pomijać rosnącego znaczenia tego regionu w skali globalnej
9. Gospodarka, Skarb Państwa i Energetyka
Państwo powinno odgrywać znaczącą rolę w gospodarce, nie zaś wycofywać się i udawać, że rynek wszystko zorganizuje lepiej. Sprzeciwiamy się prywatyzacji spółek skarbu państwa, opowiadamy się za inwestycje w górnictwo, budowę elektrowni, czy poszukiwanie surowców. W ostatnich latach wszelkie te obszary zostały zaniedbane.Musimy zatrzymać proces dekarbonizacji z jednej strony, z drugiej pracować nad odnawialnymi źródłami energii. Jest to doniosła i odpowiedzialna rola rządu, Państwo i obywatele potrzebują także bezpiecznej i taniej energii, to buduje markę państwa i wzmacnia pozycję. Opowiadamy się za zmianami w polityce morskiej, gdyż Polska racja stanu to morska racja stanu.
10. Rolnictwo, Rozwój regionalny. Środowisko
Będziemy wspierać rozwój rolniczej przedsiębiorczości, opowiadamy się za dwukierunkową polityką rolną. Małe o duże gospodarstwa wzajemnie się uzupełniają. Jednak rolą państwa jest stworzyć przestrzeń i możliwości. Będziemy rozwijać współpracę pomiędzy regionami polskimi i przygranicznymi.
11. Kultura i Sport
Pielęgnowanie i propagowanie kultury buduje tożsamość oraz związek narodów zamieszkujących dane państwo z państwem i relacje pomiędzy nimi. To również sposób aby zachowywać związki z Polonią. Nie zrobimy jednak tego poprzez cięcia na funkcjonowanie szkół przy ambasadach. Sport jest także kulturą, kulturą fizyczną pozwala na rozwijanie pasji, umiejętności lub dbałość o zdrowie. Aby zachęcić dzieci, młodzież oraz dorosłych do uprawiania należy po pierwsze poprawić infrastrukturę sportowa w szkołach. Jeśli obiekty nie są remontowane przez wiele lat lub przepełnione z powodu nieadekwatnego dostosowania godzin w-f to nie stanowi zachęty do aktywnego uczestnictwa w lekcjach wf,
12. Transport
Transport kolejowy międzyregionalny oraz Szybka Kolej Miejska, transport autobusowy. Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla osób bezrobotnych ( szczególnie istotne przy poszukiwaniu pierwszej pracy i dla osób długotrwale bezrobotnych). Sprawny transport stwarza nowe możliwości rozwoju gospodarczego, stanowi pozytywny bodziec dla turystyki.
Inny Świat jest możliwy, Inna Polska jest Konieczna!.
Zjednoczona Lewica. Maj 2020.
W konwencji udział wzięli politycy ugrupowań tworzących ZL, kandydaci do sejmu, senatorowie, europosłowie, radni, prezydenci miast oraz członkowie honorowego komitetu poparcia m. in Marek Borowski, Izabella Sierakowska, Wojciech Fortuna. Obecni byli przedstawiciele partii zagranicznych SPD, PS (Francja i Portugalia), PSOE, SAP, DNA, CSSD, Smer, PVDA, PASOK, Sojusz Sił Lewicy (Ukraina).
Laura Novak w przemówieniu podkreśliła historyczną rolę lewicy w walce o prawa pracownicze i politykę społeczną we współczesnej Europie. ,, Przed nami nowe wyzwania, konieczność dokonania wielu reform, w wielu obszarach, które spowodują, że Polska będzie lepsza. Dzień jutrzejszy będzie kojarzył się ze spokojem i poczuciem bezpieczeństwa, nie zaś jak ma to miejsce dziś ze strachem o najbliższa przyszłość swoją i rodziny. Chcemy Polski egalitarnej i tolerancyjnej w której koegzystencję stanowi dialog, nie zaś wzajemne uprzedzenia''.