Jest nowy kardynał z Polski! To abp Ryś.
Podczas sobotniej audiencji generalnej papież Franciszek ogłosił nazwiska czternastu nowych kardynałów, którzy podczas najbliższego konsystorza otrzymają te godności. Wśród nich znalazł się jeden Polak – metropolita krakowski, arcybiskup Grzegorz Ryś. Abp Ryś będzie ósmym polskim kardynał (żyjącym) i czwartym uprawnionym do udziału w konklawe. O jego nominacji spekulowało się już od dawna, bowiem archidiecezja krakowska jest tradycyjnie stolicą kardynalską – godności tej dostąpili wszyscy biskupi od drugiej połowy XIX wieku.
Kościołem tytularnym w Rzymie abp Grzegorza Rysia jako kardynała prezbitera będzie bazylika św. Jana w Łacińskiej Bramie. Wcześniej kardynałami tej bazyliki byli m. in. Polacy: Bernard Maciejowski (1605-1608), Jan Kazimierz Denhoff (1686-1697), Edmund Dalbor (1919-1926) i Franciszek Macharski (1979-2020)
rodził się 9 lutego 1964 w Krakowie. W latach 1982–1988 studiował na Wydziale Teologicznym oraz na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a także w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Święceń prezbiteratu udzielił mu 22 maja 1988 w katedrze na Wawelu kardynał Franciszek Macharski, arcybiskup metropolita krakowski. W 1994 na podstawie dysertacjiŚredniowieczna pobożność ludowa na ziemiach polskich. Próba typologiiuzyskał doktorat z nauk teologicznych, natomiast w 2000 na podstawie rozprawy Jan Hus wobec kryzysu Kościoła doby Wielkiej Schizmy uzyskałhabilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.
Po otrzymaniu święceń kapłańskich przez rok był wikariuszem w parafii Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. Został kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II (wcześniej Papieskiej Akademii Teologicznej). W latach 2007–2011 piastował urząd rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, ponadto w latach 2010–2011 był przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce. Był komentatorem pielgrzymek Jana Pawła II w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu. Po jego śmierci współorganizował czuwania, natomiast podczas procesu beatyfikacyjneg ozasiadał w komisji historycznej działającej przy Trybunale Rogatoryjnym.
Członek zespołu redakcyjnego „Tygodnika Powszechnego”, prowadzący cotygodniową rubrykę biblistyczną Okruchy Słowa, a także publicysta „Znaku”, „Analecta Cracoviensia” i „Przewodnika Katolickiego”. Wydał książki: Inkwizycja (1997), Celibat (2002), Mandatum: to czyńcie na moją pamiątkę (J 13,1-20) (2005), Ecce homo (2007), Siedem słów Chrystusa(2007), Na początku był Chrystus. Z bp. Marcinem Hintzem, bp. Jerzym Pańkowskim i bp. Grzegorzem Rysiem rozmawiali Jakub Drath i Janusz Poniewierski (2016).
16 lipca 2011 papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej ze stolicą tytularną Arcavica Święcenia biskupie otrzymał wraz z Damianem Muskusem 28 września 2011 wkatedrze na Wawelu. Konsekratorem był kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup metropolita krakowski, a współkonsekratorami kardynałowie Franciszek Macharski, arcybiskup senior krakowski, i Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Virtus in infirmitate” (Moc w słabości) W archidiecezji krakowskiej objął urząd wikariusza generalnego. W 2016 roku papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą krakowskim. Zastąpił na tym stanowisku kard. Stanisława Dziwisza.
W ramach Konferencji Episkopatu Polski został w 2011 przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji działającego przy Komisji Duszpasterstwa. Wszedł także w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 roku.
W 2012 dołączył do Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej W 2013 został felietonistą portalu internetowego Stacja7 i deon.pl. Prowadzi także wiele konferencji i rekolekcji, w tym także internetowych. Współpracuje z portalem internetowym i wydawnictwem "Rób To Co Kochasz" , które wydaje jego konferencje w formie płyt audio i DVD.
W 2016 roku wziął udział w koronacji króla Michała II, wrac z bp Wiesławem Meringiem wspomagał w obrzędach prymasa Wojciecha Polaka. Wygłosił także homilię podczas mszy koronacyjnej.