[Rząd]: ustawa o NPRSR

Sejm w latach 2019-2020
Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8238
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

[Rząd]: ustawa o NPRSR

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 04 sie 2016, 11:10

Wicemarszałek Pucz-Swarzewska:

Otwieram debatę nad rządową ustawą o Narodowym Programie Rozwoju Spółdzielczości Rolnej:

Ustawa z 2020 roku
o Narodowym Programie Rozwoju Spółdzielczości Rolnej


Art. 1
Wprowadza się w życie "Narodowy Program Rozwoju Spółdzielczości Rolnej".

Art. 2
W celu wykonania Narodowego Programu Rozwoju Spółdzielczości Rolnej tworzy się Fundusz Rozwoju Spółdzielczości którego dysponentem jest Minister właściwy ds. rolnictwa.
1) Wysokość środków Funduszu ustala się na kwotę 400 mln złotych rocznie.
2) Fundusz istnieje nie krócej niż do roku 2024.

Art. 3
Program Rozwoju Spółdzielczości ma za zadanie doprowadzić do zwiększenia zasobów spółdzielni rolniczych w kraju, oraz zwiększyć wartość produkcyjną spółdzielni.

Art. 4
Spółdzielnie rolne otrzymują w ramach programu, prawo do uzyskania wielokrotnej pożyczki na zakup sprzętu produkcyjnego.
1) Wysokość wszystkich pożyczek przeznaczonych na jedną spółdzielnie nie może przekroczyć kwoty 250 000zł.
2) Kwotę pożyczki oraz czas spłaty nie dłuższy niż 10 lat, ustala każdorazowo regionalny oddział Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa (lub instytucji tożsamej) , odpowiedzialny za region prowadzenia spółdzielczej działalności.
3) Oprocentowanie pożyczki nie może przekroczyć 3% w skali roku.

Art. 5
Wzór wniosku o pożyczkę ustala w drodze rozporządzenia minister ds rolnictwa.
1)We wzorze należy zawrzeć informację o wysokości wnioskowanej kwoty,
2)Celu i przeznaczeniu pożyczki
3) Formie prowadzonej działalności spółdzielczej
4) Posiadanych przez spółdzielnie środków produkcji.

Art. 6
W przypadku znacznego zwiększenia zatrudnienia i produkcji w spółdzielni po otrzymaniu pożyczki, Minister ds. rolnictwa ma prawo do umorzenia odsetek od pożyczki a także zwolnienia z kwot pozostałych do spłaty.

Art. 7
Środki z pożyczki muszą być przeznaczone na zakup sprzętu rolniczego, w tym ciągników oraz maszyn produkcyjnych.
1) Środki nie mogą być przeznaczone na pojazdy osobowe, ciężarowe ani żadne nie związane bezpośrednio z produkcją rolną.

Art. 8
Pożyczka może być dofinansowaniem do zakupu dalszych gruntów lub sfinansowania ich dzierżawy jednak kwota pożyczki nie może być większa niż 50% kosztów poniesionych przez spółdzielnię w ramach dzierżawy czy zakupu.

Art. 9
Dysponentem bezpośrednim środków w ramach ustawy jest Ministerstwo ds. rolnictwa zaś korespondentem jest Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa lub instytucja tożsama.

Art. 10
W ramach programu tworzy się krajowy Plan zagospodarowania rolnego który zobowiązuje gminy do tworzenia planów zagospodarowania terenów rolnych
1) Plany wykonywane są corocznie i uwzględniają one geologiczną specyfikację terenu gminy, klasyfikacji gruntów rolnych oraz określają preferowany sposób zasiewu
2) W ramach planu zagospodarowania rolnego określa się zasoby gospodarstw na terenie gminy oraz ich średni areał
3) W ramach planu zagospodarowania rolnego, gminy określają również warunki geologiczne i klimatyczne dla wybranych rodzajów zbóż, owoców, warzyw

Art. 11
W ramach programu ustala się obowiązek stworzenia przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego, systemu pomocy eksperckiej opieranej na podstawie planów zagospodarowania rolnego który:
1) Pomoże rolnikom w ustaleniu preferencyjnych dla danego rejonu rodzajów upraw
2) Ustali szanse zysków i strat przy zasiewie
3) Zapewni wsparcie merytoryczne i praktyczne przy doborze odpowiedniego sprzętu oraz zapewni w razie potrzeby kontakt bieżący z ekspertem w sprawie porad doraźnych

Art. 12
W ramach programu prowadzi się kooperacje z uczelniami wyższymi o profilu rolniczym w zakresie zatrudniania absolwentów oraz pomocy w informowaniu o potrzebach spółdzielni w zakresie wykształconej kadry zarządczej czy produkcyjnej.

Art. 13
W ramach programu prowadzi się przy Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa (lub instytucji tożsamej) listę skupów oraz partnerów handlowych którzy chcą rozpocząć współpracę ze spółdzielniami.
1) Na ARiMR składa się obowiązek prowadzenia aktywnej polityki poszukiwawczej w zakresie kojarzenia partnerów na linii skup/przedsiębiorstwa produkcyjne/agencje rolne - spółdzielnie rolnicze.

Art. 14
W ramach programu tworzy się instytucję "Spółdzielni rolnej chronionej".
1) Spółdzielnia rolna chroniona, to spółdzielnia która złoży deklarację przystąpienia do programu za pośrednictwem ARiMR, i zobowiązuje się do poszerzania zatrudnienia i obszaru spółdzielni w czasie nie krótszym niż 3 lata
2) Spółdzielnia rolna chroniona, otrzymuje 50% zniżkę w podatku rolnym
3) W przypadku szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe, spółdzielnia otrzymuje pierwszeństwo w wypłacie środków w ramach interwencji kryzysowej
4) Spółdzielnia rolna chroniona nabywa prawo do otrzymania jednorazowej pożyczki w ramach Funduszu Rozwoju Spółdzielczości Rolnej na utrzymanie zatrudnienia w niezmienionym poziomie na okres jednego roku (w razie klęski żywiołowej) jednak w kwocie nie przekraczającej 25 000zł. W przypadku zmniejszenia areału i stanu osobowego w spółdzielni, pożyczka staje się zwrotna natychmiast.

Art. 15
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w dzienniku ustaw.


Sprawozdawca: minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Grzyb
Obrazek
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,

Projekt zakłada wdrożenie specjalnego programu finansowego dla rolnictwa, opierającego się na dofinansowaniu rozwoju spółdzielczości rolnej. Dzięki środkom przyznawanym w ramach programu, spółdzielnie będą miały możliwość unowocześniać swój sprzęt oraz prowadzić efektywniejszą politykę powiększania areału upraw w ramach spółdzielni. Projekt wspiera tą działalność rolniczą oraz wdraża w życie założenia rządu w sprawie promocji konsolidacji gruntów. Koszt w założeniu 450mln+ ew. 2mln na wdrożenie.

Projekt ten realizuje politykę rządu w zakresie rozwoju spółdzielczości rolniczej. Duże rozdrobnienie w gospodarstwach powoduje niemożność efektywnego prowadzenia upraw na większą skale. Równocześnie duża niechęć do dzierżawy sprawia, ze w Polsce mamy kilkanaście procent gruntów-nieużytków które to leżąc odłogiem nie powodują pozytywnych zmian w gospodarce. Nie od dziś wiadomo, że spółdzielczość w rolnictwie powoduje tylko zyski a dofinansowanie tej metody upraw, jako modelu współpracy i samoorganizacji, spowoduje nie tylko dofinansowanie do nowoczesnego sprzętu co napędzi popyt na mechanizację rolnictwa, ale i zachęci rolników do udziału w spółdzielni ze względu na możliwość czerpania realnych zysków z uprawy ziemi.

Starsi rolnicy nie mający sił na uprawę, mogą dołączyć swoją ziemią do spółdzielni a to młodzi i ambitni będą nią de facto zarządzać. Warto, żeby Polscy rolnicy usłyszeli o realnych możliwościach płynących z uczestnictwa w takiej formie działalności rolnej.

Projekt nie wpłynie negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi.

Dziękuję.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9037
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: [Rząd]: ustawa o NPRSR

Postautor: Laura » 04 sie 2016, 22:32

Pani Marszałek
Wysoka Izbo

Przedstawiony projekt ustawy wymaga zmian w kilku artykułach, chciałabym skierować do wnioskodawców kilka pytań. Dysponentem Funduszu jest minister właściwy ds rolnictwa, czy będzie funkcjonował jakiś zespól konsultacyjny złożony z przedstawicieli ministerstwa właściwego ds Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ministra właściwego ds edukacji narodowej w związku z art 12, przedstawiciela ministerstwa właściwego ds polityki społecznej art 14 i następne aby koordynować funkcjonowanie funduszu. Czy możliwe jest ubezpieczenie pożyczki, a jeśli tak to czy z własnych środków spółdzielni ?. Czy zakazuje się nabywania gruntów w innych państwach należących do UE, co byłoby możliwe do realizacji zwłaszcza w obszarach przygranicznych i tym samym umiędzynaradawiać spółdzielnie?. Jeśli tak, to warto uwzględnić to w ustawie. Czy spółdzielnie chronione muszą spełniać dodatkowe wymagania w związku ze stanem zdrowia członków?

Zgłaszam poprawkę do artykułu 12 Art.
W ramach programu prowadzi się kooperacje z uczelniami wyższymi, średnimi i zawodowymi o profilu rolniczym w zakresie zatrudniania absolwentów oraz pomocy w informowaniu o potrzebach spółdzielni w zakresie wykształconej kadry zarządczej czy produkcyjnej.

Poprawka pozwoli na promocję spółdzielczości wśród uczniów szkół średnich i zawodowych, a tym samym uzyskanie przygotowania do prowadzenia spółdzielni aby uzyskiwała jak najlepsze rezultaty.

Dziękuję
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026

Awatar użytkownika
Joszua Barycz
Posty: 527
Rejestracja: 24 cze 2016, 17:38

Re: [Rząd]: ustawa o NPRSR

Postautor: Joszua Barycz » 07 sie 2016, 23:19

Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

To co rząd robi w tej ustawie to żadna reforma polskiego rolnictwa, ale kolejna dotacja, która trafi do wybranych rolników. Konieczność zrzeszania się w ramach spółdzielni rolniczych, aby otrzymać dofinansowanie może budzić uzasadnione wątpliwości na gruncie jednej z najważniejszych zasad konstytucyjnych, a mianowicie zasady równości wobec prawa.

Zgodnie z art.22 Konstytucji podstawą ustroju rolnego państwa jest gospodarstwo rodzinne, a nie spółdzielnia. W naszej opinii rozwój spółdzielczości nie może odbywać się kosztem gospodarstw rodzinnych. Tak niestety jednak będzie, bo na gruncie tej ustawy w świetle prawa rząd będzie finansował działalność spółdzielni kredytem o oprocentowaniu niższym od inflacji. Co oznacza, że oprocentowanie kredytu będzie niższe niż oprocentowanie standardowych depozytów. Brak uzależnienia oprocentowania od wysokości inflacji może również spowodować przy tak długim okresie kredytowania, że przy spadku inflacji nie będzie on konkurencyjny w stosunku do kredytów dostępnych na rynku.

Wątpliwości budzi też art. 6 dzięki któremu minister rolnictwa zyska wybiórcze prawo do zwolnienia ze spłaty bądź umorzenia odsetek kredytu. Może to budzić obawy o to, że minister będzie zwalniał ze spłaty swoich znajomych. Dodatkowo to jest kolejna sytuacja korupcjogenna, bo dajemy olbrzymią władzę w rękach jednej osoby, a kryteria wydawania tych decyzji są bardzo niejasne. Można się obawiać, że lobby spółdzielniane będzie naciskać na ministra różnymi sposobami, aby uzyskiwać zwolnienia i umorzenia.

Dodatkowo tak sformułowana ustawa budzi obawy o zgodność z prawem Unii Europejskiej. Podstawowe zasady dopuszczalności pomocy publicznej zawarte w przepisach art. 87-89 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) wprowadzają zasadę zakazu pomocy państwowej. Na mocy tych przepisów wszelka pomoc przyznana przez Państwo Członkowskie, albo ze środków państwowych, w jakiejkolwiek formie, która zagraża warunkom konkurencji przez faworyzowanie pewnych przedsiębiorstw lub produkcji pewnych towarów będzie niezgodna z regułami wspólnego rynku. Do takiej pomocy zaliczają się też preferencyjne kredyty.

Jeżeli pomysłem na rozwój spółdzielczości rolniczej jest wydawanie więcej środków publicznych na rolnictwo to pod taką wizją Partia Liberalna się nie podpisze. W naszej opinii powinniśmy dążyć do ułatwienia zakładania spółdzielni, do zmniejszenia obciążeń fiskalnych i biurokratycznych dla przedsiębiorców (w tym rolników), a nie w sposób dyskrecjonalny dofinansować działalność wybranych podmiotów.

Dziękuję.
Joszua Barycz - prezes Rady Ministrów, przewodniczący Partii Liberalnej, poseł na Sejm IV RP I i II kadencji,

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8238
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Rząd]: ustawa o NPRSR

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 17 sie 2016, 13:36

Wicemarszałek Pucz-Swarzewska:

Zamykam debatę, przechodzimy do głosowania.
1) Ustawa bez poprawek
2) Ustawa z poprawką Zjednoczonej Lewicy
Art. 12
W ramach programu prowadzi się kooperacje z uczelniami wyższymi, średnimi i zawodowymi o profilu rolniczym w zakresie zatrudniania absolwentów oraz pomocy w informowaniu o potrzebach spółdzielni w zakresie wykształconej kadry zarządczej czy produkcyjnej.


og: głosowanie trwa 48h
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8238
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Rząd]: ustawa o NPRSR

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 17 sie 2016, 13:45

za
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Joszua Barycz
Posty: 527
Rejestracja: 24 cze 2016, 17:38

Re: [Rząd]: ustawa o NPRSR

Postautor: Joszua Barycz » 17 sie 2016, 14:03

1) przeciw
2) przeciw
Joszua Barycz - prezes Rady Ministrów, przewodniczący Partii Liberalnej, poseł na Sejm IV RP I i II kadencji,

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5354
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: [Rząd]: ustawa o NPRSR

Postautor: Michał Ajna » 17 sie 2016, 15:26

1. za
2. za
Michał II, Król Senior

Awatar użytkownika
Piotr M. Wiśniewski
Posty: 1175
Rejestracja: 13 lis 2015, 19:18

Re: [Rząd]: ustawa o NPRSR

Postautor: Piotr M. Wiśniewski » 17 sie 2016, 16:16

1. za
2. wstrzymuję się
Piotr Michał Wiśniewski - zmarł 3 stycznia 2022 r.

wiceprzewodniczący Postępowych Demokratów

poseł na Sejm VIII kadencji III RP oraz I i II kadencji IV RP

wiceprezes RM, minister edukacji i kultury (22 listopada 2020 - 25 listopada 2021)

Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9037
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: [Rząd]: ustawa o NPRSR

Postautor: Laura » 17 sie 2016, 16:50

1-wstrzymuję się
2-za
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8238
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Rząd]: ustawa o NPRSR

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 20 sie 2016, 21:33

Marszałek Mucha:

Zamykam głosowanie, proszę o podanie wyników.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).


Wróć do „Sejm IV RP I kadencji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości