Bejnar-Bejnarowicz
Proszę o zgłaszanie kandydatur na senatora
OG: Czas do godziny 22:00 6 sierpnia
Jan Świrepo (ur. 11 października 1941 w Talminowiczach) – polski polityk, przedsiębiorca, poseł na Sejm II kadencji, od 2008 do 2015 wicewojewoda lubuski.
W 1959 wstąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Ukończył w 1965 studia na Wydziale Mechanizacji Rolnictwa Politechniki Poznańskiej. Był prezesem zarządu PPHU „POM” Sp. z o.o. w Strzelcach Krajeńskich.
W 1989 bezskutecznie kandydował do Senatu. Został działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego, zasiadając we władzach wojewódzkich tego ugrupowania. W latach 1993–1997 sprawował mandat posła na Sejm II kadencji, wybranego w okręgu gorzowskim. Od 1998 sprawował mandat radnego sejmiku lubuskiego (w 2006 został powołany na stanowisko wiceprzewodniczącego).
Od 1997 kilkakrotnie bez powodzenia kandydował do parlamentu. W 2008 zrezygnował z mandatu radnego, obejmując 10 stycznia tego samego roku urząd wicewojewody lubuskiego. Pozostawał wicewojewodą po uzyskaniu mandatów radnego sejmiku w 2010 i w 2014, z których ponownie rezygnował.
Janusz Krzysztof Kubicki (ur. 31 grudnia 1969 w Szprotawie) – polski samorządowiec i menedżer, od 2006 prezydent Zielonej Góry.
Ukończył studia na kierunku zarządzanie i marketing w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Zielonej Górze (obecnie Uniwersytet Zielonogórski). Był działaczem ZSMP, AZS i samorządu studenckiego. Należał do SdRP, później był skarbnikiem lubuskiego SLD, a od 2003 przewodniczącym regionalnych struktur tej partii. Zawodowo związany był z kompanią piwowarską i zielonogórskim Polmosem. Później pracował na stanowisku dyrektora polikliniki w Zielonej Górze.
W drugiej turze wyborów samorządowych w 2006 jako kandydat LiD, ubiegając się o stanowisko prezydenta Zielonej Góry, uzyskał 53,09% głosów i pokonał tym samym posłankę PO Bożennę Bukiewicz. W 2010 uzyskał reelekcję w pierwszej turze wyborów. W styczniu 2012 oficjalnie zrezygnował z członkostwa w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Podjął następnie współpracę polityczną z Platformą Obywatelską, kandydując z powodzeniem z jej ramienia w 2014 do sejmiku lubuskiego. Zrzekł się jednak mandatu, pozostając na urzędzie prezydenta miasta, gdyż jego kadencja została wydłużona w związku z przesunięciem wyborów w Zielonej Górze. Było to wynikiem przyłączenia do miasta obszaru gminy Zielona Góra. W kolejnych wyborach prezydenckich z 15 marca 2015 ponownie wygrał w I turze z wynikiem 68,26% poparcia wśród głosujących, kandydując ze swojego komitetu z jednoczesnym poparciem PO.
Przed wyborami samorządowymi w 2018 roku współtworzył wraz z m. in. prezydentem Gorzowa Wielkopolskiego Jackiem Wójcickim lokalne ugrupowanie Porozumienie dla Ziemi Lubuskiej, które w wyborach do sejmiku zdobyło 13% poparcia i cztery mandatu, z których jeden przypadł Kubickiemu. W tych samych wyborach uzyskał także w drugiej turze reelekcję na stanowisku prezydenta Zielonej Góry, pokonując Bożennę Bukiewicz z PO.
Wróć do „Sejmik Województwa Lubuskiego”
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości