Przechodzimy do debaty nad królewskim projektem ustawy o zmianie ustawy o senatorach dożywotnich, wojewodach i duchownych
Ustawa z dnia... o zmianie ustawy z dnia 15 września 2018 roku o senatorach dożywotnich, wojewodach i duchownych
Art. 1
Do ustawy z dnia 15 września 2018 roku o senatorach dożywotnich, wojewodach i duchownych wprowadza się następujące artykuły:Rozdział IV
Senatorowie reprezentujący sejmiki wojewódzkie i księstwa
Art. 13
W skład senatu wchodzą osoby wybrane zwykłą większością głosów przez sejmiki wojewódzkie, spełniające wymogi stawiane kandydatom na senatorów elekcyjnych.
Art. 14
Kadencja senatora wybranego przez sejmik wojewódzki trwa od momentu zaprzysiężenia po wyborze do końca kadencji senatu lub do odwołania go przez sejmik w trybie analogicznym do trybu wyboru.
Art. 15
W skład senatu wchodzą pełnoletnie osoby stojące na czele księstw wymienionych w Rozdziale III ustawy z dnia 5 listopada 2017 roku o szlachectwie, tytulaturze królewskiej oraz organizacji dworu i kancelarii królewskiej.
Art. 2
Zmienia się numerację obecnego art. 13 na art. 16.
Art. 3
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Sprawozdawca: referendarz koronny Paulina Boroń
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo
Proponowano ustawa rozwija obecną we współczesnym polskim konstytucjonalizmie ideę senatu jako izby o charakterze mieszanym, składających się z członków wybieranych bezpośrednio, wirylistów sprawujących mandat z racji pełnionych funkcji oraz de facto członków wybieranych pośrednio. Wedle propozycji prawo do mianowania senatorów miałyby też sejmiki wojewódzkie, co nadałoby izbie wyższej cech izby samorządowej. Na związek tych senatorów z samorządem wpływałby fakt, że sejmik mógłby zmienić swego reprezentanta, jeśli konfiguracja sił w nim uległaby zmianie w trakcie kadencji senatu. Uprawnione do zasiadania w senacie zostałyby też osoby stojące na czele przywróconych w Polsce księstw.
Na ręce Marszałka Senatu złożono uzasadnienie zgodne z Regulaminem Senatu
OG: Debata trwa do godziny 15:00 29 lipca