Oceniamy rząd Radziwiłł-SchmidtKolejna kadencja Sejmu powoli dobiega końca i przychodzi czas na podsumowania. Tym razem w szkolnej skali od 1 do 6 postanowiliśmy ocenić ministrów rządu Anny Radziwiłł-Schmidt - zarówno urzędujących, jak i odwołanych ze stanowiska.Anna Radziwiłł-Schmidt. Ocena: 5+Szefowa rządu i jednocześnie przewodnicząca Platformy Obywatelskiej przez cały okres swojego urzędowania utrzymała zaufanie społeczeństwa powyżej 50 procent. Niezbyt wielu dotychczasowym premierom udało się utrzymać taki wskaźnik przez przeważającą część kadencji. Radziwiłł-Schmidt w ciągu czterech lat zyskała szacunek i zaufanie również za granicą, nawiązała przyjazne kontakty z licznymi przywódcami zagranicznymi, co tylko podwyższyło pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Premier jest również sprawnym politykiem, PO dzięki niej wygrało w tej kadencji kolejne wybory - w 2018 samorządowe, a w maju 2019 do Parlamentu Europejskiego.
Katarzyna Pucz-Swarzewska. Ocena: 5Wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju jest jednym z najsprawniejszych członków polskiego rządu. Jednocześnie mało mówi, a dużo robi. Jest postacią mało medialną, ale jednak media dostrzegają jej pracę. Wśród najważniejszych osiągnięć możemy tutaj wyróżnić m.in. program "Rozwój i Modernizacja Dróg wodnych" na lata 2016-2021, do 2020 roku mają również zostać dokończone najważniejsze inwestycje drogowe, jak np. ostatni odcinek autostrady A2. Bardzo dużą wagę Pucz-Swarzewska przywiązała również do rozwoju Start-Upów.
Michał Ajna. Ocena: 5Nie oceniamy tylko obecnie urzędujących ministrów, ale wszystkich szefów resortów, którzy zostali odwołani w trakcie kadencji. Obecny król Michał II był szefem ministerstwa sportu i turystyki aż do referendum w 2018 roku, kiedy został zaakceptowany przez społeczeństwo na tronie polskim. Od początku kadencji w 2015 roku starał się promować mniej znane dyscypliny sportowe, jak np. curling. Takie działania, oprócz oczywiście podstawowych programów promocji sportu wśród dzieci, oceniamy na plus.
Ilona Antoniszyn-Klik. Ocena: 5-Choć szefowej Polskiego Stronnictwa Ludowego zdarzały się niekiedy drobne potknięcia, to bilans jej rządów w ministerstwie gospodarki jest pozytywny. Do najważniejszych sukcesów możemy zaliczyć m.in. nowe Prawo Działalności Gospodarczej, powołanie Rzecznika Praw Przedsiębiorcy, czy też tegoroczną podróż wicepremier do krajów Azji Środkowo-Wschodniej, która miała na celu promocję polskich przedsiębiorstw i zachęcenie do inwestycji.
Agnieszka Kostempska. Ocena: 5-Szefowa resortu kultury i dziedzictwa narodowego do swoich sukcesów może zaliczyć m.in. kontynuację i rozszerzenie programu "Kultura dostępna", a także likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego - coś, o czym wielu jej poprzedników mówiło, a dopiero ona podjęła się tego zadania. Propozycja ta została pozytywnie przyjęta przez środowiska telewizyjne i eksperckie, a także przez samych Polaków. Minister Kostempska także do serca wzięła sobie organizację polskiej edycji Eurowizji we Wrocławiu, która okazała się międzynarodowym sukcesem.
Maria Leniwa. Ocena: 4+Leniwa przejęła ministerstwo sportu i turystyki w bardzo dobrym stanie po obecnym królu Michale II. Postanowiła kontynuować rozpoczęte przez niego programy i plany, dorzucając do tego kilka swoich, nowych propozycji. Leniwa jest do tego osobą dość młodą, co zostało pozytywnie odebrane w mediach.
Alicja Mikołajczyk. Ocena: 4Szefowa polskiej dyplomacji wywołuje liczne emocje zarówno w gronie koalicji rządzącej, jak i opozycji. Była mocno krytykowana przez swoją odpowiedniczkę w gabinecie cieni Zjednoczonej Lewicy, Laurę Novak, a także przez cały obóz lewicowy. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki jej zasługom udało się wywalczyć dla Polski niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na lata 2017-2018 i zainicjować dyskusję na temat ewentualnego poszerzenia grona członków stałych. Mikołajczyk zdobyła również szerokie kontakty na arenie międzynarodowej.
Marta Fornero-Piotrowska. Ocena: 4Ministerstwo Sprawiedliwości to nie jest zbyt medialny resort, ale Fornero-Piotrowska bardzo sprawnie nim zarządzała. Do jej najważniejszych sukcesów możemy zaliczyć m.in. kampanię "Mediacja. Rozmowa, zrozumienie, rozwiązanie", której celem jest zapewnienie wzrostu popularności mediacji jako metody rozwiązywania konfliktów i sporów przy pomocy medialnych kanałów komunikacji.
Magdalena Młochowska. Ocena: 4Szefowa resortu administracji i cyfryzacji powołała zespół ds. koordynacji działań w obszarze e-administracji, udostępniania informacji sektora publicznego oraz rozwoju kompetencji cyfrowych. Młochowska uważa bowiem, że E-administracja to podstawa dla wszystkich filarów rozwoju silnej polskiej gospodarki. Dodatkowo szefowa tego resortu zapowiedziała, że do 2025 roku każdy Polak ma mieć dostęp do internetu szerokopasmowego, a do 2024 roku będziemy korzystać z dowodów elektronicznych.
Paweł Szałamacha. Ocena: 4-Szałamacha zastąpił w resorcie finansów dość słabego Jarosława Nenemana. Wicepremier z ramienia Porozumienia Centroprawicy prowadzi politykę dość umiarkowaną, postanowił również nie przeprowadzać w roku wyborczym dużych zmian.
Felicja Maciejewska. Ocena: 4-Maciejewska została szefową resortu środowiska jeszcze za rządów Ewy Kopacz i utrzymała to stanowisko w gabinecie Radziwiłł-Schmidt. Za jedną z ważniejszych dla siebie spraw potraktowała promocję Odnawialnych Źródeł Energii.
Katarzyna Matusik-Lipiec. Ocena: 4-Jej przyszłość w gabinecie na stanowisku minister edukacji narodowej nie była pewna, kiedy ostro skrytykowała pomysł zniesienia reformy, która zakłada obowiązkowe posyłanie 6 latków do szkół. Polacy zdecydowanie sprzeciwili się jej w wiążącym referendum ogólnokrajowym. Początkowa burza medialna jednak ucichła, a Matusik-Lipiec zrehabilitowała się swoją działalnością. Zdecydowanie opowiedziała się przeciwko likwidacji gimnazjów zaproponowanej przez lewicę, a do swoich sukcesów może zaliczyć m.in. wprowadzenie darmowych podręczników do wszystkich klas szkół podstawowych i gimnazjów oraz walkę z dyskryminacją w szkołach.
Jan Radziwiłł. Ocena: 4-Książę został wicepremierem i ministrem ds. wprowadzenia monarchii w Polsce po wejściu do koalicji Razem dla Najjaśniejszej! i pozostawał nim do wypadku, od którego pozostaje w śpiączce. Odgrywał ona bardzo ważną rolę przy pracach nad obecnie obowiązującą Konstytucją, a także innymi regulacjami związanymi z monarchią. Zastąpił go Adam Czartoryski.
Grzegorz Karpiński, Ocena: 3+Szef resortu spraw wewnętrznych wypada dość blado na tle poprzednich ministrów, ale nie jest najgorzej z jego działalnością. Brał on czynny udział w przygotowaniu i realizacji strategii dla Polski "Wspólna przyszłość".
Elżbieta Seredyn. Ocena: 3+Szefowa resortu pracy i polityki społecznej również jest politykiem dość mało medialnym, co tym razem odbiło się na ogólnej ocenie jej działalności. Nie znaczy to jednak, że nie ma zasług. Najważniejszym sukcesem jest przede wszystkim duży spadek bezrobocia - od 2015 roku m.in. dzięki jej działaniom zmniejszyło się ono o prawie pięć procent i osiągnęło, po raz pierwszy od wielu lat, wynik jednocyfrowy. Seredyn wprowadziła również nowe świadczenie prorodzinne dla rodzin o niewystarczających dochodach, czy wprowadziła waloryzację procentowo-kwotową rent i emerytur.
Marian Zembala. Ocena: 3+ Dużo można było się spodziewać po nowym szefie resortu zdrowia. Ale trzeba też powiedzieć, że ten resort jest bardzo trudny. Do tej pory każdy z ministrów, który pełnił tą rolę, niemal poległ, czy kończył swoją pracę z dużym wskaźnikiem nieufności. Zembala natomiast dużą wagę przywiązywał do zmian, które miały poprawić bezpieczeństwo dzieci i ich dostęp do szpitali, a także zaangażował się w promocję profilaktyki walki z rakiem.
Adam Czartoryski. Ocena: 3Książę miał za zadanie właściwie dokończenie dzieła swojego poprzednika. Wkrótce po wprowadzeniu monarchii stanowisko ministra ds. wprowadzenia w Polsce monarchii został zlikwidowane.
Mariusz Witczak. Ocena: 3Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego jest kolejnym ministrem, który w ostatnim czasie znalazł się pod ostrzałem i ostrą krytyką opozycji. Do jego najważniejszych sukcesów możemy zaliczyć m.in. program "Horyzont 2025". Minister Witczak bardzo promował również współpracę nauki z biznesem, która jest szansą dla polskiej gospodarki.
Andrzej Czerwiński. Ocena: 3 Czerwiński pracował w latach 2015-2019 w resorcie skarbu państwa na początku na stanowisku ministra, potem przez dłuższy czas jako sekretarz stanu, by na końcu ponownie powrócić na stanowisko szefa resortu. Do największych sukcesów może zaliczyć m.in. wniesienie akcji Kompanii Węglowej SA do Towarzystwa Finansowego Silesia i powstanie Nowej Kompanii Węglowej. Dzięki tym decyzjo, spółka Silesia przejęła 11 kopalń, utrzymała ich płynność finansową, a także zagwarantowała, by w przyszłości mogły one działać skutecznie, w oparciu o zasady rynkowe.
Czesław Mroczek. Ocena: 3-Szef resortu obrony narodowej jest bardzo mało widoczny, co odbija się na dość średniej ocenie. To jednak on odpowiadał za przygotowanie szczytu NATO w Warszawie, który odbył się w 2016 roku i okazał międzynarodowym sukcesem.
Majida Karwan. Ocena: 3-Po wyborach w 2015 roku Karwan została wicepremierem i stanęła na czele ministerstwa spraw zagranicznych. Odegrała bardzo ważną rolę w negocjowaniu niestałego członkostwa w RB ONZ dla Polski, na lata 2017-2018. Została powołana na Ambasadora RP we Francji, zastąpiła ją ALicja Mikołajczyk.
Andrzej Grzyb. Ocena: 3-Ostatnim umiarkowanie dobrze ocenionym ministrem jest szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi. O przedstawicielu Ludowców można mówić, że był raczej przeciętny. Choć nie można mu odmówić zasług, jak np. szybka i zdecydowana reakcja na susze i pomoc finansowa dla poszkodowanych rolników. Z jego inicjatywy został również powołany Fundusz Stabilizacji Dochodów Rolniczych, a w latach 2015-2019 zrealizowano ponad 25 tysięcy projektów inwestycyjnych w rolnictwie.
Igor Radziewicz-Winnicki. Ocena: 2+Do najważniejszych sukcesów byłego ministra zdrowia można zaliczyć m.in. likwidację centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. To jednak nie wystarczyło, aby utrzymał on swoje stanowisko. Był bardzo ostro krytykowany przez opozycję
Marek Sawicki. Ocena: 2Były szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi przepracował w nim dosłownie kilka miesięcy, dlatego nie ma zbytnio czegoś, co można by ocenić na plus. Zastąpił go Andrzej Grzyb.
Jarosław Neneman. Ocena: 2-Były szef resortu finansów jest chyba ministrem, który był najbardziej krytykowany przez opozycję. Został zastąpiony przez Pawła Szałamachę.
Wincenty Nowak. Ocena: 1Były wicepremier i szef resortu skarbu państwa jest bezdyskusyjnie najgorszym ministrem, jaki pracował w rządzie Radziwiłł-Schmidt. Jego działania były całkowicie nieskoordynowane i chaotyczne. Został zastąpiony przez swojego poprzednika, Andrzeja Czerwińskiego.