Zarejestrowano nowy Kościół. Z królem jako najwyższym zwierzchnikiemLogo Kościoła PolskiWpis do rejestru związków wyznaniowych uzyskał Kościół Polski, odwołujący się do tradycji duchowości anglikańskiej. Statut Kościoła głosi, że jego honorowym Najwyższym Zwierzchnikiem jest król Polski Michał II i jego następcy.Wniosek o rejestrację Kościoła zawierał niespełna 200 podpisów osób zgłaszających przynależność do niego, które pochodzą niemal wyłącznie z Warszawy i Krakowa i od kilku lat prowadziły tam działalność niesformalizowaną, sprawując kult w duchu anglikańskim i episkopalnym. KP nie posiada własnych nieruchomości, zgromadzenia odbywały się w udostępnianych gościnnie pomieszczeniach należących do lokalnych parafii ewangelickich.
Kościół Polski za podstawy wiary przyjmuje Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, 39 artykułów wiary z 1562 r., anglikański Modlitewnik Powszechny oraz pisma polskiego reformatora Jana Łaskiego. Zwierzchnikiem Kościoła ma być monarcha, choć jest to jedynie zwierzchnictwo honorowe, natomiast przywódcą duchowym będzie biskup, zaś kontrolę nad bieżącą działalnością sprawować ma synod.
O powody objęcia przez króla zwierzchnictwa nad nowym Kościołem spytaliśmy rzeczniczkę monarchy Małgorzatę Leśniewską
Jego Królewska Mość zgodził się objąć honorowe zwierzchnictwo nad Kościołem Polski, ponieważ został o to poproszony. Przypomnę, że przez jakiś czas należał do Kościoła Episkopalnego wywodzącego się też z tradycji anglikańskiej. Król szanuje wszystkie wiary wyznawane przez swoich poddanych, pragnie być ich opiekunem i protektorem. Pamiętajmy, że także katolicki król Francji był aż do odwołania edyktu nantejskiego głową francuskiego kościoła kalwińskiego.
Przedstawiciele nowego wyznania jako na określenie swojej przynależności konfesyjnej proponują słowo polonik, przez analogię
Ecclesia Anglicana-Ecclesia Polonica. Twierdzą, że duchowość anglikańska może być pociągająca nie tylko dla osób pochodzących z krajów anglojęzycznych, że jest do droga pośrednia,
via media, pomiędzy katolicyzmem a protestantyzmem.
Jesteśmy protestantami, ale jednocześnie jesteśmy katolikami, tyle że nie rzymskimi katolikami - mówią. Wśród członków założycieli KP znajdują się zarówno katolicy, jak i członkowie parafii ewangelickich, ale też osoby związany z innymi kościołami protestanckimi np. Zielonoświątkowym, jak również wywodzące się z tradycji prawosławnej.
Do nowego Kościoła wstąpić można poprzez stosowną deklarację - o ile jest się osobą ochrzczoną według formuły trynitarnej w dowolnym kościele chrześcijańskim. KP praktykować ma chrzest zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Liturgia polonicka jest bardzo zbliżona do rzymskokatolickiej.
Kościół Polski nie ma formalnych związków ze Wspólnotą Anglikańską oraz działającą w Warszawie Kapelanią Anglikańską należącą do Diecezji Gibraltaru Kościoła Anglii. Nowy Kościół aplikował o członkostwo w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz Wspólnocie Porvoo. Przedstawiciele KP zapowiadają że po owocnej współpracy z Kościołami ewangelickimi zamierzają nawiązać strategiczne partnerstwo z Kościołami starokatolickimi i polskokatolickimi. Liczą też na nawiązanie braterskich relacji z Kościołem rzymskokatolickim i Cerkwią Prawosławną. Wszystkich zainteresowanych zapraszają na swoje nabożeństwa, do udziału w których nie jest wymagane formalne członkostwo. Do sakramentów dopuszczamy wszystkich ochrzczonych chrześcijan - deklarują.
Król Michał II jest obecnie członkiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, lecz ponieważ był ochrzczony i bierzmowany w Kościele katolickim polski Episkopat przychyla się do uznawania go za katolika. Monarcha uczestniczy w nabożeństwach obydwu obrządków. Rzeczniczka Leśniewska kurtuazyjnie stwierdziła, że król z życzliwym zainteresowaniem przyglądać się będzie rozwojowi nowego Kościoła.