Ustawa z dn. ... 2019
o ustanowieniu dni 1 marca oraz 1 sierpnia dniami wolnymi od pracy, zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz ustanowieniu 4 czerwca świętem państwowym
Art. 1. Dni 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" oraz 1 sierpnia - Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego ustanawia się dniami wolnymi od pracy w celu upamiętnienia odwagi i bohaterstwa Żołnierzy Wyklętych oraz powstańców warszawskich.
Art. 2. Dzień 4 czerwca ustanawia się świętem państwowym w celu upamiętnienia pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i, całkowicie wolnych, do Senatu po II wojnie światowej i zapoczątkowanie przemian politycznych w Polsce, które pozwoliły przeprowadzić transformację ustrojową po okresie zniewolenia przez Związek Socjalistych Republik Radzieckich.
Art. 3. W ustawie o dniach wolnych od pracy art. 1. otrzymuje brzmienie:
"Art. 1. Dniami wolnymi od pracy są:
1) dni niżej wymienione:
a) 1 stycznia – Nowy Rok,
b) 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
c) 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
d) pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
e) drugi dzień Wielkiej Nocy,
f) 1 maja – Święto Państwowe,
g) 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
h) pierwszy dzień Zielonych Świątek,
i) dzień Bożego Ciała,
j) 1 sierpnia - Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszaweskiego
k) 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
l) 1 listopada – Wszystkich Świętych,
m) 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
n ) 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
o) 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia;
2) niedziele."
Art. 4. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2020 roku.
Poseł sprawozdawca, Marek Siwiec: Pani Marszałek, Wysoka Izbo, Panie i Panowie posłowie! Ustawa, którą przedstawiam na na celu uhonorowanie odwagi, męstwa i bohaterstwa osób, które zarówno podczas, jak i po II wojnie światowej podjęły się zadania walki o niepodległość i suwerenność Polski, pomimo niebezpieczeństw, jakie czekały na naszych narodowych bohaterów. Pragnąc złożyć wyrazy wdzięczności polskim patriotom w podzięce za przelaną krew oraz wierność swoim ideałom, starając się uniknąć widma niewoli dla kolejnych pokoleń, uważamy, że należy im się ustanowienie dni 1 marca oraz 1 sierpnia dniami ustawowo wolnymi od pracy.
Dzień 4 czerwca, jest dla wszystkich Polaków świętem odzyskania wolności od sowieckich okupantów, uwolnienia się od ZSRR przez przeprowadzenie częściowo demokratycznych wyborów jako pierwszy kraj z dawnego bloku wschodniego. Dzień ten powinien być świętem państwowym jako rocznica początku nowej, demokratycznej Polski.
og: debata trwa do 20:00 11 czerwca.