Ustawa z dnia ... 2019 roku.
o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy (Dz. U. 2011 nr 21 poz. 112 z późń. zm)
Art. 1. W ustawie Kodeks Wyborczy z dnia 5 stycznia 2011 roku (Dz. U. 2011 nr 21 poz. 112 z późń. zm) wprowadza się następujące zmiany;
1) W art. 211:
a) § 4 otrzymuje brzmienie:
„Na krajowej liście kandydatów obowiązuje zasada, według której połowę liczby wszystkich osób kandydujących stanowią kobiety, a połowę mężczyźni. W przypadku nieparzystej liczby osób kandydujących liczba kobiet i mężczyzn nie może się różnić więcej niż o jedną osobę.”
b) Dodaje się § 4a w następującym brzmieniu:
„Na liście kandydatów miejsca oznaczone numerami „1” i „2” zostają obsadzone przez osoby różnej płci. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do każdej kolejnej dwójki osób umieszczonych na liście.”
2) W art. 425:
a) § 3 otrzymuje brzmienie:
„Na liście, o której mowa w § 2 punkt 2 obowiązuje zasada, według której połowę liczby wszystkich osób kandydujących stanowią kobiety, a połowę mężczyźni. W przypadku nieparzystej liczby osób kandydujących liczba kobiet i mężczyzn nie może się różnić więcej niż o jedną osobę.”
b) Dodaje się § 3a w następującym brzmieniu:
„Na liście kandydatów miejsca oznaczone numerami „1” i „2” zostają obsadzone przez osoby różnej płci. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do każdej kolejnej dwójki osób umieszczonych na liście.”
3) W art. 457 dodaje się § 2a w następującym brzmieniu:
„Na liście kandydatów miejsca oznaczone numerami „1” i „2” zostają obsadzone przez osoby różnej płci.Zasadę tę stosuje się odpowiednio do każdej kolejnej dwójki osób umieszczonych na liście.”
Art. 2. Ustawa wchodzi w życie po roku od dnia ogłoszenia
Uzasadnienie: Celem przedmiotowej nowelizacji jest zmiana trzech artykułów Kodeksu Wyborczego, zmierzająca do wprowadzenia sprawiedliwych i skutecznych mechanizmów konstruowania list wyborczych w wyborach do Sejmu (art. 211) oraz w wyborach samorządowych na poziomie rad gmin (art. 425) i rad powiatów (art. 457). Zaproponowana modyfikacja zmierza do zastąpienia dotychczasowego systemu kwotowego zasadą parytetu pod względem płci oraz wprowadzenia naprzemienności umieszczania kandydatów i kandydatek na listach wyborczych.
Jest to kolejny krok w kierunku pełnej realizacji przepisu art. 33 Konstytucji RP, który stanowi, że „kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym” oraz zasady państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, o których mowa w art. 2 Konstytucji, a także zwiększenia szans na pełną implementację zasady równego traktowania pod względem płci.
Zasady wprowadzone projektowaną nowelizacją znajdują również zastosowanie przy wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z treścią art. 345 § 1 listy kandydatów rejestrowane przez okręgowe komisje wyborcze powinny spełniać wymogi Kodeksu wyborczego, a zatem czynić zadość zasadzie parytetów
i naprzemienności miejsc na listach
Projekt przewiduje roczne vacatio legis, czyli zasada parytetu nie będzie obowiązywała w nadchodzących wyborach.
Projekt nie pociąga za sobą obciążenia finansowego budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Projekt ustawy nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej. Projekt ustawy nie wpływa na sytuację rodzin z dziećmi.
Prosimy o podpis pod ustawą jeszcze 11 posłów.