Wyniki głosowania:
Głosowało 388 posłów
Za 358
Przeciw 30
Sejm wniosek przyjął
Na mównicę wchodzi wiceminister gospodarki Anna Nemś:
Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!
Szanowni państwo!
Raport Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) na temat zasobów gazu łupkowego w basenie bałtycko-podlasko-lubelskim z 2018 roku mówi o tym, że zasoby wydobywalne gazu z formacji łupkowych w pasie ciągnącym się od Pomorza po Lubelszczyznę maksymalnie mogą wynosić 1,92 biliona metrów sześciennych, a najbardziej prawdopodobny przedział to 346 - 768 miliardów metrów sześciennych. Raport powstał w oparciu o analizę danych archiwalnych z 39 otworów rozpoznawczych wykonanych w latach 1950-1990 oraz 2010-2018. Koncesje na wydobycie gazu łupkowego na terenie Polski mają m.in. PGNiG S.A., Orlen Upstream Sp. z o.o., Liesa Energy Sp. z o.o., czy Chevron Polska Energy Resources Sp. z o.o.. Pełną listę można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska, do której odsyłam.
Rozwój instalacji biogazowych wpłynie na poprawę bezpieczeństwa energetycznego poprzez wzrost zaopatrzenia w energię pochodzącą z odnawialnych źródeł. Instalacje takie umożliwią dostawy biogazu rolniczego (o jakości gazu ziemnego) do gospodarstw domowych wsi i miasteczek oraz podmiotów gospodarczych. Ponadto umożliwią tworzenie tzw. lokalnych łańcuchów wartości dodanej, aktywizując gospodarczo wsie oraz zwiększając zatrudnienie na małych rynkach lokalnych. Instalacje są również szansą na wytworzenie istotnych ilości energii elektrycznej i cieplnej z surowców nie konkurujących z rynkiem żywnościowym jako produkty uboczne przemysłu rolno-spożywczego. Ważne jest również to, że odnawialne źródła energii w postaci instalacji biogazowych mogą powstawać na obszarach Natura 2000, nie stanowiąc zagrożenia dla środowiska. Jednym z końcowych efektów pozyskiwania energii z biogazowi są wysokiej jakości nawozy organiczne również przyjazne środowisku.
Szacuje się, że w Polsce może zostać wytworzone ok. 1,7 mld metrów sześciennych biogazu rocznie. Taka ilość biogazu po oczyszczeniu mogłaby pokryć ok. 10 proc. zapotrzebowania na gaz lub w całości zabezpieczyć potrzeby odbiorców z terenów wiejskich oraz dostarczyć dodatkowo 125 tys. MWhe (energii elektrycznej) i 200 tys. MWhc (energii cieplnej). Nie bez znaczenia jest fakt, że biogazownie rolnicze wpłyną na wzrost dochodów rolników poprzez wykorzystanie pozostałości przemysłu rolno-spożywczego. Nie spowodują ponadto zniszczeń w środowisku naturalnym. Ocenia się, że dzięki biogazowniom możliwe będzie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w wysokości 3,4 mln ton rocznie.
Dla polskiej energetyki i gospodarki węgiel będzie podstawą. Musimy oczywiście rozmawiać o tym, że górnictwo i węgiel wymagają zreformowania pod kątem wprowadzania nowych technologii, unowocześniania, ale tak, żeby węgiel miał dobrą przyszłość. Mamy świadomość zobowiązań związanych z tym, że jesteśmy członkiem UE, więc ten miks energetyczny musi być urozmaicony, ale Polska musi stworzyć taki miks energetyczny, żeby zapewniał on bezpieczeństwo energetyczne. Na Śląsku, energetyka i górnictwo to są filary, które powinny być wzmacniane, żeby mówić o szybszym rozwoju Polski, żeby korzystali z tego wszyscy obywatele. Żeby polska gospodarka była konkurencyjna.
Dziękuję.
Wróć do „Sejm III RP VIII kadencji”
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości