Inicjatywa Wolność prezentuje jedynki na listachDo wyborów europarlamentarnych pozostało jeszcze trochę czasu, ale IW postanowiła już teraz przedstawić jedynki. Jak mówią działacze: - na listach są doświadczone osoby, ale również młode.Równe prawa na listach. Wiceprzewodniczący IW zapewnił, że
-zastosowany będzie parytet oraz tak zwany suwak, czyli na naprzemienne umieszczanie na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego nazwisk kobiet i mężczyzn.-mówił Leo Beenhakker
- Rozmowy z innymi partiami poszły nam bardzo dobrze, jeszcze musimy dogadać się w związku z nazwą komitetu. Prawdopodobnie będziemy startować jako Koalicyjny Komitet Wyborczy Inicjatywa Europa. (...) Przedstawiamy już dzisiaj jedynki, bo chcemy dać możliwość zapoznania się z nimi, w jeszcze normalniejszym, nie kampanijnym klimacie.- mówił przewodniczący IW, Ryszard Petru
W okręgu nr 1 (woj. pomorskie) jedynką będzie
Paweł Tanajno rzecznik prasowy Demokracji Bezpośredniej. Tanajno pochodzi z Warszawy, ale jednak od kilku lat mieszka na Helu. Jest przedsiębiorcą, w latach 1995–2004 prowadził sieć sklepów komputerowych Sferis. Ma wyższe wykształcenie w zakresie zarządzania. Zajmuje się doradztwem w kwestiach marketingu internetowego. Był kandydatem na urząd Prezydenta RP z ramienia Demokracji Bezpośredniej w wyborach prezydenckich w 2015. Otrzymał 0,3% głosów. W wyborach samorządowych ubiegał się o stanowisko burmistrza Helu, zajął 3. miejsce i otrzymał 25%.
Jedynką w kujawsko-pomorskim będzie wiceprzewodnicząca IW,
Kazimiera Szczuka, krytyczka literacka, historyczka literatury, nauczycielka akademicka, dziennikarka, prezenterka telewizyjna i działaczka feministyczna. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 Kazimiera Szczuka bezskutecznie ubiegała się o mandat europosłanki z pierwszego miejsca na liście komitetu Europa Plus Twój Ruch (jako bezpartyjna kandydatka z poparciem TR) w województwie kujawsko-pomorskim, uzyskując 10 515 głosów.
Okręg nr 3, czyli woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie należy do
Małgorzaty Kowalskiej. Absolwentka romanistyki i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Członkini m.in.: Polskiego Towarzystwa Fenomenologicznego, zespołu Krytyki Politycznej, komitetu naukowego Przeglądu Filozoficzno-Literackiego. Tłumaczka filozoficznej literatury francuskojęzycznej. Tak samo jak K. Szczuka startowała w 2015 z komitetu E+TR.
W Warszawie i okolicach (okręg 4.) jedynką jest
Paweł Piskorski, w latach 1999–2002 prezydent m.st. Warszawy, poseł na Sejm I, III i IV kadencji, od 2004 do 2009 deputowany do Parlamentu Europejskiego VI kadencji, od 2009 przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego. W latach 1991–1993 był pierwszym przewodniczącym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, której celem była poprawa stosunków społecznych i gospodarczych z Niemcami. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 Paweł Piskorski otwierał listę tej koalicji w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim.
W reszcie woj. mazowieckiego (okręg 5) jedynką jest Radomianka,
Krystyna Suszyńska z Partii Demokratycznej- demokraci.pl. Rok temu kandydowała ona z komitetu IW na prezydenta Radomia. Otrzymała 35% głosów.
W województwie łódzkim jedynką będzie
Manuela Gretkowska z Partii Kobiet, polska pisarka, felietonistka, scenarzystka filmowa i działaczka społeczna. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W Krakowie współpracowała z pismem „brulion”. W 1988 wyjechała do Francji i w Paryżu ukończyła antropologię w École des hautes études en sciences sociales. Na początku lat 90. wróciła do kraju. Była zastępczynią redaktorki naczelnej „Elle”, a potem dyrektorką literacką tego pisma. Pisała felietony do „Elle”, „Cosmopolitan”, „Wprost”, „Polityki”, „Machiny”, „Cogito”. W 1997 wyjechała do Szwecji. Wydała kilka opowiadań zebranych w książce Namiętnik (1998), relacje ze światowych podróży Światowidz (1998) oraz felietony pod wspólnym tytułem Silikon (2000). Współtworzyła scenariusz pierwszego sezonu serialu obyczajowego Miasteczko (2000). W 2007 przekształciła ruch społeczny „Polska jest kobietą” w nową partię polityczną – Partię Kobiet.
Wielkopolska będzie miała
Marka Siwca, polski polityk, dziennikarz, poseł na Sejm I i II kadencji, minister w Kancelarii Prezydenta RP i szef BBN, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji, w latach 2007–2009 jego wiceprzewodniczący. Marek Siwiec w 1980 ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej, a w 1989 Podyplomowe Studium Dziennikarstwa. Prowadził też w Telewizji Polskiej program
Otwarte studio. W wyborach europejskich w 2004 uzyskał mandat z województwa wielkopolskiego, gdzie kandydował z listy SLD-UP, uzyskując wynik 36 985 głosów. W 2006 był przewodniczącym misji obserwacyjnej wyborów na Ukrainie. W grudniu 2012 zrezygnował z członkostwa w SLD, a w styczniu 2013 został reprezentantem Ruchu Palikota w Parlamencie Europejskim. 22 lutego 2013 wspólnie z Aleksandrem Kwaśniewskim i Januszem Palikotem ogłosił powstanie ruchu Europa Plus.
Jedynką w okręgu ósmym (lubelskie) będzie
Urszula Bury, 31-letnia menadżer edukacji. Bury odbyła studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracuje jako wolontariuszka w Domu Samotnej Matki w Lublinie. Wspiera też placówki zajmujące się ochroną zwierząt.
Na Podkarpaciu jedynką jest
Grażyna Szelc z PD- demokraci.pl. Ma wykształcenie wyższe lingwistyczne, które zdobyła na UJ. Zna język angielski, turecki, węgierski, w dostatecznym stopniu język francuski i słabo język arabski.
W woj. małopolskim i świętokrzyskim (okręg 10.) jedynką jest
Jerzy Meysztowicz, były wicewojewoda krakowski i małopolski. Studiował na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prowadzi własną działalność gospodarczą, działa w organizacjach zrzeszających przedsiębiorców, m.in. był członkiem-założycielem Klubu Krakowskiego, członkiem rady Izby Przemysłowo-Handlowej, prezesem międzynarodowego stowarzyszenia Krakowskie Forum Rozwoju. Działał w Unii Demokratycznej i następnie w Unii Wolności, był m.in. członkiem zarządu tej partii. W 1998 pełnił funkcję wicewojewody krakowskiego, następnie (do 2001) I wicewojewody małopolskiego. Od 2005 zasiadał we władzach krajowych i regionalnych Partii Demokratycznej – demokraci.pl.
Monika Rosa będzie startowała z pierwszego miejsca na Śląsku. Ukończyła politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracowała w lokalnych mediach i przedsiębiorstwie zajmującym się rekrutacją. Od 2010 była urzędniczką w Kancelarii Prezydenta RP. Współtworzyła czasopismo „Liberté!”, działała w Młodym Centrum, następnie w Stowarzyszeniu Projekt: Polska.
Okręg 12. (dolnośląskie i opolskie) będzie należał, i tutaj dość duże zaskoczenie, do
Władysława Frasyniuka. W 1974 ukończył Technikum Samochodowe we Wrocławiu, do 1980 pracował jako kierowca w przedsiębiorstwach transportowych. Od 1993 jest udziałowcem FF Fracht Sp. z o.o., zajmującej się spedycją, logistyką i transportem. W 1980 wstąpił do NSZZ „Solidarność”. Od czerwca do października 1981 był członkiem Krajowej Komisji Porozumiewawczej, następnie do grudnia zasiadał w Komisji Krajowej związku. 30 czerwca 1981 został przewodniczącym zarządu Regionu Dolny Śląsk. W latach 1981–1982 kierował niejawnym Regionalnym Komitetem Strajkowym Dolny Śląsk.Na początku lat 90. zasiadał w radzie miasta Wrocławia. Jest członkiem think-tank;u Instytut Wolności.
I w okręgu 13. (lubuskie i zachodniopomorskie) jedynką będzie 38-letnia
Natalia Warchoł, która była kandydatką do rady miasta Koszalin z list KW Moje Nowe Miasto YOLO!.