Palikot z mocnym startem: "Nadzieja zamiast strachu!"W iście amerykańskim stylu rozpoczęła się kampania Janusza Palikota. Konwencja wyborcza zorganizowana w Lubelskim Parku Naukowo-Technicznym zgromadziła setki osób, a kolejni widzowie mogli śledzić ją na żywo w internecie. Spotkanie było w pełni interaktywne dzięki czemu sztab Palikota mógł się połączyć z osobami, które nie dotarły do Lublina.Konwencja rozpoczęła się od krótkiego dynamicznego filmiku, w którym zaprezentowane zostały krótkie wypowiedzi osób popierających kandydaturę Janusza Palikota. Wypowiedziały się w nim osoby, które związane są z liberalnym środowiskiem Inicjatywy Wolność, a także wiele osób nie zaangażowanych politycznie.
"Nie unika poruszania ważnych i trudnych tematów" - Leszek Balcerowicz.
"Toruje drogę dla innych walcząc z dyskryminacją" - Dariusz Michalczewski.
"Ściągnie Polskę z krzyża" - Jan Hartman.
"Skończy z polityką ciepłej wody w kranie" - Ryszard Petru.
"Daje nadzieję na lepszą przyszłość" - Aleksander Szafrański.
Po filmiku zgasły wszystkie światła a na telebimie pojawiło się hasło wyborcze kandydata
"Nadzieja zamiast strachu!". Na scenie pojawiła się
Barbara Nowacka.
"To wybór oczywisty dla każdego, kto chce Polski nowoczesnej, świeckiej i przyjaznej; Polski równych szans i równych praw. Za Januszem Palikotem nie stoją urzędnicy pałacowi, nie stoją PR-owcy, nie stoi zgorzkniały lider partyjny. Za Januszem Palikotem stoimy my wszyscy! - przekonywała polityczka Inicjatywy Wolność. Kolejna na scenie pojawiła się
Monika Palikot, która w osobistym wystąpieniu opowiadała o swoim mężu.
Samego kandydata zapowiedział przewodniczący Inicjatywy Wolność
Aleksander Szafrański.
"Chcemy zerwać z polityką strachu. Politycy straszą nas kryzysem finansowym, straszą nas wojną na wschodzie, straszą nas sobą na wzajem. Czas na realizację nadziei Polaków a nie obaw. Czas na Prezydenta, który sprawi, że z nadzieją będziemy patrzeć w przyszłość. Czas na Janusza Palikota!" - zaanonsował kandydata na Prezydenta RP lider IW.
"Wszyscy w Polsce jesteśmy patriotami. Wszyscy kochamy Polskę i chcemy żyć w Polsce i dla Polski. Chcę dać Polakom nadzieję na lepszą przyszłość zamiast strachu o jutro. W miejsce języka strachu proponuję strategię gospodarczą, skok technologiczny, nowoczesność, dialog i współpracę." - mówił w płomiennym wystąpieniu
Janusz Palikot. W swojej wypowiedzi przedstawił też program wyborczy, który ma być odpowiedzią na największe wyzwania stojące przed Polską.
Program "Nadzieja dla Polski" Janusza Palikota:1. Więcej na rękę i więcej w portfelu. Będę dążył do podwyższenia kwoty wolnej od podatku do poziomu mimimum egzystencji. Zawetuję wszelkie próby podwyżki podatków. Te działania pozwolą pobudzić rynek wewnętrzny.
2. Co nie jest zabronione jest dozwolone. Bycie przedsiębiorcą w Polsce musi się opłacać. Firma na próbę, fundusze zalążkowe, więcej pieniędzy z Unii na inkubatory przedsiębiorczości, uwolnienie rynku płodów rolnych.
3. Wzmocnienie Unii Europejskiej i naszej pozycji w Europie poprzez przyjaźń z Niemcami. Normalizacja stosunków z Rosją i większa aktywność w sprawie konfliktu na wschodnie Ukrainy.
4. Przyjazne państwo. Państwo jest dla nas. To nie my mamy biegać za urzędnikami. Urzędnik powinien być dla obywatela a nie na odwrót. Państwo musi być przyjazne dla każdego, niezależnie od wyznania, koloru skóry czy orientacji seksualnej. Nie podpiszę żadnej ustawy, która by nakładała nowe procedury biurokratyczne i biurokratyzowała państwo.
5. Armia ma strzec pokoju, a nie dążyć do konfrontacji. Nigdy więcej wojen. Sprowadzę naszych żołnierzy do Polski. Armia powinna mocniej opierać się na tym,w czym Polacy są najlepsi - na informatyce, cybernetyce, działaniach specjalnych.
6. Księża są takimi samymi ludźmi, jak wszyscy inni, dlatego tak jak wszyscy inni powinni płacić podatki. Podatek CIT od zysków ze świadczonych usług powinien objąć kościoły i związki wyznaniowe.
7. Konkurencja jako podstawa funkcjonowania wszystkich rynków. To nie pacjent powinien stać w kolejce do lekarza a lekarz do pacjenta. Konsumenci powinni mieć realną możliwość wyboru dostawców gazu i energii elektrycznej.
8. Przejrzenie budżetu punkt po punkcie. Żadnych niepotrzebnych wydatków z pieniędzy obywateli. Nie podpiszę budżetu, który nie spełni tego warunku.
9. Polska dzięki kulturze może zmienić swój wizerunek i to może wpłynąć na to, po jakich cenach sprzedajemy swoje produkty. W polityce zagranicznej w większym stopniu uwzględnię priorytety gospodarcze.
10. Głos każdego jest ważny i musi być brany pod uwagę - czas na demokrację bezpośrednią. Jako Prezydent doprowadzę do tego, że Wasz głos zostanie w końcu usłyszany! Będę dążył do większej decentralizacji i oddania władzy obywatelom.