Przedwyborcze roszady w SLD zakończone
W poszczególnych województwach trwały wybory na przewodniczących Rad wojewódzkich, co było zapowiadane jakiś czas temu. Ma to być przygotowanie do wyborów samorządowych.Wybory odbywały się w sposób bezpośredni. Wzięło w nich udział 36 tysięcy działaczy, co stanowiło około 90 % członków, którzy płacili składki (uprawnionych do głosowania). Oto wyniki:
Dolnośląskie- Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska- wybór dosyć zaskakujący, ponieważ dotychczas nie angażowała się ona w partyjne spory, niedawno zrobiło się głośno gdy była kandydatką na stanowisko Marszałka Sejmu.
Kujawsko-pomorskie- Janina Kozłowska (NPC)- wybory miała z góry wygrane, ponieważ nie kandydował Jerzy Wenderlich, który jako jedyny mógłby poważnie jej zaszkodzić. Od niedawna jest jedną z bardziej znanych i medialnych twarzy SLD.
Lubelskie- Mira Eksterowicz (NPC)- mało znana w mediach, ma to być otwarcie na nowych działaczy, pobierana przez np. prof. Marię Szyszkowską, która niedawno wybiła się podczas kampanii Jerzego Śniega
Lubuskie- Laura Novak- młoda i bardzo aktywna wiceprzewodnicząca, była pobierana przez wielu znanych działaczy, m. in. Martę Niewczas i Jakuba Kwaśnego.
Łódzkie- Tomasz Trela- wiceprezydent Łodzi miał duże szanse z kilku powodów. Przede wszystkim został poparty przez Dariusza Jońskiego oraz stał się znany poprzez swoje duże zaangażowanie w negocjacje z pracownikami MOPS, praktycznie zastąpił Hannę Zdanowską w tej roli.
Małopolskie- Jakub Kwaśny- młody i bardzo aktywny poseł, popierany przez Martę Nie wczas i Laurę Novak.
Mazowieckie- Włodzimierz Czarzasty- tym razem nie kandydowała jego główna konkurentka Katarzyna Piekarska. Przewodniczący uzyskał reelekcję, ponieważ stworzył od zera bardzo silne struktury na Mazowszu.
Opolskie- Adam Kępiński- były poseł Twojego Ruchu, od kilku lat jest członkiem SLD. Bardzo zaangażowany w lokalne struktury, mówi się, że to efekt nowego szerszego otwarcia na ludzi lewicy.
Podkarpackie- Marta Niewczas- młoda poseł, bardzo aktywna, do niedawna współpracowała z partiami Janusza Palikota. Rzeczniczka prasowa Gabinetu Cieni ZL. Popierana przez Jakuba Kwaśnego i Laurę Novak.
Podlaskie- Wioletta Anna Chojnowska-Piątkowska- pani Senator z Podlasia przejęła okręg po Włodzimierzu Cimoszewiczu. Młoda i Popierana przez lokalnych działaczy.
Pomorskie- Patryk Mildner (NPC)- dotychczas mało znany działacz partii z Gdyni. Został poparty m. in. przez Jerzego Śniega, Leszka Millera. W drugiej turze poparła go jego konkurentka Aleksandra Niełów (NPC) z Gdańska, którą popierała Janina Dobrzyńska (nie kandydowała ponownie na przewodniczącą w regionie. To pokazuje jedność i kompromis pomiędzy starymi i młodymi działaczami partii.
Śląskie- Ela Kwaśnicka- od niedawna poseł, znana samorządowiec w regionie.
Świętokrzyskie- Anna Malicka (NPC)- mało znana, jedna z wielu nowych twarzy partii.
Warmińsko-mazurskie- Katarzyna Braun (NPC)- również nieznana, poparł ją m. in. Tadeusz Iwiński, który ma silną pozycję w regionie
Wielkopolskie- Tomasz Lewandowski- bardzo znany lokalnie działacz poznańskiego SLD. Zwolennik otwarcia się partii i zjednoczenia lewicy.
Zachodniopomorskie- Grzegorz Napieralski- były przewodniczący SLD ciężko pracował na swoją wygraną, budując struktury wraz z Joanną Agatowską, z którą wygrał w II turze.
Komentarze politologów: Widzimy wiele znaków. Przede wszystkim znaczna feminizacja. Od wyborów prezydenckich widać, że do głosu dochodzi bardzo wiele kobiet. Z drugiej strony widzimy odświeżenie partii i wiele nowych twarzy. Młodzi działacze (Marta Niewczas, Laura Novak i Jakub Kwaśny zawiązali wewnętrzną koalicję młodych działaczy i widać efekt ich determinacji. Zmiany są jednak ewolucyjne a nie rewolucyjne i widzimy tutaj silną pozycję "ekipy Millera", która jednak się wycofała i poparła innych działaczy. Sojusz z tą nową ekipą ma szansę na sukces w wyborach samorządowych.