Wiadomości ze świata

Najważniejsze newsy ze świata. Telewizja, radio, internet itp.
Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 06 paź 2018, 18:22

Obrazek
Słowacja ma nowy rząd
Obrazek
W Słowackiej Radzie Narodowej odbyło się głosowanie nad wotum zaufania dla gabinetu Alojza Hliny (AD). W skład rządu oprócz centroprawicowego Porozumienia Demokratycznego (AD) wejdą: Razem - Demokracja Obywatelska (Spolu SO), Postępowa Słowacja (PS), Most-Hid (partia skupiająca głównie mniejszość węgierską), oraz prawicowe Sme Rodina (Jesteśmy Rodziną). Rząd poparło też troje posłów partii Wolność i Solidarność (SaS), którzy opuścili klub SaS, stając się posłami niezależnymi. Teki wicepremierów objęli Miroslav Beblavy (MSW), Ivan Stefunko (Gospodarka i rozwój regionalny). Dyplomacją pokieruje Milan Majersky (AD)), MON Katarina Csefalvayova z Most-HiD. Na czele Rady Narodowej stanął Boris Kolar (lider Sme Rodina, były minister).

Podział ministerstw jest następujący:
AD- 5
S- OD-3
PS-3
Most-HiD-2
Sme Rodina -1

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 09 paź 2018, 22:40

Obrazek
Inauguracja programu Go America Latina

Polska zainaugurowała program Go America Latina podczas wizyt polskiej delegacji w siedmiu państwach regionu. Podpisano już pierwsze kontrakty. W Peru wiceminister obrony narodowej podpisał kontrakt na sprzedaż systemów przeciwlotniczych bliskiego zasięgu, wartość kontraktu szacuje się na 100 mln zł. W Boliwii polskie firmy dostarczą prefabrykaty do budowy mieszkań kontrakt podpisał . Z Wenezuelą podpisano porozumienie o współpracy w górnictwie, polskie firmy dostarczą technologie górnicze, planowana jest kontynuacja rozmów na szczeblu ministerialnym. W Chile delegacja odwiedziła m.in. kopalnię Sierra Gorda, podczas chilijsko-polskiego forum gospodarczego rozmawiano między innymi o wykorzystaniu CO2 jako paliwa i współpracy wielostronnej z udziałem Polski oraz Chile. W Argentynie delegacja rządu RP wzięła udział między innymi w obchodach Dnia Osadnika Polskiego, spotkano się z przedstawicielami środowisk polonijnych, poruszono tematy współpracy militarnej, energetycznej i w rolnictwie. Kilka polskich podmiotów wyraziło chęć inwestowania w Argentynie. Miejscem wizyty była też polska stacja badawcza im Henryka Arctowskiego na Antarktyce. W Brazylii podpisano kontrakty na dostawy żywności, autobusów. Polskie przedsiębiorstwa wyraziły również zainteresowanie dostawą prefabrykatów. Omawiano program Bezpieczna Żywność, którego Polska jest jednym z twórców, a Brazylia wspiera jego utworzenie przez ONZ. O doświadczeniach i potencjalnej współpracy rozmawiali też polscy spółdzielcy we wszystkich państwach, w których odbyły się wizyty.

Jak powiedziała minister spraw zagranicznych Wiktoria Anastazja Skolska [..] Program Go America Latina ma służyć rozwojowi stosunków Polski z państwami Ameryki Południowej, będzie to zarówno wymiana handlowa jak i inwestycje bezpośrednie w regionie. Dostrzegamy potencjał regionu, oraz potrzeby, w tym bieżące problemy na wielu płaszczyznach. Będziemy poszukiwać możliwości zaspokojenia potrzeb i wykorzystywania potencjału na rzecz obopólnych korzyści.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 11 paź 2018, 12:16

Obrazek
Spotkanie przywódców Trójkąta Weimarskiego w Marsylii
Obrazek
W Marsylii rozpoczął się dwudniowy szczyt Trójkąta Weimarskiego, w którym biorą udział premier RP Anna Radziwiłł-Schmidt, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Ursula von der Leyen.

- Przyszłość Trójkąta Weimarskiego jawi się jako niezwykle ważna politycznie i gospodarczo, mając także olbrzymie znaczenie dla stabilności rozwoju całej Unii Europejskiej. W naszych rękach, rękach polityków, jest nadanie idei Trójkąta Weimarskiego mocy. - powiedziała podczas konferencji prasowej rozpoczynającej szczyt polska premier Anna Radziwiłł-Schmidt. Przywódcy Polski, Francji i Niemiec będą rozmawiać między innymi o relacjach trójstronnych, integracji w obszarze bezpieczeństwa i obronności, a także możliwości poszerzenia Trójkąta o inne państwa.

Jak wskazywała polska premier, istotną rolę w umacnianiu współpracy trójstronnej odgrywają oczywiście wymiar społeczny i współpraca międzyparlamentarna. - Polska, odkąd przystąpiła do Unii Europejskiej, nieustannie zwiększa także swoją atrakcyjność inwestycyjną ze względu na rozwój infrastruktury czy dostępność wykwalifikowanych pracowników. - powiedziała Radziwiłł-Schmidt. - Trójkąt Weimarski ma w szczególności niewątpliwy, choć ciągle nie w pełni wykorzystywany potencjał do budowy coraz szerszej współpracy polityczno-wojskowej. Jego rola ewoluowała, ale głównymi obszarami współpracy pozostawały zawsze umacnianie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, stosunki zewnętrzne Unii oraz polityka europejska. - wskazywał prezydent Francji Emmanuel Macron.

Jak poinformowano na konferencji prasowej, rozmowy szefów rządów dotyczyły również relacji UE-NATO, w kontekście toczącej się w Europie dyskusji na temat zdolności obronnych Unii Europejskiej. Tematem spotkania była także sytuacja na Białorusi, przywódcy wymienili opinie nt. przyszłości polityki europejsko-amerykańskiej, w szczególności w amerykańskie zaangażowanie w bezpieczeństwo Europy. Omówiono ponad to możliwość dołączenia, w ramach Trójkąta Weimarskiego Plus, innych państw.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 27 paź 2018, 17:28

Obrazek
Królowa Norwegii Mette-Marit poważnie chora
Obrazek
Mette-Marit, żona króla Norwegii Haakona, cierpi na rzadką chorobę płuc. Może to ograniczyć wykonywanie przez nią oficjalnych obowiązków – poinformowała rodzina królewska w oświadczeniu.

Norweski pałac królewski przekazał w oświadczeniu, że ​​u królowej Mette-Marit zdiagnozowano niecodzienną postać zwłóknienia płuc. Schorzenie to powoduje, że płuca pokrywają się rodzajem blizn, a oddychanie jest bardzo utrudnione. Według lekarza królewskiego, profesora Kristiana Bjoero, przyczyny zmian w płucach królowej nie są na razie znane. Bjoero podkreślił, że postępy choroby obserwowano od kilu lat i prawdopodobnie nie mają one związku ze stylem życia pacjentki. W oświadczeniu wskazano, że wczesna diagnoza poprawia rokowania. Leczenie odbywa się w szpitalu uniwersyteckim w Oslo, we współpracy z lekarzami z zagranicy.

Królowa Norwegii zaznaczyła, że prawdopodobnie w przyszłości będzie musiała ograniczyć swoje oficjalne obowiązki. - Od wielu lat stale stawiam czoła wyzwaniom związanym ze zdrowiem, teraz dowiedzieliśmy się więcej o tym, co mi jest. Chociaż taka diagnoza będzie mnie czasem ograniczać, cieszę się, że choroba została wykryta tak wcześnie. Moim celem jest nadal pracować i pełnić oficjalne obowiązki na tyle, na ile to możliwe. - czytamy w oświadczeniu. Podkreśliła, że wraz z mężem postanowili ujawnić informacje właśnie ze względu na możliwe ograniczenie jej aktywności.

Królowa oficjalnie potwierdziła, że ma problemy ze zdrowiem już kilka lat temu, w rozmowie z norweską stacją radiową P3. Wspominała wtedy o zawrotach głowy. - Odwróciłam szybko głowę i poczułam jakby cały świat zaczął wirować – opisywała. Mette-Marit ma 55 lat. Króla Haakona poznała w latach w latach 90. na festiwalu muzycznym. Weszła do rodziny królewskiej w 2001 roku i jako najpierw księżna, a obecnie królowa wspiera projekty humanitarne i artystyczne. Jest matką trójki dzieci.

Termin zwłóknienie płuc obejmuje kilka rodzajów schorzeń. Dotyka zwykle ludzi w wieku 70-75 lat. Objawy to m.in. zadyszka podczas wysiłku, suchy kaszel, zmęczenie, utrata masy ciała i apetytu, ból mięśni i stawów. Choroba nie jest całkowicie uleczalna, ale leki mogą złagodzić objawy i przedłużyć życie pacjenta.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 27 paź 2018, 23:36

Obrazek
Królowa Maria z prywatną wizytą w Norwegii
Obrazek
Królowa Maria udała się z czterodniową wizytą do Królestwa Norwegii. Jak podaje Kancelaria Królewska, podróż ma charakter prywatny.

W oświadczeniu Kancelarii Królewskiej czytamy, że wizyta królowej Marii ma być wsparciem dla Norweskiej Rodziny Królewskiej. Pod koniec zeszłego tygodnia poinformowano, że królowa Mette-Marit cierpi na rzadką postać zwłóknienia płuc. Jak czytamy, wizyta ma charakter "całkowicie prywatny" i odbędzie się "bez udziału mediów". Królowa Matte-Marit jest bliską przyjaciółką królowej Marii, norweska para królewska bardzo często jest zapraszana na różnego rodzaju uroczystości w Polsce. Żona króla Norwegii jest także matką chrzestną królewny Matyldy.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 28 paź 2018, 22:21

Obrazek

W Maroku o stosunkach dwustronnych
Obrazek
Podczas rozmów delegacji Polski i Maroka w Rabacie omówiono stan stosunków dwustronnych, dziedziny współpracy pomiędzy dwoma państwami . W rozmowach uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych, przedstawiciele resortów rolnictwa, energii, rozwoju i samorządowcy. Podpisane zostały umowy handlowe. Zakłady w Policach podpisały kolejną już umowę na dostawy fosforytów do swej fabryki na lata 2029-2032. Polskie firmy uzyskały kontrakt na sprzedaż 4 tysięcy autobusów zamówienie będzie realizowane przez 2 lata. Możliwość zakupu statków wyprodukowanych w polskich stoczniach, zwiększenie współpracy w polityce w obszarach morskich, dostawy węgla do marokańskich elektrowni również znalazły się w agendzie rozmów. Minister Wiktoria Anastazja Skolska podkreśliła, że Maroko jest ważnym kontrahentem dla polskich przedsiębiorstw w związku z fosforytami, -Nadal poszukujemy obszarów gdzie będzie możliwe pogłębianie stosunków gospodarczych aby móc kontynuować rozwój- mówiła polityk.

Kolejne kontrakty powinny zostać podpisane podczas rewizyty w Warszawie

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 01 lis 2018, 18:36

Obrazek
Kartel wodorowy w Tokio
Obrazek
Drugiego września odbyło się w Tokio inauguracyjne spotkanie ministrów będących reprezentantami 33 państw dotyczące powołania Kartelu Wodorowego. Inicjatorami powołania nowego gremium skupiającego producentów wodoru Polskę reprezentowała wicepremier Laura Novak (MSiE). Polska jest piątym producentem wodoru na świecie. Nad ulepszeniem jakości tego paliwa pracują m.in Lotos i spółki górnicze. Pierwsze spotkanie miało charakter roboczy. Jak podkreśliła minister Novak '' W Polsce pracujemy nad tym aby wodór mógł być wykorzystywany jako źródło energii dla samochodów i pociągów. Trwają prace nad logistyką związaną z ładowaniem i maksymalizacją bezpieczeństwa

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 04 lis 2018, 10:55

Obrazek
Zgromadzenie Ogólne ONZ
Obrazek
Podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ po raz kolejny rozmawiano o globalnych problemach politycznych, gospodarczych, społecznych. Minister Spraw Zagranicznych Wiktoria Anastazja Skolska wzięła udział w debacie poświęconej nowym sposobom prowadzenia działalności zbrojnej. Rozmawiano o potrzebie kodyfikacji prawa w zakresie wykorzystania dronów, które nie podlegają żadnym konwencjom. Pojawiła się koncepcja sporządzenia konwencji i przekonania globalnych oraz regionalnych mocarstw do potrzeby jej przyjęcia i ratyfikacji. Minister Skolska mówiła też o potrzebie wyznaczenia ram w zakresie użycia robotów na polu walki lub przy obsługiwaniu broni. Profesor Mavlut Pazartesi w wywiadzie dla Polskiego Radia mówił "[...] Obecnie nikt nie wie co zrobić i jaka byłaby odpowiedzialność oraz kwalifikacja czynu jeśli robot dokonałby np zbrodni wojennej. Mnogość krajowych porządków prawnych i wykładni mogłaby uniemożliwić jakiekolwiek śledztwo i sprawić, że społeczność międzynarodowa ma związane ręce. [...] Możemy jedynie oczekiwać stosowania się do praw Asimova'' Sekretarz Generalna ONZ zwróciła uwagę, iż państwa coraz rzadziej decydują się na tworzenie międzynarodowych norm prawnych ich akceptację i stosowanie, nie chcąc odbierać, lub ograniczać sobie różnych możliwości działania w swojej polityce. Rolą ONZ powinno być odwrócenie trendu.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 06 lis 2018, 13:48

Obrazek
Otwarcie Ambasady RP w Dakarze
Obrazek
Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maria Radziwiłł oraz wiceminister spraw zagranicznych Patrick Kibangou w niedzielę oficjalnie otworzyli ambasadę RP w Dakarze. Ponowne uruchomienie placówki to wyraz współpracy między Polską a Senegalem, a także innymi państwami Afryki Zachodniej.

- Bardzo się cieszymy, że możemy być dzisiaj w Senegalu i oficjalnie zainaugurować działalność naszej ambasady w tym kraju. Dakar jest naszym oknem na Afrykę. - podkreśliła, cytowana w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego MSZ, szefowa KPRM podczas niedzielnej ceremonii. Jak zaznaczyła, Polska chce śledzić to, co się dzieje na świecie, w tym w Afryce. Dodała także, że Senegal to wzór pokojowego współżycia przedstawicieli różnych społeczności i religii.

Radziwiłł podkreśliła, że ponowne uruchomienie ambasady RP w Dakarze po kilkunastoletniej przerwie, stanowi wyraz ważnej współpracy między Polską a Senegalem, a także innymi państwami Afryki Zachodniej. Jest także realizacją kolejnej obietnicy złożonej przez premier Annę Radziwiłł-Schmidt w jej expose.

Z kolei wiceminister Kibangou zaznaczył, że proces przywracania polskiej obecności dyplomatycznej w Afryce ma szerszy wymiar. Podziękował ponadto miejscowej Polonii za kultywowanie związków z Ojczyzną i promowanie polskiej kultury na afrykańskiej ziemi. W poniedziałek Kibangou weźmie udział w Forum na Rzecz Pokoju i Bezpieczeństwa w Afryce. Spotka się też z ministrem spraw zagranicznych Senegalu, Sidiki Kabą.

Administrator
Administrator
Posty: 22724
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 06 lis 2018, 14:35

Obrazek
Kamala Harris z dużą szansą na drugą kadencję
Obrazek
Większość przedwyborczych sondaży wskazuje, że urzędująca prezydent Kamala Harris wygra walkę o drugą kadencję.

Kamala Harris nominację Demokratów otrzymała na wrześniowej konwencji partii, chociaż była to formalność - nikt nie wystartował w prawyborach przeciwko urzędującej prezydent. Kandydatem na wiceprezydenta jest sprawujący ten urząd od czterech lat Cory Booker. Z kolei Republikanie na swojego kandydata nominowali senatora Teda Cruza. Po tej stronie walka była zacięta - do ostatniej chwili spekulowano, że ponownie do wyścigu stanie była sekretarz stanu Nikki Haley, oraz senator Marsha Blackburn. Ta druga ostatecznie przed rozpoczęciem prawyborów poparła Cruza i została jego kandydatką na wiceprezydenta.

Ponad połowa Amerykanów aprobuje wykonaną przez Harris przez ostatnie cztery lata pracę. Większość przedwyborczych sondaży wskazuje znaczną przewagę Harris, choć nie jest ona tak duża jak cztery lata temu - Republikanie, choć od 2024 nie kontrolują Białego Domu, a od 2022 Izby Reprezentantów i Senatu, odrobili nieco starty i w sondażach dogonili rywali. W wyborach w 2024 roku Harris zmierzyła się z byłym gubernatorem Indiany Mikiem Pence'm i wygrała, zdobywając 422 głosy elektorskie i 73 miliony głosów (56,1%). Udało jej się "odbić" takie stany jak Teksas, Arizona, Georgia, Ohio czy Missouri. Przewiduje się jednak, że walka w tych stanach będzie dużo trudniejsza.

Kampania wyborcza, jak oceniają komentatorzy, jest na razie bardzo spokojna i obyła się bez większych incydentów. Harris w trakcie swojej kadencji udało się wyciągnąć kraj z ekonomicznego kryzysu, w którym pozostawały w trakcie dwóch kadencji Jeba Busha, powstało bardzo dużo nowych miejsc pracy, USA wzmocniły swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Cruz z kolei od kilku lat wyrastał na gwiazdę Republikanów i od dawna wieszczono jego powrót do prezydenckiego wyścigu.


Wróć do „Wiadomości ze świata”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron